Beagle harrier, nazywany częściej “harrierem”, to wyjątkowo dynamiczna i wytrzymała rasa psów – powstała na skutek skrzyżowania większości z nas dobrze znanego beagle’a oraz harriera (z niewielkim udziałem poitevina). Niektórzy eksperci ras psów twierdzą, że to właśnie w beagle’u harrierze znajdziemy wszystkie najlepsze cechy zarówno beagle’a, jak i harriera. Ta interesująca rasa pochodzi z niedalekiej Francji – co więcej, charakteryzuje się nie tylko sporą siłą, ale i szybkością (co oznacza, że doskonale odnajdzie się wśród równie dynamicznych, aktywnych domowników!). Z całą pewnością przyjacielski harrier nie sprawdzi się domatorom – ze względu na dużą potrzebę aktywności nie jest wskazane, aby całe dnie spędzał w domu czy mieszkaniu. Kombinacja sprytu, inteligencji i zwinności sprawia, że harrier znajduje swoje miejsce głównie w łowiectwie – co nie znaczy, że nie odnajdzie się w roli radosnego, żywiołowego towarzysza rodziny! W ruchu – ekspresyjny, sprawny fizycznie, posiadający zadziwiający wręcz temperament. Z kolei w domu – sympatyczny, łagodny, pełen ciepła i pozytywnej energii. Czego jeszcze nie wiesz o tej słynącej z siły i szybkości rasie? Przychodzimy z pomocą!

wzrost: 45-50 cm

waga: 19-21 cm

długość życia: 12-14 lat

umaszczenie psa rasy harrier

Harrier – czy to odmiana beagle’a?

Co dokładnie oznacza, że pies jest rasy beagle harrier? Choć potocznie na psiaki tej rasy mówimy rzeczywiście “harrier” – harrier oraz beagle to dwie odrębne rasy, których owocem jest właśnie… beagle harrier! Trudno mówić o tych pupilach jak o odmianie beagle’a czy harriera – ponieważ dzisiaj stanowią one odrębna rasę, którą cechuje przede wszystkim aktywność, żywiołowość, łatwość szkolenia i… chęć towarzyszenia innym psiakom! Jeśli mielibyśmy zapamiętać jeden aspekt tej wyjątkowej rasy – z całą pewnością byłoby to “lgnięcie” do stada, ponieważ to właśnie w towarzystwie innych czworonogów polowały i węszyły na co dzień. Ich doskonała wręcz umiejętność współpracy z innymi psami (swoich rozmiarów) sprawia, że wspaniale odnajdą się w domach z psiakami swojej postury oraz większymi. Jeśli chodzi jednak o psiaki mniejszych ras – górę może wziąć tu ich instynkt łowiecki, co oznacza, że rasy takie jak yorki, hawańczyki czy maltańczyki, mogą potraktować jako… zwierzynę łowną.

Osobowość harriera – jakie są psy tej rasy?

Jak już wiesz – beagle harrier uwielbia towarzystwo innych psów i to właśnie w większej grupie czuje się najlepiej! Ta specyficzna cecha tej rasy ma swoje korzenie oczywiście w przeznaczeniu harrierów – które może wyrażać się także podczas spacerów, kiedy nasz pupil postanowi “zapolować” na zwierzaka spotkanego chociażby w lesie (na przykład wiewiórkę). Co ciekawe – choć na co dzień są niezwykle skupione na zadaniu, żywiołowe, o mocno zaznaczonym instynkcie łowieckim… z powodzeniem sprawdza się w rodzinach (także tych, w których obecne są dzieci!). Na co dzień to psy o łagodnym, przyjaznym usposobieniu, chętnie uczące się, lubiące różnego rodzaju zabawy i aktywności. To psiak, który potrzebuje sporo bodźców na co dzień – ceniący sobie wspólnie spędzany z opiekunem czas, podczas którego dochodzi miedzy nimi do współpracy. Chociaż harrier odnajdzie się zarówno w domu, jak i mieszkaniu – jego wysoką potrzebę aktywności znacznie łatwiej będzie spełnić tym z nas, którzy dysponują sporych rozmiarów posesją, najlepiej z ustawionymi na niej elementami psiego placu zabaw czy też tymi, które umożliwią czworonogowi trening psich dyscyplin sportowych.

spojrzenie harriera

Czego potrzebuje beagle harrier?

