Duże psy – nie bez powodu – niejednokrotnie stanowią bohaterów różnego typu kreskówek i filmów. Dlaczego? Ponieważ to właśnie przy nich – silnych, podatnych na szkolenia, inteligentnych, a przy tym niezwykle lojalnych i wiernych swoim opiekunom – możemy czuć się naprawdę bezpiecznie! Duże psy – chociaż mogą kojarzyć się głównie z funkcjonowaniem w domach – równie chętnie przyjmowane są do mieszkań. Oczywiście – podobnie jak psiaki małych i średnich ras – wymagają odpowiedniego natężenia aktywności (zarówno fizycznej, jak i intelektualnej), jednak przy odpowiednim zaspokajaniu ich potrzeb, jak najbardziej odnajdą się w różnych środowiskach! Duży pies nie od dziś kojarzy się z psem ratującym życie, biorącym udział w policyjnych akcjach czy z przewodnikiem osób niepełnosprawnych – jednak jego rola w życiu człowieka może opierać się także na innych aspektach. Jakich? Przychodzimy z pomocą!
Duży pies – ile centymetrów mierzy?
Jak sprawdzić czy nasz czworonóg zalicza się do grupy „dużych psów”? Przede wszystkim spoglądając na jego wzrost – jeśli nasz pupil przekracza 60 cm w kłębie, oczywiście możemy zaliczyć go do psów większych rozmiarów. Co ciekawe, przedstawiciele niektórych ras sięgają nawet 100 centymetrów – z kolei waga „dużych psów” oscyluje zwykle około 40 kilogramów. Do największych ras pupili należy między innymi mastiff tybetański i neapolitański, kangal, owczarek kaukaski, nowofunland, bernardyn i wilczarz irlandzki. Nie da się ukryć, że duże psy – z oczywistych względów – bardzo chętnie wybierane są przez osoby zamieszkujące domy, jednak warto pamiętać, że sam fakt, iż nasz pies jest większy – wcale nie musi oznaczać, że odnajdzie się od w roli stróża posesji. Zastanawiając się nad wyborem psiaka z konkretnej grupy wielkościowej (niezależnie od tego czy nasza decyzja dotyczy małych, średnich czy dużych rozmiarów psów) – skupiajmy się raczej na cechach fizycznych i osobowościowych danej rasy.
Dla kogo duży pies?
Czy duży pies wymaga większej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania niż psiak „średni” czy „mały”? I tak, i nie. Nie ulega wątpliwości, że każdy czworonóg – niezależnie od tego czy mierzy 20 czy 100 centymetrów w kłębie – wymaga codziennej uwagi i atencji ze strony nas – opiekunów. W przypadku „dużych psów” mówimy jednak o psiakach, których wyzwaniem może być nie tylko temperament, ale także… postura. O ile niewielkich rozmiarów, dynamicznego pieska rasy chihuahua będziemy w stanie samodzielnie „opanować” fizycznie – o tyle w przypadku doga niemieckiego czy nowofunlanda sprawa może wydawać się już nieco trudniejsza. Jeśli duży pies znacznie „pokazywać pazurki” – mówimy już o konkretnym zagrożeniu zdrowia, a nawet życia, dlatego tak ważne jest, aby już w okresie szczenięctwa wprowadzić przemyślane szkolenie – najlepiej pod okiem doświadczonego behawiorysty. Jeśli zaniedbamy tę kwestię – być może w późniejszych latach będziemy musieli mierzyć się z trudnymi sytuacjami, kiedy nasz duży pies postanowi (na przykład) wymuszać na nas pewne zachowania poprzez szczekanie czy domaganie się łapką.
Czy duże psy żyją krócej?
