Chyba każdy opiekun czworonożnego przyjaciela ma za sobą sytuację, w której pies zaczyna się bać – objawiającą się najczęściej drżeniem psiaka, jego piskiem, prośbami o wzięcie na ręce. O ile sytuacje lękowe mogą wynikać z bardzo wielu czynników – jednym z najpopularniejszych jest oczywiście burza. To właśnie załamanie pogody – na czele z piorunami, których hałas powoduje niepokój pupila – należy do jednych z najczęściej spotykanych lęków. Oczywiście – jego podłoże jest podobne do tego, jakie stresuje psy w okresie Sylwestra. Co to oznacza w praktyce? Głównym stresorem podczas burzy – czyli czynnikiem wywołującym stres – są doznania słuchowe, powodowane przez dźwięki, które komunikują psu „uciekaj!”, „dzieje się coś złego!”. Niestety – wśród porad na temat tego w jaki sposób zachować się w czasie burzy, aby nie utrwalić lęku u swojego czworonoga – narosło bardzo wiele krzywdzących psiaki mitów. Jak postępować z psem w czasie burzy, dlaczego nie warto wpadać w panikę oraz dlaczego ignorowanie psa w tym trudnym dla niego momencie nie jest dobrym pomysłem? Podpowiadamy!

Lęk psa przed burzą – jak pomóc pupilowi?

To, że Twój psiak stresuje się burzą jest absolutnie normalne – warto zapamiętać tę kwestię, zamiast zastanawiać się czy z Twoim czworonożnym przyjacielem aby na pewno wszystko jest w porządku. Podobnie jak niektórzy z nas – również psiaki stresują się uderzeniami piorunów, które przywodzą im na myśl strzelanie z broni, a więc wzbudzają naturalne reakcje obronne organizmu. Jeśli przed Tobą i Twoim pupilem wciąż jest pierwsze załamanie pogody – nie nastawiaj się na żadne konkretne zachowania z jego strony. Jeden pies może bać się bardziej, drugi mniej – niezależnie jednak od tego w jaki sposób zareaguje Twój pupil, w żadnym razie nie należy go ignorować! Niestety, w Internecie nadal można znaleźć krzywdzące porady, mówiące o obojętności względem zwierząt wtedy, kiedy na zewnątrz szaleje burza. Dlaczego ignorowanie psa to najgorsze co możesz zrobić? Ponieważ to właśnie w Tobie – swoim opiekunie – Twój czworonóg będzie szukał wsparcia w tej trudnej chwili. To mit, że poświęcenie czasu i uwagi swojemu psu w czasie burzy nasili jego lęk – dlatego tak ważne jest, aby wspólnie przeczekać najgroźniej brzmiący hałas.

burzowe niebo

Pies boi się burzy – czego nie robić?

Ignorowanie to zaledwie jedna z wielu rzeczy, jakich nie powinniśmy robić widząc strach psa. Wpadanie w panikę, dodatkowy hałas czy okazywanie psu negatywnych emocji (również swojego lęku) może spowodować spotęgowanie strachu. W czasie burzy nie puszczajmy zbyt głośno muzyki, aby zagłuszyć uderzenia burzy – ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację. Nie otwierajmy też okien – jeśli mamy możliwość skorzystania z rolet zewnętrznych, jak najbardziej wykorzystajmy ją do zapewnienia spokoju psu. Kiedy sami wyczuwamy, że zbliża się burza – nie zaczepiajmy psa, nie wskazujmy mu usłyszanego hałasu. Doświadczeni opiekunowie psów doskonale wiedzą, że czworonóg zwykle sam bardzo szybko „podłapie” niepokojący dźwięk – dlatego im dłużej go nie słyszy, a co za tym idzie nie niepokoi się, tym lepiej dla nas! Kiedy burza ma miejsce w nocy – prawdopodobnie nasz pies będzie chciał przytulić się do nas, domagając się wejścia do łóżka. Jeśli na co dzień piesek rzeczywiście śpi z nami – zaprośmy go do siebie i zadbajmy o jego wyciszenie i komfort. Jeśli jednak z pewnych względów nie wpuszczamy czworonoga do łóżka – połóżmy go w kojcu i poświęćmy chwilę na to, aby uspokoić psa, na przykład poprzez głaskanie.

