Czy muzyka może mieć kojący wpływ na nasze psiaki? Jak się okazuje – jak najbardziej! Nie bez powodu to właśnie playlisty pełne uspokajających psy dźwięków są tak chętnie wyszukiwane w sieci. Niezależnie od tego czy nasz pupil wykazuje zachowania agresywne, zmaga się z lękami na różnym podłożu, jest reaktywny czy też nie doświadcza żadnych z powyższych problemów – warto włączyć mu raz na jakiś czas niwelujące stres melodie. Jak się okazuje – to właśnie one z powodzeniem mogą urozmaicić codzienny relaks psa oraz wesprzeć jego regenerację (na przykład po odbytym zabiegu). Niektórzy opiekunowie psiaków stosują także specjalne playlisty podczas podróży z czworonogiem – która staje się łatwiejsza do przejścia (szczególnie dla tych czworonogów, którzy nie przepadają za jazdą samochodem).

pies ze słuchawkami na uszach

Jak muzyka działa na psa?

W zależności od tego jaki rodzaj muzyki wybierzemy dla naszego pupila – możemy zaobserwować inne jego reakcje na konkretne dźwięki. Niektórzy z nas doskonale znają sytuacje, kiedy – po włączeniu radosnych, pobudzających melodii – odpoczywający psiak zaczyna rezolutnie biegać po domu, bawić się, zaczepiać innych domowników. Podobnie jest z muzyką delikatną, uspokajającą, kojącą – pozwala ona na maksymalne zrelaksowanie psa, które jest szczególnie zalecane wtedy, gdy nasz pupil ma za sobą trudne przeżycia. Jak możemy wykorzystać muzykę dla psów w praktyce? Kiedy nasz pupil doświadczył czegoś trudnego – na przykład został zaatakowany przez innego psa – subtelne, kojące dźwięki mogą pomóc mu w codziennej regeneracji. Pamiętajmy, że – choć najbardziej aktywnym zmysłem u psów jest oczywiście węch – nasi czworonożni przyjaciele posiadają także fantastyczny słuch, który, jako świadomi opiekunowie, możemy wykorzystywać, aby wesprzeć jego dochodzenie do pełni sił (zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych!).

Muzyka dla psów – kiedy warto z niej skorzystać?

Słuchanie muzyki przez psa wielu behawiorystów poleca wtedy, kiedy u pupila występują konkretne problemy – na przykład na tle lękowym. Podobnie jak u nas – ludzi – muzyka ułatwia zasypianie, sprawia, że odpoczynek staje się jeszcze bardziej efektywny, a więc wzmacniający dla psa, pozwala pozbyć się trudnych emocji. Nie powinniśmy traktować jej jednak jako magiczny lek na problemy z emocjami naszego pupila – a do włączania playlist dla zwierząt podchodzić jako do wartego uwagi wsparcia (które jednak nie zastąpi nam systematycznej pracy z profesjonalnym behawiorystą). Kiedy psiak ma poważne problemy ze swoimi emocjami – bywa, że zmuszony jest przyjmować środki uspokajające (jednak niektórzy behawioryści uważają ten krok za ostateczny – polecając najpierw szkolenie psa oraz obserwację jego postępów). Nawet kiedy nasz psiak nie ma żadnych kłopotów zdrowotnych – dobrze jest raz na jakiś czas posłuchać z nim spokojnych, kojących dźwięków. Tego typu aktywność nie tylko poprawi naszą relację, ale także pozwoli zauważyć w jaki dokładnie sposób reaguje nasz psiak na dany gatunek muzyczny.

Jaka muzyka dla psa?

Odpowiedź na pytanie „jaką muzykę dla psa wybrać?” jest stosunkowo prosta – dokładnie taką, jaką sam wybrałbyś do odpoczynku dla siebie. W Internecie znajdziemy dziś szereg ciekawych propozycji playlist – aby móc je przeglądać wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „muzyka dla psa” czy też „playlista dla psa” (czy też odpowiedniki tych fraz w języku angielskim). Jak się okazuje – z delikatnych, relaksacyjnych dźwięków możemy w pełni korzystać oboje (dlatego dobrze jest słuchać muzyki razem na przykład podczas zasypiania). Aby zregenerować siebie i psiaka – warto wybrać chociażby muzykę reagge, która z powodzeniem pozwoli nam na ukojenie emocji. Ciekawym doświadczeniem może być włączenie psu muzyki po raz pierwszy – wówczas powinniśmy zaobserwować jego reakcję ze szczególna uwagą (tak aby móc zauważyć, czy wybrany przez nasz dźwięk aby na pewno odpowiada naszemu czworonogowi). Z moich osobistych obserwacji wynika, że aby zachęcić psa do wspólnej zabawy – wystarczy włączyć wybrany przez siebie utwór dedykowany dzieciom, który doda naszemu czworonogowi sporo pozytywnej energii w ciągu dnia!

pies podczas słuchania muzyki

Rola muzyki w życiu psa

Ponieważ włączenie przyjemnej, kojącej muzyki rzeczywiście zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie czworonogów – od dłuższego czasu stosują ją pracownicy schronisk, którzy chcą umilić pupilom oczekiwanie na nowy dom. Rola muzyki w życiu psów jest więc bardzo duża – ponieważ realnie może zniwelować stres i strach, a co za tym idzie, poprawić samopoczucie czworonoga. Co ciekawe, puszczanie „ostrej”, metalowej muzyki budzi w psach chęć szczekania i warczenia – z kolei klasyczne dźwięki wspierają jego odpoczynek. Jak się okazuje, czasem to właśnie te małe, z pozoru nieistotne kwestie, mogą skutecznie wpłynąć na poprawę jakości życia psa. Zanim zdecydujesz się podać psu lek uspokajający – spróbuj z muzyką! Oczywiście w bardzo trudnych dla czworonoga sytuacjach z pewnością nie sprawdzi się w stu procentach – dlatego jeśli wiemy, że nasz psiak bardzo źle znosi konkretne okoliczności (na przykład Sylwestra) – zastosujmy naturalne, bezpieczne środki, które wypisze nam zaufany lekarz weterynarii.

Muzyka dla psów – podsumowanie

Jeśli jeszcze nie wypróbowałeś / aś prozdrowotnego działania muzyki na swoim pupilu – koniecznie to zmień! Kto wie, być może okaże się, że to właśnie słuchanie ulubionej, wyciszającej emocje muzyki stanie się jedną z bardziej oczekiwanych przez psa aktywności w ciągu dnia. Jak pokazały badania – psiaki, które regularnie słuchały kojących dźwięków, były posłuszniejsze, mniej szczekały oraz chętniej oddawały się wypoczynkowi. Nie wszyscy wiedzą, że każdy psiak posiada swój własny, indywidualny gust muzyczny – chociaż może wydawać się to nieco nietypowe, rzeczywiście nasz pies posiada swoje osobiste preferencje co do muzyki! Być może zauważasz to także w życiu codziennym – kiedy puszczając swoją muzykę, pupil ochoczo wypoczywa na kanapie lub wręcz przeciwnie… ucieka do drugiego pokoju. Sprawdzając konkretny rodzaj muzyki na swoim psie, a następnie systematycznie włączając ulubione playlisty, możemy liczyć na poprawę nastroju psiaka – nawet po kilku muzycznych seansach!