Przyjęcie psiaka w swoim domu wiąże się z koniecznością przygotowania wyprawki – czyli kompletu rzeczy, stanowiących swego rodzaju „niezbędnik dla pupila”. Niezależnie od tego czy decydujemy się na wzięcie pod swój dach szczeniaka czy też starszego psa (na przykład ze schroniska) – wyprawka oznacza zwykle te same, sprawdzone akcesoria, które przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu psa i z psem zarazem. Odpowiednia wyprawka to ta obejmująca praktyczne, funkcjonalne produkty – takie jak kojec, kocyk czy kosmetyki dla pupila, co nie oznacza jednak, że do standardowej wyprawki dla czworonoga nie możemy dodać czegoś spersonalizowanego, co będzie odpowiadać jego konkretnym potrzebom. Wyprawkę dla psa powinniśmy kupić przynajmniej na jeden dzień przed przybyciem psa do naszego domu – tak, by od początku mógł on z niej korzystać. Zakupy dla psa wykonamy zarówno w stacjonarnym sklepie zoologicznym, jak i internetowym – zamawiając rzeczy dla pupila w sieci weźmy pod uwagę czas dotarcia przesyłki do domu (zwykle są to 2-3 dni robocze). W przypadku kiedy termin przybycia psa pod nasz dach zbliża się wielkimi krokami, a my nadal nie jesteśmy na to przygotowani – zadbajmy przynajmniej o prowizoryczną wyprawkę, wymieniając ją na tę finalną najszybciej jak to możliwe.

pies w obroży

Jak wybrać kojec dla psa?

Kojec dla psa stanowi swego rodzaju podstawę, bazę udanej wyprawki. Odpowiedni kojec powinien zapewnić naszemu psu nie tylko komfort i ciepło, ale również pełne bezpieczeństwo. Wybierając kojec dla pupila – unikajmy wystających elementów, które mogłyby skaleczyć naszego psa. Kupując kojec zwróćmy też uwagę na materiał z jakiego został wykonany – oraz jego wielkość. Opiekunowie małych psów zwykle wybierają kojec w rozmiarze S, średnich – M, dużych i bardzo dużych – X czy XL. Dobór odpowiedniego rozmiaru jest o tyle ważny, ponieważ to właśnie on zapewnia naszemu psu swobodę, której oczekujemy od produktu tego typu. Dobierając rozmiar kojca w niewłaściwy sposób – na przykład kupując kojec L dla szczeniaka małych ras – możemy narazić go też na uczucie niepokoju. Im bliższy ciała psa, dopasowany do jego gabarytów kojec – tym lepiej piesek się w nim czuje. Oczywiście – wraz ze zmianą potrzeb psa (na przykład wtedy, gdy urośnie) powinniśmy zmienić kojec na większy – nie oznacza to jednak, że mniejsze legowisko nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Może zdarzyć się, że piesek większych już rozmiarów – bardzo chętnie wraca do kojca, w którym spędzał swoje pierwsze dni, tygodnie czy miesiące w nowym domu. Pamiętajmy, by kojec umieścić w takim miejscu domu czy mieszkania, które zapewni naszemu czworonożnemu przyjacielowi jak najwięcej spokoju – tak, aby mógł swobodnie odpoczywać. Dla przykładu – znacznie lepiej sprawdzi się kameralny kąt w salonie, z którego piesek będzie mógł obserwować toczące się życie w całym domu, niż kojec położony w pokoju najmłodszych domowników.

Karma dla psa – czym karmić pupila?

Jeśli decydujemy się na wzięcie psa z hodowli – prawdopodobnie wraz z ukochanym szczeniakiem otrzymamy karmę, którą aktualnie je psiak. Hodowca powinien poinformować nas o aktualnym stylu żywienia psa, jego ewentualnych alergiach (jeśli już jest w posiadaniu takiej wiedzy), preferencjach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku psa ze schroniska – jeśli przez lata przyzwyczaił się do danej karmy, która mu służy, nie ma sensu zmieniać jej wtedy, kiedy pojawi się w naszym domu. Jeśli jednak karma, którą do tej pory przyjmował piesek wywołuje reakcje alergiczne czy kłopoty na tle pokarmowym – koniecznie udajmy się do weterynarza, aby skonsultować z nim temat ewentualnej zmiany karmy. Ciekawym dodatkiem do podstawowej wyprawki będą smaczki – które nie tylko urozmaicą zdrową, smaczną dietę naszego pupila, ale również zmotywują czworonoga do efektywniejszej nauki komend!

Obróżka, szelki i smycz – co warto wiedzieć?

Jak pies – to i spacery! Wybierając obróżkę i smycz dla psa koniecznie skorzystajmy z pomocy doświadczonego doradcy w sklepie zoologicznym lub porozmawiajmy z behawiorystą. O ile dobór obróżki czy szelek powinien odbywać się zawsze bazując na obwodzie szyi i torsu psa (nie dopuśćmy, by obroża czy szelki były zbyt luźne – każdego roku całe mnóstwo zwierząt ginie „wymykając” się z akcesoriów, które zostały źle dobrane!), o tyle wybór smyczy jest znacznie bardziej skomplikowany. Smycz automatyczna czy „luźna”? Oczywiście – najlepiej jest od razu zaopatrzyć się w dwie (jedna do spacerów miastem, druga do luźniejszych spacerów i zabaw, na przykład na łące). Jeśli jednak musimy wybrać jedną – zacznijmy od tej automatycznej, która umożliwia kontrolę regulacji, a co za tym idzie – odległości na jaką odchodzi pies podczas spaceru. Wzajemne poznawanie się na przestrzeni kolejnych tygodni, jakie spędzimy razem – także podczas spacerów – pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie „która smycz dla mojego psa sprawdzi się najlepiej?”.

Podstawowe kosmetyki dla psa – zwróć uwagę na skład!

Każdy pies – prócz legowiska, smyczy, obroży i karmy – powinien mieć też swoje akcesoria do pielęgnacji. Mowa oczywiście nie tylko o kosmetykach takich jak szampon czy odżywka (umożliwiających utrzymanie właściwej higieny psa), ale także o prywatnym ręczniku, grzebieniu czy szczotce, opcjonalnie – szczoteczce do zębów. Zdania na temat mycia psu zębów są podzielone – to co warto jednak wiedzieć to fakt, że jeśli nauczymy naszego psa tego elementu higienicznej rutyny już od samego początku, to prawdopodobnie w kolejnych latach nie będzie sprawiał on kłopotu. Czeszmy, pielęgnujmy, wycierajmy oczka pieskowi kiedy tylko jest to możliwe – im szybciej przyzwyczaimy go do pewnych czynności, tym lepiej będzie znosił wizyty u groomera w przyszłości. Wybierając kosmetyki dla psa – zwróćmy uwagę na ich skład. Dobrze, gdy jest delikatny, hypoalergiczny, niepodrażniający, a sam w sobie produkt do pielęgnacji – bezzapachowy. W przypadku wzięcia pod swój dach szczeniaka – nie zapomnijmy o zakupie niezbędnych w okresie szczenięctwa podkładów higienicznych!

Nie da się ukryć – im uważniej skompletujemy wyprawkę dla nowego, psiego członka rodziny, tym mniej rzeczy będziemy musieli kupować szybko i – być może – pochopnie. Prócz wymienionych wyżej elementów przemyślanej wyprawki warto pamiętać także o tak zwanej „adresówce” – która umożliwi psiakowi szybkie dotarcie do rąk właściciela w razie ewentualnego zgubienia się.

A Ty, w jaki sposób kompletowałeś / aś wyprawkę dla swojego pieska?