Eurasier to jedna z najbardziej charakterystycznych ras, jaką można wyobrazić sobie w przypadku psów w typie szpica – eurasiery, nazywane też „eurazjerami” lub „eurasian dogami” to bujnie owłosione, pochodzące z Niemiec psiaki, które swoją największą popularność zdobyły w ciągu ostatnich 50 lat. Dziś widok pięknego eurasiera w wielu domach i mieszkaniach nie budzi już zdziwienia – nie bez powodu to właśnie eurasiery uznawane są za jedne z najlepszych towarzyszy rodzin. Co ciekawe – choć rzeczywiście eurasian dogi kojarzą się z obecnością wśród rodzin, za swojego pana czy panią obierają jedną konkretną osobę, której okazują największy respekt. Początek rasy eurasier datuje się na drugą połowę XX wieku, a motywacją do jej powstania była chęć odtworzenia rasy psa syberyjskiego. Eurasier, jakiego znamy dziś, jest wynikiem pracy Juliusa Wipfela – który zdecydował się na skrzyżowanie chow-chowa i wilczastego szpica niemieckiego, uzyskując tym samym silnie zbudowanego psa o zapierającej dech w piersiach sierści oraz rodzinnym, oddanym charakterze.

wzrost: do 60 cm (samiec), do 56 cm (samica)

waga: do 32 (samiec), do 26 kg (samica)

długość życia: 11-13 lat

eurasier podczas odpoczynku

Jak wygląda eurasier?

Chociaż większość z nas kojarzy eurasiera z bujnej, przepięknej sierści – nie jest ona jedyną zaletą tego czworonoga. Eurasian dog jest psem osiągającym średnią wielkość, bardzo podobnym do typowego szpica – a więc posiadającym prosty tułów, wysoko osadzone oczy czy kierujący się ku górze ogon. Jeśli chodzi o umaszczenie eurazjera – wyróżniamy kilka rodzajów barw jego sierści. Ciekawostką jest, że to sierść w kolorze białym jest najmniej pożądaną odmianą – zarówno całościową, jak i w formie łat. Eurasiera możemy spotkać więc w kolorze rudym, szarym, czarnym oraz szarym, zbliżonym nieco do odcienia sierści wilka. Każde z umaszczeń – ze względu na umieszczenie na bujnej sierści – robi niemałe wrażenie. Nie wszyscy wiedzą, że sporą objętość swojej szaty – eurasier zawdzięcza nie tylko włosom okrywowym, ale także gęstemu podszerstkowi. Nie bez powodu mówi się też o podobieństwie eurasiera do… wilka! Jego ciemne oczy, umięśniona budowa ciała, a przy tym elegancka, smukła sylwetka sprawiają, że rzeczywiście może budzić on sporo skojarzeń ze swoim dawnym przodkiem.

Eurasian dog – jaki ma charakter?

W przypadku decyzji, na jaką rasę psa warto się zdecydować – ogromną rolę odgrywa charakter czworonoga. Jak wspomnieliśmy – eurasian bardzo chętnie wybierany jest przez rodziny, co wynika z jego oddania, lojalności, przyjemności, jaką czerpie z przebywania z ludźmi. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić eurasierowi wystarczającej uwagi czy zaangażowania – może to znacząco wpłynąć na jego zdrowie oraz samopoczucie. Sporych rozmiarów eurasiany potrzebują też aktywności – na przykład w formie wybiegania się w ogrodzie. Co ciekawe, eurasian dog jest niezwykle bystrym, sprytnym psem, który uwielbia dobrą zabawę! Żyjąc z eurasianem pod jednym dachem – powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w wytrzymałe zabawki, ale również ciekawe gadżety dla czworonożnych przyjaciół. Chociaż może wydawać się, że na obcych eurasian będzie tak samo mocno otwarty jak na domowników – w gronie nowych osób potrzebuje czasu na oswojenie się. Eurasian – mimo sporych rozmiarów – bardzo często zamieszkuje mieszkanie w bloku, ze względu na swoją niską skłonność do szczekania, które mogłoby przeszkadzać ewentualnym sąsiadom.