Rozmawiając z opiekunami czworonogów można odnieść wrażenie, że rzeczywiście duże psy żyją nieco krócej niż przedstawiciele ras mniejszych. Jeśli mówimy o czasie życia psa – warto pamiętać, że na jego finalną długość ma wpływ bardzo wiele czynników (między innymi dieta czy aktywność), jednak duże psy zwykle odchodzą od nas nieco wcześniej niż „maluchy”. Dla przykładu – psiaki małych ras mogą dożyć nawet 15 lat, podczas gdy większe psy żyją zwykle od 8 do 10 lat. Strata ukochanego czworonoga to ogromne przeżycie, o którym mówi się coraz częściej – a po którym niejednokrotnie oddani właściciele decydują się skorzystać z terapii. To, co ważne w momencie odchodzenia pieska to obecność przy nim – a po jego odejściu, właściwe odbycie żałoby (oraz – co ważne – pozwolenie sobie samemu na to, aby odczuwać lęk, tęsknotę, smutek). Decydując się na konkretną rasę z grupy „dużych psów” nie kierujmy się jednak tym, że nasz psiak może żyć krócej niż york czy maltańczyk – pamiętajmy, że nie ma jednej reguły, a wiele kwestii zależy w pełni od nas (na przykład zabezpieczenie psa podczas spaceru, które – niedopilnowane – może skutkować przykrym wypadkiem).
Duże psy – jakie to rasy?
Każda grupa psów – zarówno „psy małe”, „średnie” oraz „duże” – obejmuje określone rasy czworonogów. Do tych większych należy między innymi doberman, bokser, american bully, akita amerykańska, greyhound, kai, borzoy czy pudel duży. Przekrój ras znajdujących się w danej grupie pokazuje jak trudno jest wyodrębnić uniwersalne cechy charakteru dla każdej z nich – ponieważ każdy psiak ma inne potrzeby odnośnie żywienia czy aktywności oraz odmienne oczekiwania (jeden z nich odnajdzie się świetnie w domu z dzieckiem czy kolejnym czworonogiem, drugi – będzie preferował „bycie jedynakiem”). Pamiętajmy, by decyzję o wzięciu psa pod swój dach zawsze dobrze przemyśleć – również pod względem finansowym (chociaż to oczywiste – warto przypomnieć, że duży pies zjada znacznie więcej karmy niż przedstawiciel jednej z ras „małych”!).
Co warto wiedzieć o dużych psach?
Duże psy – prócz silnej, mocnej postury – cechuje zwykle donośny głos. Chociaż szczekają rzadziej niż psy małe – z powodzeniem mogą pokazać co potrafią! Do grupy „psów dużych” z całą pewnością możemy zaliczyć zarówno psy pasterskie, myśliwskie, sportowe, jak i ratownicze. Dzięki sporej sile fizycznej i wytrzymałości – bez problemu odnajdą się nawet w najtrudniejszych warunkach. Nie ulega wątpliwości, że duży pies potrzebuje też… dużo aktywności! Mowa tu nie tylko o spacerach, które stanowią swego rodzaju rutynę fizyczną niezależnie od grupy psów, do jakiej zalicza się nasz pupil – ale także o dodatkowych aktywnościach, takich jak możliwość wybiegania się w ogrodzie czy na placu zabaw dla czworonogów. Chociaż duży pies może wzbudzać respekt swoją aparycją – większe psy są bardzo opiekuńcze, oddane rodzinie, ceniące sobie czas spędzony z domownikami. To psy pewne siebie i zrównoważone – a odpowiednio wyszkolone (już od pierwszych miesięcy) potrafią zbudować piękną więź ze swoim opiekunem, która trwa do końca ich życia.
Duży pies i dziecko w domu – czy to dobry pomysł?
