Terier australijski to nietuzinkowa, pełna uroku rasa – nierzadko mylona z popularnym „yorkiem”. Choć rzeczywiście obie rasy mogą wykazywać podobne cechy zewnętrzne – teren nietuzinkowy jest znacznie bardziej silny, dynamiczny, aktywny. Pod okiem niedoświadczonego, wykazującego skłonność do rozpieszczania pupili opiekuna – może pokazać swój interesujący charakterek, jednak na co dzień, odpowiednio szkolony, jest niezwykle wdzięcznym, posłusznym psem… wręcz „szarmanckim”! Pies rasy terier australijski nie tylko szybko się przystosowuje oraz lubi towarzystwo innych – ale także wykazuje chęci do brania udziału we wspólnych przedsięwzięciach, co oznacza, że pupila tej krótkonożnej, silnej i bardzo bystrej rasy, najbardziej ucieszą zabawy i aktywności różnego typu. Chociaż może wydawać się inaczej – teriery australijskie w żadnym wypadku nie są typowymi „kanapowcami”, a na co dzień potrzebują bardzo dużo ruchu oraz czynności pobudzających ich inteligencję. Znudzone i zirytowane – mogą stać się trudne do ułożenia, kapryśne, „pokazujące pazurki”. Jak szkolić teriera australijskiego, aby relacja z nim satysfakcjonowała obie strony, czego potrzebuje na co dzień i warto wiedzieć o tej oryginalnej, nie tak bardzo popularnej jak „york” w Polsce rasie? Podpowiadamy!

wygląd dorosłego psa rasy terier australijski

wzrost: 23-28 cm (zarówno samica, jak i samiec)

waga: około 6,5 kg

długość życia: 12-15 lat

Terier australijski – co to za rasa?

Jak rozpoznać teriera australijskiego? Po jego dynamicznej osobowości, radosnym usposobieniu, a także po… łatwości uczenia się! Obecność rezolutnego, krnąbrnego pupila rasy terier australijski ucieszy więc przede wszystkim opiekunów aktywnych – chcących poświęcać psu czas (między innymi na naukę sztuczek!). Piesek pozostawiony sam sobie w domu – mający do dyspozycji jedynie kanapę i kilka zabawek – bardzo szybko może się znudzić, a przez to „pokazać pazurki”. To czworonóg, który jest niezwykle towarzyski oraz bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela – dlatego tak ważne jest, aby móc pozwolić sobie na poświęcenie psiakowi czasu i uwagi na co dzień. Co ciekawe, psy tej wyjątkowej rasy uznawane są za jedną z najmłodszych ras psów – bywają też nazywane „aussie”. Jak sama nazwa wskazuje – jest to rasa powstała w Australii (jako pierwsza!) – która sprawdzi się w przypadku osób nie mających do tej pory do czynienia z terierami, a które chciałyby przekonać się jak wygląda codzienność z tymi temperamentnymi czworonogami!

Skąd pochodzi terier australijski?

Prawdopodobnie terier australijski jest owocem skrzyżowania teriera z północnej Anglii i szkockiego – psów, które zostały przywiezione właśnie do Australii. To psiaki, które doskonale odnajdą się w mieście, umieją szybko przystosować się do nowych warunków, a przy tym są silne, uczynne, chętne do działania. Jeśli chodzi o stopień dominacji – psy tej wdzięcznej rasy określa się jako „średnio dominujące”, warto zwrócić też uwagę na ich inną cechę, a mianowicie na niehałaśliwość (dlatego tak dobrze odnajdują się wśród opiekunów mieszkających w bloku). Nie wszyscy wiedzą, że teriery australijskie nie są konfliktowe w stosunku do innych czworonogów, jednak w przypadku zwierząt mniejszych (na przykład gryzoni) mogą wykazywać agresję – ze względu na swój instynkt myśliwski. Dzisiaj rasa „aussie” znana jest przede wszystkim ze swojej użytkowości – szczególnie w tępieniu szczurów, węży oraz królików. W kontekście osobowości tych uroczych czworonogów nie można zapomnieć też o wyżej wspomnianej ich cesze – wywodzącej się nijako z ich pochodzenia – a więc o… byciu „szarmanckim”! Jeśli odpowiednio ułożymy swojego teriera australijskiego – może liczyć na jego posłuszeństwo, taktowność w obyciu, grzeczne, nienachalne usposobienie.

pies rasy terier australijski na smyczy

Jak wychowywać psa rasy terier australijski?

