Jakimi słowami można opisać tak radosnego, towarzyskiego psa jak manchester terrier? Na pewno… „pies, z którym nie sposób się nudzić”! To fantastyczny towarzysz codzienności – doskonale odnajdujący się w rodzinach z dziećmi. Manchester terriery są urodzonymi łowcami – uwielbiają tropienie i inne aktywności, co sprawia, że szybko zaprzyjaźnią się z takim opiekunem, który (podobnie jak on) kocha ruch na świeżym powietrzu. Oczywiście – jeśli jesteś tak zwanym „domatorem”, nic straconego! Jeśli zapewnisz swojemu żadnemu przygód manchester terrierowi taką ilość i intensywność aktywności jaką potrzebuje… na pewno będzie zadowolony! Chociaż może wydawać się inaczej – manchester terriery są niezwykle czułe i wrażliwe, dlatego też nie stronią od pieszczot i bliskości z opiekunem. Choć wobec członków rodziny są bardzo otwarci i towarzyscy – nie ufają obcym. Czy to źle? Wręcz przeciwnie! Dzięki swojemu sceptycznemu nastawieniu do nieznajomych – będzie wspaniałym stróżem. Co warto wiedzieć o tej interesującej rasie, kiedy się na nią zdecydować i jak dbać o inteligentnego, oddanego manchester terriera? Przychodzimy z pomocą!

wzrost: 38 cm (suczka), 41 cm (samiec)

waga: 7-10 kg

długość życia: 14-16 lat

umaszczenie manchester terriera

Manchester terrier – co o nim wiemy?

Jak sama nazwa wskazuje – manchester terrier jest brytyjską rasą psów. Choć oficjalnie została uznana za terriery duże i średnie – w gruncie rzeczy nie są to psy sporych rozmiarów. Dzięki swojej „optymalnej” budowie ciała – z powodzeniem odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Nie bez powodu to właśnie wdzięczne, bystre manchester terriery są pupilami polecanymi do miast – ponieważ odnajdują się właśnie w „miejskim zgiełku”. Manchester terriery uwielbiają, kiedy wiele dzieje się na co dzień – dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu pożądane bodźce. Mowa tu nie tylko o spacerach, zabawie czy wizytach na placu zabaw, dzięki którym mają możliwość nawiązania kontaktu z innymi czworonogami – ale także o psie dyscypliny sportowe, na czele z tropieniem użytkowym. Jeśli regularne treningi z pewnych względów nie wchodzą jednak w grę – zainwestujmy w porządną matę węchową, w której będziemy ukrywać smaczki naszemu „manchesterowi”. Nie zapominajmy jednak o tym, aby prócz aktywności – zapewnić mu bliskość, czułość i oddanie, ponieważ to właśnie manchester terrier jest jednym z najbardziej czułych terrierów, jakie znamy!

Jaki jest manchester terrier?

Manchester terrier to interesująca „mieszanka” cech osobowości – z jednej strony nieufny wobec innych, dzięki czemu doskonale odnajdzie się w roli stróża, z drugiej… lojalny, oddany, towarzyski (wtedy, gdy zna i czuje się bezpiecznie wśród konkretnych osób). Manchestery bardzo lubią zabawy – niech jednak nie zwiedzie nas ich niewielki rozmiar! Zabawa z „manchesterem” może być naprawdę intensywna – dlatego pupile tej rasy zalecane są raczej osobom aktywnym, lubiącym ruch, a nie tym z nas, którzy preferują spędzanie czasu na kanapie. Nie wszyscy wiedzą, że wyhodowanie manchester terriera – które miało miejsce w Anglii w XIX wieku – wynikało z ogromnego problemu społecznego, jakim w tamtym czasie były… szczury. Manchester terriery nie tylko wspaniale odnajdywały niechciane gryzonie, ale także skutecznie je zabijały – w niedużym rozmiarze psiaku kryje się więc całe mnóstwo energii i… łowczych zapędów! Chociaż hodowlę tych wyjątkowych psiaków rozpoczęto w wielu angielskich miastach – to właśnie z Manchesterem są one najbardziej kojarzone (skąd wzięła się nazwa rasy). Niektórzy miłośnicy psów twierdzą, że manchester terrier wywodzi się zarówno z jamnika, jak i charcika włoskiego!

Jak szkolić manchester terriera?

