Czy wiesz czym jest dom tymczasowy dla psa? Jak sama nazwa wskazuje – to dom, który tworzymy dla niego przez jakiś (od początku z góry określony – lub nie) czas. Jak łatwo się domyślić – dom tymczasowy nie jest standardowym rozwiązaniem, a jego powstanie weryfikuje zwykle trudna, niezaplanowana, nagła sytuacja. Zanim przejdziemy do sedna tematu – a więc do tego co dokładnie oznacza i jakie aspekty obejmuje dom tymczasowy dla pupila, jak go tworzyć oraz jakie konkretnie sytuacje wymagają tego typu działania – warto zaznaczyć, że bez wątpienia domy tymczasowe dla zwierząt są potrzebne i ważne… choć też niezwykle trudne (zarówno dla samych psiaków, jak i nas – tymczasowych opiekunów). Zwykle konieczność powstania domu tymczasowego oznacza dla psa nową szansę, za którą jest niezwykle wdzięczny – bo przecież gdyby nie dom tymczasowy, mógłby wylądować w schronisku. Co warto wiedzieć o domu tymczasowym dla psów i dlaczego warto promować tego typu praktyki? Podpowiadamy!

opiekunka ofiaruje dom tymczasowy dorosłemu psu

Dom tymczasowy dla psa – z jakimi trudnościami może się wiązać?

Dom tymczasowy dla psa to piękna i szlachetna inicjatywa – jednak też niezwykle trudna. Dlaczego? Ponieważ mieszkając z pupilem pod jednym dachem, funkcjonując razem, przeżywając wzloty i upadki – naturalnie budujemy z nim więź. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie człowiek wraz z psiakiem są w stanie stworzyć jedyna w swoim rodzaju relację – opartą na zaufaniu, miłości i bliskości. Pies, który otrzymuje od nas dom tymczasowy, jest niezwykle wdzięczny i jak najbardziej rozumie zaistniałą, nierzadko trudna sytuację. Chociaż na początku może być mu niełatwo się odnaleźć – ponieważ dom tymczasowy to nie tylko nowa, nieznana dotąd przestrzeń, ale i nowi ludzie, styl życia, rutyna dnia – z całą pewnością okaże nam swoją miłość, co sprawia, że rozłąka stanowi spore wyzwanie zarówno dla psiaka, jak i tymczasowego opiekuna czy opiekunów.

Kiedy pies potrzebuje domu tymczasowego?

Dom tymczasowy to rozwiązanie, mające na celu zapobieganie oddania do schroniska psa – zwykle potrzeba na utworzenie domu tymczasowego pojawia się wtedy, kiedy z pewnych względów opiekun psiaka nie może się nim już zajmować. Mowa tu o kłopotach zdrowotnych, zmianie miejsca zamieszkania (na przykład na ośrodek dla seniorów, gdzie bardzo rzadka zdarza się, by można było zabrać psa ze sobą), a także o śmierci właściciela. Niestety, nie zawsze krewni, przyjaciele czy znajomi są w stanie podjąć opiekę nad znanym im dobrze psiakiem – wówczas, z bólem serca, poszukują osoby, która mogłaby przynajmniej tymczasowo przygarnąć pupila. Może zdarzyć się tak, że dom tymczasowy dla psa tworzony jest na konkretny, ściśle określony czas – na przykład pół roku – a po jego upłynięciu, piesek trafia znów do swoich bliskich czy do innej rodziny, która deklaruje jego adopcję. Z czego może wynikać brak możliwości wzięcia psiaka pod swój dach przez najbliższą rodzinę zmarłego opiekuna? Z wielu czynników – chociażby z posiadania już zwierząt, które nie akceptują innych czworonożnych domowników.

Dom tymczasowy – początek domu stałego?