Niedużych rozmiarów psiaki mają to do siebie, że jeśli zaniedbamy ich szkolenie (co niestety zdarza się bardzo często) lub będziemy poświęcać im uwagę w nadmiarze (co negatywnie wpływa na wychowanie psa każdej rasy – dlatego tak ważne jest, aby znaleźć złoty środek!) – możemy liczyć na duże prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych problemów wychowawczych, na przykład roszczeniowości. Jeśli nasz psiak od pierwszych miesięcy życia w nowym domu będzie znał swoje miejsce w hierarchii, będzie czuł się kochany i doceniany, a przy tym będzie miał wyznaczone zdrowe granice – relacja z terierem australijskim będzie satysfakcjonująca dla obu stron! Błędem jest myślenie, że małe psy nie potrzebują pracy z behawiorystą – w niewielkich rozmiarów posturze może kryć się silny charakter, który niejednokrotnie wymaga pracy z doświadczonym „psychologiem dla psów”.

Szkolenie teriera australijskiego – jak robić to dobrze?

Wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół zastanawia się w jaki sposób zająć się szkoleniem swojego psa – szczególnie takich ras, które rzeczywiście określane są jako „dynamiczne”, „z silnym charakterem”, „pełne energii”. Oczywiście – możemy robić to samodzielnie, na własną rękę (odpowiednio wcześniej zapoznając się z materiałami na interesujący nas temat – dostępnymi chociażby w Internecie) albo skorzystać z pomocy sprawdzonego behawiorysty. Może zdarzyć się tak, że nasz pies – na żadnym etapie swojego rozwoju – nie będzie potrzebował przejścia procesu szkoleniowego z nami czy osobą trzecią, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Jeśli mały psiak „wyczuje” naszą uległość, skłonność do rozpieszczania go i traktowania niczym „oczko w głowie” (bądź – co zdarza się coraz częściej – swego rodzaju „psie dziecko„) – wówczas jego szarmanckie, ułożone oblicze może ustąpić kaprysom, irytacji, uporowi. To, co ważne w wychowaniu i szkoleniu psa rasy „aussie”, to też konieczność uświadomienia sobie jak dużo uwagi i zaangażowania może od nas potrzebować ta rasa – co oznacza, że powinniśmy zastanowić się kilka razy zanim podejmiemy tę niezwykle istotną decyzję o przyjęciu psiaka pod swój dach!

Zdrowa dieta teriera australijskiego

Zdrowe, przemyślane odżywianie psa rasy teriera australijskiego jest jednym z najważniejszych aspektów jego codzienności – zaniedbania na tym polu mogą skutkować nie tylko pogorszeniem się jakości szaty, ale także skóry. Aby uniknąć problemów dermatologicznych i tych związanych z sierścią „aussie” – powinniśmy karmić go starannie dobraną karmą lub… stosować dietę BARF! Chociaż może się wydawać, że żywienie bazujące na surowym mięsie nie jest najlepszym pomysłem w przypadku niedużych psów – terier australijski z powodzeniem odnajdzie się w tym stylu żywieniowym. Jeśli jednak wolimy sięgać po gotowy produkt – zwróćmy uwagę na skład karmy (przede wszystkim na ilość zbóż w niej występujących – im mniej tym lepiej dla Twojego czworonożnego przyjaciela!). W przypadku zauważenia alergii pokarmowych u swojego pupila – objawiających się najczęściej wysypką i zaczerwienieniem skóry – powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby przeprowadzić testy, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

pies rasy terier australijski bawi się śniegiem

Jak wygląda terier australijski?

Terier australijski uznawany jest za najmniejszego z terierów pracujących – osiągających maksymalnie 25 centymetrów w kłębie. To psy, których budowę ciała można określić jako proporcjonalną, harmonijną – wyróżniające się pięknym, zazwyczaj rudym lub błękitnym umaszczeniem (z podpaleniami). Jednak kolor długiej, jedwabistej, miękkiej sierści psa rasy „aussie” może występować w wielu innych odcieniach – takich jak błękitno-stalowe, jasnopiaskowe, czerwone, błękitno-ciemnoszare. Aparycja teriera australijskiego to także pełne wdzięku, nieduże uszy (stojące) oraz okrągłe, urocze oczy. To, o czym warto pamiętać w kontekście pielęgnacji tego radosnego, silnego psiaka to regularne wyczesywanie (optymalnym czasie będzie jeden raz w tygodniu) – oraz nieprzesadzanie z kąpielą (teriera „aussie” powinniśmy kąpać wyłącznie wtedy, kiedy jest już naprawdę mocno zabrudzony). Pamiętajmy, aby do pielęgnacji naszego czworonoga wybierać wyłącznie kosmetyki wysokiej jakości, posiadające odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Zabawki dla teriera australijskiego – jak je wybrać?