Eurazjer a skłonność do chorób

Choć eurazjery zwykle cieszą się dosyć dobrym zdrowiem – podobnie jak inne rasy psów – narażone są na kilka ściśle określonych chorób. Jedną z nich są dolegliwości związane ze stawami, narządem wzroku i tarczycą, dlatego tak ważne jest, by monitorować te kwestie zdrowotne już od wczesnych lat życia psa. Może zdarzyć się, że – ze względu na kłopoty ze stawami – eurazjer w okresie starości będzie mieć trudność chociażby z pokonywaniem stopni schodów. Eurazjery żyją zwykle od 11 do 13 lat, nierzadko towarzysząc najmłodszym członkom rodziny w okresie dorastania. Jeśli chodzi o wyzwania, jakie czekają na nas w przypadku opieki nad eurasierem – bez wątpienia jest to pielęgnowanie sierści, które jednak nie sprawia zbyt wiele problemów. Szata psa tej wspaniałej rasy posiada ciekawe właściwości, które pozwalają na swego rodzaju „samoczyszczenie”. To, o co powinniśmy zadbać jako opiekunowie eurazjera, to przede wszystkim wyczesywanie sierści (eurasier potrafi zrzucać ją samodzielnie, dzięki czemu nie wymaga zbyt częstych kąpieli!).

eurazjery na zewnątrz

Czy eurasier może mieć lęk separacyjny?

Chociaż lęk separacyjny może dotknąć przedstawiciela każdej rasy – rzeczywiście, eurasiery nie lubią zostawać same w domu. Cenią sobie za to towarzystwo rodziny, obecność ukochanych domowników, wspólną zabawę, aktywność, pieszczoty. Jeśli jednak raz na jakiś czas jesteśmy zmuszeni pozostawić eurasiera samego w domu – zadbajmy o to, aby zapewnić mu jak największy komfort. Nie bójmy się porozmawiać też o wychowaniu psa z osobą, która posiada wiedzę i kwalifikacje do pracy z psami – doświadczony behawiorysta nie tylko pomoże nam wygrać z lękiem, umożliwiając tym samym normalne funkcjonowanie z psem pod jednym dachem, ale także wspierając jego szkolenie! W stosunku do dzieci – eurasiery wykazują sporą troskę i empatię, a łatwość przystosowania się do trybu życia właścicieli sprawia, że na co dzień nie sprawiają większych problemów wychowawczych.

Szkolenie eurasiera – na czym polega?

To, co warto wiedzieć o szkoleniu eurasiera, to fakt, że kiedy podnosimy głos czy odnosimy się do psa w sposób nieco bardziej surowy – eurasier, ze względu na swoją wysoką wrażliwość, może poczuć się nieco „urażony”. Choć sporych rozmiarów ciało psa pozornie wskazuje na jego dominację – w rzeczywistości eurasian dogi potrzebują sporo atencji swojego opiekuna oraz konsekwentnego, aczkolwiek prowadzonego w łagodnym tonie szkolenia. Oczywiście, w stosunku do żadnej rasy nie powinniśmy odnosić się choćby z najmniejsza dozą agresji – jednak to właśnie eurasiery są mocno wyczulone pod tym kątem. Owszem, eurazjer może bywać uparty – jednak to od nas zależy jakie formy przybierać będzie jego upór, a skrupulatna praca z psiakiem tej rasy już od najmłodszych lat sprawi, że nasza relacja będzie obfitować w całe mnóstwo wspaniałych, wspólnych chwil.

dorosły eurasier

Żywienie eurasian doga – na co zwrócić uwagę?

Zdrowa dieta eurasian doga opierać powinna się głównie na białku – wysokiej jakości, zwierzęcym, które znajdziemy w wielu dostępnych w sklepach karmach. To właśnie wybór karmy, jaką eurasian będzie spożywał na co dzień, stanowi niezwykle ważny element jego żywienia – któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Eurasian, aby mieć siłę na co dzień, potrzebuje pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, które wpływają na piękny wygląd jego sierści. Jesli eurazjer będzie potrzebował wzmocnienia suplementacją – warto porozmawiać o jej doborze z doświadczonym lekarzem weterynarii. Odpowiednio dobrana karma – niezależnie od tego czy postawimy na tę w wersji suchej czy mokrej – to także źródło cennych składników odżywczych, które wzmacniają kości i stawy psa oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie jego mięśni.

Szczotka dla eurasiera – którą wybrać?

Wszyscy opiekunowie eurasian dogów doskonale wiedzą jak bardzo w codziennym życiu przydaje się dobra szczotka – w przypadku rasy o tak bujnej sierści jak eurazjer warto postawić na tak zwaną „pudlówkę”, którą bez problemu znajdziemy w sklepach zoologicznych (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych). „Pudlówkę” wykorzystamy przede wszystkim podczas standardowej pielęgnacji naszego pupila – w chwili, kiedy zrzuca on sierść, a więc w okresie linienia, znacznie lepiej sprawdzi się szczotka typu furminator (umożliwiająca sprawniejsze usunięcie większej ilości podszerstka). Wybierając przybory do pielęgnacji eurasian doga – zwróćmy też uwagę na trymer hakowy. Pamiętajmy, że zakupując większą ilość gadżetów pielęgnacyjnych dla psów w jednym miejscu – bardzo często możemy liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe.

Eurazjer – nie dla wyjeżdżających!