Przede wszystkim – manchester terriera należy szkolić od pierwszych miesięcy życia w nowym domu. Często opiekunowie psów średnich czy małych rozmiarów popełniają bardzo duży błąd – bagatelizując kwestie szkolenia swojego czworonożnego przyjaciela, twierdząc, że pies tych rozmiarów, nie zrobi im żadnej szkody. A jednak! Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pupilem małym, średnim, dużym czy olbrzymim – skłonność do negatywnych zachowań nie zależy od rasy psa, tylko od… jego charakteru. I to właśnie nad osobowością, zachowaniami psa należy pracować od początku. Nasz psiak, aby obopólne funkcjonowanie w domu było komfortowe i satysfakcjonujące dla obu stron, powinien znać hierarchię, która obowiązuje pod danym dachem – oraz mieć świadomość, że konsekwentnie się jej trzymamy. Nawet najmniejsze ustępstwo z naszej strony może zostać odebrane przez psa jako… okazja do wykorzystania szansy na nagięcie reguł! Oprócz standardowej nauki komend – nie zapominajmy o treningach na zewnątrz, na przykład tych dotyczących wyżej wspomnianego tropienia użytkowego. Zmęczony pies to spokojny pies – a przecież na tym zależy nam w ciągu dnia, kiedy nie jesteśmy w stanie poświęcać czasu swojemu czworonogowi.

pupil rasy manchester terrier podczas zabawy piłką

Aktywności dla manchester terriera – które wybrać?

Jeśli chodzi o aktywności dla manchester terriera – jest on gotów podjąć w zasadzie każdą z nich! Oczywiście, typ aktywności dobieramy zawsze do konkretnych potrzeb naszego pupila – i, jeśli na przykład nie jest fanem pływania, nie nakłaniamy go do spędzania czasu w wodzie – jednak rzeczywiście rezolutny manchester terrier odnajdzie się w wielu z nich. Naszego czworonoga tej wyjątkowej rasy ucieszy zarówno zabawa w gonieniu za piłką, poszukiwanie „zdobyczy” w macie węchowej czy… naturalnej macie węchowej, jak przez wielu opiekunów psiaków bywa nazywana polana czy łąka! Czy spuszczanie psa na smyczy jest dobrym pomysłem w przypadku tak „łowczej” rasy jak manchester terrier? Podczas spacerów nie jest to wskazane – ponieważ nasz psiak może, ze względu na swój mocno rozwinięty instynkt, rzucić się w pogoń (na przykład za mniejszym psem). Jeśli jednak dysponujemy posesją czy też korzystamy z bezpiecznego wybiegu dla psów – jak najbardziej możemy pozwolić naszemu terrierowi na wybieganie się. W domu ciekawym rozwiązaniem będą zabawki interaktywne oraz takie gadżety, z których nasz terrier musi wyjąć jeden element (na przykład włożony do wnętrza smakołyk).

Jak wygląda manchester terrier?

Jak już wspomnieliśmy – choć manchester terrier należy do sekcji średnich i dużych psów – na „pierwszy rzut oka” wydaje się raczej… niewielki. To dobra wiadomość dla osób, które marzą o „manchesterze”, a przy tym zajmują niewielkie metraż – mogą być pewne, że ich ukochany terrier jak najbardziej odnajdzie się w nawet niedużym domu! Cechą charakterystyczną tych inteligentnych, przyjaźnie nastawionych do rodziny psów jest ich podpalane umaszczenie, smukła sylwetka oraz… spokój, niemalże „wymalowany” na pyszczku! To pupile dostojne, eleganckie, o pięknym, głębokim spojrzeniu – posiadające krótki ogon i muskularne kończyny. Nic dziwnego, że to właśnie sylwetka manchester terrierów wywołuje tak spore wrażenie na miłośnikach nie tylko terrierów, ale generalnie psów – ze względu na dużą ilość ruchu, jakiej manchester terrier regularnie zażywa, te pełne wdzięku psy zwykle nie mają problemu z nadwagą czy otyłością, choć (aby zachować zdrową i lśniącą sierść). Ciekawostką jest, że wzorzec rasy według FCI niezwykle szczegółowo opisuje… rozmieszczenie podpaleń na ciele naszego manchester terriera!

wygląd psa rasy manchester terrier

Żywienie manchester terriera – jak karmić pupila tej rasy?

Aktywny pies potrzebuje wartościowej, wysokiej jakości karmy. Oczywiście nie oznacza to, że mniej aktywne od manchester terriera czworonogi nie potrzebują „dobrze zjeść” – jednak rzeczywiście, dieta czworonogów ras bardziej aktywnych, powinna być jeszcze skrupulatniej ułożona. Nie wszyscy wiedza, że wizyta u psiego dietetyka nie musi być spowodowana nadwagą psa – i może dotyczyć chociażby przemyślanego skomponowania planu żywieniowego dla naszego pupila. Jeśli chodzi o terriery, także o manchester terriera – bardzo dobrze sprawdzi się dieta BARF. Jeśli wymaga tego sytuacja – jak najbardziej można wdrożyć zdrową suplementację dla psów, jednak pamiętajmy, by w pierwszej kolejności zawsze próbować uzupełniać ewentualne niedobory poprzez jakościową dietę. Co więcej, używane podczas szkolenia smaczki – także powinny być wysokiej jakości i dostarczać naszemu psu niezbędne składniki odżywcze. Im więcej czasu i energii poświęcimy na to, aby dobrze skomponować codzienny „jadłospis” naszego pupila – tym większe prawdopodobieństwo, że będzie cieszył się on dobrym zdrowiem, formą i samopoczuciem!

