Opiekunowie psiaków – szczególnie tych, które niemalże cały czas potrzebują różnego typu aktywności i wielu bodźców – z pewnością dobrze znają widok psa, który… po prostu się nudzi! Tak – nasze pupile, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać zniechęcenie, znudzenie, zdemotywowanie. O ile występowanie takiego poczucia raz na jakiś czas nie jest niczym niepokojącym – o tyle psiak, który przestaje być symulowany i zachęcany do zabawy, może popaść nawet w psią depresję. Czas lutego i marca nie należy do najbardziej lubianych przez właścicieli czworonogów – ponieważ, ze względu na zwykle niesprzyjającą aurę, spacery ograniczają się do minimum (podobnie jak zabawy na zewnątrz). Jak zatem zająć się psem w warunkach domowych, aby skutecznie zapobiec jego nudzie? Co przygotować, aby nasz pupil znów stał się zaciekawiony i pełen energii? I czy część zabaw i zabawek możemy przygotować wręcz symbolicznym kosztem? Rozwiewamy Wasze wątpliwości!

Pies się nudzi – co zrobić?

Kiedy pies się nudzi – zazwyczaj kładzie się w kojcu na drzemkę albo… zaczyna łobuzować! Tak, pies znudzony to bardzo często pies, który psoci – dlatego tak ważne jest, aby codziennie pozwalać psu na „wyładowanie” swoich emocji i energii właśnie poprzez interesujące zabawy. Jeśli nasz psiak zaczyna psocić – prawdopodobnie potrzebuje się zmęczyć (a my wówczas możemy zająć się swoimi sprawami). Jedną z propozycji na łatwe, szybkie i przyjemne „zmęczenie” psa – w warunkach domowych, bez konieczności odwiedzenia placu zabaw dla psów czy odbycia intensywnego spaceru – będzie wykorzystanie chociażby maty węchowej, w której ukryjemy ulubione smakołyki czworonoga. Jeśli nie dysponujemy matą węchową – możemy bez problemu wykonać ją sami. W tym celu wystarczą nam kuchenne ściereczki i karton, w którym je włożymy – a w których zamieścimy smaczek. Psiak – rozwijając kolejne ścierki – będzie pracował węchem, co przyniesie mu mnóstwo radości i satysfakcji wtedy, kiedy znajdzie już przysmaki!

pies nudzi się

Tor przeszkód dla psa – sprawdzony sposób na nudę?

Jeśli nie mamy możliwości, aby wyjść na dłużej z psem z domu – na przykład w celu udania się na wybieg, gdzie nasz pupil będzie miał okazję zaspokojenia potrzeby codziennej aktywności – możemy przygotować mu… tor przeszkód w domu! Oczywiście – w przypadku tego rozwiązania warto przygotować się na spory bałagan, jednak widok radosnego, szalejącego psiaka może nam go z powodzeniem wynagrodzić. Aby zbudować psu interesujący tor przeszkód – powinniśmy zastosować w nim przedmioty o bardzo różnej fakturze. Przydadzą się tu chociażby poduszki, koc czy mały namiot, który możemy rozłożyć w pokoju. Chowając psu zabawki w torze przeszkód – dodatkowo urozmaicimy mu tę aktywność. Pamiętajmy jednak, by – budując przeszkody – wybierać takie materiały, które nie zrobią psu krzywdy (kiedy, na przykład, będzie przeskakiwał przez konkretne elementy naszej konstrukcji).

