Co jest ważne we wspólnym życiu z czworonożnym przyjacielem? Oczywiście – budowanie relacji! Nie bez powodu to właśnie pies uznawany jest za “najlepszego przyjaciela człowieka” – a jego miłość możemy poznać, obserwując wiele – niejednokrotnie zaskakujących – symptomów. Jednak odpowiedzenie sobie na pytanie “czy mój pies mnie kocha?” lub “w jaki sposób pupil okazuje mi miłość?” to zaledwie jedna strona medalu. Znacznie trudniejsze dla wielu z nas może okazać się pokazanie psiakowi swoich uczuć. Oczywiście – wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wspólnie spędzany czas, zabawa czy spacery komunikują psu o tym, że jest dla nas ważny. Często możemy też zaobserwować jego spokój w naszym towarzystwie – co niejednokrotnie interpretujemy jako poczucie bycia kochanym, zauważonym. Czy jednak aby na pewno wiemy w jaki sposób okazać psiakom miłość, aby doskonale wiedziały, że są przez nas traktowane zarówno jak najlepsi przyjaciele oraz pełnoprawni członkowie rodziny? Przychodzimy z pomocą!

pies jest przytulany przez dziecko

Okazanie psu miłości a przywitanie się z nim

Chyba większość z nas – o ile posiadamy aktualnie psiaka pod opieką – doskonale zna sytuacje radosnego przywitania się pupila z nami (niezależnie od tego czy widzimy się po kilku godzinach, dniach czy tygodniach). Nie da się ukryć, że intensywne, pełne energii powitanie, jakie serwuje nam czworonóg to jedna z oznak jego miłości i tęsknoty do nas – i właśnie w nim możemy szukać sposobu, aby odwzajemnić uczucia psa! Jak przywitać czworonożnego przyjaciela, aby zakomunikować mu o swoich uczuciach? Z entuzjazmem, głośno, wykorzystując do tego nie tylko gestykulację czy ton głosu, ale także dotyk. Przytulmy psa do siebie, pogłaszczmy go, poświęćmy dłuższą chwilę na to, aby celebrować moment przywitania – a nasz piesek na pewno to doceni! Niestety, nierzadko część z nas “łapie się” na szybkim, nieco niedbałym powitaniu z psem – na przykład po trudnym dniu w pracy. Zamieniając pospieszne, neutralne powitanie na miłą chwilę radości – bez wątpienia pokażemy naszemu pupilowi jak bardzo nam na nim zależy!

Pozwalanie psu na przejęcie inicjatywy – kiedy mówi o naszej miłości?

Innym sposobem na jasne okazanie psu naszej miłości do niego jest pozwolenie mu (w granicach rozsądku, raz na jakiś czas) na przejęcie inicjatywy. Co to oznacza w praktyce? Dajmy pupilowi możliwość wyboru, na przykład trasy spacerowej – idąc tam gdzie chce, zamiast na siłę ciągnąć go w wybrane przez na miejsce. Okazując czworonogowi miłość w ten sposób warto robić to “z głową”, okazyjnie – ponieważ zbyt częste pozwalanie psu na przejmowanie inicjatywy może sprawić (szczególnie w przypadku psiaków o silnych, mających skłonność do dominacji charakterach), że bardzo szybko “rozochoci się” on w swoim działaniu. Znalezienie tak zwanego “złotego środka” w tej kwestii jest więc kluczowe – pamiętajmy jednak, że w przypadku zauważenia i odczucia kłopotów wychowawczych z pupilem, warto jest zaczerpnąć porady od doświadczonego, sprawdzonego behawiorysty.

Jak mówić do pupila, aby okazać mu uczucie?

Skąd nasz psiak wie, że czujemy do niego miłość? Dzieje się to za sprawą specjalnego połączenia neuronowego. Pies od dawien dawna towarzyszy, służy i wspiera nas – ludzi w działaniach, a głos ukochanego opiekuna czy opiekunki działa na niego niezwykle kojąco i uspokajająco. To, co możemy zrobić dla naszego psiaka, aby okazać mu miłość – to oczywiście do niego mówić. Drugą, istotną kwestią jest ton naszego głosu – pupil doceni mówienie ciepłym, serdecznym tonem, a jeśli do “rozmowy” z psem dołączymy przyjemne dla niego głaskanie, drapanie za uszkiem czy wykonanie czułego gestu (na przykład okrycie go ulubionym kocykiem) z całą pewnością rozpozna nie tylko nasze intencje, ale też uczucia. Mówić do pupila możemy bez dodatkowych rekwizytów – jednak ciekawym pomysłem będzie włącznie do “dialogu” zabawek psiaka, na przykład lubianej przez niego maskotki!

Wyrażanie miłości do psa a… żywienie go!

“Przez żołądek do serca” – nie da się ukryć, że to znane przez wielu z nas powiedzenie, doskonale sprawdza się w praktyce! Psiaki również doceniają jego znaczenie – szczególne te, które mają spory apetyt! Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić dla swojego czworonoga, aby pokazać mu uczucie, jakie do niego żywisz – przygotuj domowe smaczki na bazie jego ulubionych składników! Tego typu działanie nie tylko pomoże Ci stworzyć naturalną i zdrową przekąskę, ale także dopasować ją do konkretnych preferencji smakowych (i ewentualnych wymogów związanych z uczuleniami) psa. Pamiętajmy jednak, aby tego typu inicjatywę wykazywać raz na jakiś czas (na przykład w urodziny psiaka) – ponieważ przyzwyczajenie pupila do domowej kuchni może skutkować niechęcią do jedzenia standardowej karmy!

Dotykanie psa – czy komunikuje o naszej miłości?

Jeśli nasz pies jest typowym “pieszczochem” – na pewno doceni dotyk swojego ukochanego pana czy pani. Jednak, aby poprzez dotyk okazać mu miłość – powinniśmy dotykać go delikatnie i z wyczuciem. Szczególnie psy małych ras mogą nie odbierać naszego standardowego dotyku jako coś przyjemnego, ułatwiającego mu odprężenie się i relaks – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować nacisk naszych dłoni i intensywność dotyku. Aby pieszczoty z psiakiem rzeczywiście komunikowały mu o naszych pozytywnych uczuciach – warto dowiedzieć się także, w których miejscach dokładnie lubi być on głaskany. Z reguły uznaje się, że czworonogi doceniają dotykanie miejsc takich jak kark, boki ciała, obszar pod brodą i pod uszami – nie lubiąc przy tym dotykania głowy, łap i okolicy genitaliów.

relaks psa i jego pani

Okazywanie miłości psu – podsumowanie

Chociaż większość z nas być może stara się okazać psu miłość na co dzień – nie wszyscy robimy to umiejętnie… a szkoda! Psiaki potrzebują naszego zapewniania o uczuciach – ponieważ właśnie na nich w dużej mierze bazuje rozwój wspaniałej relacji z czworonogiem. Na szczęście – stosując powyższe wskazówki, znacznie łatwiej będzie Ci komunikować psu o tym, jak ważną rolę jego obecność odgrywa w Twoim życiu. Głaskanie pupila w odpowiednich miejscach, mówienie do niego delikatnym tonem czy okazyjne umożliwienie mu przejęcia inicjatywy podczas spaceru sprawi, że Twój pupil poczuje Twoją bezgraniczną miłość, nabierając do Ciebie jeszcze więcej zaufania – co przełoży się na ich poczucie bezpieczeństwa.

A Ty, w jaki sposób okazujesz uczucia swojemu czworonożnemu przyjacielowi?