Moment, w jakim zapada decyzja o wzięciu pod swój dach ukochanego czworonoga, to jedna z najważniejszych chwil w życiu wielu z nas. Zapewne większość opiekunów psiaków doskonale pamięta dzień w jakim pojechali po swojego pupila, kiedy zobaczyli go po raz pierwszy na żywo czy gdy mogli przytulić się do niego… Jednak zanim to nastąpi – prawdopodobnie przyszłych opiekunów psów czeka nierzadko długi i żmudny proces wyboru odpowiedniego miejsca, z jakiego zdecydują się wziąć czworonoga. Do wyboru mamy zwykle hodowlę lub schronisko (bądź fundacje, które szukają czworonogom domów tymczasowych). W dzisiejszym tekście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak wybrać najlepszą hodowlę – gdzie jej szukać, na co zwrócić uwagę, czego unikać. Oczywiście – nie ulega wątpliwości, ze najłatwiejszym i najwygodniejszym dla wielu z nas sposobem kontaktu z hodowlami pozostaje Internet – czy jednak atrakcyjna strona internetowa hodowli wystarczy, aby wzbudzić nasze zaufanie? Przychodzimy z pomocą!

mały pies leży na podłodze

Wybór hodowli – czego unikać?

Zanim przejdziemy do kwestii, które są mile widziane przez przyszłych opiekunów psów i wzbudzają zwykle sporo zaufania – zastanówmy się jakie czynniki można uznać za niepokojące, wzbudzające wątpliwości. Jednym z nich z całą pewnością jest korzystna cena psa – jak wiemy, za szczeniaka rasowego, posiadającego szereg odpowiednich dokumentów, musimy zapłacić zwykle określoną cenę (która nie należy do niskich!). Jeśli w Internecie natkniemy się na ogłoszenie, oferujące szczenięta w imponujących cenach – nie dajmy się temu zwieść. Chociaż oczywiście niewielki koszt za pozornie „rasowego” – w tym wypadku przypominającego wizualnie daną rasę psa – może kusić… pamiętajmy, że niska cena za szczenię oznacza wysokie prawdopodobieństwo trafienia na pseudohodowlę, która nie ma nic wspólnego z dobrem zwierząt (będąc nastawioną jedynie na zysk). Jeśli podczas rozmowy z hodowcą odczujemy, że nie chce podpisywać on umowy sprzedaży szczeniaka – zastanówmy się czy aby na pewno chcemy kupować psiaka z niepewnego źródła, mając świadomość tego, że może oznaczać to mierzenie się z trudnymi chorobami genetycznymi (niekoniecznie od razu – część z nich może przecież wystąpić w późniejszym czasie).

Sprawdzenie hodowli – gwarancja dobrego wyboru

Oczywiście – każdy psiak zasługuje na miłość (niezależnie od tego czy jest to „rasowiec” czy kundelek). Jeśli jednak zależy nam na psie konkretnej rasy – którą dobraliśmy pod kątem określonych cech psiaka (na przykład łagodności – która sprawdza się w domach z dziećmi czy stylu życia, na przykład wysokiej potrzeby aktywności psa – doskonałej dla osób uwielbiających intensywne spacery z czworonogiem) – sprawdzenie hodowli wydaje się wręcz koniecznością. Dlaczego? Ponieważ jeśli zakupimy psa nierasowego – jednak bardzo mocno wizualnie przypominającego wybraną przez nas rasę – może okazać się, że ma znacznie inne potrzeby niż nasza wymarzona rasa. Aby hodowlę można było uznać za legalną – musi ona być zarejestrowana w stowarzyszeniu. O ile stowarzyszenie bardzo łatwo jest założyć – co przyczynia się do powstawania licznych pseudohodowli – o tyle zarejestrowanie się w Związku Kynologicznym w Polsce nie jest już takie proste. Jeśli wybrana przez nas hodowla psów danej rasy znajduje się na liście Związku – możesz mieć pewność, że szczenięta wydawane przez nią opiekunom, spełniają określone warunki (wykazane w FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej).