Osoby nie mające do czynienia z przedstawicielami grupy „dużych psów” mogą kierować się pierwszym wrażeniem, widząc sporych rozmiarów, silnego, często z wyraźnym zarysem mięśni, psiaka. Na pytanie „czy duży pies okaże się dobrym towarzyszem dla naszych dzieci?” zapewne odpowiedziałyby „nie” – a jednak… jak najbardziej sprawdzi się on w tej roli! Jak wspomnieliśmy wyżej – duże psy są niezwykle opiekuńcze, co można zaobserwować między innymi po zdjęciach dużych psiaków w towarzystwie niemowląt czy małych dzieci. Nie ulega wątpliwości, że dużego psa – podobnie jak i małego czy średniego – należy odpowiednio „przyzwyczaić” do nowego członka rodziny, jednak – gdy już się „oswoi” z małą istotą – cudownie sprawdzi się w roli jej prywatnego stróża! Pamiętajmy, by – jeśli nasze dzieci są już w takim wieku, że rozumieją wiele spraw – porozmawiać z pociechami o tym jak traktować psa, jak zachowywać się w jego towarzystwie i, przede wszystkim, w jaki sposób szanować jego granice prywatności.
Prawdziwy obrońca domu – czy aby na pewno?
Psy dużych ras – ze względu na silną budowę ciała – dobrze sprawdzą się jako stróże nie tylko prywatnych posesji, ale także w firmach. Nie bez powodu to właśnie owczarki niemieckie są tak chętnie wybierane do stróżowania przy zakładach – są nie tylko wytrzymałe i potrafią w porę zareagować na ewentualnego napastnika, ale także cechują się niezwykłą inteligencją, co ułatwia szkolenie psa. Pamiętajmy jednak, by – nawet jeśli głównym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze psiaka z grupy „dużych psów” jest jego rola stróża – nie zapominać o tym, że każdy psiak (tak, także ten największy!) potrzebuje sporo czułości, uwagi i zaangażowania na co dzień. Nie zapominajmy o długich spacerach oraz wspólnej, pełnej przygód zabawie – jeśli nasz pies lubi pływać, zabierzmy go ze sobą nad wodę (koniecznie z zabezpieczeniem!), a jeśli uwielbia bawić się z innymi psami… spotkajmy się w większym gronie!
Czy duży pies jest agresywny?
Niestety – utarł się mit, że duży pies jest zwykle dość agresywny. Oczywiście – jest to nieprawda, która wzięła się z przekonania, że skutki ewentualnego ataku dużego psa (na przykład ugryzienia) są znacznie bardziej przykre dla poszkodowanego niż te spowodowane przez jamnika czy shih tzu. Ugryzienie psa to zawsze trudny moment dla opiekuna – zarówno wtedy, kiedy on sam został ugryziony, jak i wówczas, gdy nasz pies zaatakował osobę trzecią. To, co warto zaznaczyć w tym miejscu to fakt, że jeśli agresja występuje u psiaka – nie wynika ona z jego wielkości czy budowy ciała, ale z pewnych nawyków czy zachowań, jakie pupil „wypracował” w sobie na przestrzeni lat. Oczywiście – mamy do czynienia z pewnymi rasami, które określane są jako „rasy agresywne”, natomiast to czy nasz pies będzie wykazywał agresję czy nie, w dużej mierze zależy właśnie od nas (i to my – w przypadku zauważenia agresji – powinniśmy odpowiednio wcześnie na nią zareagować, decydując się na przykład na spotkanie z behawiorystą).
Czym żywić dużego psa?
Choć wydawać by się mogło, że sama karma nie poradzi sobie z potrzebami żywieniowymi dużych psów – jak najbardziej (o ile jest prawidłowo dobrana) może zaspokoić nie tylko apetyt psa „dużej ras”, jak i dostarczyć mu szereg składników odżywczych. Duży pies – ze względu na większą budowę ciała od psiaków średnich czy małych – potrzebuje jeść więcej, jednak nie oznacza to, że powinniśmy „przekarmiać” swoje pupila. Duży psiak to też większy koszt karmy niż w przypadku psa małego – ciekawym rozwiązaniem może okazać się BARF, a więc komponowanie zdrowej diety psa, korzystając z produktów, które wszyscy posiadamy w lodówce. Jeśli nasz duży pies jest prawidłowo odżywiany – prawdopodobnie nie będzie potrzebował dodatkowej suplementacji. Unikajmy jednak zrzucania psu resztek ze stołu – chociaż zjadłby je z ogromną ochotą, mogą doprowadzić one do powstawania nadwagi czy otyłości u naszego „giganta”!
