Czy wiesz jaką rolę pełnią wąsy, znajdujące się na pyszczku psa? Nie bez powodu to właśnie one nazywane są „włosami do zadań specjalnych”. Chociaż na co dzień zapewne większość z nas nie zastanawia się jak ważne mogą być wąsy w codziennym funkcjonowaniu naszego czworonoga – to właśnie one odgrywają niezwykle istotną rolę. Wąsy u psa to wibrysy – tak zwane „włosy czuciowe”, wykazujące się nietuzinkowym czuciem, które umożliwia pupilowi wykrycie nawet najmniejszej przeszkody na drodze. Opiekunowie psów doskonale wiedzą, że codzienne życie z czworonożnym przyjacielem obfituje w sytuacje, kiedy nasz psiak nie tylko porusza nosem, ale także pracują jego wąsy – najczęściej wtedy, kiedy na podłogę rozsypie się nam nieznana dotąd psu substancja, na przykład ciasteczka. To o czym warto wspomnieć w tym miejscu to fakt, że absolutnie zabronione jest przycinanie czy całkowite usuwanie wąsów psu – jest to nic innego jak wyrządzanie zwierzakowi krzywdy, negatywne wpływanie na jego zdrowie i „postrzeganie” otaczającego go świata. Wąsy psa są ukrwione i unerwione – oraz, co więcej, głęboko osadzone w skórze. W przeciwieństwie do ludzkich wąsów, które są pozbawione czucia – mogą rozpoznawać bodźce dotykowe. Obcięcie psu wąsów nie tylko sprawi mu niewyobrażalny ból – dlatego jeśli tylko zauważymy, że ktoś może mieć taki pomysł, natychmiastowo powinniśmy go od tego odwieść!

Rola wąsów u psa

Wibrysy u psa to nic innego jak dodatkowy narząd dotyku – pozwalający na orientację chociażby pod kątem tego jak blisko bądź daleko znajduje się przeszkoda na drodze pupila. To właśnie dzięki wąsom – pies może precyzyjnie znajdować szukaną rzecz, poruszać się po danej przestrzeni, wspomagając tym samym swój wzrok oraz rozpoznawać nowe bodźce. Wibrysy przekazują do mózgu czworonoga sygnały ostrzegawcze – stanowiąc swego rodzaju kompas podczas jego przemieszczania się. Wibrysy są przydatne szczególnie w nocy – mimo tego, że oczy psa dostosowane są do widzenia w nocy, to właśnie dzięki wąsom psiak może lepiej odnajdywać się w nawet najbardziej zaciemnionym pomieszczeniu. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie dzięki wibrysom – pies może wyczuć nawet drganie powietrza, które możemy z łatwością dostrzec wtedy, kiedy wiatr muska pyszczek naszego czworonożnego przyjaciela.

pies węszy

Węch a wibrysy – co warto wiedzieć?

Większość z nas wie, że to właśnie węch uznawany jest za najważniejszy zmysł u psiaków – a dzięki nosowi pupil może wyczuć z kim ma do czynienia, co się dzieje i gdzie się znajduje. Również dzięki narządowi węchu nasz psiak może z powodzeniem rozpoznawać nasze nastroje – budując tym samym relację z opiekunami. Chociaż wibrysy – z racji tego, że znajdują się przy nosie psa, mogą kojarzyć się z węchem – nie są ściśle związane z tym zmysłem. Znacznie bliżej jest im do dotyku – co więcej, posiadaczami wibrysów są nie tylko psy, ale i inne zwierzęta (na przykład koty). Jeśli w naszym domu, prócz czworonogów, znajdują się dzieci – warto je uczulić na to, aby w żadnym wypadku nie drażniły wibrysów zwierząt. Tego typu zachowanie nie tylko bardzo boli psa czy kota, ale także zaburza jego odbieranie bodźców, co może powodować dodatkowy niepokój i lęk u zwierzaka.

Jak wyglądają wąsy u psa?

Wibrysy – w zależności od gatunku zwierząt, na jakim występują – różnią się od siebie nie tylko długością, ale i liczebnością. U psów wąsy są zwykle długie i sztywne – wrastające nawet trzy razy głębiej niż sierść, znacznie też od niej grubsze. Chociaż z pozoru wibrysy u zwierząt są podobne – każde z nich wyglądają inaczej. Zazwyczaj pies posiada od 9 do 12 wąsów po każdej ze stron pyszczka – co ciekawe, wibrysy wykazują się wysoką odpornością zarówno na złamanie, jak i wypadanie, dzięki czemu pozwalają psiakom na właściwe odbieranie bodźców. Jak wiemy – wibrysy pełnią zarówno funkcję informacyjną, jak i ochronną, co samo w sobie wskazuje na ich ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu naszego czworonożnego przyjaciela.

Czy pies pozbywa się wibrysów?

Chociaż wibrysy nie łamią się łatwo – pies pozbywa się ich w sposób naturalny wtedy, kiedy są już martwe, a więc nie przydają mu się na co dzień. Wąsów może pozbywać się zarówno młody, jak i starszy pies – któremu zazwyczaj w okresie starości doświadcza różnych dolegliwości zdrowotnych. Wibrysy usunięte w sposób naturalny – a więc poprzez wypadnięcie – nie tylko odrastają, ale także… robią to w niezwykle szybkim tempie! Niestety – jeśli wąs u psa został wyrwany przez człowieka, nie ma możliwości odrośnięcia. U mniej doświadczonych groomerów wciąż króluje przekonanie, że wąsy pełnią funkcję wyłącznie estetyczną – i nierzadko to my, opiekunowie czworonogów, musimy zwracać uwagę na szczególną ostrożność strzyżącej go osoby.

wibrysy u psa

Jak rozpoznać emocje psa po wąsach?

Czy poprzez obserwację wibrysów możemy odczytać emocje naszego pupila? Jak najbardziej! Jeśli pies czuje się dobrze, jest spokojny i zrelaksowany – również jego wibrysy są rozluźnione. Podobnie sytuacja ma się w przypadku napięcia i stresu – wówczas także wąsy psa sztywnieją. Unoszące się wibrysy mogą sygnalizować na niepokój naszego czworonoga – dlatego tak ważne jest, aby na co dzień znajdować czas na ich obserwację. Nie sugerujmy się jednak wyłącznie stanem wąsów pupila – na to, że jest on zdenerwowany, zazwyczaj wskazuje także warczenie czy trzęsienie się. Pamiętajmy, że to my jako właściciele, opiekunowie czworonoga w pełni odpowiadamy za jego komfort – a w razie problemów behawioralnych, powinniśmy skontaktować się z odpowiednim specjalistą.

Jak się okazuje – wąsy u psa stanowią bardzo ważny element jego pyszczka, pozwalający na rozpoznawanie znajdujących się na drodze psa przedmiotów. Inną funkcją wibrysów jest ochrona czworonoga – który, dzięki ich działaniu, nie wpada na przeszkody, co mogłoby z kolei spowodować jego fizyczny uszczerbek na zdrowiu. Nie martwmy się, gdy wibrysy wypadają – w żadnym jednak wypadku nie decydujmy się na ich przycinanie czy całkowite wyrywanie!

A Ty, wiedziałeś / aś wcześniej o tak istotnej roli wibrysów u psa?