Spacer w czasie burzy – co warto wiedzieć?

Może zdarzyć się tak, że burza potrwa dłużej niż zakładaliśmy – a spacer z czworonogiem nie może czekać. Co zrobić w sytuacji, kiedy musimy wyjść z zestresowanym psiakiem? Przede wszystkim – skróćmy spacer do minimum. Pozwólmy psu załatwić swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne, a następnie od razu udajmy się do domu. Skoro nasz czworonóg doświadcza trudnych, związanych z burzą emocji przebywając w domu – bardzo łatwo domyślić się jak problematyczne będzie dla niego wyjście na zewnątrz. Jeśli burzy towarzyszy deszcz – zadbajmy o zdrowie i wygodę swojego psiaka, zakładając mu nieprzemakalne ubranie dla psów. Podczas spaceru idźmy w dobrze znane psu miejsce – a więc tam, gdzie zwykle odbywamy krótkie spacery – aby mógł poczuć się jak najbardziej komfortowo mimo niełatwych warunków. Dobrze, gdy pupilowi w czasie burzy uda się spotkać lubianego psa – przywitanie się z nim skutecznie odwróci jego uwagę od tego co właśnie dzieje się wokół i pozwoli czerpać choćby odrobinę przyjemności ze spaceru w niechcianych warunkach!

Strach przed burzą – jakie środki podać?

Dobrze, gdy pies – dzięki naszym działaniom – potrafi wyciszyć się i uspokoić. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nasze starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Spora część opiekunów psów – szczególnie na czas Sylwestra, kiedy w niebo unoszą się setki głośnych, wybuchających fajerwerków – decyduje się poprosić swojego weterynarza o receptę na w pełni bezpieczne, naturalne środki na uspokojenie czworonoga. Nie musimy „faszerować” psa lekami o silnym działaniu – czasem wystarczą tabletki na bazie znanej nam wszystkim dobrze melisy czy zielonej herbaty, aby nasz psiak najzwyczajniej w świecie poczuł się dobrze. Tego typu tabletki w żadnym wypadku nie „ogłupiają” psa, nie spowalniają jego reakcji oraz nie wpływają na formę innych układów niż układ nerwowy – ponieważ zwykle zastosowanie jednej czy dwóch kapsułek nie wiąże się z ryzykiem obciążenia żołądka pieska. Jeśli po pierwszej, przeżytej wspólnie burzy mamy przypuszczenia, że nasz pupil znosi ją znacznie gorzej niż inne – nie bójmy się porozmawiać z weterynarzem o środkach uspokajających (pamiętajmy, by podawać je psu jeszcze przed rozpoczęciem burzy, kiedy wyczuwamy, że może to nastąpić – tak, aby tabletka zdążyła zacząć działać).

pies spaceruje podczas deszczu

Stres psa z powodu burzy – podsumowanie

Spokój, opanowanie, uważność na potrzeby i emocje psiaka, bycie obok – to wszystko, co możemy zrobić dla naszego czworonoga, aby poczuł się lepiej w czasie burzy. Pamiętajmy, aby nie irytować się jego strachem – to nie jest wina naszego pupila, za to odpowiedzialnością po naszej – właścicieli stronie jest z całą pewnością zapewnienie mu wszystkiego tego, czego potrzebuje. Kiedy będziemy ignorować psa w czasie burzy – może doprowadzić to nawet do straty zaufania czworonoga wobec nas. Niestety, nie ma reguły na to czy z każdym kolejnym załamaniem pogody nasz pies będzie reagował lepiej – część czworonogów rzeczywiście przyzwyczai się do niepokojących dźwięków, część jednak będzie stresować się nimi tak samo mocno za każdym razem. Jeśli psiak z jakiegoś powodu został sam w domu na czas burzy – zaraz po powrocie okażmy mu jak najwięcej ciepła, uwagi i zaangażowania, aby poczuł, że nie pozostaje sam ze swoim lękiem!