Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tym jak zbudowany jest Twój pies? Niezależnie od tego czy zajmujesz się pupilem rasy małej, średniej czy dużej – pod pojęciem “anatomii psa” kryje się ogół cech fizycznych wszystkich czworonożnych przyjaciół! Nauka o budowie ciała psa, jego układach i narządach wewnętrznych to pierwszy krok do tego, aby świadomie dbać o jego zdrowie. Owszem – wiedzę w tym zakresie posiada każdy lekarz weterynarii, jednak czasem (w sytuacjach, kiedy dostęp do niego nie jest możliwy) bardzo wiele może dać nam podstawowa znajomość budowy ciała pupila. Oczywistym jest, że to właśnie o anatomii zwierzęcej – w tym anatomii psów – uczą się studenci kierunku weterynaryjnego, jednak zaznajomienie się z tym zagadnieniem sprawdzi się nie tylko im, ale i wszystkim opiekunom czworonogów, którzy chcą zapewnić psu jak najlepsze życie w zdrowiu i dobrej formie! I choć znajomość anatomii psa rzeczywiście może nam ułatwić bardzo wiele codziennych kwestii – jeśli nie jesteśmy weterynarzami, nie pomagajmy psu na własną rękę (wyjątkiem jest tu pierwsza pomoc, którą może zastosować każdy z nas!).

Anatomia psa – z czego składa się szkielet pupila?

Zgłębianie kwestii anatomii psa powinniśmy zacząć od jego szkieletu – który złożony jest z czaszki, kręgosłupa, kończyny piersiowej, klatki piersiowej oraz kończyny miedniczej. Czaszka psa składa się ze szczęki lub kości szczękowej, kości siekaczowej bądź międzyczaszkowej, żuchwy, kości nosowej i kości ciemieniowej. To właśnie żuchwa psa – wraz z jego uzębieniem – umożliwia psu między innymi gryzienie pokarmu oraz nierzadko służy mu do ataku (na przykład w sytuacji stresowej dla czworonoga, co skutkuje oczywiście ugryzieniem). Prócz czaszki w skład szkieletu wchodzi inny bardzo istotny element całej budowy jego ciała – kręgosłup, którego ochrona jest szczególnie ważna u ras o nieco wydłużonym tułowiu (na przykład jamników). Aby zapobiegać przeciążaniu kręgosłupa psiaka – zadbajmy o jego właściwą aktywność fizyczną oraz zbilansowane żywienie (tak, aby zniwelować ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości, która powoduje dodatkowe przeciążenie kości u psa).

układ kostny psa

Mięśnie psa – co kryje jego anatomia?

Prócz układu kostnego – nasze psiaki posiadają całkiem sporo mięśni! Ich finalny procentowy udział w całej budowie czworonoga zależy oczywiście od konkretnej rasy psa. To oczywiste, że masywne psiaki o mocnych, silnych łapach będą miały znacznie więcej masy mięśniowej niż te mniejsze, drobniejsze (na przykład pupile rasy chihuahua). Wśród wszystkich mięśni u psów wyróżnić możemy między innymi żwacz, nadgrzebieniowy, ramienny, piersiowy głęboki, prosty brzucha, pośladkowy środkowy oraz najdłuższy uda. Jak zadbać o mięśnie swojego psiaka? Przede wszystkim – poprzez dostarczanie mu cennego, pełnowartościowego białka (to właśnie ono odpowiada za rozwój masy mięśniowej). Chociaż część opiekunów twierdzi, że psy z powodzeniem mogą przebywać na diecie pozbawionej mięsa (a więc wegetariańskiej) – nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego czworonoga. Jak wiemy – psy naturalnie są mięsożercami, co oznacza, że potrzebują energii płynącej właśnie z niego do tego, aby być aktywnymi, radosnymi i pełnymi sił na co dzień!

narząd wewnętrzny psa

Anatomia pupila – jakie są jego narządy wewnętrzne?

Jeśli chodzi o narządy wewnętrzne czas – do najważniejszych z nich (a więc tych, które podtrzymują jego funkcje życiowe) zaliczamy przełyk, tchawicę, płuca, nerki, żołądek, pęcherz moczowy (wraz z moczowodami), śledzionę, serce, wątrobę, jelita i odbytnicę. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nich posiada swoje unikatowe cechy oraz konkretne działanie – składając się tym samym na jeden sprawny “mechanizm”. Jeśli chodzi o serce psa – ciekawostką jest, że u ras mniejszych bije ono nawet 120 razy na minutę, z kolei u dużych… 80! Z kolei żołądek u czworonogów posiada jedną komorę – a jego funkcją jest oczywiście przyjmowanie oraz trawienie pokarmu. Nerki to organ niezbędny do zachowania odpowiedniego bilansu płynów, śledziona może być niewyczuwalna przy badaniu palcami (co nie zmienia faktu, że posiada ją każdy psiak!), płuca odpowiedzialne są za wymianę gazową, a przełyk… transportuje pokarm z jamy ustnej wprost do żołądka!

Układ rozrodczy psa i suczki – co o nich wiemy?

Anatomia psa i suczki to także układ, umożliwiający ich rozmnażanie się – czyli rozrodczy. Psy posiadają prącie, jądra i nasieniowody, z kolei samice – pochwę, jajniki i jajowody. Co ciekawe – podobnie jak u nas – ludzi – samica nie jest zdolna do rozmnażania się przez cały czas. Jeśli posiadamy zarejestrowaną hodowlę – samca do suczki dopuszczamy w czasie cieczki, kiedy to rzeczywiście może dojść do zapłodnienia. Co ciekawe, ciąża u suk zwykle obejmuje kilka szczeniąt w miocie – choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Nie wszyscy wiedzą, że coraz więcej z nas decyduje się jednak na sterylizację suczek oraz kastrację psów – które niosą z sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego naszych czworonożnych przyjaciół!

Czy anatomia to też zewnętrzna budowa psa?

Chociaż większość z nas kojarzy pojęcie “anatomii psa” wyłącznie z narządami i układami wewnętrznymi – jak najbardziej jest to także zewnętrzna budowa pupila, a więc grzbiet, brzuch, kłąb, zad , klatka piersiowa, głowa, dwie przednie i dwie tylne łapy oraz ogon. W kontekście zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej budowy naszego pupila, ciekawym elementem wydają się być żebra – które, w przypadku niedowagi psa, są bardzo łatwo wyczuwalne przy dotyku, a których psiak posiada – w przeciwieństwie do człowieka – 13 par! Jak się okazuje – psie ciało kryje w sobie całe mnóstwo interesujących zagadnień, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości zgłębiać ja na własną rękę (na przykład czytając książki w temacie anatomii psa). Dla przykładu – czy wiedziałeś / aś, że pies nie ma czterech kolan, a dwa (w kończynach tylnych)? Im poważniej podejdziesz do kwestii anatomii czworonoga – tym łatwiej będzie Ci zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie!

A Ty, jak dobrze znasz anatomię swojego czworonożnego przyjaciela?