Kaganiec – jedno z tych akcesoriów, które w świecie miłośników zwierząt wzbudza ogrom emocji. Dlaczego? Ponieważ dzieli opiekunów psów na tych, którzy są „za” i „przeciw”. Co więcej, głos na temat stosowania kagańca coraz częściej zabierają też osoby nieposiadające zwierząt – a obawiające się, na przykład, swojego bezpieczeństwa podczas spacerów. Czy kaganiec rzeczywiście jest gadżetem złym, niewygodnym dla psa, sprawiającym mu dyskomfort? Czy naprawdę powinno się go tak demonizować? A może to niezwykle przydatne, praktyczne akcesorium, pozwalające psu na zrozumienie swego rodzaju hierarchii jaka panuje w naszym domu? Sam w sobie kaganiec to nic innego jak osłona pyska psa, mająca na celu uniemożliwienie mu szczekania, gryzienia czy jedzenia przedmiotów z chodnika. To gadżet, który blokuje ruchy pyska psa – najczęściej wykonany ze skóry bądź tworzywa sztucznego. Choć kojarzą się głównie z psami – są noszone również przez inne zwierzaki, na przykład koty. Niestety – przez wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół stosowane są w sposób niewłaściwy, co może negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

opiekun zakłada psu kaganiec

Kaganiec dla psa – jakie zalety z sobą niesie?

Stosowanie kagańca zawsze powinno odbywać się po konsultacji z weterynarzem oraz behawiorystą – ponieważ nie wszystkie psy powinny nosić go na co dzień. Może zdarzyć się tak, że jeśli nasz psiak jest nerwowy czy rozdrażniony – groomer bądź sam w sobie lekarz weterynarii poprosi nas o założenie kagańca, obawiając się ewentualnego ugryzienia przez psa. Pamiętajmy jednak, że kiedy pies jest w panice – nałożenie na jego pysk nieznanego dotąd elementu, może spotęgować negatywne emocje. Jednak noszenie kagańca ma swoje istotne zalety – a wśród nich zapewnienie bezpieczeństwa innym, przebywającym w otoczeniu psiaka osób i zwierząt. Kiedy decydujemy się spuścić psa ze smyczy – znacznie lepiej będzie nałożyć to akcesorium, ponieważ nawet najbardziej spokojny psiak może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie (na przykład wtedy, kiedy przestraszy się innego psa). Pamiętajmy, że to my jako właściciele czworonoga, odpowiadamy za ewentualne szkody, jakie wyrządzi – dlatego dobrze jest odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się przed ich wystąpieniem. Inną zaletą stosowania kagańca może okazać się kontrola zachowań psiaka podczas treningu – na przykład z behawiorystą, który zaleca zakładanie go psu w konkretnych sytuacjach.

Kaganiec – gdzie obowiązuje?

Nakaz noszenia kagańca obowiązuje głównie w komunikacji miejskiej – dlatego jeśli zamierzamy podróżować z psem pociągiem czy autobusem, prawdopodobnie będziemy musieli nałożyć czworonogowi ten być może nowy dla niego element. Pamiętajmy jednak, że wielu kierowców „przymyka na to oko” – o ile pupil zachowuje się spokojnie podczas podróży. Oczywiście założony prawidłowo kaganiec nie wyrządza najmniejszej krzywdy naszemu psiakowi – dlatego też nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia z tym związanych. Choć na początku mogłoby się wydawać, że nasz psiak nie czuje się do końca komfortowo – jak najbardziej może szybko przyzwyczaić się do nowego gadżetu na swoim pysku. Za niezałożenie psu kagańca w miejscu, gdzie obowiązuje tego typu przepis – obowiązują oczywiście mandaty, dlatego tak ważne jest, aby decydując się na psiaka, wraz z wyprawką dla czworonoga kupić kaganiec. Aby odpowiednio dopasować go do rozmiarów naszego czworonożnego przyjaciela – warto pójść z nim do sklepu zoologicznego, gdzie będziemy mogli swobodnie przymierzyć konkretne jego rodzaje.

