Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tym ile kosztuje utrzymanie psa? Jeśli tak – gratulacje! To znaczy, że do opieki nad swoim czworonożnym przyjacielem podchodzisz niezwykle odpowiedzialnie. Jeśli nie – koniecznie nad tym pomyśl! Decydując się na wzięcie psa z hodowli, jego adopcję czy stworzenie domu tymczasowego – warto jest przede wszystkim zastanowić się nad tym czy aby na pewno jesteśmy w stanie zapewnić naszemu psu wszystko to, czego potrzebuje do szczęśliwego, satysfakcjonującego życia. Bardzo często młode osoby – na przykład studenci, którzy wynajmują mieszkanie – marzą o czworonożnym towarzyszu. Pamiętajmy jednak, by tak istotną decyzję podejmować w momencie, w którym rzeczywiście czujemy się na siłach, aby zająć się psem – a jeśli będzie to nasz pierwszy pupil, dobrze abyśmy zdali sobie sprawę z jak wieloma wyrzeczeniami oraz poświęceniami się to wiążę. Ile kosztuje utrzymanie psa, jakie koszty zaliczamy do stałych, a jakie można uznać za nagłe i spontaniczne oraz dlaczego warto ubezpieczać psiaka? Rozwiewamy wątpliwości!

mężczyzna z małym psem

Stałe koszty w utrzymaniu psa – co do nich zaliczamy?

Chociaż wiele rzeczy, które psiak uznaje za atrakcyjne i ciekawe – jak na przykład wspólne spacery, wycieczki czy aktywności na świeżym powietrzu – są za darmo, życie z psem to także szereg wydatków, na które warto odpowiednio się przygotować. Oczywiście nie oznacza to, że przed decyzją o wzięciu psiaka pod swój dach powinniśmy dysponować określoną kwotą oszczędności – mowa raczej o swobodnym opłacaniu zarówno kosztów stałych, jak i zmiennych, nagłych, tych, które mogą, ale nie muszą się pojawiać na liście naszych wydatków. Bez wątpienia do kosztów stałych zaliczamy wyżywienie psa – w zależności od tego czy zdecydujemy się na karmę suchą bądź mokrą, dietę BARF czy coraz popularniejszy w ostatnim czasie psi bufet, kwota zakupu żywności dla pupila na cały miesiąc, może oscylować w granicy od 100 do nawet 500 złotych. Do standardowych posiłków warto doliczyć smakołyki – które wykorzystamy podczas szkolenia oraz, co istotne, leki i suplementy (jeśli nasz psiak je stosuje). O ile nasz psiak nie choruje na konkretną przypadłość – comiesięczna wizyta u weterynarza nie jest konieczna.

Utrzymanie psa – na jakie niespodziewane koszty warto się przygotować?

Życie z psem to także wiele niespodziewanych kosztów, które nierzadko musimy ponieść od razu. Mowa chociażby o sytuacji, kiedy nasz psiak wymaga wsparcia behawiorysty czy groomera – wówczas konieczne będzie umówienie wizyty, a w przypadku „psiego psychologa” nawet kilku wizyt, które pozwolą nam na nowo zapanować nad naszym czworonogiem. Jednorazowym, często sporym kosztem jest zorganizowanie odpowiedniej wyprawki dla psa – oraz wykonanie mu niezbędnych szczepień i zabiegów (takich jak kastracja czy sterylizacja – kiedy się na nią decydujemy – czy czipowanie). Innym, jednorazowym, choć zaplanowanym wydatkiem będzie zakup kosmetyków dla pupila. Jeśli mowa jednak o wydatkach nieplanowanych i nagłych – jeśli nasz pupil ugryzie przechodnia czy innego psa, najprawdopodobniej będziemy musieli zapłacić za wyrządzoną szkodę. Innym, cyklicznym kosztem będzie zakup zabawek oraz gadżetów dla pupila – oraz zadbanie o jego opiekę przy wsparciu groomera, kiedy przyjdzie nam wyjechać na dłuższy czas (a kiedy nikt z bliskich nam osób nie jest w stanie zostać z psiakiem). Na szczęście ubezpieczenie psa pozwoli nam na zminimalizowanie kosztów – także tych nieplanowanych – ponieważ to nasza polisa pokryje koszty zakupu leków i zabiegów.

