Czy west highland white terriery to naprawdę najlepsza rasa dla najmłodszych domowników? Biorąc pod uwagę ich przyjemną dla oka aparycję, miłą w dotyku sierść, a przede wszystkim otwartość wobec dzieci – śmiało można powiedzieć, że pełne uroku, inteligentne „westy” jak najbardziej odnajdą się w domu z najmłodszymi! Choć bywają mylone z maltańczykami – zapewne za sprawą sierści w tym samym kolorze – charakter west terriera i maltańczyka różnią się od siebie. Przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – west highland white terrier jest… terrierem. Fakt, że pupile tej wyjątkowej rasy są niezwykle aktywne i niemalże cały czas potrzebują różnego rodzaju bodźców. Oprócz żywiołowego temperamentu, nieustannej chęci do zabawy i pieszczot oraz odwagi wobec innych ludzi i zwierząt – cechuje je też niesamowite przywiązanie do swojego opiekuna. Decydując się na „westa”, warto wziąć pod uwagę, że rzeczywiście będzie oczekiwał on naszej uwagi przez dłuższy czas w ciągu dnia, dlatego jeśli – z powodu chociażby pracy poza domem – nasz pupil wiele godzin będzie spędzał w domu sam… zastanówmy się nad wyborem nieco mniej wymagającej pod tym kątem rasy!

wzrost: 23-28 cm (samica), 25-30 cm (samiec)

waga: 6-7 kg (samica), 7-10 kg (samiec)

długość życia: 12-16 lat

pies rasy west highland white terrier

West highland white terrier – skąd pochodzi?

Bardzo często region, z jakiego pochodzi dana rasa – uwzględniany jest w jej nazwie. I tak jest też w przypadku „westów” – jak się okazuje, ta niezwykle urocza rasa pochodzi ze szkockiego regionu West Highland! Kolejnej cząstki nazwy – „white” – chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Rzeczywiście – imponująca, biała sierść, w połączeniu z łobuzersko stojącymi uszami – stanowi dzisiaj swego rodzaju znak rozpoznawczy tej nietuzinkowej, energicznej rasy. Podobnie jak inne terriery – także bystre „westy” hodowano w celu polowań. Ze względu na swój niewielki rozmiar – west highland white terriery pomagały zwykle w tępieniu gryzoni… choć nie tylko! Jak się okazuje – wspaniała czujność i szybkość tych rezolutnych, małych psiaków sprawiła, że doskonale odnalazły się także w polowaniu na lisy czy borsuki. Chociaż aktualnie temperamentne „westy” pełnią rolę oddanych towarzyszy rodzin – biorąc pod uwagę pochodzenie rasy, należy na co dzień zapewnić im wiele aktywności (zarówno pod kątem fizycznym, jak i intelektualnym!).

Jaki charakter ma „west”?

Jeśli chodzi o osobowość „westa” – z całą pewnością nie jest to psiak dla domatora! Wręcz przeciwnie – pełne wigoru west highland white terriery najlepiej odnajdą się w towarzystwie osoby… tak samo żywiołowej, pełnej energii jak one same! Co więcej – westy są lojalne i oddane, a na co dzień potrzebują częstego kontaktu z opiekunem. Nie bez powodu mówi się, że to psiaki „nieustraszone” – ponieważ rzeczywiście nie obawiają się chociażby… ruszyć w pościg za zwierzyną (co może być problematyczne na przykład podczas spacerów – o ile nie nauczymy czworonoga odpowiedniego zachowania podczas tej aktywności). Czasem urocza aparycja w połączeniu z niewielkim rozmiarem westa bywa odbierana jako synonim łagodności i słodyczy – i choć oczywiście „westy” nie wykazują zachowań agresywnych same z siebie, o tyle bez wątpienia niewiele mają wspólnego z uległością. To pupile niezależne, potrafiące „postawić na swoim” – co warto wziąć pod uwagę chociażby podczas szkolenia psiaka. Jeśli wcześniej nie miałeś / aś do czynienia z żadnym z terrierów – uzbrój się w cierpliwość, ponieważ… te radosne, rezolutne psy potrafią być też uparte!