Jak sprawdzić hodowlę?

Oczywiście, prócz telefonu czy kontaktu mailowego ze Związkiem Kynologicznym w Polsce – zalecana jest wizyta w hodowli, którą bierzemy pod uwagę pod katem przyjęcia szczeniaka. Może okazać się, że miejsce, które prowadzi świetny marketing w sieci – na żywo nie wzbudza w nas tak pozytywnych emocji. Co prawda – samo zarejestrowanie hodowli w Związku Kynologicznym w Polsce może rozwiać nasze wątpliwości, jednak część hodowców rzeczywiście nie ma problemu z tym, aby osoby potencjalnie zainteresowane kupnem szczeniaka, odwiedziły ich hodowle. Jeśli nasi znajomi posiadają psa konkretnej, upatrzonej także przez nas rasy, a przy tym polecają konkretną hodowlę – jak najbardziej warto im zaufać (co nie powinno zmieniać faktu dokładnego sprawdzenia określonego miejsca w Związku Kynologicznym w Polsce). Im więcej naszej rzetelności, dokładności i skrupulatności w sprawdzaniu hodowli – tym większe prawdopodobieństwo, że nasz szczeniak będzie wolny od chorób genetycznych, odpowiednio zaopiekowany przez hodowcę (także pod katem badań weterynaryjnych) oraz wpisujący się we wzorzec naszej wymarzonej rasy!

Dobra hodowla a podejście do psów

Czy dobra hodowla to wyłącznie ta zarejestrowana w Związku Kynologicznym? Godnego zaufania hodowcę „z powołania” poznamy też po tym jak traktuje przebywające w jego domu psy i szczeniaki, które zamierza wydać do nowych domów. Czasem już po kilku chwilach rozmowy wiemy czy mamy do czynienia z osobą traktującą mamę psów – suczkę niczym „maszynkę do robienia pieniędzy, czy też podchodzi do psiaków z miłością i zaangażowaniem. Chociaż wydawać by się mogło, że hodowcami zostają osoby kochające psiaki – niestety… nie zawsze tak jest (co możemy zaobserwować na przykładzie licznych pseudohodowli). Kiedy – poszukując odpowiedniej hodowli – zorientujemy się, że miejsce z jakim prowadzimy rozmowy może wskazywać na tak zwane „pseudo”… zareagujmy! Pozostawiając hodowlę tego typu samej sobie – realnie krzywdzimy psiaki, które bardzo często przebywają w fatalnych warunkach, a posiadana przez hodowcę suczka nie ma odpowiednich warunków do normalnego życia – nie mówiąc już o spokoju i komforcie, tak ważnym w czasie ciąży i po porodzie.

szczeniaki z mamą

Hodowla psów – podsumowanie

Hodowla psów to bardzo często pierwsze miejsce, w jakim spotykamy się z naszym ukochanym czworonogiem – to właśnie tam rozpoczyna się historia naszej relacji. Pamiętajmy, by do wyboru nie tylko konkretnej hodowli, ale także rasy podchodzić z należytą rozwagą. Pies nie jest zabawką, nigdy nie powinien być też prezentem z jakiejkolwiek okazji – to istota żywa, nad którą opieka bardzo często oznacza sporo wyrzeczeń (na które nie każdy z nas jest gotowy!). Zanim zdecydujemy się na wzięcie psiaka pod swój dach – zapoznajmy się z podstawowymi informacjami na temat wybranej przez nas rasy oraz całej grupy FCI, do jakich ona należy. Sprawdzenie hodowli przed zakupem psa to dzisiaj już nic innego jak „musi have” dla wielu z nas – o którym warto mówić głośno, aby uświadamiać te osoby, które nie wiedzą w jaki sposób skontrolować hodowcę.

A Ty, sprawdziłeś / aś hodowlę, z jakiej wziąłeś / aś swojego czworonożnego przyjaciela?