Czy znasz psa gończego austriackiego? To pies, który wielu z nas kojarzy się z wymagającą pracą na terenach górskich. Mimo tego, że zalicza się on do psów gończy – bywa wykorzystywany jako posokowiec, czyli psiak, który (w dużej mierze dzięki doskonałemu zmysłowi węchu, a więc umiejętności wytropienia zwierzyny dzięki rozpoznaniu zapachu posoki) wspiera nas – ludzi podczas polowań. Co ciekawe, gończy austriacki nie jest zbyt znany w naszym kraju, co nie zmienia faktu, że miłośnicy psów (nie tylko gończych czy myśliwskich!) doskonale znają tę wytrzymałą, zgrabną i bardzo inteligentną rasę. Gończy austriacki nazywany bywa „brandlbracke” – uznawany jest za potomka psów, które wykorzystywali Celtowie. To, na co warto zwrócić szczególna uwagę w kontekście tej wyjątkowej rasy, to jej ogromna pasja do pracy oraz posłuszeństwo wobec opiekuna – co sprawia, że gończe austriackie uznawane są za niezwykle zgodne i spokojne czworonogi!

wzrost: 48-54 cm (suczka), 50-56 cm (samiec)

waga: 15-22 kg

długość życia: 12-14 lat

pies gończy austriacki spaceruje pośród liści

Gończy austriacki – najważniejsza rasa Austrii?

Jak łatwo jest się domyślić – pies gończy austriacki pochodzi oczywiście z niedalekiej Austrii. Rasę wyhodowano w XIX wieku, w celu wsparcia myśliwych – szczególnie w polowaniach na zwierzęta takie jak dziki, jelenie czy koziorożce. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie pies gończy austriacki jest jednym z najczęściej wykorzystywanych psów myśliwskich w Austrii – wszystko za sprawą swoich nietuzinkowych umiejętności, które umożliwiają mu skuteczne tropienie zwierzyny. Co ciekawe, po II wojnie światowej rasa ta była bliska wyginięciu – jednak finalnie udało się ją odratować. Chociaż w Polsce rzeczywiście nie jest zbyt popularna – zakup psa gończego austriackiego z hodowli jak najbardziej jest możliwe (wymaga jednak czasu, przeznaczonego na znalezienie odpowiedniego miejsca, które zagwarantuje nam „czystość” rasy). To, z czego słynie gończy austriacki, to jednak nie tylko doskonały węch, ale także wybitne zdolności sportowe – chętnie wykorzystywane w zawodach takich jak między innymi agility.

Jaki jest pies rasy gończy austriacki?

Osobowość psa gończego austriackiego można opisać w kilku słowach: posłuszny, zgodny, inteligentny, czujny. To pies, który wymaga sporej ilości aktywności na co dzień. Chociaż w czasie, kiedy skupia się na pracy – pozostaje absolutnie niezależny, uwielbia spędzać czas z domownikami (którym jest absolutnie oddany!) i relaksować się… nawet na kanapie. Jak się okazuje – nie jest więc to pies wyłącznie aktywny, chociaż rzeczywiście wykazuje duże zaangażowanie i zainteresowanie „zadaniami”, które otrzymuje do wykonania od swojego opiekuna. Na co dzień potrafi być jednak wspaniałym towarzyszem – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zapewniając psu gończemu austriackiemu odpowiednią dawkę aktywności (zarówno fizycznej, jak i tej związanej z intelektem) – możemy liczyć na jego wspaniałą formę i świetne samopoczucie. To psiak, który doskonale potrafi dostosować się do zaistniałej sytuacji – podczas tropienia czy spacerów pozostaje żywy i zaangażowany, z kolei w warunkach domowych, jak najbardziej wycisza się i oczekuje naszych pieszczot, oznak miłości i uwagi.

Czego potrzebuje gończy austriacki?