Może okazać się jednak, że dom tymczasowy potrzebny jest na czas nieokreślony – który finalnie przedłuża się, a pies spędza z tymczasowym opiekunem coraz więcej czas (nawet kilka lat). Oczywiście – jeśli sytuacja opiekuna tymczasowego ulegnie zmianie i będzie mógł na stałe zaopiekować się swoim tymczasowym pupilem, oznacza to wielką szansę na bezpieczne, stabilne życie psiaka. Jeśli jednak dana osoba zgadza się na dom tymczasowy na określony czas – również należy docenić jej poświęcenie, zaangażowanie i gotowość do opieki nad czworonogiem. Najczęściej dom tymczasowy rzeczywiście oznacza sytuację tymczasową – która chroni psa przed pobytem w schronisku. Choć sens funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt jest nam wszystkim doskonale znany – warto mieć na uwadze, że psiaki przebywające tam (nawet kilka tygodni), mogą odczuwać rzutujący nie tylko na ich samopoczucie, ale i stan zdrowia, niepokój i stres (którego nie odczują w takim natężeniu w trakcie zmiany jaką jest przeprowadzka do nowego, tymczasowego domu).

pies wtula się w swoją tymczasową opiekunkę

Kto może stworzyć dom tymczasowy?

Dom tymczasowy dla psiaków może stworzyć każdy z nas, kto ma wystarczająco czasu – którego potrzebuje psiak (weźmy pod uwagę, że może być to pupil zraniony, zamknięty w sobie, na początku sceptycznie do nas nastawiony i nieufny, czasem też tęskniący za swoim schorowanym opiekunem czy właścicielem, który zmarł) – środków finansowych, które najpierw musisz wydać na psa, aby później móc rozliczyć z fundacją (niezbędnych do zakupu podstawowych produktów – wysokiej jakości karmy, zabawek, gadżetów czy leków, jeśli psiak je przyjmuje), a przede wszystkim… każdy z nas, kto ma otwarte na zwierzaki i ich potrzeby serce! Co ciekawe, domy tymczasowe tworzone są nie tylko dla psiaków, ale i innych zwierząt. Może zdarzyć się, że – przyjmując do swojego domu tymczasowo – pupila – seniora, zapewnimy mu tym samym spokojną starość (a być może pozostanie on z nami nawet do końca swojego życia). Dobór zwierzaka do domu tymczasowego „dopasowuje się” pod kątem możliwości opiekuna – jeśli dotąd nie opiekowaliśmy się żadnym psem, prawdopodobnie nie zostanie przydzielony nam czworonóg z problemami behawioralnymi czy ten wymagający skomplikowanej opieki (na przykład po trudnym zabiegu weterynaryjnym).

Jak stworzyć dom tymczasowy?

Jeśli czujesz się na siłach, aby stworzyć dom tymczasowy dla psa – zgłoś się do pobliskiego schroniska bądź fundacji, aby zgłosić swoją kandydaturę do tego typu przedsięwzięcia. Z całą pewnością nie ominą Cię rozmowy z opiekunami zwierząt czy przedstawicielami, pracującymi na co dzień w tych miejscach – możesz usłyszeć pytania dotyczące tego czy mieszkasz w domu czy w mieszkaniu, jaki masz styl pracy (stacjonarna, zdalna lub hybrydowa), czy masz inne zwierzaki (jeśli tak, to jakie?) oraz co kieruje Tobą, jeśli chodzi o chęć zorganizowania tymczasowego domu dla pupila. Czas oczekiwania na czworonoga zależy od konkretnego miejsca oraz sytuacji, jakie mają miejsce w Twoim mieście lub województwie – tak czy inaczej, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie zawsze tymczasowe przygarnięcie psiaka pod swój dach, odbywa się szybko i sprawnie. Niezależnie od tego jak długo przyjdzie Ci czekać na swojego kompana – możesz być z siebie dumny / a! Właśnie ofiarowujesz porzuconemu psu swój czas, obecność i miłość – a to najlepszy prezent jaki możesz zrobić mu w tym trudnym czasie!

A Ty, co sądzisz o takiej formie pomocy zwierzakom?