Relacja człowieka z psem od dawien dawna kojarzy się nam z niesamowitą miłością, wiernością i lojalnością. Nie bez powodu to właśnie pies – spośród wszystkich zwierząt domowych – określany jest mianem „przyjaciela człowieka”, a życie z czworonogiem pod jednym dachem może zapewnić nam szereg korzyści zdrowotnych (na czele z istotną redukcją stresu!). Wzięcie psa do domu jest oczywiście sporym wyzwaniem, na które należy się jak najlepiej przygotować – jednak codzienne wspólne chwile z całą pewnością wynagradzają te trudniejsze. Chociaż większość z nas zna oznaki psiej miłości – takie jak merdanie ogonem, radosne spojrzenie, zachęcanie do zabawy czy, najzwyczajniej w świecie, przytulanie i trącanie noskiem – nie wszystkie są tak oczywiste. Jak rozpoznać emocje psa, a konkretnie – jego miłość i przywiązanie? Jak zorientować się, że pies chce przekazać nam informację o swoim zaangażowaniu i szczęście, jakie daje mu relacja z nami? I czy pies naprawdę może nas kochać? Przychodzimy z odpowiedziami!
Czy pies może czuć miłość?
Nie ulega wątpliwości, że pies jest świadomy tego, że go kochamy – wykazały to badania doktora Briana Hare’a, który poświęcił swoje życie badaniom nad poznaniem psiaków. To dobra wiadomość – pies widzi nasze starania, zaangażowanie, dbałość o jego żywienie, komfort, pielęgnację, spacery. Czy jednak sam w sobie może czuć miłość? Podobnie jak w przypadku posiadania duszy przez psa – tu również zdania są podzielone. Część z nas zapewne odpowiedziałaby, że „tak – pies czuje miłość w stosunku do swojego właściciela, opiekuna”, część jednak bazowałaby na pojęciu samego w sobie instynktu. Czy rzeczywiście pies oddali się od właściciela, kiedy obca osoba – dla przykładu – poczęstuje go apetyczną wędliną? Niekoniecznie. Jak pokazuje wiele historii, które dziś możemy znać chociażby z wielkiego ekranu, pies potrafi być ze swoim panem czy panią do końca – nierzadko również z osobą, która jednocześnie jest jego oprawcą i zadaje mu ból. Pies potrafi kochać – jednak nie oznacza to, że (podobnie jak w innych relacjach) nie bywa na Ciebie zezłoszczony, poddenerwowany czy nie ma Cię dość. Każdy pies potrzebuje swojej przestrzeni, ciszy i spokoju – a czasem czas z opiekunem nie daje mu tego czego chce w danej chwili. Nie każdy pies okazuje chętnie swoje pozytywne uczucia – wszystko zależy od konkretnego temperamentu, osobowości czworonoga. Jeden psiak może wręcz „tryskać miłością”, nieustannie Cię zaczepiając i szukając Twojej uwagi – drugiemu wystarczy chwila zabawy w ciągu dnia, aby pokazać Ci, że Wasza relacja ma się dobrze! Nie złość się na pupila, kiedy nie jest wylewny w swoich uczuciach – sama świadomość tego, że on doskonale wie jak ważny jest w Twoim życiu, powinna z powodzeniem poprawić Ci humor!
Jak pies okazuje miłość?
Spośród oczywistych, znanych nam doskonale symptomów psiej miłości do człowieka takich jak przytulanie się, ocieranie głową i ciałem o nasze ciało, wtulanie się głową w nogi czy pod pachę, merdanie ogonem, przynoszenie zabawek i wszystko to co związane z poszukiwaniem uwagi swojego opiekuna – pies może okazywać miłość także na mniej znane sposoby. Chociaż samo spoglądanie psu głęboko w oczy nie jest mile widziane i może kojarzyć się pupilowi z zagrożeniem – jeśli czujesz, że to on Cię obserwuje, prawdopodobnie chce pokazać tym jak ważną osobą jesteś w jego życiu! Spoglądanie na właściciela przez psa może wskazywać także na chęć zabawy – podobnie jak chodzenie krok w krok za nim czy znane wielu z nas… wchodzenie do łazienki! Pies, który kocha, chętnie liże też swojego pana czy panią – co ciekawe, lizanie to także zbieranie informacji o swoim opiekunie (chyba, że psiak usilnie próbuje lizać Twoje ręce – wówczas prawdopodobnie czuje na nich przyjemny posmak jedzenia, które chwilę temu zjadłeś / aś!).
Miłość psa do człowieka a czułe przywitanie
Niezależnie od tego czy Twój pies ma lęk separacyjny czy nie – powitanie w drzwiach przez czworonoga bez wątpienia należy do jednych z najprzyjemniejszych powitań! Stęskniony pupil – radośnie witający w drzwiach nie tylko opiekuna, ale i gości – komunikuje nam o tym jak wiele radości sprawiło mu nasze czy ich przybycie. O ile samo w sobie przywitanie wzbudza wiele pozytywnych emocji – o tyle wyjście z domu dla wielu z nas jest katorgą. Pies denerwuje się, niepokoi, jest zestresowany i spięty, kiedy tylko ubieramy buty i szykujemy się do wyjścia? W tej sytuacji może pomóc nam konsultacja z behawiorystą, który pomoże nam zostawiać w psiaka w taki sposób, aby czuł się on z tym jak najbardziej komfortowo i naturalnie.
Wspólne spanie – oznaka miłości psa?
Wśród oznak psiej miłości do człowieka znajduje się także wspólne spanie – które pozytywnie działa nie tylko na samego psiaka, ale i na nas, ludzi! Niezależnie od tego czy decydujemy się na spanie z psem czy nie – jego chęć wskoczenia do łóżka, przytulania się, a nawet samego w sobie spoglądania na nas sprawia, że psiak czuje się bezpiecznie, dzięki czemu spokojniej i łatwiej zasypia. Nie bójmy się wziąć psa do łóżka – nawet jeśli wcześniej zakładaliśmy, że nigdy tego nie zrobimy. To między innymi proste, codzienne chwile sprawiają, że nasza relacja z psiakiem rozwija się – stając się coraz piękniejszą i bardziej satysfakcjonującą obie strony!
Jeśli w naszym domu znajduje się więcej niż jeden czworonóg – pamiętajmy, by nie dawać mu powodów do zazdrości, a każdemu ze zwierząt w miarę możliwości, poświęcać tyle samo czasu i uwagi (zarówno w ciągu dnia, jak i podczas wieczornego relaksu).
Skąd wzięły się legendy i mity o psiej miłości? Absolutnie – z ludzkich doświadczeń! Opiekunowie psiaków doskonale wiedzą o czym mowa – ponieważ sami na co dzień doświadczają przypływu psiej miłości. Nieważne czy Twój pies pochodzi z hodowli czy ze schroniska – każdy z nich jest w stanie dać Ci całe mnóstwo pozytywnych emocji, wykazując wdzięczność za to, że po prostu jesteś. Dla wielu psów odejście właściciela jest swego rodzaju końcem świata – a sam w sobie pies domowy towarzyszy ludziom od około 15 000 lat.
A Ty – poprzez jakie gesty pupila czujesz jego miłość?