Nie ulega wątpliwości, że sylwestrowa noc to jeden z tych momentów w roku, za którymi czworonogi nieszczególnie przepadają. O ile dla części pupili będzie to zaledwie nieprzyjemna chwila – o tyle część czworonogów rzeczywiście znosi sylwestrowy hałas na tyle źle, że odbija się to na ich zdrowiu. Mimo tego, że rokrocznie słyszymy kampanie reklamowe na temat tego jak ważne jest, aby powstrzymywać się przed „strzelaniem petard” – niestety, wiele osób nadal chętnie korzysta z tej formy rozrywki. Na szczęście coraz więcej z nas rozumie jak negatywnie na pupile może wpłynąć stres i strach spowodowany nieprzyjemnym dźwiękiem. Dokładnie na tej samej zasadzie opiera się obawa psów przed burzą, które – słysząc uderzenia piorunów – otrzymują komunikat o tym, że dzieje się coś złego i… należy uciekać. Zanim przejdziemy jednak do tego co jako odpowiedzialni, kochający swoje psiaki opiekunowie możemy dla nich zrobić w Sylwestra – warto zaznaczyć, że nie każdy pies będzie bał się strzałów fajerwerków (podobnie jak nie każdy będzie czuł strach na samą myśl o burzy). Ile pupili – tyle psich osobowości, dlatego nie powinniśmy nastawiać się na żadną z reakcji czworonoga.

pies boi się burzy

Jak przygotować psa na Sylwestra?

Jeśli za Tobą i Twoim czworonożnym przyjacielem jest już kilka, a może kilkanaście sylwestrowych nocy – prawdopodobnie wiesz jakie rozwiązanie sprawdza się w Waszym przypadku. Ile pupili – tyle psich osobowości i całkowicie naturalne jest to, że każdy z nich inaczej reaguje na stres. To, co możemy zrobić dla psa na czas sylwestrowej „strzelaniny”, to z całą pewnością wcześniejsze przygotowanie się na hałaśliwą noc. Nie zostawiajmy przygotowań na ostatnią chwilę – już tydzień przed końcem roku zaplanujmy ostatni spacer z psem tego dnia (tak, aby uniknąć najbardziej intensywnego hałasu) – w tym właściwe zabezpieczenie pieska (w żadnym razie nie powinniśmy wypuszczać go bez obróżki lub szelków i smyczy!). Niezależnie od tego czy sylwestrową zabawę organizujemy w domu czy też wychodzimy na nią w inne miejsce – zapewnijmy naszemu czworonogowi komfort i spokój. Oczywiście – nasz psiak najlepiej poczuje się w naszym towarzystwie, jeśli jednak nie ma możliwości, aby Sylwestra spędzić razem, zadbajmy o pozostawienie go pod opieką zaufanego petsittera (którego nasz psiak dobrze zna – jest o tyle ważne, że obecność nowej osoby może stanowić dla czworonoga dodatkowy stres… a tego przecież nie chcemy!).

Sylwester z psem – o czym warto pamiętać?

Może zdarzyć się tak, że w sylwestrową noc nasz dom zamieni się w miejsce pełne gości – również tych, których nasz czworonóg nie miał okazji jeszcze poznać. Jak łatwo się domyślić – Sylwester wiąże się więc nie tylko ze strachem przed hukami petard, ale także z być może nieznanymi dotąd bodźcami. Jak wiemy – rasy psów różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też osobowością (między innymi otwartością na nowych ludzi i zwierzaki). Jeśli od samego początku zauważymy sceptyczne podejście czworonoga do naszych znajomych – pozwólmy mu na „zapoznanie się” z nimi. Szczególnie ważne jest to w przypadku psów stróżujących – które mogą traktować nieznanych dotąd ludzi niczym intruzów. Dając naszemu czworonożnemu przyjacielowi możliwość przebywania wśród ludzi w sylwestra – nie zapominajmy jednak o tym, aby przygotować mu miejsce z dala od nich, gdzie będzie mógł się wyciszyć i odbodźcować (na przykład zapewniając mu dodatkowy kojec w pokoju na uboczu domu czy mieszkania). Dzięki takiemu rozwiązaniu – nasz psiak będzie mógł przebywać z gośćmi, kiedy będzie miał taką potrzebę bądź ochotę oraz udać się na odpoczynek, kiedy nowa sytuacja stanie się dla niego męcząca.

pies obserwuje sztuczne ognie

Pies a fajerwerki – jak reagować?

Podobnie jak w przypadku lęku przed burzą – również w trakcie sylwestrowej, głośnej nocy nie powinniśmy ignorować reakcji naszego psiaka. Krzywdzącym dla zwierząt jest mit, który mówi o tym, aby nie zwracać uwagę na swojego pupila, nie brać go na ręce, nie patrzeć w jego stronę. Pamiętajmy, że psiak ufa właśnie nam – ponieważ to my, nikt inny, jesteśmy jego opiekunami, przyjaciółmi, osobami, od których oczekuje wsparcia. Kiedy usłyszymy pierwsze wybuchy petard – zadbajmy o to, aby być już w domu, z dala od miejsc, na którym odbywa się „strzelanie” (na przykład boisk, łąk). Jeśli to możliwe – odwróćmy uwagę pupila ich niepokojących dźwięków… radosną, imprezową muzyką. Możemy użyć też zabawek czy gadżetów – którymi na co dzień interesuje się nasz piesek. Jeśli czworonóg akceptuje inne psiaki – dobrym rozwiązaniem okaże się zaproszenie znajomych właśnie z nimi! Psy – zajęte swoim towarzystwem – mogą nawet nie zauważyć tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli dostrzeżemy, że nasz pupil jest zaniepokojony – podejdźmy do niego, pogłaskajmy, powiedzmy miłe słowa ciepłym, opiekuńczym tonem (na przykład „jesteś bezpieczny, jestem z Tobą”).

Naturalne środki uspokajające dla psów na Sylwestra

Choć niektórzy z nas do kwestii stosowania środków uspokajających dla czworonogów podchodzą niezwykle sceptycznie – wielu doświadczonych lekarzy weterynarii, nawet bez wyraźnej prośby opiekuna psa o przepisanie leku, zaleca jego stosowanie. Oczywiście – nie mówimy tu o bardzo silnych lekach, a jedynie doraźnemu wsparciu na bazie składników naturalnych, które ma za zadanie wyciszyć nieco psiaka, ukoić jego nerwy, wprawić go w przyjemny, pozbawiony stresu nastrój. Zazwyczaj naturalne środki na uspokojenie psów zawierają składniki takie jak melisa czy zielona herbata – a więc dokładnie te same produkty, które znajdziemy w składzie bezpiecznych tabletek dla nas – ludzi. To, o czym należy pamiętać na czas końca roku to fakt, by w żadnym wypadku nie podawać psu tego, co akurat mamy w apteczce (zarówno jego, jak i naszej) – ale przed każdym Sylwestrem konsultować ten temat z weterynarzem oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – podawać czworonogowi leki już na kilka dni przed hałasem sylwestrowej nocy. Jeśli okaże się jednak, że nasz pupil potrzebuje intensywniej działających substancji – nie bójmy się podać mu silniejszego leku, a jeśli mamy co do niego wątpliwości, porozmawiajmy na ten temat z lekarzem prowadzącym naszego czworonoga.

A Ty, jak radzisz sobie z lękami psiaka w Sylwestra?