Szkolenie west highland white terriera a jego niezależność

Duża pewność siebie oraz niezależność, jaką wykazuje „west” sprawia, że jego szkolenie nie jest dla każdego bezproblemowe. Na szczęście już od pierwszych miesięcy życia psa możemy zadbać o wypracowanie w nim pożądanych zachowań – na przykład poprzez zapisanie szczeniaka na tak zwane „psie przedszkole”, podczas którego nauczy się podstawowych komend, pozna inne szczenięta różnych ras oraz… pogłębi swoją więź wobec nas, opiekunów! Chociaż wielu właścicieli psów małych ras obawia się zajęć grupowych ze szczeniętami ras większych – pod okiem doświadczonego behawiorysty odbywają się one nie tylko w trosce o zachowanie bezpieczeństwa każdego z nich, ale także ze zwróceniem indywidualnej uwagi na każdego psiaka. To ważne – ponieważ każde szczenię jest inne (co odbija się chociażby na szybkości przyswajania wiedzy). Kiedy nasz psiak odbędzie już zajęcia w ramach „psiego przedszkola” – znacznie łatwiej będzie go szkolić w okresie, kiedy stanie się dorosłym psem (niezależnie od tego czy wówczas znów zdecydujemy się skorzystać ze wsparcia behawiorysty czy też odbędziemy szkolenie „na własną rękę”).

wygląd psa rasy west terrier

Jak wygląda pies rasy west highland white terrier?

Czujny, inteligentny „west” to nie tylko mały, biały pies – to pupil, którego cechą charakterystyczną jest sierść pozbawiona skrętu, co w dużej mierze ułatwia jego pielęgnację. Choć z oczywistych przyczyn psiaki o jasnych umaszczeniach brudzą się znacznie częściej niż te brązowe czy czarne – nie musimy poświęcać wiele czasu i energii na codzienne zabiegi pielęgnacyjne, aby nasz psiak był zdrowy i zadbany. Dlaczego to właśnie „westy” uznawane są za jedną z najbardziej uroczych ras psów? Wszystko ze względu na ciemny nos i oczy – które sprawiają, że ten aktywny pupil wielu z nas kojarzy się ze słodkim pluszakiem. W tym miejscu warto przypomnieć, że czworonożny przyjaciel nigdy nie powinien być traktowany jak zabawka – co jest szczególnie ważne w przypadku psów małych ras, do których często opiekunowie odnoszą się właśnie w ten sposób. Nie wszyscy wiedzą, że sympatyczny, towarzyski charakter west highland terriera to niejedyny argument za wzięciem go do domu, w którym znajdują się dzieci – to także pupile, których sierść nie uczula oraz… gubi ją w naprawdę niewielkich ilościach!

mały pies rasy west highland white terrier

Jakie aktywności dla „westa”?

Jeśli chodzi o aktywności polecane psom rasy west highland white terrier – przede wszystkim ważne jest to, aby były one w sporych ilościach, regularne i… różnorodne! Ponieważ ta wyjątkowa rasa powstała z myślą o polowaniu na małe zwierzęta – dobrze jest pozwolić zaspokoić potrzebę tropienia naszemu czworonogowi. Jedną z „rozrywek”, jakie możemy zapewnić mu niewielkim kosztem – jest zaopatrzenie się w specjalną matę węchową, w której będziemy systematycznie chować mu smaczki. Pamiętajmy, że samo w sobie szkolenie – a więc nauka nowych rzeczy – jest dla temperamentnych, żywiołowych psów swego rodzaju aktywnością (tu akurat tą, która obejmuje stymulowanie intelektu psa). „Westy” lubią również czas spędzony ze swoim ukochanym opiekunem – dlatego jeśli tylko mamy nieco więcej wolnego, zabierzmy swojego czworonożnego przyjaciela na przykład na wycieczkę! Jeśli w domu znajduje się drugi pies – dokładnie obserwujmy zachowanie „westa”. Ze względu na swoją odwagę, pewność siebie i niezależność – warto zachować czujność (szczególnie wtedy, kiedy mieszka z nami psiak mniejszy od niego, na przykład ten rasy chihuahua).

dwa west terriery podczas odpoczynku

Jak pielęgnować „westa”?

Bardzo wiele osób rozważających przyjęcie „westa” pod swój dach – skupia się na jego białej sierści. Oczywiście – utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji jest niezwykle ważne, jednak równie istotny jest stan skóry naszego pupila. Jak się okazuje – może on pozostawiać wiele do życzenia. Wszystko za sprawą skłonności do przesuszania się – dlatego tak ważne jest, aby (mimo jasnego umaszczenia west highland white terriera nie przesadzać z ilością kąpieli). Kiedy już decydujemy się na mycie psiaka – zadbajmy o to, aby wykorzystać kosmetyki niepodrażniające, o sprawdzonych składach (najlepiej te dedykowane czworonogom o białej sierści). Po każdej kąpieli – starannie wyczesujemy psa (w innym razie nierozczesane włosy mogą spowodować pojawienie się kołtunów). Do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych uroczego „westa” – oprócz kąpieli i czesania sierści – należy to, co w przypadku psów innych ras (a więc między innymi mycie zębów, sprawdzanie stanu uszu czy obcinanie pazurków). Im szybciej przyzwyczaimy naszego szczeniaka do pielęgnacji – tym łatwiej będzie mu znosić kąpiel, czesanie i inne tego typu czynności!