Psia nuda a spotkanie z innymi czworonogami

Jeśli w swoim otoczeniu posiadamy zaufane osoby, które opiekują się psami, za którymi nasz pupil przepada – ciekawym rozwiązaniem może być spotkanie psów w naszym domu. Oczywiście w takiej sytuacji powinniśmy maksymalnie skupić się na ich aktywnościach – nadzorując czy aby na pewno zabawy odbywają się w sposób bezpieczny i komfortowy dla wszystkich „gości”. Jeśli jednak nasz psiak ma kłopoty socjalne – tego typu spotkanie, nawet w jego domu (a więc na bezpiecznym gruncie) nie będzie najlepszym pomysłem. Pamiętajmy jednak, że mały pupil – na przykład chihuahua – może zostać uszkodzony nawet nieświadomie, na przykład przez nieco większego psa. Pupile towarzyskie, dynamiczne, o dużych potrzebach socjalnych – z pewnością docenią możliwość spędzania czasu z innymi, lubianymi przez siebie czworonogami (nawet wtedy, kiedy będą po prostu leżeć obok siebie!).

Gryzaki i piłki z kolcami – idealne gadżety na nudę psa?

Czasem zakup jednej, przemyślanej zabawki może dać nam więcej niż posiadanie wielu, które nie do końca się sprawdzają. Jednymi z wielu takich „musi have” na psią nudę okazują się być gryzaki i piłki z kolcami (w różnych rozmiarach) – jakie bez problemu znajdziemy dziś w licznych sklepach zoologicznych. Dlaczego to właśnie tego typu zabawki mogą najbardziej zaangażować naszego psa? Ponieważ ich wykorzystywanie bazuje na gryzieniu oraz drażnieniu dziąseł – które spora część psów bardzo lubi. Pamiętajmy jednak, by – zarówno piłki z kolcami, jak i różnego typu gryzaki – dobierać do wielkości naszego pupila (ponieważ gryzak, który będzie idealny dla małego psa, może stanowić poważne zagrożenie z powodu zadławienia dla psa większej rasy). Gryzienie przeznaczonej do tego zabawki – podobnie jak mata węchowa – „męczy” psa, dzięki czemu staje się on rozluźniony i zrelaksowany, kiedy uda mu się osiągnąć upragnioną satysfakcję podczas aktywności.

Mój pies się nudzi – czy to powód do zmartwień?

Jak już wspomnieliśmy – psia nuda nie jest powodem do niepokoju. Czasem jednak znudzenie psiaka bywa mylone z jego osowieniem, zniechęceniem – które nierzadko bywa symptomem wielu chorób (zarówno fizycznych, ja i psychicznych). Obserwujmy więc uważnie swojego psiaka – tak, aby w przypadku długo utrzymującej się „nudy”, móc jak najszybciej zareagować. Kiedy znudzony, spokojny nastrój psiaka – który wcześniej był aktywny i towarzyski – utrzymuje się kilka dni, wykonajmy naszemu czworonogowi podstawowe badania (aby móc wykluczyć konkretne dolegliwości). Czasem – w przypadku osłabienia organizmu, na przykład na skutek okresu jesienno-zimowego – pomocna będzie suplementacja (zawsze dobrana pod kątem określonych potrzeb i oczekiwań naszego pupila!).

zabawa dwóch psów w domu

Sposoby na psią nudę – podsumowanie

To naturalne i zupełnie normalne, że nasz psiak raz na jakiś czas się nudzi. Kiedy leży – odpoczywa, dlatego też nie powinniśmy mu przeszkadzać podczas… nudzenia się! Oczywiście – podobnie jak w wielu kwestiach – najważniejsze jest znalezienie „złotego środka”, a więc takiego stylu życia, gdzie nasz pupil nie jest przebodźcowany i zmęczony licznymi aktywnościami (fizycznymi i tymi, które stymulują ich intelekt), ale także nie nudzi się przez wiele dni. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zapewnić psu atrakcji, a przede wszystkim ucieszyć go własną obecnością i wspólnie spędzonym czasem – zastanówmy się nad skorzystaniem ze wsparcia petsittera (znajdziemy go na licznych grupach tematycznych w social mediach – również na tych, które dotyczą określonej rasy psów!).

A Ty, jak walczysz z nudą swojego ukochanego czworonoga?