Są takie rasy, które bardzo mocno kojarzą się nam z danym krajem, narodowością, kulturą. Korean jindo dog – nazywany w skrócie “jindo” – jest dziś niemalże elementem obszernej symboliki Korei. Nie da się ukryć – to właśnie w tym psiaku zakochało się tak wielu z nas (i nie tylko ze względu na jego sympatyczną, przyjazną aparycję!). Jindo to aktywny, śmiały pies – niezwykle czujny, z silnym instynktem. Jego przynależność do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym sporo mówi o tej rasie – choć rzeczywiście posiada wiele cech, umożliwiających mu współpracę z człowiekiem na co dzień, w domu potrafi być niesamowitym “pieszczochem” i wspaniałym towarzyszem codziennych zabaw! To, co można uznać za cechę charakterystyczną urocznego jindo to… ogon w kształcie sierpa! Prócz tego – korean jindo dog posiada nieduże w stosunku do całej głowy oczy oraz pełne uroku, sterczące uszy w kształcie niedużych trójkątów. Chociaż jindo bezsprzecznie jest podobny do popularnych ras takich jak akita czy shiba – stanowi odrębną rasę psa, która nie bez powodu cieszy się dziś tak dużą sympatią (nie tylko na terenie Korei!).

wzrost: 45-50 cm (suczki), 50-55 cm (samce)

waga: 15-19 kg (suczki), 18-23 kg (samce)

długość życia: 11-12 lat

aparycja psa rasy Korean jindo dog

Jindo – skąd pochodzi?

Nazwa psa “jindo”, co ciekawe – nie nawiązuje do jego pochodzenia, choć samo w sobie charakterystyczne słowo oznacza nazwę wyspy na południowy zachód od Korei. Choć niektórzy miłośnicy psów sądzą, że to właśnie tam rozpoczęła się historia pięknych czworonogów rasy korean jindo dog – nikt z nas nie dysponuje dziś należytymi informacjami, aby móc potwierdzić te słowa. Nie ulega jednak wątpliwości rola, jaką jindo pełnił od dawien dawna (a jaką spełnia i dziś!). Mowa tu nie tylko o stróżowania (na które pozwala mu zarówno czujność, jak i skupienie, które bardzo szybko dostrzeżemy w czworonogu tej wyjątkowej rasy), ale także o polowaniu. To właśnie dzięki umiejętnościom upolowania zwierzyny przez jindo – średniowieczne ludy mogły posilić się mięsem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Jak się okazuje – jindo odegrały więc niezwykle ważną rolę w życiu codziennym człowieka, pozwalając mu chociażby na wyżej wspomniane zjedzenie posiłku. Choć dziś nie oczekujemy od psa aż tak wielu poświęceń – jindo doskonale odnajduje się jako towarzysz rodziny, której zresztą jest bardzo oddany i wierny.

Jaki charakter ma pies rasy korean jindo dog?

Wierność, lojalność, oddanie opiekunowi, umiejętność wykonywania wielu (nierzadko skomplikowanych zadań), obrona, spryt, inteligencja – to tylko kilka z wielu wspaniałych cech, jakimi możemy opisać sympatycznego jindo. To pies, który łączy dwie niezwykle cenne dla wielu z nas cechy – czułość i opiekuńczość wobec ukochanej rodziny oraz nieufność i dystans wobec obcych. O jindo nie bez powodu mówi się też, że są “psami jednego właściciela”. (rzeczywiście – najwięcej szacunku i posłuszeństwa okazują swojemu panu czy też pani). Jeśli chodzi o użytkowość psiaków – rzeczywiście, dzisiejsze czasy sprawiają, że nie myślimy o czworonogach w kategoriach “w czym konkretnie może wesprzeć mnie pies?”. Większość z nas – decydując się na wzięcie pupila pod swój dach – liczą po prostu na wspaniałą przygodę, jaką będzie wspólne życie z psem pod jednym dachem, W tym miejscu warto jednak wspomnieć o tym, że jindo to niezwykle użyteczne psiaki – mogące pełnić rolę zarówno fantastycznego stróża, “myśliwego”, jak i psa do towarzystwa, który z całą pewnością gotów jest obronić swoich bliskich przed niebezpieczeństwem. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie jindo cechują się też bardzo silnym instynktem łowieckim.

jindo odpoczywa na zewnątrz

Jak wyszkolić jindo?