Beagle harrier – nazywany potocznie “harrierem” – potrzebują sporej ilości (i intensywności!) spacerów. Podobnie jak inne rasy zaliczane do grona psów myśliwskich – odpoczynek w domu powinien stanowić zaledwie niewielki procent dobry beagle’a harriera. To, o co warto zadbać w przypadku wzięcia harriera pod swój dach – niezależnie od tego czy jest to dom stały czy tymczasowy dla psiaka – to jak najwięcej stymulujących aktywność fizyczną i intelektualną zabawek. Niestety – bardzo wielu troszczących się o swoje czworonogi opiekunów, rzeczywiście kupuje sporo różnego rodzaju akcesoriów i zabawek, zapominając o tym, że najważniejsza jest tu jednak nie ich ilość, a… jakość! Owszem – dobrze, gdy nasz harrier ma możliwość wyboru, aczkolwiek znacznie lepiej jest zainwestować środki w zabawkę odporną i wytrzymałą (na przykład na szarpanie i gryzienie psa), która posłuży pupilowi nieco dłużej niż kupować kolejne przeznaczone dla psów produkty, niemające szansy przetrwać dłużej niż jeden dzień. Ze względu na naturę naszego beagle’a harriera – wiele radości sprawi mu spędzanie czasu z innymi, zaprzyjaźnionymi pupilami.

Żywienie psa rasy harrier – jak o nie zadbać?

Ze względu na to, że harriery są na co dzień niezwykle aktywne – warto wybrać wysokiej jakości karmę, o przemyślanym, sprawdzonym składzie. Oczywiście – pupile każdej rasy wymagają racjonalnego żywienia, jednak to te psiaki, które na co dzień sporo biegają, trenują czy bawią się na świeżym powietrzu, powinny w dużej mierze spożywać karmę o sporej zawartości jakościowego mięsa. Niestety, nadal w wielu karmach możemy znaleźć tak zwane “zapychacze”, czyli zboża – ich niewielka ilość jest w porządku, jednak to właśnie sycące mięso powinno stanowić zdrową bazę posiłku naszego psiaka. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy dziś różnego rodzaju karmy suche i mokre, posiadające w swoim składzie nietuzinkowe rodzaje mięs – takie jak mięso ze strusia, dziczyznę, a nawet… kangura! Wybierając karmę dla swojego czworonoga – kierujmy się nie tylko jej właściwościami wspierającymi zdrowie, formę i piękny wygląd sierści psiaka, ale także preferencje jego kubków smakowych! Żywienie psa rasy harrier to jednak nie tylko bardzo dobra pod kątem składu karma, ale także zachęcające do szkoleń smaczki – które również powinniśmy wliczać w tak zwaną “dobową pulę kaloryczną” naszego czworonożnego przyjaciela.

beagle harrier leniuchuje w domu

Jak wygląda pies rasy harrier?

