Wokół wieku czworonożnych pupili narosło całe mnóstwo mitów i legend – wszyscy wiemy o tym, że jeden rok życia psa wcale nie oznacza, że (bazując na ogólnym cyklu życia psiaka) obchodzi on właśnie roczek, jednak czy tak naprawdę umiemy przeliczyć lata ludzkie na „psie”? Jak się okazuje – umiejętność obliczania wieku psa może okazać się całkiem przydatna (szczególnie wtedy, kiedy dowiadujemy się o kłopotach zdrowotnych pupila – dzięki czemu, na podstawie „psich lat” jesteśmy w stanie orientacyjnie określić jego kondycję czy formę). Co ciekawe, jeszcze jakiś czas temu powszechnie uważało się, że aby prawidłowo przeliczyć wiek pupila… wystarczy pomnożyć go przez cyfrę 7! Jak ta metoda ma się jednak do faktu, iż psiaki większych ras żyją z reguły nieco dłużej niż te ras małych? No właśnie – nijak. Na szczęście dzięki gotowej „ściągawce” od dziś już zawsze bez najmniejszego problemu określisz wiek swojego czworonożnego przyjaciela oraz… będziesz w stanie wyliczyć wiek czworonoga, którego wziąłeś / aś ze schroniska!

Jak obliczyć wiek psa?

Według metody uznawanej aktualnie za najbardziej rzetelną i wiarygodną – aby wyliczyć wiek psa, należy przyjąć, że jeden miesiąc życia (niezależnie od tego czy nasz psiak jest małą rasą – osiągającą wagę do 15 kg – średnią, ważącą od 15 do 45 kg czy dużą, powyżej 45 kg) – oznacza jeden rok życia psa. Sytuacja ulega jednak zmianie już w momencie osiągnięcia przez pupila progu trzech miesięcy – a więc wejścia w taki stan, kiedy bardzo szybko i intensywnie się rozwija. Psiak mający trzy miesiące ma aż pięć lat (w przypadku małych ras), trzy lata (w przypadku ras średnich) oraz dwa lata (rasy duże). Widzimy więc wyraźny schemat liczenia – ras małe bardzo szybko „przeskakują” z pierwszego roku swojego życia a piąty, podczas gdy pupile większych ras w tym samym czasie osiągają dopiero drugi rok. Kiedy nasz szczeniaczek kończy sześć miesięcy – jeśli należy do ras małych ma dziesięć lat ludzkich, osiem (kiedy jest psem średnim) i sześć, gdy należy do grupy dużych psów.

nowonarodzone psy

5-letni pies – ile naprawdę ma lat?

Nie da się ukryć – to, jak długo potrwa życie naszego psiaka jest jedną wielką niewiadomą (głównie ze względu na liczne sytuacje losowe), jednak jeśli zadbamy o jego zdrowe i przemyślane żywienie, dostęp do jak najlepszej opieki weterynaryjnej i komfort życia na co dzień, może okazać się, że nasz psiak bez problemu nie tylko dożyje poźnej starości, ale także spędzi ją bez większych dolegliwości zdrowotnych! Czy 5 lat w kontekście wieku psa to dużo czy mało? Jak się okazuje – „pięciolatek” rasy małej jest (mniej więcej) w połowie swojego życia, a więc jego wiek możemy odnieść do momentu „magicznej czterdziestki” u nas – ludzi. Psiaki ras średnich w tym samym czasie osiągają wiek 45 lat, z kolei dużych – 48. Tak zwana „pięćdziesiątka” wybije psu małej rasy w momencie ósmych urodzin, z kolei w przypadku średnich i dużych ras nie ma konkretnego czasu na ten wiek – ponieważ średni psiak od razu „przeskoczy” z 45 na 52 lata (piąte i szóste urodziny), z kolei (w czasie tych samych urodzin) z 48 na 55.

Czy wiek psa określa jego zdrowie i formę?

Chociaż – podobnie jak u ludzi – młody pies zwykle posiada większe zasoby energii, podczas gdy starszy psiak woli odpoczywać w domu i prowadzić spokojny tryb życia, wiek psa absolutnie nie musi określać ogólnej formy jego organizmu. Może zdarzyć się tak, że już bardzo młody pies – mający, w przeliczeniu na lata ludzkie, na przykład sześć, siedem czy osiem lat – doświadcza wielu trudności na tle chorobowym. Pamiętajmy jednak, że im szybciej wykryjemy dane dolegliwości, a co za tym idzie – wdrożymy właściwe leczenie – tym szybciej pomożemy naszemu czworonożnemu przyjacielowi wrócić do pełni sił! Podobnie w przypadku „psa – staruszka” – kiedy nasz psiak jest u schyłku życia wcale nie musi być zmęczony, osowiały, powolny. Oczywiście – jego kondycja naturalnie zmienia się, jednak konkretne „przejście” z etapu młodości do dojrzałości, a następnie z dojrzałości do starości, zależy zarówno od jego określonych predyspozycji genetycznych, jak i tego w jaki sposób prowadziliśmy psa przez jego dotychczasowe życie.

Duże psy – dlaczego inaczej liczy się ich wiek?

Nie od dziś wiadomo, że psy dużych ras dojrzewają później od przedstawicieli grupy małej i średniej – co więcej, starzeją się nieco szybciej niż czworonogi mniejszych rozmiarów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem – dla przykładu, dziesięć lat psiaka w kontekście dużej rasy to aż osiemdziesiąt lat naszego pupila. Bez wątpienia to właśnie długość życia czworonogów dużych i olbrzymich jest jedną z wad tej grupy – ponieważ większość z nas być może już wie jak trudno jest pożegnać się z psim przyjacielem. Na szczęście nie wszystkie duże psy dożywają wyłącznie ludzkiej osiemdziesiątki (zdarza się, że żyją jeszcze kilka długich lat!) – i tutaj znów pojawia się ogromna rola opiekunów pupili, którzy powinni nie tylko systematycznie odbywać z nimi bieżące wizyty w gabinecie weterynaryjnym, ale także raz do roku wykonywać najważniejsze badania, mające na celu określenie ich stanu zdrowia (zwróćmy uwagę przede wszystkim na tak zwane „parametry wątrobowe” – wtedy, kiedy nasz psiak na stałe przyjmuje dany rodzaj leku).

kilka średnich psów podczas spaceru z opiekunem

Obliczanie wieku psa – podsumowanie

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się wyliczyć wiek swojego psiaka przy pomocy dostępnych w sieci tabelek czy też zastosujesz dawną metodę mnożenia wieku pupila przez cyfrę siedem – możesz być pewien / pewna, że to w dużej mierze właśnie Ty jesteś odpowiedzialny / a za to jak długo finalnie będzie żył Twój pupil. Jak – prócz zastosowania zdrowej diety psa, zadbania o jego komfort i wygodę oraz odpowiednią ilość aktywności (zarówno fizycznej, jak i intelektualnej) – możemy dodatkowo zapewnić naszemu psiakowi to, co najlepsze? Na przykład poprzez zaopatrzenie psa w ciepłe, nieprzemakalne ubranie – szczególnie na czas jesieni, która zbliża się wielkimi krokami! Co ciekawe, wiek psa określa się też na podstawie jego uzębienia – zwłaszcza w sytuacjach, kiedy opiekun decyduje się na wzięcie pupila ze schroniska (w którym nie do końca wiadomo ile piesek może mieć lat).

A Ty, w jaki sposób wyliczasz wiek swojego czworonożnego przyjaciela?