To, czego potrzebuje gończy austriacki, aby wieść pod naszym dachem szczęśliwej, satysfakcjonujące rzeczy to zaledwie kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest z całą pewnością zapewnienie mu możliwości oddawania się temu, co uwielbia – a więc tropienia! W domu dobrze sprawdzą się specjalne maty węchowe, które z powodzeniem wiele osób wykonuje dziś na indywidualne zamówienie opiekuna psiaka (znajdziemy je chociażby na grupach w Internecie, które skupiają się na tematyce interesujących zabawek oraz gadżetów dla czworonożnych przyjaciół). Gończy austriacki potrzebuje także zbilansowanej diety – jeśli psiak będzie regularnie przekarmiany, bardzo szybko „nabawi się” nadwagi, która uniemożliwi mu zwinne i szybkie poruszanie się, a więc negatywnie wpłynie na uwielbiane przez niego aktywności. Kolejnym aspektem, na którym warto się skupić, zastanawiając się nad wzięciem gończego austriackiego pod swój dach, jest odpowiednie szkolenie psiaka – jeśli nie czujemy się na siłach, aby nauczyć psa posłuszeństwa (co w przypadku tej konkretnej rasy nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem), poprośmy o pomoc profesjonalnego behawiorystę.

pies gończy austriacki spaceruje na smyczy

Dla kogo gończy austriacki?

Zagłębiając się w temat tej inteligentnej, niezwykle pomocnej człowiekowi rasy psów – warto pamiętać o jej przeznaczeniu. Psy gończe austriackie doskonale odnajdują się podczas pracy w górach, na wszelkiego rodzaju polowaniach czy wszędzie tam, gdzie potrzeba dobrego posokowca – jednak nie oznacza to, że nie odnajdzie się on w rodzinie. Dzięki temu, że jego osobowość uznawana jest za zgodną i spokojną – jego wychowanie nie powinno stanowić większego kłopotu, nawet dla najmniej doświadczonych opiekunów. Jeśli tylko jesteśmy w stanie zapewnić gończemu austriackiemu odpowiednio dużo ruchu na co dzień – na przykład poprzez spacery w miejsca, gdzie nasz pupil może także tropić! – z całą pewnością nasz gończy austriacki będzie cieszył się dobrym zdrowiem, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Oczywiście, najlepszym miejscem dla tak lubiącego tropić psiaka, będzie dom pełen osób aktywnych, które chętnie będą zabierać go na różnego rodzaju wycieczki (także w tereny górskie) – jednak, dzięki umiejętności dostosowania się do danej sytuacji, odnajdzie się także w spokojniejszych, bardziej zrównoważonych domostwach.

Wygląd gończego austriackiego – na co warto zwrócić uwagę?

Jak wygląda pies gończy austriacki? Przede wszystkim – kojarzony jest ze swojego czarnego, podpalanego umaszczenia oraz, tak zwanych… „czterech oczu”! Czym jest słynna „dodatkowa para oczu” w przypadku gończego austriackiego? Mowa oczywiście o dwóch plamkach nad oczami, które mogą sprawiać wrażenie oczu nad rzeczywistymi źrenicami psiaka! Być może wcześniej nie zwróciłeś / aś uwagi na ten charakterystyczny dla rasy szczegół – a to właśnie te dwie, niewielkich rozmiarów brązowe plamki, stanowią swego rodzaju „znak rozpoznawczy” naszego gończego austriackiego. Dzięki solidnemu, gęstemu podszerstkowi (zapewniającemu psu ciepło) – pupil tej rasy może swobodnie pracować nie tylko porą letnią, ale i zimową. Sierść gończego austriackiego powinna być też błyszcząca – jeśli brakuje jej naturalnego blasku, warto zastanowić się nad wykonaniem psu badań oraz (po konsultacji z weterynarzem) zastosowaniem wspierającym zdrowie czworonoga suplementów, na przykład podstawowych witamin. Innym charakterystycznym elementem wyglądu gończego austriackiego (prócz pięknej, lśniącej sierści i „dodatkowej pary oczu”) są mocne, proste przednie łapy oraz dobrze katowane tylne – cechujące się muskularnymi, silnymi udami.