kobieta z psem podczas pływania w jeziorze

Koszty utrzymania psa a jego wiek

Finalne koszty utrzymania czworonoga zależą zarówno od jego wielkości, jak i… wieku! Jeśli nasz pupil przebywa u nas od szczenięcia – niezbędne będą odpowiednie szczepienia, o których wspomnieliśmy wyżej. Za tego typu rzeczy możemy zapłacić nawet 200 zł. Z kolei jeśli opiekujemy się psem-seniorem, bardzo prawdopodobne jest to, że będziemy częściej korzystać z wizyt w gabinecie weterynaryjnym, jak i kupować niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia, formy oraz samopoczucia, leki dla psa. Podobnie w przypadku psów dużych – to naturalne, że jedzą one więcej niż czworonogi małe czy średnie. Niektóre gminy narzucają też podatek za pupila – jednak jest to kontrowersyjna płatność, którą część z nas decyduje się uiszczać, a część nie. Cyklicznym kosztem utrzymania psa są też środki na odrobaczenie oraz te przeciwkleszczowe – na przykład tabletki czy obróżki. Jeśli chodzi o niezbędny element wyprawki – legowisko – to dla większego psa, na przykład owczarka niemieckiego, będzie kosztowało nawet 200 zł, podczas gdy dla maltańczyka czy yorka może wynieść nas już 50 złotych!

Utrzymanie psa – z czego zrezygnować?

Aby zadbać o swojego psiaka – wcale nie potrzebujemy akcesoriów premium czy najdroższej karmy! To, co najistotniejsze, to wybór rzeczy jakościowych – które nie zawsze muszą obciążyć nasz budżet domowych. Co ciekawe, z wielu rzeczy możemy nawet zrezygnować – na przykład z promowanych przez celebrytów i influencerów zabawek czy gadżetów dla czworonogów. Nie wszyscy wiedzą, że interesujące zabawki węchowe możemy wykonać też sami – na przykład przy pomocy kuchennej ścierki, rolki po papierze toaletowym oraz smaczków! Podobnie z ubraniami dla pupila – jeśli zainwestujemy w jedno solidne, ciepłe i komfortowe, kupowanie nowego w kolejnym sezonie jesienno-zimowym wcale nie musi być konieczne. Im bardziej rozsądnie i spokojnie podejdziemy do planowania budżetu, jaki przeznaczymy na utrzymanie czworonożnego przyjaciela, tym łatwiej będzie nam nim dysponować!

Utrzymanie psa – podsumowanie

Wspólne życie pod jednym dachem z psem nie musi być bardzo kosztowne – o ile odpowiednio organizujemy dane kwestie. Jeśli dysponujemy zabawkami, kocykiem czy gadżetami po innym pupilu – jak najbardziej możemy wykorzystywać je na co dzień, jednak jeśli chodzi o żywienie psa, powinno być już ono odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań naszego czworonoga (szczególnie – konkretnych alergii pokarmowych). Pamiętajmy jednak, że najważniejsze kwestie są za darmo – mowa tutaj między innymi u czułości, miłości wobec psa, wspólnym spędzaniu czasu, pracy nad zachowaniem oraz o szeroko pojętym wychowaniu pupila. Niestety – całe mnóstwo psów wciąż pozostaje w schroniskach dla bezdomnych zwierząt – jednak zanim podejmiemy decyzję o adopcji bezpańskiego czworonoga, dobrze jest dokładnie obliczyć swoje aktualne wydatki, a następnie ocenić czy jesteśmy w stanie zapewnić psiakowi odpowiednie żywienie, pielęgnację, opiekę weterynaryjną oraz wsparcie behawiorysty (o ile będzie ono nam potrzebne).