Niezależnie od tego czy na początku nowego roku planujemy wakacje letnie czy zimowe – w sieci możemy znaleźć coraz to więcej propozycji turnusów wczasowych… z psem! Nie ulega wątpliwości, że tego typu informacja ucieszy wielu opiekunów czworonogów – dając im możliwość wspólnego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody ze swoim psim przyjacielem. Wśród różnych ofert, które zachęcają nas zarówno miejscami, w jakich odbywają się ferie czy wakacje, jak i atrakcjami, z jakich możemy skorzystać podczas wyjazdu – znajdziemy zarówno turnusy stricte wypoczynkowe, jak i te, podczas których możemy przy okazji wzmocnić więź z psem, trenować z nim wybrane dyscypliny sportu (na przykład dogdance) czy też integrować się z innymi opiekunami (którzy być może przezywają podobne do naszych rozterki, związane z życiem z psem pod jednym dachem). Chociaż w dobie dzisiejszej, prężnie rozwijającej się turystyki nie brakuje hoteli czy pensjonatów, do których bez problemu zabierzemy psiaka – turnus wczasowy z psem to znacznie więcej niż obiekt akceptujący zwierzęta! Na czym polega turnus wczasowy z psem, kiedy warto się na niego wybrać i jakie korzyści może nam realnie przynieść? Przychodzimy z podpowiedziami!

Czym jest turnus wczasowy z psem?

Turnus wczasowy z psem to nic innego jak wakacje czy ferie zimowe dedykowane właścicielom psów i ich podopiecznym. Podczas dedykowanego psiakom turnusu zazwyczaj mamy do czynienia z kompleksową organizacją wielu zabaw i aktywności – a dzięki obecności na nim doświadczonego behawiorysty, wspólnie spędzany z psem czas możemy spożytkować między innymi na naukę komend, rozwiązanie nurtującego nas problemu behawioralnego czy wyżej wspomniane pogłębianie relacji. Na turnusie z psem czas jest zwykle zorganizowany przez osoby sprawujące opiekę nad daną grupą – nie oznacza to jednak, że turnus dla opiekunów psów i samych w sobie czworonogów to wyłącznie intensywna praca! Jak się okazuje, podczas tego typu wakacji nie brakuje czasu wolnego, podczas którego możemy najzwyczajniej w świecie poleniuchować, pobyć z psiakiem, pozwiedzać okolicę, w jakiej odbywa się pobyt. To także świetny sposób na nawiązanie nowych kontaktów z innymi właścicielami czworonogów oraz wymianę doświadczeń – która być może pomoże nam w spojrzeniu na dane zagadnienie w nieco inny niż dotychczas sposób. Co ciekawe, turnus wczasowy z psem bardzo często opiera się na konkretnej tematyce – na przykład na nauce posłuszeństwa.

kobieta ćwiczy z psami na turnusie

Turnus wczasowy z psem – gdzie znaleźć?

Jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad uczestnictwem w turnusie ze swoim psiakiem, a jednak nie do końca wiesz gdzie znaleźć tego typu oferty – bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Internetu i poszukanie ich właśnie tam. Może zdarzyć się jednak tak, że behawiorysta z Twojego miasta czy okolic posiada wiedzę na temat konkretnych wyjazdów lub też… sam je organizuje! Jeśli jednak preferujesz poszukiwanie turnusów dla właścicieli psów z czworonogami w sieci – koniecznie sprawdź różnego typu grupy tematyczne w serwisach społecznościowych. Niejednokrotnie rozmawia się o nich na grupach ogólnych czy dotyczących danej rasy. Czasem turnus wczasowy z psem rzeczywiście może być dedykowany danej rasie – na przykład psom uważanym za agresywne czy też przedstawicielom małych ras – lub też nawiązujący do wieku czworonogów (turnus dla psów dorosłych czy też turnus a’la „psie przedszkole„). Zanim zdecydujemy się zarezerwować miejsce dla siebie i swojego psiaka – porozmawiajmy z uczestnikami konkretnego przedsięwzięcia (tak, aby upewnić się, że spełni ono nasze – i psa! – oczekiwania).

