Szukasz łagodnego, mocno przywiązującego się do opiekuna psiaka, który zachwyci Cię zarówno swoim pięknym wyglądem, jak i towarzyskim, wesołym charakterem? Bez wątpienia samojedy są dla Ciebie! Chociaż wielu z nas kojarzy te psy o imponującym białym futerku właśnie z jego powodu – nie każdy wie jakie cechy skrywa w sobie ta pełna uroku rasa! Jak się okazuje – samojed to świetny wybór dla różnych grup osób (zarówno singli, par, jak i rodzin z dziećmi). Ich przywiązanie do swojego właściciela bywa tak duże, że potrafią być jednak… zaborcze! Choć należą do grupy szpiców i psów w typie pierwotnych – ich instynkt łowiecki nie jest mocno rozwinięty, co oznacza, że podczas spacerów nie rzucą się w pogoń za mniejszym psem czy ptactwem. Jeśli w Twoim domu często goszczą zaprzyjaźnieni sąsiedzi – możesz być pewien / pewna, że czworonóg tej rasy będzie dla nich niezwykle życzliwy! Samojedy uwielbiają obecność zarówno swojego opiekuna, domowników, jak i gości – wnosząc w ognisko domowe pozytywną energię i wiele radości na co dzień! Co ciekawe, choć łagodność może kojarzyć się z lękliwością – samojedy absolutnie nie wykazują tej cechy (co nie zmienia faktu, że o socjalizację psa należy zadbać już od pierwszych chwil jego życia!).
wzrost: 48-53 cm (samica), 53-60 cm (samiec)
waga: 16-20 kg (samica), 20-30 kg (samiec)
długość życia: 12-14 lat
Samojed – co o nim wiemy?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tym dlaczego samojedy mają tak puchate, ciepłe futerko – z całą pewnością sprawę rozjaśni Ci fakt ich pochodzenia! Samojedy to psy rasy pierwotnej – pochodzącej z terenów Rosji i Syberii, charakteryzujących się trudnymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie swojemu pochodzeniu te piękne, wymagające odpowiedniej pielęgnacji psiaki, zawdzięczają imponującą, białą sierść – której zadaniem jest chronić psa przed zimnem. Sama w sobie nazwa “samojed” (zapisywana także w formie “samoyed”) wywodzi się od terminologii, oznaczającej lud zamieszkujący obszary Nieńców – na których wyhodowane zostały czworonogi w typie samojedów. To właśnie plemię Samojedów odpowiada za nazwę tej interesującej rasy – potrzebującej na co dzień sporo aktywności, a przy tym niezwykle radosnej, wdzięcznej, dynamicznej. Samojedy mogą stanowić więc wyzwanie nie tylko ze względu na pielęgnacje, jakiej wymagają – ale także dużą potrzebę ruchu (jeśli nie dasz jej samojedowi – bardzo szybko możesz zauważyć zmianę jego nastroju!).
Skąd pochodzi samojed?
Samojed należy do jednych z tych psów, które doskonale odnajdą się w kilku rolach – towarzysza rodziny, psa myśliwskiego, odpowiedzialnego stróża oraz pupila do pracy z zaprzęgami. Swego rodzaju uniwersalność tej oryginalnej rasy wynika z ich pierwotnego przeznaczenia – kiedy służyły wyżej wspomnianemu plemieniu Samojedów we wszystkich tych rolach! Chociaż dzisiaj samojedy kojarzą się raczej z wiernym, lojalnym towarzyszeniem swoim opiekunom oraz łagodnością i przywiązaniem, jakie wykazują do domowników – rzeczywiście, ich siła fizyczna, odporność na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne oraz czujność jaką wykazują się na co dzień sprawia, że bez problemu możemy powierzyć im chociażby stróżowanie na prywatnej posesji. Czy samojed odnajdzie się jedynie w dużym domu z ogrodem? Podobnie jak w przypadku innych średnich i dużych psów – nie. To czy potrzeba aktywności psa zostanie zaspokojona zależy przede wszystkim od tego jak często zaproponujemy mu spacer czy zabawę na świeżym powietrzu (oraz jak intensywny będzie ten wysiłek).
Pies rasy samojed – dla kogo?
Ponieważ samojedy rzeczywiście nie należą do małych psów – jeśli mieszkamy w niedużej kawalerce powinniśmy zastanowić się nad wyborem tej rasy. Podobnie – gdy nie prowadzimy aktywnego trybu życia (tak uwielbianego przez samojedy!). Aby relacja z czworonogiem była satysfakcjonująca dla obu stron – warto dobrze przemyśleć nie tylko samą w sobie decyzję o wzięciu psa pod swój dach, ale także o odpowiedzialnym doborze rasy do nas. Samojedy nie mają najmniejszych kłopotów jeśli chodzi o odnalezienie się w towarzystwie – jeśli nasza rodzina jest duża bądź w domu czy mieszkaniu często pojawiają się mile widziani goście… samojed będzie w swoim żywiole! To bez wątpienia przyjazna, towarzyska rasa, która może nie jest zbyt pewna siebie, jednak daleko jej też do nieśmiałej czy wystraszonej. To o czym warto pamiętać decydując się na wzięcie samojeda to fakt, iż potrzebuje on dużo naszej uwagi i czułości – ze względu na to, że może być zazdrosny o nasze relacje z innymi ludźmi i zwierzakami, warto uczyć go posłuszeństwa od pierwszych miesięcy pobytu w nowym domu.