Pielęgnacja dużego psa – jak o nią zadbać?
Duże rasy mogą być zarówno krótko, jak i długowłosy – a finalna pielęgnacja (a więc kąpiele, strzyżenie, wyczesywanie czy nakładanie profesjonalnych, bezpiecznych dla czworonogów kosmetyków stylizujących – jeśli nasz psiak uczestniczy w wystawach) zależy od konkretnej rasy, z jaką mamy do czynienia. Uniwersalną poradą dla opiekunów psów dużych ras może okazać się – po prostu – zaopatrzenie w „psią kosmetyczkę”, w której znajdą się wszystkie niezbędne do prawidłowej pielęgnacji psiaka, produkty. Niezależnie od tego czy decydujemy się jedynie na szampon, odżywkę i szczotkę – czy też „niezbędnik pielęgnacyjny” naszego czworonoga będzie obejmował znacznie więcej rzeczy – wybierajmy kosmetyki wysokiej jakości, o naturalnych, niepodrażniających skóry pieska składach i nowoczesnych formułach!
Czy duże psy chorują częściej niż inne?
Jeśli mowa o chorobach dużych psów – rzeczywiście, mamy do czynienia z kolejnym mitem (zaraz po agresji). Chociaż problemy z układem ruchu (takie jak dysplazja stawów biodrowych) czy pokarmowym (niebezpieczny skręt żołądka) mogą pojawić się w ciągu życia czworonoga – odpowiednia opieka weterynaryjna z całą pewnością poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi kwestiami. Wybierając konkretną rasę psiaka – oczywiście warto zapoznać się z ewentualnymi skłonnościami pod kątem chorób, jednak pamiętajmy, że nie to jest wyznacznikiem! Zapewniając dużemu psu oczekiwaną przez niego ilość aktywności, odpowiednią dietę oraz szczęśliwe, pełne radości życie – z całą pewnością zminimalizujemy ryzyko „łapania” nieprzyjemnych w konsekwencjach dolegliwości. Co więcej, jeśli obawiamy się o koszt poniesiony na skutek na przykład ewentualnej operacji dużego psa – odpowiednio wcześnie wykupmy ubezpieczenie zdrowotne dla czworonoga, które pozwoli na pokrycie kosztów tego typu (a co nam – opiekunom – da spore poczucie bezpieczeństwa).
Duże psy pasterskie – czym się charakteryzują?
Do grupy „dużych psów” z całą pewnością możemy zaliczyć psy pasterskie – cechujące się nie tylko gotowością do obrony innych, zamieszkujących gospodarstwo zwierząt (na przykład owiec), ale także niesamowitą zwinnością oraz odpornością na nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. To, że dana rasa zalicza się do „psów partnerskich” – wcale nie oznacza, że psiak nie odnajdzie się w warunkach domowych. W dzisiejszych czasach rzeczywiście przedstawiciele dużych psów pasterskich wychowywane są nie tylko na wspaniałych obrońców stada, ale także czułych, oddanych uczestników życia domowego. Za jedną z pierwszych ras psów pasterskich uważany jest owczarek środkowoazjatycki, a do najpopularniejszych z nich należą między innymi owczarek podhalański, boder collie, owczarek kaukaski oraz duży szwajcarski pies pasterski.
„Psy obronne” – co oznacza to pojęcie?