Gończy austriacki – jak odżywiać psa tej rasy?

Ponieważ dobra forma pupila rasy gończy austriacki ma bezpośredni wpływ na to jak czuje się na co dzień – oraz jak sprawnie może wykonywać ulubione aktywności, takie jak między innymi tropienie – opiekunowie psiaków tej rasy powinni zwrócić szczególną uwagę na kaloryczność posiłków czworonoga. Kiedy tylko szczeniak pojawi się w naszym domu – powinniśmy udać się do weterynarza na kolejne szczepienie pupila oraz na… konsultację w sprawie jego żywienia! Jeśli od „małego” przyzwyczaimy psa do zbyt dużych, zbyt sycących posiłków – bardzo trudno będzie nam go odzwyczaić od dawnych przyzwyczajeń. Niestety, bardzo wielu właścicieli psów (nie tylko rasy gończy austriacki, ale i innych) nie wlicza przysmaków (wykorzystywanych chociażby w procesie szkolenia psa) do codziennego bilansu kalorii – przez co nie ma kontroli nad wagą swojego psiaka. Dzięki temu, że pies gończy austriacki nie jest podatny na alergię – znalezienie zarówno karmy suchej, jak i mokrej, nie powinno stanowić dla nas większego wyzwania.

pies rasy gończy austriacki odpoczywa w pościeli

Pielęgnacja psa gończego austriackiego – o czym należy pamiętać?

W kontekście pielęgnacji pupila rasy gończy austriacki wystarczy zwrócić uwagę zaledwie na jedną kwestię – jego sierść, która (w postaci małych, ostrych igiełek) może wbijać się w wyposażenie naszych domów czy mieszkań (na przykład w tkaninę dywanu czy materiał, z jakiego wykonana została kanapa). W każdym innym razie – pielęgnowanie gończego austriackiego jest niezwykle łatwe (w dużej mierze dzięki ciemnej barwie jego sierści, którą wystarczy wytrzeć wilgotnym ręcznikiem w momencie, kiedy nasz psiak wraca ubłocony ze spaceru). Co istotne – gończe austriackie nie są psami chorowitymi, nie potrzebują też specjalnych produktów do pielęgnacji (choć oczywiście dobrze jest wybierać te kosmetyki, których składy są oparte na naturalnych, wysokiej jakości ekstraktach). Aby uniknąć „pozostawianie” niechcianych igieł przez gończego austriackiego – warto wyczesywać pupila w okresie linienia. Ze względu na opadające uszy czworonoga – regularnie sprawdzajmy także czy wewnątrz małżowiny nie rozwija się stan zapalny.

Gończy austriacki – pamiętaj o tych gadżetach dla pupila!

Ponieważ gończy austriacki należy do aktywnych psiaków – w naszym domu nie może zabraknąć specjalnych gadżetów, umożliwiających mu codzienny rozwój oraz zaspokojenie potrzeby tropienia. Co warto kupić, przygotowują się na przybycie czworonoga tej wyjątkowej rasy? Przede wszystkim – w wyżej wspomniana matę węchową, lecz nie tylko! Chociaż gończy austriacki należy do grupy średnich psów – podczas spacerów przyda się solidna smycz. Co ciekawe – wyprowadzanie psa tej rasy (w dużej mierze przez umięśnione, silne uda czworonoga) może być problematyczne dla osób o wątłej budowie ciała. W tej sytuacji – zamiast „siłować się” z naszym pupilem, warto jest zabrać go w miejsce, w którym będzie mógł się „wyszaleć” (a więc między innymi na plac zabaw dla psiaków). Czekając na przybycie szczeniaczka z hodowli – powinniśmy skompletować wyprawkę pupila w ten sposób, aby zapewnić mu pełen komfort i bezpieczeństwo na co dzień.