O czym pamiętać w codziennej diecie psa rasy „west”?

Wysoka zawartość cennego białka w karmie jest ważna dla każdego psa – szczególnie jednak dla tych, które na co dzień są niezwykle aktywne! Wybierając jedzenie dla swojego czworonoga – zwróćmy uwagę nie tylko na to czy aby na pewno zawiera ono odpowiednią ilość protein, ale także… jakiej jakości one są! W sklepach zoologicznych – stacjonarnych, jak i internetowych – znajdziemy dzisiaj całe mnóstwo wartościowych, mięsnych propozycji karm suchych i mokrych. Pamiętajmy, że odpowiedni skład to istotny czynnik w doborze jedzenia dla psa – jednak równie ważny jest fakt, aby zakupiona przez nas karma… po prostu mu smakowała! Opiekunowie psów doskonale wiedzą, że mięso powinno stanowić ponad połowę całego składu pokarmu – podczas gdy inne elementy posiłku, takie jak owoce i warzywa, pozostałą część. Co więcej, wybierając smaczki dla swojego psiaka – również nie sięgajmy po te z marketu, często o wątpliwej jakości składzie. Postawmy na taki pokarm dla psa, który zapewni mu odpowiednią ilość energii na każdy dzień – a przy tym zadba o spełnienie dziennego zapotrzebowania na określone witaminy i inne składniki odżywcze.

zabawa pupila rasy west terrier

Zalety posiadania west highland white terriera

„Westy” to pełne uroku, dynamiczne i temperamentne psiaki, w których zakochasz się od pierwszego kontaktu! Jeśli tak jak one – uwielbiasz ruch, zabawę i pieszczoty… życie z inteligentnym west highland white terrierem jest dla Ciebie! To pupile, które – mimo posiadania pięknej, białej sierści – nie wymagają niezwykle skomplikowanej pielęgnacji. Podobnie z żywieniem – dobór karmy dla rezolutnego „westa” także nie jest trudny! Ponieważ west highland terrierem należy do grupy terrierów – warto zdecydować się na niego wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że zaspokoimy ogromną potrzebę aktywności swojego czworonoga. Co ciekawe, to właśnie czarujące „westy” są tak chętnie polecane do rodzin z dziećmi – nawet tymi małymi! Zadbajmy jednak o to, aby – jeśli w domu znajduje się mała, nierozumiejąca jeszcze pewnych rzeczy pociecha – doglądać wspólny czas psa z dzieckiem (tak, aby żadnemu z nich nie stała się krzywda).

Wady posiadania west highland white terriera

Bez wątpienia dynamiczne west higland terriery nie są dla każdego – to psy, które wymagają sporej ilości różnorodnych aktywności oraz przemyślanego szkolenia. Są niezależne, odważne, pewne siebie – dlatego niekoniecznie sprawdzą się w roli pierwszego psa. Pamiętajmy jednak, że – nawet jeśli nie jesteśmy zbyt doświadczeni w opiece nad czworonogami – w „uporaniu się” z niechcianym zachowaniem naszego pupila… jak najbardziej pomoże nam behawiorysta! Sporym wyzwaniem dla niektórych z nas mogą okazać się też skłonności „westa” chociażby do alergii pokarmowych czy chorób takich jak cukrzyca, głuchota, zaćma. Na szczęście – zapewniając psu odpowiednią opiekę weterynaryjną, nie musimy obawiać się postępujących problemów zdrowotnych! Za szczeniaka tej wyjątkowej, niesamowicie serdecznej rasy, musimy zapłacić około 4000 złotych.

West highland white terrier – podsumowanie

Jeśli poszukujesz niedużych rozmiarów, wesołego psa, który wniesie do Twojego domu całe mnóstwo pozytywnej energii – bez wątpienia wybór uroczego west highland white terriera jest dla Ciebie! To pupil, który fantastycznie odnajdzie się zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych domowników. Co więcej, „westy” uwielbiają, kiedy „coś się dzieje” – dlatego życie pod jednym dachem nawet z kilkoma pokoleniami członków rodziny, będzie na nich nie lada frajdą! Decydując się na pupila rasy highland white terrier nie zapominajmy jednak o odpowiednim szkoleniu – już od pierwszych miesięcy jego życia. W innym razie – jeśli zaniedbamy tę niezwykle istotną kwestię – mały, pełen energii „west” może stać się prawdziwie nieustraszonym łobuziakiem! Traktując jednak „westa” – jak i każdego innego mniejszego psa – jako pełnoprawnego czworonoga (a nie zabawkę czy „żywego pluszaka”), jak najbardziej powinno się nam udać uniknąć poważnych problemów behawioralnych.