Choć nie wszyscy o tym wiedzą – cukrzyca to jedna z najpopularniejszych chorób u psów. To tak zwana “choroba endokrynologiczna” – której zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem powinien zająć się doświadczony weterynarz, najlepiej o tej specjalizacji. To właśnie psiaki z cukrzycą narażone są na całe mnóstwo innych dolegliwości i chorób – to o czym jednak warto pamiętać to fakt, że nie jest to żaden wyrok, a wdrożenie odpowiedniego leczenia i przemyślanej pod kątem dostarczania niezbędnych składników odżywczych diety, zapewni naszemu czworonogowi zdrowe i szczęśliwe życie. Niestety – jeśli cukrzyca naszego psa zostanie zlekceważona, a on sam nie zacznie przyjmować określonych środków farmakologicznych, ten stan rzeczy może doprowadzić nawet do śmierci naszego czworonożnego przyjaciela.

Cukrzyca u psów – czym jest?

Cukrzyca u psów to choroba, zaburzająca metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów – mająca bezpośredni wpływ na formę oraz samopoczucie psiaka. Najczęściej cukrzycę u psa powoduje niedobór insuliny bądź jej niewłaściwe działanie na komórki – to właśnie tego typu czynniki odpowiedzialne są za podnoszenie poziomu glukozy we krwi. Co ciekawe, na cukrzycę najbardziej narażone są psiaki w wieku od 7 do 11 lat – a więc seniorzy. Co więcej, najczęściej są to suczki – a sama w sobie cukrzyca nierzadko ma podłoże genetyczne, choć na rozwój choroby wpływają różne czynniki (na przykład infekcje wirusowe czy bakteryjne, jakie w ciągu swojego życia przechodziła sunia). Czy istnieją rasy, które wyjątkowo powinny uważać na siebie pod tym kątem? Jak się okazuje – tak! Są to głównie jamniki, samojedy, yorki, sznaucery miniaturowe i pudle – dlatego decydując się na psiaka zaliczającego się do jednej z tych ras, warto zastanowić się nad tym, czy w razie zachorowania pupila na cukrzycę, damy sobie radę z leczeniem i żywieniem czworonoga.

pies będzie jadł karmę

 

Czy cukrzyca u psów jest nieuleczalna?

Podobnie jak u nas, ludzi – również u psów cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, jednak przy odpowiednim podejściu do niej, jakość psiego życia wcale nie musi się zmienić. To, co powinniśmy zrobić, dowiadując się o tym, że nasz pupil rzeczywiście choruje na cukrzycę – to przede wszystkim nie wpadać w panikę (pies wyczuwa przecież nasze emocje, a nie chcemy dodatkowo go stresować). Najczęściej leczenie cukrzycy u psów odbywa się poprzez podawanie leków doustnych bądź insuliny – w ich dokładnym doborze i dawkowaniu pomoże nam oczywiście zaufany lekarz weterynarii. Jak wiemy – cukrzyca jest chorobą, mającą bezpośredni związek z hormonami psa, dlatego nikogo nie powinien zdziwić fakt, że zaburzenie tego typu bardzo często występuje u tych suczek, które nie zostały wysterylizowane.

Jak rozpoznać cukrzycę u psa?

Zanim zaczniesz na własną rękę diagnozować swojego psa – przypominamy, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twój pupil może chorować na cukrzycę czy inną chorobę – jak najszybciej porozmawiaj o tym z weterynarzem. Dla przykładu – dwa podstawowe symptomy, mogące wskazywać na psią cukrzycę to częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie – a przecież oba te sygnały organizmu mogą świadczyć o całym mnóstwie innych dolegliwości (i występować chociażby na skutek przyjmowania leków psa). Psiaki, które są cukrzykami – najczęściej mają też większy apetyt, a przy tym… zupełnie nie tyją! Wręcz przeciwnie – jeśli Twój czworonożny przyjaciel sporo je, a dodatkowo traci na wadze, bardzo możliwe, że rzeczywiście mamy wówczas do czynienia z cukrzycą.

Diagnozowanie cukrzycy u pupila – w jaki sposób się odbywa?

Aby postawić pełną diagnozę – weterynarz wykona Twojemu psu szereg badań, na czele z pomiarem cukru poprzez glukometr. Pupile, które cierpią na cukrzyce, najczęściej są na co dzień osłabione i ospałe, a z ich pyszczka wydobywa się charakterystyczny, lekko owocowy zapach. Niezależnie od tego czy Twój psiak jest cukrzykiem czy nie – to właśnie karma stanowi bardzo ważny element jego codziennego funkcjonowania. Źle dobrana – może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu psa, pozbywając go tak istotnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jeśli mowa o czworonogach, dotkniętych cukrzycą – dobór karmy jest podstawą, elementem, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. W celu doboru właściwej w tej sytuacji karmy – warto skonsultować się nie tylko z weterynarzem, ale także z psim dietetykiem.

Żywienie psa z cukrzycą

Jeśli z różnych względów nie możemy sobie aktualnie pozwolić na konsultację z dietetykiem zwierząt – idealnej karmy dla psiego cukrzyka szukajmy pośród karm suchych i mokrych dla diabetyków. Część opiekunów pupili chorujących na cukrzycę, stawia na domowe żywienie – a więc codzienne przygotowywanie posiłków psu. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla zdrowia psiaka – ponieważ mamy pewność jakiej jakości produkty podajemy naszemu czworonogowi – wymaga jednak doskonałej organizacji i skrupulatności na co dzień. Z czego powinna składać się porcja dla psiego diabetyka? Zaleca się, aby zawierała około 1/3 mięsa drobiowego, 1/3 gotowanego ryżu oraz 1/3 gotowanych warzyw. W produktach gotowych szukajmy też błonnika – który zapewni psu uczucie sytości oraz spowolni przyswajanie cukrów.

weterynarz wykonuje badania psu

Cukrzyca u psa – podsumowanie

Cukrzyca u czworonoga nie musi oznaczać końca świata – o ile podejdziemy do niej odpowiedzialnie i rozsądnie. Najgorsze co możemy zrobić to bagatelizowanie tej choroby – dlatego jeśli zauważamy u jakiegokolwiek psiaka objawy podobne do tych “cukrzycowych”, powinniśmy zwrócić na nie uwagę. Odpowiednie leczenie, cykliczne badania, zbilansowana dieta, pobudzanie psa do aktywności, a przede wszystkim nieokazywanie stresu (który naturalnie pojawia się w sytuacji, gdy dowiadujemy się o chorobie) to najlepsze rozwiązanie. Z cukrzycą da się dobrze żyć i prawidłowo funkcjonować – podobnie jak u ludzi, tak i u psiaków, mądrze leczona cukrzyca nie musi oznaczać krótszego życia czy walki z przykrymi dolegliwościami przez długi czas!

A Ty, zauważasz u swojego psiaka objawy cukrzycy?