Biorąc z hodowli, przygarniając ze schroniska czy tworząc dla psiaka dom tymczasowy – nie zawsze mamy świadomość tego, jakie są jego kłopoty, a co za tym idzie – konkretne potrzeby, zdrowotne. O ile psiak z rodowodem może chować się znacznie lepszym zdrowiem i formą niż znaleziony na ulicy – zarówno jeden, jak i drugi przypadek, może wymagać specjalistycznego żywienia. Z pojęciem “białka hydrolizowanego” czy “karmy hydrolizowanej” dla psa zapewne spotkało się już sporo opiekunów tych pupili, którzy doszukują się źródła uporczywej alergii i chcą pomóc swojemu psiakowi. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie alergia u psów z powodzeniem uprzykrza im życie – wpływając nie tylko na zaczerwienienie skóry oraz wiążące się z tym swędzenie czy nadmierne łzawienie oczu, ale także znacząco obniżając jakość codziennego funkcjonowania. Nic dziwnego, że odpowiedzialni opiekunowie czworonożnych alergików – konsultując się z prowadzących ich pupila weterynarzem – coraz chętniej wprowadzają przemyślane zmiany w zdrowej diecie psa. Czy jednak aby na pewno zamiana “standardowego” białka na to hydrolizowane może rozwiązać Nasz problem? Podpowiadamy!

Białko hydrolizowane – czy rozwiąże problem alergii?

Alergia pokarmowa to nie lada wyzwanie zarówno dla osób, które spotykają się z nią po raz pierwszy, jak i tych, których poprzednie psiaki były alergikami. Dlaczego? Ponieważ – dokładnie tak, jak w przypadku ludzi – każdy organizm jest inny. Jeśli nasz poprzedni pupil miał alergię na kurczaka czy kaczkę, a w jego przypadku zadziałała po prostu zmiana karmy na tę z wołowiną – nie oznacza to, że u kolejnego psiego alergika pomoże nam ten sam schemat. Co ważne, aby w ogóle podjąć plan działania walki z alergią u czworonoga – powinniśmy wykonać konkretne badania, które pozwolą nam określić czy piesek cierpi na alergię środowiskową czy pokarmową, a następnie… na co dokładnie jest uczulony! Może się zdarzyć, że piesek, który nie toleruje mięsa z królika – będzie bez problemów zajadał się nim wówczas, kiedy wymienimy karmę ze “zwykłym” białkiem na to hydrolizowane. Jak już wspomnieliśmy – wszystko zależy od konkretnej sytuacji, jednak bez wątpienia warto zatrzymać się nad białkiem tego typu, aby wykorzystać kolejną szansę na wsparcie leczenia alergii u swojego czworonożnego przyjaciela!

pies reaguje na alergię poprzez lizanie łapy

Czym jest białko hydrolizowane?

Białko hydrolizowane to nic innego jak białko, które zostało poddane specjalnemu procesowi, polegającemu na rozbiciu polipeptydów na mniejsze cząsteczki. To właśnie samo w sobie rozbicie powoduje, że układ immunologiczny psiaka nie wykazuje reakcji obronnej – bo nie musi. Samo w sobie pojęcie “hydrolizy” odnosi się do… wody! Na rynku najczęściej występują karmy z białkiem hydrolizowanym drobiowym bądź sojowym – dostaniemy je zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. To, co istotne w przypadku wprowadzenia białka hydrolizowanego to fakt, aby nie robić tego pochopnie, bez namysłu – pierwszym krokiem powinna być zawsze wizyta u weterynarza, ponieważ nagłe wprowadzenie “nowości” w dietę, może prowadzić między innymi do biegunek psiaka. Może okazać się, że nasz pupil będzie potrzebował nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się – wówczas warto obserwować jego reakcje na nowe białko. Pamiętajmy, że na pozytywne działanie białka hydrolizowanego także będziemy musieli poczekać – jednak nie zrażajmy się, ponieważ to właśnie ta zmiana może okazać się strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o wsparcie leczenia alergii naszego pupila!