młody gończy austriacki

Zalety posiadania gończego austriackiego

Gończy austriacki to niezwykle inteligentny, skupiony, lubiący pracę psiak – dlatego tak ważne jest, aby każdy dzień był dla niego wspaniałą przygodą! Co możemy zrobić dla swojego pupila tej błyskotliwej rasy? Przede wszystkim – zapewnić mu ciekawe, angażujące zajęcie. Niewątpliwą zaletą gończych austriackich jest ich łatwość pielęgnowania oraz umiejętność dopasowania się do danej sytuacji. Kiedy my, jako opiekunowie, jesteśmy aktywni – nasz gończy austriacki także zachowujecie żwawo i energicznie! Jeśli jednak mamy ochotę poleniuchować na fotelu – nasz czworonóg z przyjemnością dotrzyma nam towarzystwa. To pies, którego stosunkowo łatwo jest nauczyć posłuszeństwa – rasa stworzona została zresztą do tego, aby współpracować z człowiekiem, nie może być więc inaczej w tej ważnej dla wielu opiekunów kwestii! Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem – tym lepiej dla naszego pupila. Zadbajmy jednak o to, aby miał komfortową i ciepłą budę nie tylko na posesji, ale także aby mógł znaleźć swój prywatny kącik w domu – najlepiej w miejscu, w którym będzie mógł spokojnie czuwać i obserwować wszystko to, co dzieje się w naszej rodzinie!

Wady posiadania gończego austriackiego

Niewiele jest ras, które są tak nieproblematyczne jak gończy austriacki – nie oznacza to jednak, że pupil tej rasy nadaje się dla każdego opiekuna. Co ważne jednak – nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z psiakami gończymi czy myśliwskimi, bardzo szybko możemy odnaleźć się w towarzystwie tego zgodnego, spokojnego psa. Gończy austriacki zwykle nie choruje – jeśli jednak dokuczają mu problemy zdrowotne, zwykle związane są z dysplazją stawu biodrowego (ze względu na aktywności, które codziennie podejmuje). Za wyzwanie w kontekście posiadania tej inteligentnej, sprytnej rasy można uznać dużą potrzebę ruchu – także w terenach górzystych (jeśli jednak zapewnimy czworonogowi optymalną jego ilość, spokojnie odnajdzie się on nawet w niedużych rozmiarach mieszkaniu!). Ze względu na silny instynkt łowiecki – nasz gończy austriacki może nie odnaleźć się wśród innych, mniejszych zwierząt (chyba, że wychowuje się z nimi od samego początku – wówczas wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem staje się dużo łatwiejsze!).

szczeniak rasy gończy austriacki w łóżku

Pies gończy austriacki – podsumowanie

Czy warto zdecydować się na rasę gończy austriacki? Tak – jeśli poszukujesz bystrego, posłusznego psa o spokojnym, pracowitym charakterze. Jeśli – podobnie jak psiak tej rasy – uwielbiasz długie spacery, wycieczki górskie i wszelkiej maści aktywności… z całą pewnością codzienność z gończym austriackim przyniesie Ci wiele radości na co dzień! Gończy austriacki jest psem niewymagającym specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych oraz wymyślnych diet – wystarczy zwracać uwagę na kaloryczność posiłków, aby zachować pupila w dobrej formie i zdrowiu. Nawet jeśli nie dysponujemy domem z posesją – zapewniając czworonogi odpowiednią dawkę ruchu, z powodzeniem możemy zamieszkać z nim w mieszkaniu. Chociaż ta wyjątkowa rasa kojarzy się głównie z tropieniem i polowaniem – doskonale odnajdzie się w rodzinie. Dając gończemu austriackiemu uwagę, miłość i zaangażowanie – możemy liczyć na sporo ciepła, czułości i pozytywnej energii z jego strony! Cena za szczeniaka – podobnie jak w przypadku psów innych ras – wynika oczywiście z jego pochodzenia, płci oraz wieku (jednak ze względu na bardzo małą popularność psów tej rasy w naszym kraju, nie jest znana średnia cena za szczenię z hodowli FCI).