Ze względu na wysoką inteligencję i szybkie pojmowanie nowych rzeczy – jindo swego czasu wykorzystywano w amerykańskiej policji. To psiaki, które szybko się uczą – dlatego szkolenie nie powinno sprawiać nam większego kłopotu. Już od pierwszych miesięcy życia warto zabrać jindo na tak zwane “psie przedszkole“, gdzie będzie uczył się komend i socjalizował. To, o czym warto wiedzieć to fakt, że jindo bardzo lubią się uczyć – dlatego każdego dnia powinniśmy stymulować intelekt naszego czworonoga. Niestety, ze względu na silny instynkty łowiecki, spacery z korean jindo dogiem mogą stanowić wyzwanie dla niektórych z nas (szczególnie tych opiekunów, którzy mają pierwszy raz do czynienia z tą wyjątkową rasą). Chociaż całkowite “oduczenie” jindo pogoni za mniejszą zwierzyną nie jest możliwe – warto pracować nad tym aspektem z profesjonalistą, czyli zaufanym behawiorystą. Niezbędnikiem na spacerze z jindo będzie oczywiście solidna smycz – dopasowana długością do miejsca, w jakim zamierzamy spacerować (na łąkach i w lasach naturalnie może być ona bardzo długa, w mieście – znacznie krótsza). Kwestię doboru smyczy również warto przedyskutować z ekspertem od psich zachowań.

Jindo – dla kogo?

Bez wątpienia jindo nie jest dla każdego – od swojego opiekuna czy opiekunki oczekuje pełnego zaangażowania i sporej ilości aktywności. Niektóre głosy twierdzą, że korean jindo dog powstały na skutek krzyżówki szpica północnego z psami, które były już obecne w Korei – jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, dokładne pochodzenie jindo nie jest znane. Co jednak o rasie mówi to przypuszczenie? Nie od dziś wiadomo, że szpice odznaczają się niezwykła energią, temperamentem, towarzyskością. I rzeczywiście – jindo maja w sobie wiele podobnych cech! Kiedy pies tej rasy przywiąże się już do swojej rodziny (a przede wszystkim do swojego głównego opiekuna) – jest gotów do wszelkich poświęceń! Pamiętajmy jednak, by – decydując się na czworonoga rasy jindo – móc zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i szczęśliwego, satysfakcjonującego życia. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu – może być Ci nieco trudniej, natomiast zaopatrzenie się w zabawki stymulujące aktywność intelektualną jindo oraz częste i intensywne spacery sprawią, że korean jindo dog bez trudu odnajdzie się w Twoim domu!

Jak wygląda pies rasy jindo?

To, co charakteryzuje jindo to przede wszystkim niedużych rozmiarów oczy, szpiczaste uszy, przyjemny pyszczek oraz mocna, zwarta budowa ciała. To silne, wytrzymałe psy średniej wielkości – nieco dłuższe niż ich wysokość w kłębie. Co ciekawe – oczy jindo są zawsze ciemne, w kształcie uroczych migdałków. Sierść psów tej nietuzinkowej, zaliczanej do V grupy FCI rasy, jest bardzo gruba i gęsta – dzięki czemu jindo dobrze znoszą nawet najchłodniejsze dni. Oczywiście – mając dom z posesją powinniśmy zapewnić swojemu jindo nie tylko ciepłą budę, ale i komfortowe miejsce do wypoczynku w domu (jindo uwielbiają spędzać czas ze swoimi bliskimi!). To, na co warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku tej znanej, koreańskiej rasy to także – tak zwane – “kocie łapki”, którymi zakończone są silne i mocne nogi korean jindo doga. Chociaż włos okrywowy jest dość szorstki – podszerstek jindo zaliczamy już do tych miękkich. Ciekawostką jest, że uszy psów tej rasy zaczynaja sterczeć dopiero między 4. a 8. miesiącem życia! Najczęściej przedstawicieli tej rasy spotkamy w umaszczeniu rudopłowym, jednak występują oni także w wersji czarnej, białej, pręgowanej i “wilczej”.

pies rasy jindo tarza się w piasku

Żywienie jindo – jak robić to poprawnie?

Podstawą udanego, przemyślanego żywienia korean jindo doga powinno być oczywiście pełnowartościowe białko – na szczęście aktualnie znajdziemy w sklepach stacjonarnych i internetowych nie tylko podstawowe rodzaje mięsa (takie jak wołowina czy kurczak), ale też bardziej wymyślne. Niezależnie od tego na jaki rodzaj mięsa w karmie dla psa finalnie się zdecydujemy – wybierzmy produkt o dobrym składzie (jeśli chcemy na czymś przyoszczędzić – kupmy jindo jedną zabawkę mniej zamiast oszczędzać na jedzeniu dla czworonoga!). Korzystnie finansowo może wyjść nam też BARF – o ile mamy czas, ochotę i umiejętności na to, aby samodzielnie przyrządzać psu posiłki (często z produktów, które my sami spożywamy na co dzień). Układ trawienny pupila tej rasy bez wątpienia jest “zoptymalizowany” pod kątem diety mięsożernej – dlatego tanie, niskiej jakości karmy z marketu mogą wyrządzić im więcej krzywdy niż pożytku. Pamiętajmy, że wybór przypadkowych produktów w sklepach spożywczych nigdy nie jest dobrym pomysłem – a wzięcie psa z hodowli wiąże się z wieloma wydatkami, które będziemy regularnie ponosić (między innymi – właśnie te na prawidłowe odżywianie psiaka).

