Czy kiedykolwiek obserwowałeś / aś zabawę dwóch psów? Niedoświadczeni opiekunowie pupili mogą pomylić ją z konfliktem – szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzą tak zwane „zapasy” psiaków! Chociaż niektórzy z nas mogą obawiać się dopuszczania psów do siebie – jest to jak najbardziej wskazane, między innymi ze względu na odpowiednią socjalizację czworonoga. Im szybciej pies zacznie bawić się z innymi – zawsze pod okiem opiekuna – tym łatwiej będzie mu nawiązywać relacje w późniejszym czasie! Dobrym sposobem na socjalizację szczeniaków jest udział w tak zwanym „psim przedszkolu„, które umożliwia młodym psom chociażby wyżej wspomnianą wzajemną zabawę. Podobnie jak u nas – ludzi, również w świecie psiaków zabawa stanowi ważny element codzienności. Jeśli nasz pupil nagle przestaje się bawić, jest niechętny do podejmowania tego typu aktywności, a na co dzień sprawia wrażenie osowiałego i zmęczonego – koniecznie udajmy się do weterynarza (ponieważ mogą być to początki psiej depresji).

Psy bawią się między sobą – w co najczęściej?

Jeśli chodzi o zabawy psów możemy podzielić je na trzy grupy: kiedy psiak bawi się sam (na przykład używając do tego ulubionej zabawki), z nami lub innym psem czy psami. Do najpopularniejszych zabaw psów, jakie mogą wykonywać między sobą należą wyżej wspomniane psie zapasy (które spodobają się szczególnie tym czworonogom, które mają w sobie bardzo wiele energii i dynamiki) oraz tak zwany „berek” (a więc gonienie jednego psa przez drugiego, który – uciekając – nie czuje stresu czy niepokoju, ale radość ze wspólnej zabawy). To właśnie obustronna frajda ze wspólnie spędzanego czasu jest najistotniejszą kwestią psich zabaw – ponieważ jeśli choćby jeden z uczestniczących w niej psów nie czuje się dobrze i swobodnie, nie można mówić o czasie niosącym pozytywne przeżycia i doświadczenia. To jeden z wielu powodów dla których opiekun bądź opiekunowie dwóch czy kilku wzajemnie bawiących się psów powinni nadzorować całe zajście – tak, aby uniknąć sytuacji, w której jeden psiak się bawi i mile spędza czas, a drugi… nabywa traumę, jaką prawdopodobnie będzie musiał przepracować z behawiorystą.

pies podczas wspólnej zabawy

Jak bawią się psy między sobą?

Jak rozpoznać czy zabawa między psami przebiega pomyślnie – a więc z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i komfortu każdego z bawiących się pupili? Przede wszystkim – ryzyko zamienienia się dobrej zabawy w atak spada wtedy, kiedy psiaki miały już ze sobą do czynienia. Jeśli wśród naszych członków rodziny, przyjaciół czy znajomych znajdują się opiekunowie psów – zorganizowanie ich wspólnej zabawy nie jest szczególnie trudne. Może zdarzyć się jednak, że w swoim najbliższym otoczeniu nie mamy osób, które posiadają psiaki – wówczas, aby zapewnić naszemu pupili dostęp do „kontaktów towarzyskich” (a więc także bezpiecznej, rozwijającej zabawy)… warto udać się na wybieg dla psów czy dedykowany psiakom plac zabaw! Często bardzo łatwo jest zaobserwować nastawienie innego psa do naszego pupila – kiedy jednak psy zaczynają się bawić, a następnie zauważamy, że zabawa nie idzie w tę stronę, w jaką powinna… natychmiast ją przerwijmy! Cechą charakterystyczną psich zabaw są różnego rodzaju skoki, upadki na plecy czy wymyślne piruety – oraz „dawanie forów” mniejszemu, mniej silnemu psiakowi przez tego większych rozmiarów.

Zabawy psów a zachowania juwenilne

Nie wszyscy wiedzą, że zabawy czworonogów zaliczane są do tak zwanych „zachowań juwenilnych” – czyli takich, które są charakterystyczne dla młodych osobników danego gatunku. Czy to oznacza, że psy bawią się wyłącznie wtedy, kiedy są młode? Nie! Podobnie jak i my – ludzie, psiaki uwielbiają bawić się i wygłupiać również wtedy, kiedy okres szczenięctwa czy dojrzewania jest już dawno za nimi. Poprzez wspólną zabawę – psy rozładowują emocje (co pozytywnie wpływa na ich rozwój), poprawiają wzajemną relację, budują zaufanie. To właśnie między innymi bawienie się z innym psem pokazuje, że nasz czworonóg go lubi – i chce kontynuować daną „znajomość”. Co ciekawe, poszczególne rasy pupili posiadają swoje preferowane style zabawy – na przykład psy w typie bull będą wolały bawić się w zapasy niż w berka, z kolei teriery wybiorą właśnie radosną pogoń za innym psem. Jeśli podczas zabawy nasz psiak warczy, szczeka czy siłuje się – nie musi oznaczać to, że zabawa zmienia się w walkę. Jeśli – mimo tych zachowań – czworonogi są radosne, pełne energii i chętne do kontynuowania aktywności… pozwólmy im korzystać ze wspólnie spędzanego czasu!

Jak powinna wyglądać bezpieczna zabawa pupili?

Typowa zabawa pupili trwa krótko, jest jednak przy tym dość intensywna – dlatego tak ważne jest, aby psiaki robiły sobie podczas wspólnie spędzanego czasu przerwy. Moment na ochłonięcie pozwoli im wrócić w pełni sił do psot i figli – które, znów, zapewne nie potrwają zbyt długo. Bezpieczna zabawa pupili to nie tylko nasza obecność i obserwacja psiaków – która daje psu swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa podczas zabawy (ponieważ wie, że jesteśmy obok) – ale wiele sygnałów, jakie wysyłają czworonogi, a wśród nich (jeden z najistotniejszych) tak zwane „zachowania samo upośledzające”). Psiak – który mimo siły fizycznej, świetnej formy i dobrego zdrowia – turla się, przewraca, wydaje się być nieco nieporadny… jak najbardziej czerpie radość z zabawy z innym psem! Tego typu ruchy to świadectwo zaufania do swojego psiego towarzysza – dzieje się tak, ponieważ nasz pies doskonale wie, że kompan nie zrobi mu krzywdy. Chociaż psiaki najczęściej bawią się w formie jeden na jeden – zabawy kilku, a nawet kilkunastu na raz nie są niemożliwe (warto zadbać wówczas jednak o to, aby kilkoro psów nie rzuciło się na jednego).

psiaki bawią się razem

Zabawy psów między sobą – podsumowanie

Zabawy psów między sobą są jak najbardziej naturalne, a kiedy odbywają się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa – mogą przynieść wiele dobrego naszemu czworonogowi. Pamiętajmy, że – aby prawidłowo się rozwijać – nasz czworonóg potrzebuje nie tylko zabaw sam ze sobą czy z nami, ale także z innymi pupilami. To normalne, że możemy obawiać się zabaw mniejszych psów z większymi – dlatego, zanim puścimy psiaki, aby mogły się ze sobą swobodnie bawić, zadbajmy o ich odpowiednie zintegrowanie się. Podczas zabawy psiaków – bądźmy skupieni na tym, co się dzieje. W innym razie – kiedy zabawa przerodzi się w atak – możemy nie zdążyć na czas, aby przerwać działanie pupili, a co za tym idzie, narazić je na krzywdę.

A Ty, jak często dopuszczasz swojego psiaka do zabawy z innymi?