Przybycie nowego członka rodziny to z pewnością źródło radości, ale także taki moment w życiu, który wiąże się z wieloma obowiązkami. Wychowanie szczeniaka i nauczenie go higieny to jedno z podstawowych zadań – początek tej nauki często polega na przekształceniu zwierzęcia w toaletę w wyznaczonym miejscu, co ułatwia późniejsze nauczanie go załatwiania się na spacerach. Jak zacząć ten proces i nauczyć psa higieny nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale także w bloku na klatce schodowej? Nauka higieny dla młodego psa to proces wymagający cierpliwości i konsekwencji– istnieją jednak pewne kroki oraz sztuczki, które warto zastosować, by ułatwić ten proces! Jakie? I co zrobić, aby nauka rzeczywiście przebiegła łatwo i przyjemnie? Jak wytłumaczyć psu, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby, a które miejsce niekoniecznie się do tego nada? Podpowiadamy!

Rozpoczęcie procesu nauki higieny u szczeniaka jest kluczowe od momentu, kiedy nowy członek rodziny trafia do naszego domu. Jeśli mamy dostęp do ogrodu, warto od razu nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz. Jednakże w przypadku, kiedy nasz maluch jeszcze nie ma wszystkich niezbędnych szczepień i nie jest bezpieczne wyprowadzać go na publiczne trawniki, możemy rozważyć naukę załatwiania się na specjalnych matach. Proces szkolenia czystości opiera się przede wszystkim na stworzeniu psu odpowiednich warunków do załatwiania się i nagradzaniu go za właściwe zachowanie – w tym celu stosujemy chociażby znane nam wszystkim dobrze smaczki. W trakcie treningu warto wyprowadzać szczeniaka na zewnątrz lub umieszczać go na specjalnej macie po każdym śnie, posiłku, w chwilach większego pobudzenia oraz gdy zauważymy, że pies próbuje znaleźć miejsce na sikanie. Co więcej, każdy udany akt załatwienia się w wyznaczonym miejscu powinien być nagradzany smakołykiem i pochwałą, aby nasz pies zrozumiał, że to właściwe zachowanie, które chcemy u niego widzieć.

piesek załatwił się na podłogę

Planowanie spacerów a nauka czystości

Aby nauczyć psa oddawania moczu na dworze – ważne jest regularne wyprowadzanie malucha na spacery, przynajmniej 8-10 razy dziennie, z odstępami nie dłuższymi niż 3-4 godziny między nimi. Warto jednak mieć świadomość, że w trakcie procesu nauki czystości mogą zdarzyć się wpadki w domu. Nie powinniśmy jednak karać szczeniaka za takie zachowanie, ponieważ to może spowodować strach i naruszyć zaufanie do opiekuna. W przypadku, gdy pies załatwi się w domu, najlepiej jest spokojnie posprzątać plamę i następnym razem być bardziej czujnym, aby wyprowadzić psa na spacer przed załatwieniem się, a potem podarować mu smakołyk w zamian za załatwienie się w odpowiednim miejscu. Te same przysmaczki możemy wykorzystać także i tuż po oddaniu moczu przez pieska na zewnątrz- tym sposobem z czasem sprawimy, że każde wyjście z domu będzie dla psa ekscytujące!

Nauka czystości a nagradzanie pupila

Nagradzanie sukcesów jest kluczowym elementem treningu czystości u psa – po każdym udanym załatwieniu się w odpowiednim miejscu należy koniecznie pochwalić psa i nagrodzić go smakołykiem lub pozytywnym słowem. To pozytywne wzmocnienie pomaga psu zrozumieć, że jego zachowanie jest pożądane i przynosi satysfakcję zarówno jemu, jak i opiekunowi. Podczas tego procesu warto być konsekwentnym i cierpliwym. Sukcesy i błędy mogą się zdarzać, zwłaszcza u młodych szczeniąt – dlatego tak ważne jest, aby nie tylko nagradzać psa za poprawne zachowanie, ale również starać się przewidywać jego potrzeby i regularnie wyprowadzać go na spacery. Oprócz tego – w czasie, kiedy pies uczy się, które miejsce jest odpowiednie na załatwianie się, a które nie – można stopniowo wydłużać odstępy między spacerami. Pamiętajmy również, że każdy pies jest inny, i tempo nauki może się różnić. Niektóre psy szybko przyswajają zasady czystości, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu. Ważne jest, aby być cierpliwym i nie tracić motywacji. Ponadto w miarę trwania treningu czystości, więź między psem a opiekunem może stawać się silniejsza.