Jakie aktywności dla psa rasy samojed?
Samojedy – ze względu na swoją naturę psa zaprzęgowego – uwielbiają bieganie, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić psu codzienną możliwość wybiegania się (na przykład na ogrodzonej posesji). Ciekawym rozwiązaniem – szczególnie dla osób mieszkających w bloku – mogą okazać się place zabaw oraz wybiegi dla psów, na których nasz pupil może się “wyszaleć”. Zwróćmy uwagę na to, by – w przypadku, kiedy w takim miejscu pojawiają się też inne, na przykład nieco mniejsze od naszego psy – zanim zdecydujemy się na wspólną zabawę czworonogów sprawdzić czy aby na pewno są do siebie pokojowo nastawione. Chociaż samojed zwykle akceptuje inne zwierzaki – warto mieć na uwadze nie tylko potrzeby swojego pupila, ale także komfort i bezpieczeństwo innych, korzystających z placu czy wybiegu psiaków!
Jak żywić samojeda?
Nie od dziś wiadomo, że samojedy – ze względu na lekko uniesione kąciki warg – bywają nazywane “uśmiechniętymi psami północy”. I właśnie na aspekcie “północnego pochodzenia” rasy warto się zatrzymać. Aby nasz samojed był szczęśliwy, najedzony i miał siłę na wszystkie codzienne wyzwania i aktywności – warto, by jego dieta była bogata nie tylko w mięso oraz warzywa, ale także… ryby! Karma z łososiem, smakołyki na bazie tuńczyka czy krokieciki z dodatkiem pstrąga to tylko kilka z wielu rybnych propozycji, jakie znajdziemy dziś w sklepach zoologicznych. Pamiętajmy, że – ze względu na robiącą spore wrażenie sierść psa – warto podawać mu też olej rybny w formie suplementacji (zawsze za zgodą weterynarza), który nie tylko wzmocni organizm naszego psiaka, ale… nada jego futerku miękkości i wspaniałego blasku! Jak się okazuje – dbanie o puchatego czworonoga to nie tylko wysokiej jakości kosmetyki pielęgnujące, ale także zdrowe, przemyślane odżywianie, które – w przypadku tej, jak i innych ras psów – zawsze leży po stronie nas, opiekunów.
Pielęgnacja samojeda – duże wyzwanie?
Chociaż może wydawać się inaczej – pielęgnacja psa rasy samojed nie wymaga wielkiego wysiłku. Najważniejszym jej elementem jest regularne wyczesywanie psa – pozwalające pozbyć się resztek przyniesionej ze spaceru ziemi czy liści oraz innych zanieczyszczeń. Optymalna częstotliwość wyczesywania samojeda to kilka razy w tygodniu (w zależności od potrzeb psa). Kiedy czworonóg spędza większość czasu w domu (na przykład podczas choroby) – oczywistym jest, że nie będzie potrzebował tak intensywnego wyczesywania jak psiak, który całe dnie spędza na podwórku. Pamiętajmy, że – aby zachować piękny biały kolor sierści psa – nie są potrzebne specjalne szampony (tak zwane “wybielające”, często na bazie sztucznych składników”). W roli kosmetyku do kąpieli z powodzeniem sprawdzi się szampon naturalny, niepodrażniający delikatnej skóry psiaka. Co ważne – nie przesadzajmy też z kąpielą! Nawet jeśli nasz czworonożny przyjaciel mocno się ubrudził – może zdarzyć się tak, że wystarczy mu solidne wytarcie lekko wilgotnym ręcznikiem zamiast cały proces pielęgnacyjny.
Jak wychować samojeda?
Wychowanie samojeda – ze względu na jego łagodność i dużą potrzebę czułości – nie jest zbyt skomplikowane, o ile rzeczywiście poświęcisz mu swój czas i zaangażujesz się w budowanie tej wyjątkowej relacji. Jedną z trudności, jaka może pojawić się na Waszej wspólnej drodze jest możliwość wystąpienia zaborczości u czworonoga – który będzie chciał “zagarnąć” Cię dla siebie w stu procentach. Ułożenie samojeda wymaga więc sporo energii – tak, by rozumiał, że jest ważnym, pełnoprawnym członkiem rodziny, jednocześnie mając świadomość swojego miejsca w hierarchii. Wychowując czworonoga tej pełnej wdzięku rasy z łatwością można wpaść też w pułapkę “wejścia na głowę” psa. Co to oznacza w praktyce? Ponieważ samojedy zachwycają nas swoją aparycją – może zdarzyć się, że od szczenięcia będziemy traktować je niczym oczko w głowie, systematycznie je rozpieszczając. Kiedy pies wyczuje jak bardzo jesteśmy w niego “wpatrzeni” – może chcieć to wykorzystać, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć tak zwany “złoty środek” w wychowaniu tego pięknego, sympatycznego pupila!
