Kto z nas nie zna tej wyjątkowej, charakterystycznej rasy jaką jest dalmatyńczyk? Choć większość z nas kojarzy ją z nietuzinkowym, nakrapianym umaszczeniem (również za sprawą lubianego przez wielu najmłodszych widzów filmu o pupilach tej rasy!) – dalmatyńczyki zdobywają serca opiekunów nie tylko zapadającym w pamięć wyglądem, ale także wspaniałą inteligencją, która umożliwia im odbywanie szkoleń w sposób niezwykle szybki i skuteczny. Dalmatyńczyki – mimo specyficznego wyglądu – mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko przyjemną aparycję. To psy o eleganckiej postawie ciała, silne i bystre – cechujące się świetną pamięcią. Nie bez powodu należą do grupy psów gończych – dlatego nie warto patrzeć na nie wyłącznie przez pryzmat psów cieszących oko biało-czarną kolorystyką swojego umaszczenia, ale przede wszystkim przez pryzmat wielu umiejętności i cech charakteru, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych opiekunów czworonożnych przyjaciół!

wzrost: 54-59 cm (samica), 56-61 cm (samiec)

waga: 16-24 kg (samica), 15-32 kg (samiec)

długość życia: 10-13 lat

dorosły dalmatyńczyk odpoczywa na schodach

Dalmatyńczyk – co wiemy o tej rasie?

Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się po pytaniu “co wiesz o dalmatyńczykach?”. Większość z nas z całą pewnością odpowiedziałaby, że to właśnie psy tej rasy zostały wybrane na bohaterów popularnego filmu dla dzieci. Rzeczywiście – to właśnie znana nam wszystkim produkcja sprawiła, że dalmatyńczyki stały się coraz to chętniej wybieraną rasą. Jeśli jednak mowa o historii tych pięknych psów – najczęściej… wiemy niewiele. A szkoda – ponieważ już sama nazwa rasy zawiera w sobie skojarzenie do miejsca, w jakim dalmatyńczyki odgrywały ważną rolę. Mowa oczywiście o Dalmacji – gdzie wykorzystywano je w roli psów obronnych i gończych. Co ciekawe, dalmatyńczyki powstały już w 1719 roku – pełniąc ważne funkcje nie tylko na terenie tej historycznej krainy, ale i na terenie całego kraju. Chociaż są to informacje umowne, a faktyczne pochodzenie psów tej charakterystycznej rasy nie jest znane – rzeczywiście, pierwszy opis dalmatyńczyka pochodzi z kroniki chorwackiej.

Jaki charakter mają dalmatyńczyki?

Doskonała pamięć, inteligencja, spryt – to cechy, którymi bez wątpienia możemy opisać psy rasy dalmatyńczyk. To niezwykle energiczne, pełne wigoru psiaki – odnajdujące się w domach z posesją, na której mogą “wyszaleć się” w ciągu dnia. Chociaż część z nas kojarzy je z niezwykle uroczym wyglądem – warto pamiętać, że to psy gończe, a więc mające określone potrzeby i wymagania. Są przyjazne i towarzyskie, a przy tym – co ciekawe – wrażliwe, dlatego ich szkolenie zawsze powinno odbywać się pod okiem doświadczonego opiekuna czy behawiorysty. Krytykowanie, podnoszenie głosu czy wręcz karanie psa tej, ale i każdej innej rasy, za niewykonanie polecenia – może nie tylko skutecznie zniechęcić go do dalszej pracy, ale i zniszczyć relację między pupilem a opiekunem. To, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na dalmatyńczyka to również jego osobowość pozbawiona lęku – psiak tej specyficznej rasy nie boi się, jest odważny na co dzień, nie dystansuje się… wręcz przeciwnie! Dorastając w domu pełnym miłości i zaangażowania – stanie się świetnym towarzyszem dla małych i dużych!

pies rasy dalmatyńczyk odpoczywa na świeżym powietrzu