Ponieważ beagle harrier jest krzyżówką beagle’a i harriera – w zależności od tego jakiej rasy geno “zaznacza się” mocniej w naszym psiaku, tym bardziej będzie przypominał on wygląd jednej z nich. Choć niektórzy z nas mogą twierdzić, że beagle harrier przypomina po prostu beagle’a – jego wygląd nieco różni się od typowego przedstawiciela tej rasy. To, na co warto zwrócić uwagę w kontekście aparycji beagle’a harriera to przede wszystkim jego pełna harmonii budowa ciała, długie i szczupłe nogi (o nietuzinkowej sile!) oraz interesujące, najczęściej obejmujące trzy kolory, umaszczenie. Ze względu na swój średni rozmiar – bez problemu na spacer z harrierem mogą wybrać się nie tylko osoby drobne, ale nawet dzieci. Choć to rzeczywiście pies o sporej sile – w bezpiecznym spacerowaniu z psiakiem pomoże nam solidna, dobrze dobrana smycz. Jego ciepłe spojrzenie, zwisające uszy oraz umaszczenie  w odcieniach rudości, bieli i czerni sprawiają, że to właśnie beagle harrier cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, zastanawiających się nad psiakiem średniej rasy o bardzo przyjemnym wyglądzie i rodzinnym, oddanym charakterze.

Jak dbać o sierść beagle harriera?

Prócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – obejmujących regularne obcinanie pazurków oraz dbałość o uszy i zęby czworonoga – warto zastanowić się jak dbać o sierść naszego harriera. W tej kwestii beagle harrier nie stanowi sporego wyzwania – wystarczy raz w tygodniu wyczesywać psiaka, aby w ten sposób pozbywać się martwych włosów. Decydując się na kąpiel pupila, wybierajmy produkty łagodnie działające, o naturalnych składach. Niektórzy opiekunowie harriera decydują się też na zakup gumowej rękawicy, która pomaga w wygładzaniu włosa – oraz (na niektóre psiaki) potrafi działać bardzo relaksująco i wyciszająco! To, o czym warto pamiętać, to przyzwyczajanie psiaka do dotyku miejsc, których większość psów nie lubi – a więc uszu, okolic oczu i łapek. Im szybciej nasz szczeniak uświadomi sobie, że dotyk w tych miejscach jest jak najbardziej normalny – tym szybciej przyzwyczai się nie tylko do ewentualnych wizyt w salonie groomerskim, ale także w gabinecie weterynaryjnym! Nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja harriera należy do łatwiejszych aspektów wspólnego życia z czworonogiem – znacznie więcej uwagi na co dzień będziemy poświęcać za to jego szkoleniu i wychowaniu.

beagle harrier spaceruje

Aktywności dla pupila rasy harrier

Jeśli zastanawiasz się czy trzy standardowe spacery dziennie będą optymalne dla Twojego harriera – powinieneś / aś wiedzieć, że… wszystko zależy od tego co dokładnie będziecie robić podczas spaceru! Harriery uwielbiają pracę węchem – a mijana trawa stanowi dla nich najlepszą, naturalną “matę węchową! Jeśli podczas spaceru dodatkowo spotkacie się z innymi czworonogami – harrier będzie tym zachwycony! Jeśli jednak widzisz, że na placu zabaw dla psiaków czy w lesie swobodnie chodzą małe psiaki – nie spuszczaj swojego beagle’a harriera ze smyczy, ponieważ – ze względu na swój silny instynkt łowiecki – może podjąć on próbę “upolowania” małego psa. Generalnie spuszczanie psiaka jakiejkolwiek rasy ze smyczy – powinno odbywać się zawsze w zamkniętych miejscach, takich jak wybieg czy wyżej wspomniany plac zabaw. W innym razie narażamy nie tylko swojego pupila na niebezpieczeństwo (na przykład atak większego czworonoga), ale także inne psy, chociażby te dużo mniejsze. Jeśli tylko mamy taką możliwość – spędzajmy z naszym harrierem jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu, na przykład na przydomowej posesji!