Wśród psów dużych ras z powodzeniem znajdziemy też psy obronne – dzielące się na trzy podgrupy: pasterskie, bojowe oraz owczarki. To właśnie psy obronne charakteryzują się wysoką odpornością na ból, dużą siłą fizyczną, niezwykłym opanowaniem oraz posłuszeństwem wobec opiekuna. Psy obronne to inaczej „psy stróżujące” – do których z powodzeniem zaliczymy rasy takie jak doberman, moskiewski pies stróżujący, mastiff angielski, owczarek niemiecki czy belgijski. Po czym poznać psa obronnego? Ciekawostką jest, że psiak zaliczający się do tej grupy nigdy nie szczeka bez powodu – kiedy wyda z siebie dźwięk jest to jednoznaczne z nadchodzącym niebezpieczeństwem, na przykład z wtargnięciem intruza na pilnowaną przez niego posesję.
Jak wytresować dużego psa?
To, o czym warto pamiętać w przypadku chęci wyszkolenia psa dużej rasy to fakt, aby rozpocząć proces możliwie wcześnie. Naukę zaczynamy od skupienia uwagi psa na sobie – dzięki czemu pracujemy nad jego koncentracją i opanowaniem. Ciekawym narzędziem, wykazującym się dużą skutecznością, jest stosowanie tak zwanego „systemu nagród” (a więc nagradzanie za wykonaną komendę zamiast karcenia za jej nieprawidłowe wykonanie bądź niepodjęcie zadania wcale). To, o czym warto pamiętać niezależnie od tego czy szkolimy psa małej, średniej czy dużej rasy to fakt, aby wykazać się cierpliwością – dajmy pupilowi dokładnie tyle czasu na naukę komend ile będzie potrzebował, a proces szkolenia psiaka zawsze rozpoczynajmy od łatwych zadań, zamiast od raz „rzucać go na głęboką wodę”.
Podstawowe komendy dla psa
Nie ma reguły mówiącej o tym w przypadku której grupy psów nauka komend okazuje się być najbardziej potrzebna – jeśli jednak puszczamy wolno dużego psa w przystosowanym do tego terenie, a na horyzoncie nagle pojawi się człowiek czy inny czworonóg (na przykład psiak mniejszej rasy) warto nauczyć swojego „giganta” kilku istotnych poleceń. Jednym z nich jest oczywiście przywołanie – na które pies powinien zareagować poprzez przybiegnięcie do nas, swojego opiekuna. Aby nauczyć psiaka tego typu komendy warto zastosować krótkie „do mnie” – przydatne może okazać się też „łap” oraz „puść”. Pamiętajmy, że im więcej czasu i uwagi poświęcimy naszemu dużemu psu – tym szybciej wspólna praca przyniesie upragnione efekty! Jeśli nasz duży psiak lubi pokazać „charakterek”, a praca z nim nie jest tak łatwa i przyjemna, jak mogłoby się wydawać – nie bójmy się skorzystać z profesjonalnej pomocy behawiorysty, który nie tylko będzie obserwował naszą relację z czworonogiem na początkowym etapie procesu nauki, ale także podpowie w jaki sposób reagować na jego zachowanie oraz kontrolować swoje gesty i mimikę.
Duże psy – podsumowanie
Psy dużych ras bez wątpienia mogą wydawać się groźne i budzące respekt – do czasu aż nie poznamy ich bliżej! W rzeczywistości to czułe, opiekuńcze, niezwykle lojalne i oddane pupile, które za swoją rodziną gotowe są skończyć w ogień! Duży pies odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu – o ile zapewnimy mu odpowiednią ilość codziennych aktywności. Chociaż duży pies może wydawać się nieco „poważniejszy” niż przedstawiciel małej rasy – w jego wnętrzu kryje się urocza osobowość, która wymaga ogromu miłości i konsekwencji oraz wspólnie spędzonego czasu. Dbając o nasze duże psy możemy liczyć na piękną, długoletnią relację, która dostarczy nam mnóstwo wspaniałych wspomnień. Jeśli zastanawiasz się jaką rasę dużego psa wybrać – koniecznie zapoznaj się z każdą z tych, które bierzesz pod uwagę!