Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką domu z całą pewnością decyzja o wzięciu psa pod swój dach będzie wiązała się z wyborem jak najlepszej budy dla pupila. Oczywiście, sam fakt posiadania budy nie oznacza, że pies nie powinien móc skorzystać z kojca, a nawet kilku z nich, wewnątrz domu – jednak to właśnie dobrze dobrana buda pozwoli mu na odpoczynek na zewnątrz, na przykład między aktywnościami w ogrodzie czy na podwórku. Buda dla psa to ważny wybór, który teoretycznie powinien służyć nam oraz naszemu czworonożnemu przyjacielowi przez lata – należy dopasować ją nie tylko rozmiarem do gabarytów psa, ale także zrobić wszystko, aby zapewniała mu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także jak najwięcej ciepła i komfortu. Wychodzimy z założenia, że omawiana w tym tekście buda nie jest miejscem stałego przebywania psa w ciągu całego roku – uważamy, że psiak powinien móc przebywać w domu z kochającymi go właścicielami, a narażenie go na niskie temperatury czy niesprzyjające warunki atmosferyczne (na przykład jesienią czy zimą) jest decyzją, która może przysporzyć mu całe mnóstwo problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Buda na zewnątrz bez wątpienia powinna być dla psa ciekawym dodatkiem do legowisk i kojców dostępnych w domu – ponieważ nie jest w stanie samodzielnie zapewnić mu pełnego komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa. Jak wybrać budę, z której psiak z powodzeniem może korzystać na zewnątrz? Podpowiadamy!

Buda dla psa – czy zrobić ją samodzielnie?

O ile nie jesteśmy doświadczonym stolarzem – decydowanie się na samodzielne wykonanie budy dla czworonoga nie będzie służyło ani nam, ani przede wszystkim jemu. Warto mierzyć siły na zamiary – buda dla psa co prawda nie jest skomplikowaną konstrukcją, jednak wykonanie jej nie należy do najłatwiejszych procesów, a dobór materiałów niezbędnych do jej stworzenia niejednokrotnie może stanowić niemałe wyzwanie dla nas samych. Kupując gotowy produkt – możemy mieć pewność, że przeszedł on odpowiednie testy bezpieczeństwa, że jest wytrzymały i „zda egzamin”, jaki zafunduje mu nasz psiak. Jeśli jednak upieramy się przy swoim pomyśle – aby zrobić psu budę samodzielnie – możemy wybrać tę najprostszą, najbardziej standardową, a następnie na własną rękę ozdobić ją, na przykład przy pomocy bezpiecznych dla ludzi i zwierząt farb. Taka spersonalizowana buda nie tylko wspaniale ozdobi nasze podwórko, ale także da nam mnóstwo radości – jej wykonanie od A do Z warto jednak pozostawić fachowcom! Buda dla psa najczęściej wykonana jest z drewna – chcąc zapewnić pupilowi jak najwięcej komfortu, wybierzmy tę ze spadzistym dachem, który zapewni mu znacznie więcej miejsca niż ta z płaskim. Ciekawym akcentem ozdobnym budy będzie przymocowanie do niej tabliczki z imieniem czworonoga – dzięki czemu jego legowisko na zewnątrz stanie się jeszcze bardziej spersonalizowane i indywidualne!

Jak wyposażyć budę dla psa?

Chcąc zapewnić psu wszystko to, co najlepsze – sięgnijmy po dużą, przestronną, ocieplaną budę. To właśnie ocieplenie budy sprawi, że psiak będzie mógł przebywać w niej w pełnym komforcie nawet wtedy, gdy na dworze pada deszcz czy najzwyczajniej w świecie – jest chłodno. Pamiętajmy, że nawet najcieplej ubrany piesek może odczuwać zimno w miejscu nieprzystosowanym do trudnych warunków atmosferycznych – a że z budy chcemy korzystać podczas przebywania na zewnątrz, również ona sama powinna zagwarantować mu ciepło i przytulność. Do wnętrza budy dla psa możemy dodać nieco wygodnych poduszek oraz – koniecznie – kocyk, którym z powodzeniem opatulimy psa podczas odpoczynku w jej wnętrzu. Jeśli nasz pies przebywa na zewnątrz często i intensywnie – zadbajmy o to, aby nie złapał uciążliwego przeziębienia. Aby zadbać o odporność lubiącego przebywać dłuższy czas w ogrodzie czy na podwórku psa – warto sięgnąć między innymi po zdrowy olej z łososia.

Buda dla psa a wejście do niej

Innym czynnikiem umożliwiającym komfortowe i bezpieczne przebywanie psa w budzie, na który być może wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi jest wejście do samej w sobie budy. Zadbajmy o to, by nasz pies nie musiał trudzić się podczas zajmowania miejsca w swoim domku – oraz mógł swobodnie z niego wyjść. Zdarza się, że wejście do budy jest niewielkich rozmiarów otworem – do którego piesek musi się schylać czy znacząco zmieniać kształt ciała. Pamiętajmy, że zbyt mały otwór w budzie może spowodować między innymi zwichnięcie łapki psa – dlatego tak ważne jest, aby tradycyjne budy z wejściem w kształcie koła zastąpić tymi, do których nasz piesek może wejść bez większej trudności (wejście w kształcie odwróconej litery U). Jeśli jesteśmy właścicielami większej ilości psiaków – zadbajmy by każdy z nich, w miarę możliwości, miał swoją własną. Udostępniając jedną dużą budę kilkorgu psom – nawet tych niewielkich rozmiarów – mimo szczerych chęci, możemy zaniedbać kwestię ich komfortu, a nawet zdrowia (ze względu na tłok, który może zrobić się w budzie).

Gdzie kupić budę dla psa?

Nowoczesne, dobrze wykonane, a przede wszystkim bezpieczne budy dla psa bez problemu znajdziemy dziś w ofercie licznych marketów budowlanych. Wszędzie tam, gdzie znajduje się dział „dom i ogród” prawdopodobnie będzie też buda dla psa – zanim jednak podejmiemy finalną decyzję którą wybrać, porównajmy kilka produktów różnych producentów. Chociaż nie zawsze można umożliwić psu „przymiarkę” budy – przed zakupem warto dokładnie zmierzyć swojego czworonożnego przyjaciela, a przy transakcji bazować na wrażeniu wizualnym. Pamiętajmy, że sama buda dla psa nie wystarczy – aby pies był w pełni bezpieczny, warto zwrócić uwagę również na jej umiejscowienie przy posesji. Dla przykładu – jeśli wiemy, że tuż za płotem znajduje się buda psa sąsiadów, którego nasz pies nie toleruje, nie ustawiajmy jego azylu za ścianą. Znacznie lepiej będzie umieścić ją nieco dalej – tak, aby każdy ze zwierzaków miał upragniony spokój.

dzieci ozdabiają budę dla psa

Wybór odpowiedniej budy dla psa może wydawać się trudny – jeśli jednak dobrze się do niego przygotujemy, z całą pewnością uda się nam wybrać taki produkt, który w pełni zaspokoi oczekiwania naszego czworonożnego przyjaciela, gwarantując mu poczucie bezpieczeństwa, spokój, ciepło i komfort.

A Ty, czym kierowałeś / aś się przy wyborze budy dla swojego pupila?