Czy pielęgnacja jindo jest skomplikowana?

To, o czym warto pamiętać w kontekście pielęgnacji jindo to przede wszystkim jego regularne czesanie – dlatego tak ważne jest, aby już na etapie kompletowania wyprawki dla naszego nowego członka rodziny, zadbać między innymi o odpowiednie do tego przybory (znajdziemy je nie tylko w sklepach zoologicznych, ale i tych dla groomerów). W okresie linienia psa należy czesać go częściej niż standardowy raz w tygodniu – im szybciej przyzwyczaimy naszego pupila do tych zabiegów, tym lepiej dla niego i dla nas! Już w okresie szczenięcym warto pielęgnować swojego psiaka – wówczas mamy większe prawdopodobieństwo, że rytuały pielęgnacyjne uzna on za coś normalnego, rutynowego. Co ciekawe, gęsta sierść jindo nie wypada zbyt często oraz zwykle nie plącze się. Jeśli umaszczenie naszego czworonoga rasy korean jindo dog jest stosunkowo jasne – pamiętajmy o wycieraniu łap (i ewentualnych innych ubrudzonych miejsc) ręcznikiem nasączonym ciepłą wodą.

wygląd dorosłego pupila rasy jindo

Zalety posiadania jindo

Zalet posiadania jindo jest wiele – zarówno tych, które obejmują jego aparycję, jak i charakter. Nie ulega wątpliwości, że korean jindo dog to bardzo czujny, skupiony na zadaniu psiak, który szybko się uczy oraz jest oddany swoim bliskim. Gotowy do obrony, wspaniały stróż, a przy tym niezwykle czuły – to tylko kilka z wielu czynników, jakimi kierują się miłośnicy tej wyjątkowej rasy przy jej wyborze. Chociaż w Polsce nie jest ona zbyt popularna – a co za tym idzie,  może być trudno dostępna – z powodzeniem można skontaktować się z hodowlą zagraniczną, a następnie bezpiecznie przewieźć szczeniaka do Polski. Jindo to psy aktywne, serdeczne, żywiołowe – z nimi na pewno nie będziemy się nudzić! Podobnie jak kiedyś, tak i dzisiaj – mogą pełnić funkcję zarówno psa stróżującego, pomocnika w polowaniach czy też wiernego i lojalnego towarzysza. To psiak, który urzeka nas gęstą sierścią, ciemnymi, małymi oczami i trójkątnymi, stojącymi uszami – a przy tym osobowością, która pozwala na traktowanie “intruza” z dystansem, a ukochanych domowników… z szacunkiem i czułością!

Wady posiadania jindo

Niestety – ze względu na niedużą popularność tej rasy w Polsce – średnia cena zakupu szczeniaka z hodowli FCI nie jest do końca znana, chociaż – jak twierdzą niektórzy miłośnicy jindo – może oscylować w granicach 1000 dolarów za pupila. Jeśli chodzi o wyzwanie, przed którymi mogą stanąć opiekunowie korean jindo doga – z całą pewnością należy wymienić jego silny instynkt łowiecki, który dla osoby niedoświadczonej, może być niełatwy do przepracowania z psem. Na szczęście pomoc doświadczonego behawiorysty po odbytym szkoleniu sprawi, że spacery z jindo będą przyjemnością dla obu stron – a my nie będziemy się stresować ewentualną pogonią pupila za (na przykład) mniejszym czworonogiem. Dla niektórych z nas wadą rasy jindo może być jego ogromne przywiązanie do jednego pana czy jednej pani – oraz jego nieufność wobec “obcych”. Kiedy planujemy odwiedziny znajomych, których nie zna jeszcze jindo – powinniśmy dać mu czas na “zaakceptowanie” nowej osoby.

szczenię rasy korean jindo dog

Korean jindo dog – podsumowanie

Jeśli szukasz psiaka, dla którego będziesz “całym światem”, bardzo pojętnego, lubiącego zabawę i aktywności – bez wątpienia warto, abyś postarał / a się o sprowadzenie do Polski pupila rasy korean jindo dog! Tej średniej wielkości, sympatyczne psiaki dostarczą Ci mnóstwo pozytywnej energii na co dzień – oraz zachwycą nietuzinkową aparycją oraz… siłą fizyczną! Jedyne, o czym musisz pamiętać – decydując się na czworonoga tej rasy – to fakt, aby zapewnić mu szereg stymulujących rozwój intelektualny oraz fizyczny na co dzień, a więc o regularnych i intensywnych spacerach, wizytach na wybiegach dla czworonogów, udostępnianiu psu różnego typu zabawek. Pamiętajmy, że – rozważając przyjęcie pupila pod swój dach – przy wyborze konkretnej rasy warto kierować się jej potrzebami oraz tym… czy my sami jesteśmy w stanie je spełnić!