Samojed a dziecko w domu
Samojed nie bez powodu bywa tak często wybierany przez rodziny z dziećmi – ze względu na swoje gabaryty znacznie łatwiej (i bezpieczniej!) jest mu się bawić z najmłodszymi członkami rodziny niż na przykład psiakom ras miniaturowych. Fakt, że samojedy należą do psów średnich, nie zmienia jednak konieczności nadzoru zabaw maluchów z czworonogiem – to od nas, dorosłych, zależy czy wspólne spędzanie czasu samojeda z dzieckiem będzie satysfakcjonujące i przede wszystkim bezpieczne dla obu stron. Z reguły samojedy dobrze “dogadują się” z dziećmi – o ile te nie robią im (często nieumyślnie) krzywdy. Nie ulega wątpliwości, że nie tylko najmłodsi, ale i starsi członkowie rodziny uwielbiają wtulać się w miękką, gęstą sierść psa – niejednokrotnie zapraszając go do swoich sypialni! Rzeczywiście – obecność psa w łóżku znacząco ułatwia zasypianie (dlatego nikogo nie dziwi też widok dzieci szykujących się do snu w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela!).
Zalety posiadania samojeda
Towarzyskie usposobienie, inteligencja, aktywność i oddanie opiekunowi to tylko kilka z wielu zalet, jakie można wymienić w przypadku tej rasy. Samojed potrafi zauroczyć nie tylko przyjacielskim wyglądem (tak jak by cały czas posyłał nam pełne serdeczności uśmiechy!), ale także swoją ciekawą osobowością. To wspaniały pieszczoch, wnoszący do rodziny pozytywną energię. Jego otwartość na innych, bystrość, czujność jaką nabył pełniąc niegdyś role psa stróżującego, a także zamiłowanie do aktywności sprawiają, że tak wielu z nas chętnie decyduje się na samojeda! Wróćmy jednak na moment do imponującego wyglądu psa. Kto z nas nie zachwyciłby się białym, gęstym futrem, ciemnymi oczami i czarnym, wdzięcznym nosem w połączeniu z charakterystycznym wyrazem jego uroczego pyska? Jak wiadomo – samojed występuje wyłącznie w jednym umaszczeniu, co w połączeniu z gabarytami psa sprawia, że jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras czworonogów!
Wady posiadania psa rasy samojed
Trudno mówić o wadach w kontekście czworonożnych przyjaciół – jednak rzeczywiście posiadanie psa określonej rasy może generować w wielu przypadkach trudności. Jeśli już od najmłodszych lat nie pokażemy naszemu czworonogowi jak wygląda hierarchia w rodzinie – a więc nie wzbudzimy w nim swego rodzaju szacunku do nas samych – z łatwością może wejść nam on “na głowę”. Mowa tu nie tylko o pięknych, puszystych samojedach, ale wszystkich tych rasach psów, które już na pierwszy rzut oka… ma się ochotę przytulić! Pełne uroku rasy – zachwycające nas swoim nietuzinkowym wyglądem – mają to do siebie, że szybko mogą zauważyć jak ważne się dla nas stają (i jak chętnie je rozpieszczamy!), dlatego nie zapominajmy i o szkoleniu psa (niezależnie od tego jak bardzo słodkim jest pupilem!), jak i o ustaleniu pewnych granic (szczególnie jeśli chodzi o jego rozpieszczanie). Kiedy zauważymy, że nasz samojed staje się zaborczy – nie bójmy się porozmawiać o tym problemie z zaufanym behawiorystą.
Samojed – podsumowanie
Rodzinny, oddany, aktywny, żywiołowy, błyskotliwy, pełen uroku… uśmiechający się do każdego – taki właśnie jest typowy pies tej interesującej rasy pierwotnej! Jak się okazuje – samojedy to nie tylko urok i czar, jaki roztaczają, ale także ciekawy charakter, który w połączeniu z siłą fizyczną i odpornością na różnego typu warunku atmosferyczne tworzy wytrzymałego, mogącego pełnić wiele ról czworonoga. Jeśli zastanawiasz się nad tym czy samojed jest dla Ciebie – odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie jak wiele aktywności (zarówno tej fizycznej, jak i intelektualnej) oraz bliskości jesteś w stanie dać psu. Nie jest tajemnicą, że za szczeniaka “uśmiechniętego psa północy” musimy zapłacić nawet do 5000 złotych. Z całą pewnością jednak inwestycja w tak żywiołowego, majestatycznego psa – kochającego przede wszystkim bieganie i swoich bliskich – jest warta każdych, nawet tych dużo większych pieniędzy. Zanim kupisz młodego samojeda – pamiętaj o odpowiedniej wyprawce dla nowego członka rodziny i… przygotuj się na to, że Twoje życie stanie się wspaniałą przygodą!