Większość opiekunów czworonogów czeka starość swojego psiaka – na którą każdy z nas powinien dobrze się przygotować. Obserwowanie zmian w życiu psa – które następują na skutek wchodzenia w kolejne etapy jego życia – wielu z nas przyprawia o silne emocje, w tym wzruszenie. Najpierw zauważamy jak ze szczeniaka staje się młodym psem, następnie jak z młodości przechodzi w czas dojrzały, aż wreszcie rozpoczyna się u niego starość. Podobnie jak w życiu ludzi – jest to czas odpoczynku, kiedy stajemy się nieco bardziej spokojni i wyciszeni. Wraz ze starością psa oczywiście przewijają się myśli na temat jego odejścia – które również w pewnym momencie nieuchronnie nadejdzie. Czy jednak starość czworonoga musi być smutna, melancholijna, pełna tęsknoty za czasem, gdy był młody i w pełni sił? A może warto podejść do niej jak do kolejnego rozdziału interesującej książki? Pamiętajmy, że to w dużej mierze od nas, opiekunów zależy czy nasz psi staruszek będzie szczęśliwy w tym czasie – czy też będzie go kojarzył wyłącznie z dolegliwościami bólowymi, mniejszą ilością energii czy osamotnieniem.

starszy pies odpoczywa

Starość psa – kiedy się rozpoczyna?

Starość u psów następuje po okresie dojrzałości – co oznacza, że każdy psiak w zależności od konkretnej rasy czy wielkości, wkracza w ten czas w innym momencie. Dla przykładu – starość u psów mniejszych rozpoczyna się zwykle między 10 a 12 rokiem życia, a sam proces starzenia u psów dużych ma miejsce już w wieku 6 lat. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego jak duży jest nasz psiak czy jakiej rasy jest – każdy czworonóg starzeje się inaczej, a sam w sobie proces starzenia jest procesem niezwykle indywidualnym. Jak rozpoznać, że nasz pupil rozpoczyna ten wyjątkowy czas w swoim życiu? Przede wszystkim po zmianach fizycznych – takich jak sztywność stawów, utrata uzębienia, kłopoty ze słuchem czy wzrokiem. To właśnie symptomy związane z tym co zewnętrzne u psa – na przykład sposobem poruszania się czy wyglądem danej części ciała – są zwykle najszybciej rozpoznawane przez opiekunów. Innym sygnałem rozpoczynającej się starości mogą być nowe problemy zdrowotne – takie jak choroby układu oddechowego, serca czy cukrzyca. Aby wesprzeć psiaka w okresie starości – powinniśmy zapewnić mu jeszcze lepszą opiekę weterynaryjną.

Starość u psów – czy musi oznaczać pogorszenie jakości życia?

Bardzo wielu opiekunów czworonogów wiąże wejście w okres starości z diametralnym pogorszeniem się jakości życia czworonoga. Choć rzeczywiście przez pojawiające się choroby i dolegliwości może stać się on nieco bardziej „przybity” – to właśnie od nas zależy czy nasz psiak przejdzie ten czas dobrze i komfortowo. Kluczem do zapewnienia mu pełnego komfortu jest zapewnienie psu niezbędnej opieki doświadczonego weterynarza – najlepiej takiego, który prowadzi naszego pupila przez całe jego życie. Może zdarzyć się jednak tak, że potrzebna będzie wizyta u specjalisty – na przykład weterynarza okulistę, laryngologa czy dermatologa. Kiedy psiak jest jeszcze młody – warto ubezpieczyć go wykupując odpowiednią polisę (tak, aby ewentualne leczenie czy zabiegi, jakie będzie musiał przejść psiak, nie nadwyrężyły naszego budżetu domowego). Innym sposobem wsparcia psa jest oczywiście dopasowanie jego diety i pielęgnacji do – być może – nowych potrzeb, jakie wyniknęły na skutek starości. Najważniejsze pozostaje jednak aktywizowanie pupila – poprzez wspólna zabawę, dopasowany do jego możliwości trening czy, po prostu, czas spędzany razem w domu oraz na świeżym powietrzu.

pies w okresie starości

Jak starzeje się pies?

Jak już wspomnieliśmy – każdy pies starzeje się inaczej. Starość jednak obejmuje nie tylko zmiany zewnętrzne, ale i behawioralne – ściśle związane z zachowaniem czworonożnego przyjaciela. Chociaż „rewolucje” jakie w nim następują mogą budzić w pupilu niepokój – dzięki naszemu wsparciu, na pewno przyjdziemy mu łatwiej przyzwyczaić się do słabnącego wzroku, mięśni czy kłopotów ze słuchem. Obserwacja stanu zdrowia psa w okresie starości jest szczególnie ważna – tak, aby w razie pojawienia się choroby, móc jak najszybciej zareagować. Opiekujmy się swoim psiakiem tak, jak tego potrzebuje – zapewniając mu jak najwięcej spokoju i komfortu, kiedy tego oczekuje. Kiedy w naszym domu pojawiają się goście – zadbajmy o to, aby nasz psiak miał przestrzeń tylko dla siebie, na przykład wysokiej jakości klatkę kennelową.

Na co chorują psy na starość?

Choć nie wszystkie psiaki chorują na starość – z dużym prawdopodobieństwem w tym okresie mogą pojawić się konkretne dolegliwości, takie jak te związane z sercem (na przykład niewydolność czy nadciśnienie), nerkami, układem oddechowym (na przykład zapalenie płuc) czy zębami (nie tylko utrata zębów, ale i zapalenia dziąseł, które mogą wpłynąć na przyjmowanie mniejszej ilości pożywienia przez psiaka). Do innych chorób, jakie mogą występować na starość u psów, należą oczywiście nowotwory, dolegliwości neurologiczne (na przykład padaczka) oraz cukrzyca. Kiedy psiak jest już bez sił, a jego codzienność przypomina mękę zarówno fizyczną, jak i emocjonalną – część opiekunów rozważa uśpienie psiaka w celu zapewnienia mu ulgi. Choć jest to bardzo trudna decyzja – w niektórych przypadkach należy rzeczywiście ją rozważyć.

Starość pupila – podsumowanie

Czego potrzebuje Twój psiak w okresie starości? Przede wszystkim profesjonalnej opieki weterynaryjnej, regularnych wizyt u specjalisty – gdy choruje na konkretną przypadłość – oraz leków. Chociaż starzejący się psiak bawi się mniej intensywnie niż „młodzik” – spodobają mu się zabawki czy gadżety stymulujące jego intelekt. Nie przesadzajmy w tym czasie ze szkoleniem psiaka – który może być zwyczajnie do niego niechętny. Raz na jakiś czas dobrze jest nauczyć go nowej komendy czy przećwiczyć te, które zna – jednak nie róbmy nic na siłę. Ofiarując swojemu czworonogowi wsparcie, obecność i atencję – możemy liczyć na to, że jego starość przebiegnie dobrze i komfortowo! Bez wątpienia ostatnie chwile życia psa bywają niezwykle stresujące zarówno dla niego samego, jak i dla nas – warto jednak zachować spokój i zimną krew po to, aby nie dokładać naszemu psu niepotrzebnej paniki i lęku.