Pierwszego lipca każdego roku od momentu ustanowienia Dnia Psa, a więc już od szesnastu lat, możemy celebrować wyjątkowe chwile z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Dzień psa – coraz bardziej popularny ze względu na promowanie w mediach – został ustanowiony przez polskie czasopismo „Przyjaciel Pies”, co oznacza, że święto to nie jest międzynarodowe, a wyłącznie obchodzone w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że na Dzień Psa nie warto zapewnić swojemu pupilowi szeregu atrakcji – na czele z niespodziankami w formie wspólnie spędzonych chwil! Dzień Psa to również świetna okazja, aby spotkać się w większym gronie miłośników psów – oczywiście wraz ze swoimi pieskami, aby te miały szansę na wspólną zabawę i aktywności, a my – właściciele psiaków, na rozmowy na nurtujące nas tematy, związane ze zdrowiem, pielęgnacją i zachowaniem psa. Dzień Psa to również doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym co jeszcze możemy zrobić dla swojego pieska – jak wygląda nasza relacja, czego w niej brakuje, a czego jest zbyt wiele. Czasem Dzień Psa mobilizuje właścicieli do skorzystania z konsultacji z doświadczonym behawiorystą – które z powodzeniem mogą poprawić jakość życia, zarówno nas – właścicieli, jak i naszych psiaków. Spotkanie z behawiorystą może mieć formułę pojedynczej konsultacji – ukierunkowanej na dane zagadnienie czy wątpliwość – albo stanowić początek długofalowej relacji, pracy, procesu.

Jak świętować Dzień Psa?

W Dniu Psa nie może zabraknąć też drobnego upominku dla naszego czworonożnego przyjaciela – niezależnie od tego czy zdecydujesz się na prezent w formie atrakcji (na przykład długi spacer w Waszym ulubionym miejscu), materialnego podarunku (na przykład zabawki czy ciekawego gadżetu) czy też zdecydujecie się zostać w domu i rozpieszczać smaczkami i błogim lenistwem… niech ten wyjątkowy dzień w roku, początek pięknego, letniego miesiąca, naprawdę zostanie w Was na długo! Co ciekawe, Dzień Psa niesie ze sobą jeszcze jedno bardzo istotne przesłanie – i nie bez powodu został ustanowiony właśnie pierwszego lipca. Niestety, czas rozpoczynających się wakacji, wyjazdów i urlopów dla bardzo wielu osób oznacza oddanie psa w ręce przypadkowych ludzi – lub do schroniska. Dzień Psa pozwala więc na chwilę zadumy u refleksji nad tym jak traktowane są psy w naszym społeczeństwie. Czy aby na pewno każdy pies wiedzie szczęśliwe, spokojne życie w domu pełnym miłości? Jak wiemy – nie… To co możemy zrobić jako kochający swoje psiaki, odpowiedzialni właściciele to nie tylko celebrowanie Dnia Psa ze swoim pupilem, ale również szerzenie wiedzy o tym, że pies nie jest zabawką, przyjemnością na chwilę czy miłym prezentem. Obecność psa w domu zawsze wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a decyzja o wzięciu go pod swój dach – niezależnie od okoliczności – powinna być przemyślana i przedyskutowana w gronie całej rodziny.

Czy Dzień Psa może coś zmienić?

Czy Dzień Psa może coś zmienić w kwestii szerzenia świadomości o tym jak ważna jest odpowiedzialna opieka nad pieskiem? Niestety – obserwując to co się dzieje – możemy zauważyć, że część psów wiedzie szczęśliwe i dobre życie w domu, w którym traktuje się je jak członków rodziny. Dla wielu z nas pies stanowi nieodłączny element codziennego, udanego życia – w niektórych rodzinach, szczególnie w tych, w których jeszcze nie pojawiły się dzieci lub nie pojawią się wcale, można odnieść wrażenie, że pies traktowany jest niczym dziecko – dostając od swoich ludzkich rodziców ogrom miłości, czułości i wsparcia. Czasem psiaki wychowywane w ten sposób określamy mianem „rozpieszczonych” – i choć nie ma nic złego w rozpieszczaniu swojego czworonoga (oczywiście z zachowaniem określonych granic), budowanie bardzo silnej emocjonalnie relacji z psiakiem już od pierwszych miesięcy jego życia może prowadzić do problemów, które później właściciel zmuszony jest rozwiązać z behawiorystą – na przykład z lękiem separacyjnym. Czasem, chcąc zapewnić psu jak najlepsze życie, nieświadomie robimy mu krzywdę – dlatego tak ważne jest wyważenie, rozsądek, zastanowienie się jeszcze przed wzięciem psiaka do domu w jaki sposób chcemy, by wyglądała ta relacja.

Dzień Psa a ważne przesłanie

Jak wiemy – jest i druga strona medalu. Schroniska pękają w szwach, a co roku – w dużej mierze właśnie w okresie wakacji – trafiają do nich kolejne psiaki. Jeśli wśród naszych członków rodziny, przyjaciół czy znajomych zauważamy niepokojące decyzje – na przykład o podarowaniu psa w prezencie urodzinowym – reagujmy. O ile jest to decyzja w pełni przemyślana i – na przykład – rodzice wręczają psa swojemu dziecku, mając pełną świadomość tego jak bardzo zmieni się ich funkcjonowanie na co dzień – wtedy nie powinniśmy się martwić. Jeśli jednak decyzja jest pochopna, podjęta „na gorąco”, bezmyślna – to również w naszym interesie jest odpowiednia rozmowa z osobą, która zamierza zabrać psiaka pod swój dach.

Prezenty na Dzień Psa – jakie wybrać?

Chociaż Dzień Psa to ważny moment na zastanowienie się nad wieloma związanymi z psiakami kwestiami – nie możemy zapomnieć o lekkim, radosnym świętowaniu, pełnym prezentów! Co kupić pieskowi na Dzień Psa? Coś z czego się ucieszy – co naprawdę sprawi mu radość! Dobrym pomysłem mogą być smakołyki (dostępne w wielu wariantach smakowych), zabawki czy przybory codziennego użytku (na przykład szczotka do czesania sierści, która – prócz rozczesania włosów – zapewni pieskowi również przyjemny relaks!). W okresie wakacyjni może przydać się mata chłodząca – lub butelka turystyczna dla psa, jeśli zamierzamy zabrać pieska na wakacyjną wycieczkę. To my jako właściciele zapewne wiemy najlepiej co spodoba się naszemu psu – a wręczając mu drobny upominek w Dzień Psa pokazujemy jak bardzo ważna jest dla nas ta relacja! Jeśli Twój pies uwielbia zabawę z psiakiem sąsiada – spotkajcie się tego dnia. Jeśli szaleje na placach zabaw – zabierz go właśnie w to miejsce. Jeśli nie może doczekać się wizyty członków rodziny, za którymi bardzo tęskni – pojedźcie do nich na kawę! Pamiętajmy, by dbać o nasze psy nie tylko w wyjątkowe dni takie jak Dzień Psa – ale każdej doby! Jeśli zapewnisz psu ogrom miłości i uwagi na co dzień – możesz być pewien / pewna, że Wasza relacja będzie pięknie się rozwijać!

życie codzienne z psem

A Ty, jak obchodziłeś / aś Dzień Psa w tym roku?