Podobnie jak w przypadku innych psów niedużych ras – również terier australijski wymaga starannego wyboru zabawek. Mowa oczywiście o doborze ich pod kątem konkretnych potrzeb teriera – warto sięgać więc po produkty, które zaspokoją jego ciekawość świata, a przy tym nieco „zmęczą”, zapewniając aktywność fizyczną. Kiedy decydujemy się na zakup gryzaków – zwróćmy uwagę na ich rozmiar (tak, by nie były zbyt małe – a co za tym idzie, aby nasz pupil mógł się nimi swobodnie bawić). Niestety nadal część opiekunów małych psów wybiera niewielkich rozmiarów zabawki – niosące ze sobą ryzyko zadławienia się drobnym elementem. Pamiętajmy, by zabawki wybierać zawsze w sprawdzonych i zaufanych miejscach – unikajmy kupowania ich w przydrożnych kioskach czy przypadkowych marketach (ze względu na bardzo często występujący brak odpowiednich atestów bezpieczeństwa). Co ciekawe – może okazać się, że najlepszą zabawkę dla naszego „aussie” będzie znaleziona w trawie gałązka (w tej sytuacji obserwujmy psiaka podczas zabawy, a jeśli znalezisko stanie się zbyt małe, na przykład z powodu obgryzienia go, zastąpmy je inną atrakcją!).

pies rasy terier australijski na spacerze w sweterku

Zalety posiadania teriera australijskiego

Życie pod jednym dachem z tak radosnym, inteligentnym psiakiem jakim jest terier australijski bez wątpienia niesie ze sobą wiele pozytywów. Jednym z nich jest lojalność i przywiązanie do opiekuna – a więc bezwarunkowa miłość, na jaką możemy liczyć decydując się na przyjęcie pod swój dach psa rasy „aussie”. Teriery australijskie są też niezwykle pojętne i aktywne – zmieniając być może nieco nudną w codzienność w fantastyczną przygodę! Ich naturalny spryt, obycie, a przy tym energiczna osobowość, objawiająca się nieustanną chęcią działania sprawiają, że są tak chętnie wybierane przez osoby aktywne – które doskonale wiedzą, że zapotrzebowanie na ruch czworonoga odpowiada ich stylowi życia. Inna zaleta posiadania teriera australijskiego? Jego użytkowość! Chociaż dziś pełni rolę głównie psa do towarzystwa – bez problemu odnajdzie się w różnych warunkach i rolach! Co ciekawe, mimo robiącej wrażenie sierści… nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji!

Wady posiadania psa rasy terier australijski

Jeśli chodzi o wady posiadania teriera australijskiego – jeśli nie zadbamy o jego odpowiednie wychowanie i szkolenie, z całą pewnością ten nieduży, pełen wdzięku psiak… może pokazać swój charakterek! Choć część terierów jest mała – warto pamiętać, że to psy o silnej osobowości, a ich związana z myślistwem natura sprawia, że są mocno ukierunkowane na cel. Wyzwaniem może okazać się też przyjęcie teriera australijskiego do domu, w którym znajdują się małe zwierzęta – na przykład gryzonie czy króliki, które nasz psiak może potraktować niczym zwierzynę łowną. Na szczęście odpowiednio wcześnie wdrożona praca z odpowiedzialnym opiekunem lub behawiorystą sprawia, że teriery australijskie zwykle nie wykazują skomplikowanych problemów wychowawczych – a życie z nimi okazuje się być nie tylko niezwykle dynamiczne, ale i pełne pozytywnych uczuć, którymi darzą nas, swoich ukochanych opiekunów.

pies rasy terier australijski na podwórku

Terier australijski – podsumowanie

Dynamiczny, żywiołowy, pełen energii, towarzyski, bystry, lubiący naukę – o psach tej wyjątkowej rasy można pisać wiele, jednak nic nie odda emocji, jakie wnoszą do codziennego życia swoich opiekunów! Decydując się na czworonoga rasy „aussie” zwróćmy uwagę na fakt czy aby na pewno jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednio dużo czasu spędzonego razu oraz potrzebną mu do prawidłowego rozwoju dawkę aktywności. Za szczeniaka teriera australijskiego musimy zapłacić stosunkowo niewiele – biorąc pod uwagę ceny szczeniąt innych ras, które sięgają nawet 10 000 złotych. Ile kosztuje szczenię teriera australijskiego? Około 2000 złotych – w zależności od hodowli. Co ciekawe, ten inteligentny, radosny pupil doskonale sprawdzi się nie tylko singlom, parom czy rodzinom – ale także… seniorom (o ile czują się na siłach, aby spacerować z psiakiem i zapewniać mu pożądaną aktywność)! Z całą pewnością ten pełen uroku, nieduży psiak wniesie do Twojego domu całe mnóstwo pozytywnych emocji – stając się lojalnym towarzyszem na długie lata!