Ile kosztuje turnus wczasowy z psem?

Finalny koszt turnusu wczasowego z psem zależy od wielu czynników – czasu trwania, warunków, tego czy dojazd jest wliczony w cenę czy też musimy zorganizować go na własną rękę, w jakiej miejscowości będzie się odbywał, jaką tematykę obejmował. Bardzo często na turnus z psiakiem decydują się osoby opiekujące się swoim pierwszym psem – chcąc poznać lepiej reakcje i zachowania swojego nowego członka rodziny. Na turnusach można spotkać też hodowców czy – po prostu – miłośników zwierząt! Zwykle jednak nie trafimy tam na przypadkowych ludzi – a na zaangażowanych opiekunów, którzy są w stanie poświęcić swój wakacyjny, majówkowy czy weekendowy czas, aby lepiej poznać swojego ukochanego pupila. Chociaż turnus wczasowy z psem nie jest małym wydatkiem – i zazwyczaj musimy zapłacić za niego tyle co za „regularne” wakacje – bez wątpienia jest to fantastyczna inwestycja w relację z psem. Jeśli do tej pory nie uczestniczyłeś / aś w żadnym turnusie z psem – zwróć uwagę na te o uniwersalnej tematyce, która przyda się każdemu z nas (na przykład o budowaniu motywacji).

Turnus wczasowy z psem – na co zwrócić uwagę?

Wybierając turnus wczasowy dla siebie i psiaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim – termin, który pozwoli Ci na pełne skupienie na uczestnictwie w odbywających się podczas turnusu zajęciach. Oczywiście, jeśli masz pracę zdalną – jak najbardziej możesz połączyć ją z zajęciami z behawiorystą, jednak znacznie lepiej jest poświęcić wówczas sto procent swojego czasu właśnie na to, co dzieje się na turnusie. Inną kwestią jest miejsce odbywania się całego przedsięwzięcia – jeśli nie chcesz podróżować z psiakiem na przykład na drugi koniec Polski, poszukaj czegoś w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Szczególną uwagę warto poświęcić konkretnemu planowi turnusu – zadając sobie pytanie czy aby na pewno nasz psiak potrzebuje nauki określonych w nim zagadnień. Jeśli, dla przykładu, turnus dotyczy stricte komunikacji z innymi psami – a nasz psiak należy do czworonogów towarzyskich i otwartych – być może lepiej będzie poszukać takiego turnusu, który obejmie aktywnościami inny problem behawioralny. Kolejną kwestią jest oczywiście koszt – czasem warto poczekać i zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy, zamiast decydować się na przypadkowy turnus w bardzo niskiej, zachęcającej cenie!

opiekunowie na turnusie z psami

Turnus wczasowy z psem – podsumowanie

Czy warto pojechać z psiakiem na turnus? Jak najbardziej! To wspaniała przygoda, której wspomnienie pozostanie z nami na bardzo długo – pozwalając na poprawę relacji z czworonogiem, naukę konkretnych komend, popracowanie nad określonym zagadnieniem. Niewątpliwym atutem turnusu dla opiekunów psów i samych pupili jest fakt, że niemal 24 godziny na dobę mamy dostęp do kompetentnych i doświadczonych specjalistów w danej dziedzinie. Cennym doświadczeniem może okazać się też rozmowa z innymi opiekunami zwierząt – których z całą pewnością spotkamy na turnusie! Kto wie, być może nie tylko nasz psiak zyska na nim nowe psie przyjaźnie, ale także my sami powrócimy do domu z wartościową, nową znajomością. Nowy rok to czas postanowień – być może udział w turnusie wczasowym z psem okaże się jednym z najlepszych, jakie możemy obrać na nadchodzące dwanaście miesięcy!