Białko hydrolizowane – dlaczego warto je wybrać?

Jeśli chcemy zgłębić temat białka hydrolizowanego w diecie psów – powinniśmy poznać pojęcie “peptydów”. Peptydy – które w procesie hydrolizy zostają rozbite na mniejsze cząsteczki – to organiczne związki chemiczne, złożone z połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi aminokwasów. Białko hydrolizowane znacznie łatwiej i szybciej się trawi – co więcej, jego wchłanianie także jest przyspieszone. To właśnie proces hydrolizy sprawia, że białko przestaje być uczulające – dzięki pozbawieniu go większości tłuszczu i laktozy, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w diecie nawet najbardziej wrażliwych czworonogów. Nie ulega wątpliwości, że samo w sobie białko to bardzo ważny składnik karmy dla naszych psiaków – to ono uznawane jest za jeden z najbardziej odżywczych składników psiego posiłku, pomagając zarówno w budowaniu, jak i utrzymaniu masy mięśniowej psa. Białko to także składnik odpowiedzialny za stan skóry, sierści oraz kości czworonoga oraz za… poziom jego energii! Im bardziej aktywny styl życia prowadzi nasz psiak – tym więcej białka powinna zawierać jego karma.

Białko hydrolizowane a uwalnianie histaminy

Histaminę doskonale znają nie tylko opiekunowie uczulonych psów, ale także ci z nas, którzy sami cierpią na alergię. To właśnie – między innymi – histaminę uwalnia organizm psiego alergika, reagując na substancje, które mu zaszkodziły. Kolejno powstaje stan zapalny, a wraz z nim symptomy, które większość z nas (niestety) dobrze zna – a więc uporczywe drapanie się czworonoga, zaczerwienienie skóry, podrażnienia czy zmiany ropne. Alergia to także negatywny wpływ na samopoczucie pupila – który zaczyna wylizywać czy wygryzać zmienione chorobowo miejsce. Dzięki białku hydrolizowanemu – czworonóg nie reaguje uwalnianiem histaminy, co oznacza, że wystąpienie stanu zapalnego skóry… znacząco spada! Może okazać się, że to właśnie zmiana karmy z tej ze “standardowym” białkiem na tę z białkiem po hydrolizie będzie przełomowym krokiem w leczeniu alergii naszego czworonożnego przyjaciela – dlatego jeśli tylko zauważymy, że nasz pupil reaguje negatywnie na określone pożywienie, powinniśmy zastanowić się nad tym, z czego mogą wynikać jego reakcje, a następnie wdrożyć odpowiednie, przemyślane kroki.

zadowolony pies przymierza się do jedzenia

Hydrolizowane białko dla psa – podsumowanie

Czy każdy pies powinien spożywać białko hydrolizowane? Nie – jeśli nie jest alergikiem, nie jest to konieczne. Jeśli jednak nasz czworonóg jest podatny na alergie pokarmowe bądź ma je zdiagnozowane – warto rozważyć kwestię wprowadzenia zdrowego, nieuczulającego białka hydrolizowanego w dietę pupila. Ta z pozoru nieistotna zmiana – polegająca na rozbiciu polipeptydów na mniejsze cząsteczki – może nie tylko poprawić stan zdrowia naszego psiaka, ale i całkowicie wyleczyć go z nieprzyjemnych dolegliwości na tle alergicznych. Pamiętajmy jednak, by nie decydować się na żadne zmiany w diecie psa bez odpowiedniej porady weterynaryjnej – ponieważ jeśli wprowadzimy białko po hydrolizie bez potrzeby, może odbić się to negatywnie na zdrowiu naszego pupila. Oczywiście – interesując się zdrowiem psa, poznając nowinki związane z jego żywieniem czy pielęgnacją, jak najbardziej kierujemy się jego dobrem, jednak ostateczną decyzję zawsze pozostawiajmy doświadczonemu specjaliście.