Chociaż miłośnikom psów pytanie „dlaczego warto mieć psa?” może wydawać się nieco dziwne – nie wszyscy zdają sprawę z korzyści, jakie wnosi do naszego życia przyjęcie pod swój dach czworonożnego przyjaciela. Być może część z nas staje przed decyzją „wziąć psa czy nie wziąć psa?” – i rozważa wówczas wszystkie „za” i „przeciw”. Oczywiście – decyzja o wzięciu psiaka, niezależnie od tego czy decydujemy się na adopcję ze schroniska czy też na wzięcie pupila ze sprawdzonej, zaufanej hodowli – wiąże się z szeregiem zobowiązań i zawsze powinna być starannie przemyślana. Czy jednak odpowiedzialność, wyzwania, obowiązki, trudne chwile i pełne nerwów momenty, które wielu z nas zna z własnego doświadczenia, przeważają nad tym co piękne, dobre, wartościowe i budujące? Absolutnie nie! Posiadanie psa to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych dla wielu z nas decyzji – odwracająca życie absolutnie „do góry nogami”! Dlaczego warto zdecydować się na przyjęcie psa pod swój dach? Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie czworonoga? I kto przede wszystkim powinien rozważyć adopcję lub wzięcie pupila od hodowcy? Podpowiadamy!

Posiadanie psa a stres na co dzień

Nie ulega wątpliwości, że osoby posiadające psy i inne zwierzaki znacznie lepiej radzą sobie ze stresem. Dlaczego tak jest? Ponieważ już nawet patrzenie na psiaka, obserwowanie go sprawia, że poziom kortyzolu – hormonu stresu – znacząco zmniejsza się w organizmie. Jeśli samo w sobie patrzenie na czworonoga sprawia, że czujemy się zrelaksowani, odprężeni i spokojni – wyobraźmy sobie jak wspaniałe działanie ma chociażby zabawa z psem, spacer czy ćwiczenie sztuczek. Im częściej przytulamy się do naszego psa, głaszczemy go czy okazujemy czułość w inny sposób – tym łatwiej pozbywamy się stresu! Kiedy więc warto zastanowić się nad przyjęciem czworonoga do swojego domu? Przede wszystkim wtedy, kiedy zmagamy się z przykrymi dolegliwościami na tle układu nerwowego – przeżywamy trudne chwile, kryzys, potrzebujemy odpoczynku i regeneracji. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze wzięcie psa w trudnej emocjonalnie dla siebie sytuacji będzie dobrym rozwiązaniem – i przede wszystkim należy mierzyć siły na zamiary. Jeśli jednak w naszym otoczeniu znajdują się osoby chcące pomagać nam w opiece nad psiakiem – jego obecność w naszym domu może zmienić postrzeganie codzienności, która stanie się znacznie bardziej zachęcająca, radosna, pełna energii!

Spacery z psem = zdrowie i forma?

Część osób, stających przed decyzją o wzięciu pieska do domu, kieruje się niewątpliwą korzyścią, wynikającą z jego obecności – spacerami. Wszyscy doskonale wiemy, że aby piesek był szczęśliwy i prawidłowo się rozwijał – potrzebuje przynajmniej trzech spacerów dziennie. Co wynika z tego dla nas, właścicieli? Oczywiście – ruch na co dzień, który nie tylko może zapewnić nam zdrowie i formę, ale również doskonale zadziałać na nasze samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. To co istotne to fakt, by przyzwyczaić siebie i psa do pewnej rutyny, dającej psu poczucie bezpieczeństwa – starajmy się wychodzić na spacery o tych samych porach, podczas spacerów odwiedzać różne, także nieznane dotąd psu miejsca, ćwiczyć komendy i sztuczki, poznawać nowe psiaki (z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa). Obecność psa w naszym domu to również wyjścia na plac zabaw dla pupili – które sprawiają, że pies wspaniale może się wybiegać, a my dotleniamy organizm, więcej się ruszamy, a co za tym idzie – poprawia się nasza kondycja i wygląd sylwetki!

Pies na problemy ze snem?

Chociaż spanie z psem w jednym łóżku może budzić wątpliwości niektórych z nas – całkiem sporo opiekunów pupili decyduje się na to rozwiązanie. Bardzo często spotykaną historią jest sytuacja, w której właściciel – jeszcze przed pojawieniem się psa w swoim domu – zarzeka się, że nie wpuści go do łóżka… a po dniu czy kilku – śpi już w objęciach ze swoim czworonogiem. Co ciekawe – nie ma w tym nic dziwnego! Nie tylko szczeniak potrzebuje pieszczot i bliskości swojego opiekuna, aby łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu – my sami, śpiąc z czworonożnym przyjacielem, zwalczamy problemy z zasypianiem, stając się bardziej zrelaksowani, odprężeni, wyciszeni. Wsłuchiwanie się w oddech czy bicie serca pupila sprawia, że łatwiej jest nam zasnąć – z reguły lepiej też śpimy, a rano jesteśmy bardziej wyspani. Czy obecność psa w domu można porównać więc do tabletki na bezsenność? Oczywiście – z przymrużeniem oka! Nawet jeśli wybieramy się zaledwie na krótką drzemkę – przytulanie swojego pupila może sprawić, że nasz organizm wspaniale się zregeneruje!

radosny pies

Przyjaźń na całe życie

Najważniejsza zaleta posiadania psa, na którą liczy większość z nas? Oczywiście – niesamowita więź z pupilem, relacja, którą będziemy wspominać całe życie, przyjaźń oparta na lojalności i wierności. Nie bez powodu powstało tak wiele filmów na bazie przyjaźni człowieka z psem – która rzeczywiście może sprawić, że nawet najtrudniejsze dni wydadzą się łatwiejsze do przetrwania. Nie da się ukryć – pies domowy towarzyszy ludziom od dawien dawna, a dziś wielu z nas nie wyobraża sobie już codzienności bez tupotu psich łapek. Więź z psem potrafi być tak zaskakująco silna, że część właścicieli psiaków decyduje się nawet na pamiątkę związaną ze swoim pupilem – na przykład tatuaż. Jeśli sami jesteśmy ogromnymi miłośnikami zwierząt, a nasze dzieci proszą nas o pieska – jeśli tylko czujemy się na siłach, weźmy pupila pod swój dach! Dzieci w obecności psiaka nie tylko rozwijają się lepiej (ucząc się między innymi odpowiedzialności i empatii), ale także rodzi się w nich miłość do czworonogów, którą być może przekażą kolejnym pokoleniom.

Jeśli zastanawiasz się czy pies jest dla Ciebie – nie ma w tym nic dziwnego! Wielu z nas – być może na długo przed ostateczną decyzją – walczyło z wieloma wątpliwościami. W sytuacji, kiedy nie wiesz jak postąpić – z jednej strony pragnąć psa, z drugiej obawiając się zobowiązań – porozmawiaj z behawiorystą, który nie tylko pozwoli Ci na podjęcie właściwej dla siebie decyzji, ale także wprowadzi Cię w świat opieki nad pieskiem i jego prawidłowego wychowania!