Eurasier obficie linieje – jednak z drugiej strony, dzięki temu, że potrafi samodzielnie zrzucić sierść, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji (a jedynie dobrego odkurzacza!). Wadą posiadania eurazjera jest też jego niska odporność na długotrwałą samotność – jeśli często wyjeżdżamy, prawdopodobnie eurasian dog nie jest dla nas, a pozostawianie go samego na długi czas, może spowodować nie tylko złe samopoczucie u psa, ale nawet doprowadzić go do depresji. Chociaż coraz to więcej behawiorystów oferuje możliwość pozostawania z psem – a nawet wzięcia go pod swój dach na kilka dni pod nieobecność właściciela – Twój pupil może bardzo cierpieć, kiedy nie zjawisz się kolejną dobę.

eurasian dog o rudym umaszczeniu

Ile kosztuje szczeniak eurasiera?

Szczeniaki rasy eurasier nie należą do najtańszych – za psa ze sprawdzonej hodowli musimy zapłacić nawet 4 tysiące złotych. Niezależnie od tego na psiaka jakiej rasy się decydujemy – nie warto oszczędzać na swoim czworonożnym przyjacielu. Pamiętajmy, by – decydując się na szczeniaka – sprawdzić czy aby na pewno hodowla, do jakiej się udajemy w celu zakupu, jest zarejestrowana w ZkwP, czyli Związku Kynologicznym w Polsce. Kupując eurasiera z innego, niezaufanego źródła – musimy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi, które mogą wystąpić w ciągu życia psa. Co więcej, atrakcyjniejsza cena zakupu bardzo często oznacza wspieranie tak zwanych „pseudo hodowli” – gdzie najpierw ciężarna suka, a następnie suczka z młodymi, bardzo często doświadczają bardzo trudnych warunków, nierzadko bez dostępu do profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

Zalety posiadania eurasian doga

Decyzja o wzięciu eurasiera pod swój dach niesie ze sobą szereg konkretnych korzyści. Przede wszystkim, to bardzo inteligentna, oddana rasa psa, która – będąc zaspokojona pod kątem zaangażowania domowników – wykazuje ogromną lojalność i przywiązanie. Eurasian dogi są ciche, nie posiadając instynktu łowieckiego (dzięki czemu nie powinny rzucać się w pościg, na przykład za rowerzystą), łatwo akceptują także inne psy czy zwierzaki, które przebywają w domu. To wspaniałe psy rodzinne, które wykazują sporo czułości i troski wobec dzieci, doskonale spisują się też w roli stróża posesji. Niewątpliwą zaletą tej rasy jest też piękny wygląd psa – zachwycający zarówno samą w sobie budową ciała, jak i bujną sierścią. Z reguły eurasiery nie wykazują częstych problemów zdrowotnych – również ich pielęgnacja, wbrew pozorom, nie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Co ciekawe, eurasier odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu – a ze względu na to, że szczeka bardzo rzadko, nie powinien stać się tematem sąsiedzkich plotek!

Wady posiadania eurazjera

Czy życie z eurazjerem posiada jakiekolwiek wady? Podobnie jak w przypadku psów innych ras – tak. Jednak to, co część z nas może uznać za problematyczne – dla innych będzie neutralne, a nawet… pozytywne. Nie da się ukryć, że jedną z największych wad psa tej rasy jest wysoka cena za szczenię. Warto jednak podejść do tego jak do inwestycji – chociaż kwota 4000 złotych może wydawać się wysoka, okazuje się być bezcenna wtedy, kiedy uświadomimy sobie jak wiele korzyści może przynieść nam wspólne życie z tak wdzięcznym, lojalnym pupilem jak eurazjer. Wadą eurasiera jest też jego upartość – co więcej, jest psem wrażliwym, co nie sprawdzi się w przypadku tych opiekunów, którzy preferują szkolenie w nieco bardziej „ostrym” tonie.

szczeni,ęta rasy eurazjan bawią się

Eurasier – podsumowanie

Jeśli poszukujesz psa, który bardzo łatwo odnajdzie się w rodzinie – eurasian dog jest dla Ciebie! Chociaż jego wygląd może budzić respekt – ze względu na liczne porównania do wilka – to psiak o wielkim sercu, który raz na jakiś czas lubi postawić „na swoim”! Na szczęście ułożenie eurasian doga nie należy do najtrudniejszych, a samo w sobie życie z psem – który lubi spędzać czas zarówno w domu, jak i na ewentualnej posesji – może przynieść całe mnóstwo wspaniałych chwil (szczególnie podczas wspólnych zabaw i aktywności, które eurazjer uwielbia!). Pamiętajmy, że decyzja o wzięciu psa pod swój dach – niezależnie od rasy, jaka nas interesuje – powinna być zawsze starannie przemyślana i skonsultowana z wszystkimi domownikami.