Chociaż życie z czworonogiem pod jednym dachem to jedna wielka przygoda – bywają takie dni, kiedy wkrada się nuda i rutyna. Na szczęście czas wakacji to doskonały moment na skorzystanie ze sprawdzonych, przyjemnych aktywności z psiakiem – lub wypróbowanie tych, których jeszcze nie testowaliśmy! Aktywności z psem nie tylko wspaniale budują naszą relację na linii właściciel – pies, pozostawiając po sobie piękne wspomnienia, ale również wspierają zdrowie fizyczne oraz psychiczne psiaka. Oczywiście, aktywności z psem w czasie największych upałów nie są najlepszym pomysłem – jednak bez problemu (i obaw o swoje i pieska zdrowie!) możemy realizować je zarówno wcześnie rano, jak i wieczorem, kiedy na zewnątrz jest już przyjemnie chłodno. Wybierając letnie aktywności dla siebie i psiaka warto zwrócić uwagę na swoje i jego możliwości – jeśli piesek źle znosi taką pogodę, jest po zabiegu lub chorobie, lepiej jest się z nimi wstrzymać. Jeśli jednak Twój pies to szalejąca energia, która tylko szuka okazji, aby móc się „wyładować” – letnie aktywności będą dla niego spełnieniem marzeń! Dzisiaj przedstawiamy kilka interesujących aktywności, które skutecznie poprawią nastrój – i Tobie, i Twojemu psu! Pozwól się zainspirować – wybierając ten rodzaj aktywności, który najbardziej Wam odpowiada. Gotowi na porcję pomysłów? Przychodzimy z pomocą!

Spacer – jedna z najchętniej wybieranych aktywności z psem?

Spacer to nie tylko obowiązek każdego właściciela psa, ale również moment dla Was – który możecie wykorzystać na wspólne, jakościowe spędzanie czasu. Spacer może być oczywiście standardowy i rutynowy – jednak z powodzeniem można też go urozmaicić niewielkim kosztem! Zabierając psiaka w nowe miejsce, stosując drobne elementu treningu podczas spaceru czy po prostu doskonale się bawiąc przy użyciu ulubionych zabawek psa – z łatwością zmienisz zwykły spacer w coś eksytującego! Ciekawą propozycją urozmaicenia tej aktywności jest też wybieranie nowych tras spacerowych – albo przystanek na lubianym przez psiaka placu zabaw dla naszych czworonogów. Oczywiście, podstawową kwestią na spacerze jest zachowanie bezpieczeństwa psa – dlatego zbliżając się do jezdni, ograniczajmy mu ruchliwość (poprzez „skracanie smyczy” oraz zastosowanie komendy).

Pływanie z psem – co warto wiedzieć o tej aktywności?

Jeśli chcemy orzeźwić się w upalny, wakacyjny dzień – możemy skorzystać ze wspólnej kąpieli z psem. Aby jednak w pełni móc cieszyć się pływaniem z pieskiem – zadbajmy o to, aby kąpielisko było strzeżone i bezpieczne zarówno dla nas, jak i psa. Z reguły psy uwielbiają się kąpać – naturalnie też potrafi pływać. Jeśli jednak zauważasz, że Twój piesek stroni od wody – nic na siłę. Najważniejszy jest Wasz wspólny komfort – oraz właściwa temperatura wody. Nie wskakujmy z psem do wody, która jest zbyt zimna – ponieważ może wywołać to szok temperatur. Po kąpieli nie zapomnijmy o delikatnym osuszeniu psa ręcznikiem – oraz o właściwym jego nawodnieniu. Co ciekawe, o pragnienie pieska możemy zadbać nie tylko podając mu świeżą, czystą wodę – ale również (okazyjnie i w małych ilościach) soki owocowe bez cukru, kefir czy mleko kozie. Pamiętajmy, by w ciągu dnia dawkować aktywności z psem – lepiej jest rozłożyć je na kilka czy kilkanaście dni niż jednego dnia maksymalnie zaplanować czas z psem. Dajmy pieskowi moment na regenerację i relaks po aktywności – dbajmy o jego zdrowie, komfort i dobre samopoczucie, tak, aby wspólne aktywności zawsze wzbudzały w nim pozytywne skojarzenia!

Aktywności z psem – jakie sporty warto wypróbować?

Aby spędzać aktywnie czas z psem – wcale nie musimy inwestować w drogie, skomplikowane gadżety! Wystarczy bezpieczna przestrzeń – na przykład ogród lub inny ogrodzony teren – oraz uwielbiany przez wielu psów patyk do treningu aportowania, który… nic nie kosztuje! To właśnie czas spędzony na świeżym powietrzu z psem może być najlepszym z możliwych pomysłów na spędzenie weekendowego popołudnia – które sprawi, że oboje doskonale się zrelaksujecie! Do zabawy w ogrodzie warto przetestować też tak zwane „ringo” – czyli talerz, który z całą pewnością zainteresuje naszego pupila. Bawiąc się na terenie ogrodu, łąki czy polany – warto zabezpieczyć psa przed kleszczami, które szczególnie chętnie „atakują” właśnie podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Na szczęście dzięki odpowiednim środkom z powodzeniem zabezpieczymy pieska – dzięki czemu będziecie mogli bawić się bez obaw o nieproszonych gości!

pies biega

Wycieczki z psem – czy to odpowiednie aktywności?

Jeśli wybieramy się na pieszą wycieczkę z psem – pamiętajmy o właściwym przygotowaniu się do niej. Pieski uwielbiają spacery – jednak wycieczka wiąże się często z czymś nieco bardziej intensywnym niż wykonanie standardowej trasy spacerowej. Przede wszystkim – wybierając się na wycieczkę z psem – zadbajmy o przygotowanie pod kątem pożywienia i nawodnienia. Na czas tracić warto wziąć pieskowi również smaczki, którymi będziemy raczyć czworonoga podczas aktywności – w celu dodatkowego zmobilizowania go. Co więcej, na czas wakacyjnej, pieszej wycieczki wyposażmy pieska również w tak zwaną „adresówkę”, która sprawdzi się w przypadku ewentualnego zgubienia się psa w nieznanym mu miejscu. Adresówka to jeden z tych gadżetów, które warto, aby piesek miał przy sobie cały czas – dzięki czemu jego szanse na znalezienie się znacznie wzrastają. Mierzmy również siły na zamiary – czas wycieczki dobierzmy do swoich i psiaka możliwości, zaplanujmy przystanki i ewentualne elementy podróżowania środkami transportu (na przykład samochodem w celu dojazdu na wyznaczone „miejsce startu” naszej wycieczki).

Chwile bliskości z psem – aktywność uwalniająca hormon szczęścia!

Pieski uwielbiają pieszczoty – nie zapominajmy o tym, że wspólnie spędzony czas na głaskaniu, tuleniu i wygłupach to również wspaniała, jakościowa aktywność z psem! Dbajmy o to, by w miarę możliwości poświęcać psiakowi sporo uwagi i zainteresowania – zdarza się, że niektóre problemy na tle behawioralnym mają swoje źródło w zaniedbywaniu pieska pod tym kątem. Im więcej naszej miłości regularnie okazywanej pupilowi – tym więcej hormonu szczęścia uwalnianego zarówno w nim, jak i w nas!

A Ty, jakie aktywności z psem polecasz na lato i nie tylko?