Zalety posiadania harriera

Harrier to piękny psiak o harmonijnej budowie ciała i trójkolorowym, interesującym umaszczeniu – jednak jego największą zaletą nie jest przyjemna dla oka aparycja, a fantastyczna osobowość! To aktywny, rodzinny pies – lubiący zabawę i wspólnie spędzony czas. To pupil, który odnajdzie się zarówno w domu pary czy małżeństwa, ale też rodziny z dziećmi. Dzięki swojemu przeznaczeniu – a więc współpracy z człowiekiem – są na co dzień niezwykle pomocne (co zresztą uwielbiają!). Ciepła, przyjacielska i bardzo łagodna natura beagle’a harriera sprawia, że stanowi on doskonałego kandydata na towarzysza codzienności – emanującego wręcz pozytywną energią. Niewątpliwą zaletą opieki nad psem rasy harrier jest też jego podatność na szkolenie oraz posłuszeństwo opiekunowie (o które oczywiście powinniśmy zadbać już w okresie szczenięcym psiaka poprzez chociażby wyznaczanie mu granic). Harrier nie potrzebuje wymyślnej pielęgnacji – co oznacza, że codziennym wyzwaniom związanym z ewentualnymi zabiegami harriera, podołają nawet osoby niedoświadczone w tej kwestii.

Wady posiadania harriera

Wyzwaniem, przed jakim stają opiekunowie harriera, jest przede wszystkim swego rodzaju “uspokojenie” jego instynktu łowieckiego – który może być problematyczny podczas spacerów w miejscach, gdzie przebywają inne, przede wszystkim dużo mniejsze od harrierów, psy. Pozostałe kwestie – takie jak szkolenie, pielęgnacja czy żywienie psiaka rasy beagle harrier – nie wydają się być tak skomplikowane jak praca z behawiorystą nad konkretnymi zachowaniami harriera (choć oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, że instynkt jest czymś absolutnie naturalnym, niemożliwym do całkowitej zmiany). Co więcej, harriery potrzebują bardzo wiele aktywności (najlepiej w towarzystwie innych psów, wśród których czuja się jak ryba w wodzie!) – dlatego jeśli już na etapie wyboru rasy psiaka wiesz, że nie będziesz w stanie zapewnić im odpowiedniej dawki codziennych aktywności… postaw na psiaka mniej wymagającego w tym zakresie!

młody beagle harrier bawi się na podwórku

Ile kosztuje szczenię rasy harrier?

Szczeniaki rasy beagle harrier nie należą do najtańszych – co nie zmienia faktu, że psiaki o tak przyjaznym usposobieniu, wysokiej inteligencji i podatności na szkolenie, nadal są rozchwytywane przez miłośników psów (i innych zwierząt domowych!). Za szczenię harriera musimy zapłacić od 4000 do nawet 6000 złotych – mowa oczywiście o cenie szczeniąt z hodowli. Unikajmy wzbudzających podejrzeń ogłoszeń, dostępnych na wielu portalach internetowych – decydując się na zakup psa z hodowli, wybierzmy miejsce zaufane i sprawdzone (dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasz beagle harrier ma “czyste” pochodzenie oraz przez czas pierwszych, spędzonych przy matce tygodni, miał zapewnione odpowiednie warunki do właściwego rozwoju).

Beagle harrier – podsumowanie

Jeśli szukasz aktywnego, rezolutnego, bystrego psiaka o łagodnym usposobieniu – postaw na rasę beagle harrier! To niezwykle czułe, sympatyczne psiaki, które uwielbiają czas spędzany na świeżym powietrzu, wspólnych zabawach i spacerach. Harriery odnajdą się w domu z dziećmi oraz psami swoich rozmiarów – a ich pojętność ucieszy osoby, które chcą się zająć szkoleniem swojego czworonoga. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie beagle harrier stanowi połączenie najciekawszych, najbardziej pożądanych cech obu ras – chociaż nadal mocno kojarzą się one z łowiectwem, doskonale spisują się w roli codziennego pomocnika i oddanego towarzysza! Co ciekawe, beagle harriery są całkowicie pozbawione agresji – oraz wykazują spore posłuszeństwo wobec swojego ukochanego opiekuna, co sprawia, że są tak chętnie brane pod uwagę przez osoby, chcące przyjąć czworonoga pod swój dach.