Spacery z psem to ważny element codziennego życia z czworonogiem – nie tylko ze względu na dbałość o jego zdrowie, formę i świetne samopoczucie, ale również z tego powodu, że to właśnie spacery (zarówno krótkie i spokojne, jak i długie i intensywne) stanowią ważną część rutyny psiaka. Psy, które nie mają dostępu do ogrodu czy podwórka, do którego mogą wychodzić kiedy tylko mają na to ochotę – zazwyczaj z niecierpliwością wyczekują na czas spacerów. Spacery z psem dzielą się zazwyczaj na trzy grupy, w zależności od pory dnia, w jakiej wybieramy się na aktywność z psiakiem – mowa oczywiście o spacerze porannym, popołudniowym (w ciągu dnia) i wieczorny. Każdy z tych spacerów różni się od siebie – poranny jest zwykle lekki, pozwalający psiakowi na „rozruch” i dobre rozpoczęcie dnia oraz wypróżnienie się po nocy i zjedzonym śniadaniu. Spacer popołudniowy z reguły jest bardziej intensywny, czasem dłuższy – pełen wspólnej zabawy, być może „zahaczający” o ciekawe dla psiaka miejsca (na przykład wybieg czy plac zabaw dla psów).

Jak długo spacerować z psem?

Wśród codziennych spacerów z psem znajdziemy też spacer wieczorny – umożliwiający czworonogowi na „wyrzucenie z siebie” energii, a co za tym idzie, na łatwiejsze zaśnięcie i doświadczenie bardziej jakościowego snu. I choć same w sobie spacery z właścicielem są dla pieska bardzo przyjemne – warto zastanowić się co można zrobić, aby spacer był jeszcze ciekawszy, bardziej stymulujący, wyczekiwany przez pupila. Czas spacerów zawsze powinniśmy dostosowywać do trybu życia i możliwości psiaka – część piesków nie wymaga długich i intensywnych spacerów, pełnych bodźców w postaci gier i zabaw, z kolei są i takie psy, dla których krótki, zwyczajny spacer będzie niewystarczający. Im dłużej mieszkamy ze swoim psem, im więcej mamy czasu na wzajemne poznawanie swoich potrzeb – tym skuteczniej rozpoznajemy czy spacer pozostawia psu wiele do życzenia, czy też spełnia jego oczekiwania. Jak poprawić spacery z psem, dlaczego to właśnie codzienne spacery z psem są takie ważne i jak zaskakiwać czworonoga, aby każdy z nich był niesamowitą przygodą? Podpowiadamy!

para idzie na spacer z psem

Spacery z psem a aktywność intelektualna

Chociaż spacery z psem w dużej mierze mogą kojarzyć się nam z aktywnością fizyczną – na przykład poprzez sam w sobie chód, lekki trucht, aportowanie czy pokonywanie przeszkód (między innymi w lesie), spacer z czworonożnym przyjacielem to również doskonała okazja do zapewnienia mu aktywności intelektualnej. Jak to zrobić? Wystarczy zabrać ze sobą smaczki, aby standardowy spacer stał się ciekawym wyzwaniem. Sztuczki podczas spaceru możemy trenować kiedy tylko uznamy to za słuszne – jednak najlepiej będzie robić to w miejscu, które psiak dobrze zna, a które nie stanowi dla niego nowego pola do odkrycia. Lubiana przez was łąka, leśna polana czy może przydrożna kawiarnia, w której zatrzymujesz się na kawę podczas spaceru z pupilem to tylko kilka z wielu możliwości miejsc, które możesz wykorzystać do nauki komend. Podczas spaceru szczególnie poleca się ćwiczenie komendy „idź przy nodze” czy „chodź do mnie” (jeśli możemy spuszczać psiaka ze smyczy). W spokojnym, zaufanym miejscu warto potrenować także „zostań”, powoli oddalając się od psiaka. Im więcej wrażeń zapewnimy psu podczas spaceru tym większe prawdopodobieństwo, że wykorzystamy go tak jak pies tego potrzebuje i oczekuje – a więc zarówno na aktywność fizyczną, jak i intelektualną.

Nowe miejsca na spacery z psem

Interesującym patentem na stymulujące spacery z psem może być wspólne odkrywanie nowych miejsc – nie tylko nowoczesnych wybiegów czy placów zabaw, ale i tych przestrzeni, które wydawać mogą się niepozorne. Różnego rodzaju ścieżki i alejki, chodniki miejskie, polanki, łąki, pola – im więcej wspólnych odkryć, tym większe zapewnienie psu tego, czego naprawdę potrzebuje! Zadbajmy o to, aby psiak podczas spacerów miał dostarczoną optymalną ilość bodźców – pozwólmy mu wąchać, eksplorować, witać się z innymi pieskami, dotykać nosem przechodniów (jeśli sobie tego życzą). Szczęśliwy psiak po spacerze powinien mieć ochotę na odpoczynek – na przykład w postaci krótkiej, regenerującej drzemki. Aby spacery z psem były satysfakcjonujące dla obu stron – nie zapominajmy o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie spacerujmy z psiakiem w upały – a jeśli musimy wyjść, zatroszczmy się o właściwe zapewnienie mu komfortu na czas ekspozycji na słońce. Jeśli pies jest po zabiegu czy chorobie – nie przeciążajmy go. Pozwólmy naszemu czworonogowi na to, aby poniekąd sam obrał właściwą dla siebie formę spaceru – a nawet, jeśli zajdzie taka potrzeba, został w domu. To co najważniejsze w nas, właścicielach to odpowiednie podejście do spacerów z pupilem – które powinny stanowić frajdę zarówno dla psa, jak i człowieka, a nie być traktowane jako codzienny, przykry obowiązek. Spacery z psem to także doskonały moment na pracę w terenie z behawiorystą – który pomoże nam nauczyć psa najważniejszych komend i zachowań oraz zniweluje skutki niewłaściwej nauki, być może na własną rękę.

Czy spacery z psem = sposób na zarobek?

W Internecie na lokalnych forach i grupach coraz częściej można spotkać ogłoszenia dzieci i młodzieży mówiące o możliwości regularnego wyprowadzania psa na spacery w zamian za drobną opłatę. O ile właściciel psa sam nie wymaga opieki, a stan jego zdrowia pozwala na spacery ze swoim pupilem – nie warto korzystać z tej opcji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że psiak nie zna osoby, która odtąd ma towarzyszyć mu podczas spacerów – podobnie, jak nowa osoba nie zna naszego pupila. Czas spaceru z psem to moment również na budowanie relacji i wspólną zabawę – jeśli tylko mamy możliwość systematycznego uczestnictwa w życiu pieska, nie rezygnujmy z tego, aby móc chwilę dłużej posiedzieć przed telewizorem! Decyzja o wzięciu pieska pod swój dach zawsze powinna być starannie przemyślana – warto odpowiednio wcześnie uzmysłowić sobie, że pies w domu to również spacer, a jeśli tego nie lubimy – wyznaczmy osobę w domu odpowiedzialną za codzienną aktywność z psiakiem na podwórku.

A Ty, jak dbasz o jakościowy spacer swojego pupila?