kaganiec dla dużego psa

Kaganiec dla psa – który wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „który kaganiec jest najlepszy?”. Wiele zależy od tego gdzie psiak zamierza nosić ten gadżet, jak duży jest i jak bardzo nerwowy potrafi być. Pamiętajmy jednak, że w wielu sytuacjach samo noszenie kagańca nie wystarczy – a nadreaktywna pupil powinien przechodzić odpowiednie szkolenie oraz – opcjonalnie, w skrajnych sytuacjach (gdy na przykład zdarzyło mu się pogryźć już człowieka czy zwierzę) – poddany leczeniu farmakologicznemu. Do najpopularniejszych typów kagańca należą te z miękkich materiałów (dedykowane psiakom mniejszych rozmiarów, do zakładania na przykład podczas wizyt u groomera). Innym rodzajem są kagańce z tworzywa plastikowego – wytrzymałe i odporne, a przy tym tańsze niż te z „prawdziwej skóry”. Ciekawym rozwiązaniem są też kagańce z siateczki – lekkie i wygodne dla psa, umożliwiające mu swobodne oddychanie czy picie wody. To właśnie te aspekty powinny zdecydować o finalnym wyborze produktu – ponieważ dobry kaganiec to ten, w którym psiak może bez problemu dyszeć, a więc… pocić się! Szczególnie ważne jest to latem, kiedy upały wraz z niewłaściwie dobranym kagańcem mogą spowodować nawet śmierć pupila.

Kaganiec – jak zakładać go psu?

Aby prawidłowo umiejscowić kaganiec na pysku psa – warto poświęcić na to nieco czasu. Pierwszym krokiem powinno być zawsze zbudowanie pozytywnego skojarzenia z nowym przedmiotem – dlatego tak ważne jest, aby nasz czworonóg miał chwilę na to, aby „zapoznać się” z nowym elementem swojej „garderoby”. Pozwólmy psu obwąchać kaganiec oraz dokładnie go obejrzeć. W tym momencie możemy także dać mu ulubiony smakołyk. Kolejnym krokiem jest umieszczenie smaczka wewnątrz kagańca – tak, aby psiak sam włożył pysk do nowego gadżetu. Kiedy te dwa kroki mamy już za sobą – gdy nasz pupil jest spokojny i zrelaksowany, umieszczamy kaganiec na jego pysku. Ważne jest, by pasek kagańca znajdował się na górnej części pyska pupila. Zapinając kaganiec na naszym psie – dokładnie sprawdźmy czy jest on dobrze dopasowany i czy nasz psiak aby na pewno może swobodnie czuć się w nowym elemencie. Dobrą praktyką jest pochwalenie pupila za posłuszeństwo podczas zakładania – poprzez pochwałę słowem lub smaczkiem. Początkowo pozwólmy psiakowi na krótkie, kilkuminutowe noszenie kagańca – stopniowo wydłużając mu czas w nim spędzanym.

Kaganiec dla pupila – zakładać czy nie?

Decyzja o tym czy zakładać czworonogowi kaganiec czy nie to indywidualny wybór każdego opiekuna psa. Zanim jednak zdecydujemy się na którykolwiek z nich – zastanówmy się czy aby na pewno obecność naszego psiaka w towarzystwie innych osób i zwierząt na spacerze, nie zagraża ich życiu i zdrowiu. Niejednokrotnie psiaki z problemami behawioralnymi – na przykład agresją lękową – atakują, ponieważ odczuwają strach i niepewność. To ważna informacja, ponieważ pogryzienie przez psa może skończyć się nie tylko trwałym uszkodzeniem ciała, a nawet w skrajnych sytuacjach śmiercią – jak i ogromną traumą na całe życie. Na kaganiec warto spojrzeć więc jak na wsparcie w codziennym funkcjonowaniu z psem, jak i w szkoleniu. Wybierając kaganiec – zadbajmy o to, aby był produktem wysokiej jakości, zapewniającym wygodę, komfort i pełną swobodę oddychania czy picia wody naszemu czworonożnemu przyjacielowi.