Czy karać psa podczas nauki czystości?

Absolutnie nie powinno się karać psa podczas nauki czystości – kara w trakcie treningu czystości jest nieefektywna, a nawet szkodliwa dla relacji między psem a opiekunem. Mało tego, istnieją ważne powody, dla których nie należy stosować kary podczas nauki czystości. Kary w odpowiedzi na niewłaściwe zachowanie psa sprawiają, że z czasem pupil stanie się zestresowany i wystraszony. Tego typu zachowanie nie tylko zaszkodzi jego samopoczuciu, ale także zwiększy poziom stresu – co może prowadzić do dalszych problemów z zachowaniem i brakiem chęci do socjalizacji. Ponadto młody pies – podobnie jak małe dziecko – może nie zrozumieć, dlaczego jest karanym (ponieważ nie jest w stanie połączyć kary z załatwianiem się w niewłaściwym miejscu, co budzi w nim niepotrzebną dezorientację). Stosowanie kar prowadzi do jeszcze jednej poważnej konsekwencji – karany pies może odrzucić proces nauki. Zamiast skupić się na pozytywnych zachowaniach i nauczyć się, gdzie jest odpowiednie miejsce na załatwianie się, pupil może stać się bardziej zajęty unikaniem kary, a z czasem nawet i właściciela. Pamiętajmy więc, by – zamiast karać czworonożnego przyjaciela – postawić na pozytywne, motywujące psiaka wzmocnienia.

wzmacnianie pozytywnych nawyków pupila

Spraye i maty do nauki czystości – jak działają?

Spraye do nauki czystości psa zostały stworzone z myślą o treningu czystości naszych pupili – zapach płynu przyciąga psa do miejsca przeznaczonego do załatwiania się, ułatwiając mu znalezienie właściwego miejsca i przyspieszając proces treningu higienicznego. Jest to skuteczna metoda, która pomaga młodemu zwierzęciu szybko nauczyć się właściwego zachowania. Aby skorzystać z płynu, rozpyl 5-10 kropli na specjalnej macie, podkładzie lub w kuwecie, a następnie upewnij się, że miejsce to jest dostępne dla psa. Po jedzeniu lub piciu umieść szczeniaka na tym podkładzie i zaczekaj, aż się załatwi (po każdorazowym użyciu dodaj nową dawkę płynu do nauki!). Nauczanie szczeniaka, aby oddawał mocz na matę, rozpoczynamy od pierwszych chwil, gdy trafia do naszego domu. To wymaga pewnego poświęcenia, ponieważ mały piesek nie jest w stanie wytrzymać całej nocy bez potrzeby „wyjścia do toalety”. Czy można uczyć załatwia się psa na matę bez sprayu? Można – wówczas, kiedy szczeniak niespokojnie się kręci – należy przenieść go na matę i poczekać aż zaspokoi swoją potrzebę fizjologiczną.

Jak długo trwa nauka czystości?

Każdy pies przyswaja naukę czystości indywidualnie, a czas potrzebny na osiągnięcie celu może być różny – istnieją jednak okoliczności, które mogą wpłynąć na tempo nauki czystości, takie jak wymiana zębów u szczeniaka lub dolegliwości utrudniające kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. Warto wówczas zadbać o odpowiednią dietę dla psa i konsultację z weterynarzem, który zdiagnozuje źródło problemu. Jeśli będziemy systematycznie pilnować szczeniak – aby zawsze załatwiał się w wyznaczonym miejscu, oraz regularnie wyprowadzać go na dwór – proces nauki czystości może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Warto zaznaczyć, że niektóre rasy psów takie jak rasy pasterskie, myśliwskie i ozdobne mogą być bardziej podatne na naukę czystości. Zdarzają się też prawdziwe uparciuchy – najczęściej mieszańce i jamniki.

A Ty, jak wspominasz naukę czystości swojego pupila?