Manchester terrier – jak go pielęgnować?

Poszukujesz psa, który nie będzie gubił sierści? Jeśli raz w tygodniu wyczeszesz swojego ukochanego manchester terriera – możesz spać spokojnie! To psy, które nie stanowią większego wyzwania pielęgnacyjnego dla swoich opiekunów – o ile pamięta się właśnie o systematyczności. Jeśli chodzi o kosmetyki dla psów – zawsze wybierajmy te najprostsze, najdelikatniejsze, o jak najkrótszych składach. Chociaż manchester terriery nie są podatne na podrażnienia – nie warto stosować szamponów o intensywnym zapachu czy kolorze. Po powrocie ze spaceru czy zabawy na świeżym powietrzu – nie zapominajmy o wytarciu łap czworonoga, nawet suchym ręcznikiem (jeśli nie ubrudził się zbyt mocno). Dbajmy o kontrolę oczu, uszu i zębów pupila – oraz o obcinanie pazurków. Bez wątpienia ogromna zaletą posiadania właśnie „manchesterów” jest… oszczędność na groomerze! Decydując się na psa o krótkiej sierści – nie musimy planować budżetu z uwzględnieniem wizyt u psiego fryzjera, które w większych miastach mogą sięgać kwoty nawet około 500 złotych.

Jakie zabawki dla manchester terriera?

Zabawki dla naszego czworonoga zawsze powinny być uważnie wybierane – nieistotne czy robimy to stacjonarnie czy przez internet. Zbyt mała zabawka może nie tylko doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu naszego psa, ale także do jego śmierci (na przykład przez zadławienie niewielkim elementem) – dlatego tak ważne jest, aby niedużym psom dawać takie zabawki i gadżety, które będą w pełni bezpieczne i komfortowe podczas zabawy dla samego czworonoga. Różnego rodzaju gryzaki, szarpaki, maty węchowe, zabawki interaktywne czy pluszaki – jak najbardziej sprawdzą się w przypadku naszego psiaka. Czy jednak im większy wybór – tym lepiej? Niekoniecznie. Wielu behawiorystów radzi, aby raz na jakiś czas schować psu zabawki – zostawiając mu na przykład 3 czy 4 jego ulubione. Po miesiącu następuje zamiana zabawek – i wówczas nasz czworonożny przyjaciel znów może cieszyć się „nowościami”! Dbajmy o to, aby nasz psiak rzeczywiście rozwijał się poprzez korzystanie z ciekawych, stymulujących jego intelekt zabawek – a jeśli zauważamy niepokojące symptomy (na przykład dosiadanie maskotek) rozważmy kastrację pupila, rozmawiając o niej zarówno z weterynarzem, jak i doświadczonym behawiorystą.

manchester terrier spaceruje

Zalety posiadania manchester terriera

Rezolutny, inteligentny, oddany rodzinie, sceptycznie nastawiony do innych, szybko uczący się, kochający aktywności – o zaletach manchester terriera można mówić wiele. To cudowny psiak dla rodzin – także dla tych z dziećmi, ponieważ z reguły fantastycznie się z nimi dogaduje! Jeśli w naszym domu jest jednak jeszcze jeden pupil – na przykład mniejszy od terriera psiak czy gryzoń – prawdopodobnie, aby oba zwierzaki mogły się „polubić”, a przede wszystkim zaakceptować – konieczna będzie pomoc behawiorysty. Z oczywistych względów – nasz „manchester” może uznać chomika czy świnkę morską za zwierzynę łowną. Inną sytuacją jest ta, kiedy nasz psiak od początku wychowuje się z mniejszym pupilem – wówczas szanse na bezproblemowe „dotarcie się” zwierzaków, są znacznie większe niż w przypadku poprzednich okoliczności! Niewątpliwą zaletą posiadania manchester terriera jest też jego przyjemna aparycja, wielkość pozwalająca na mieszkanie z psem na nawet niewielkiej przestrzeni oraz jego bezproblemowa pielęgnacja – co sprawia, że to doskonały psiak dla osób, które nie przepadają za rozmaitymi zabiegami pielęgnacyjnymi u psów.

Wady posiadania manchester terriera

Marzysz o spacerach z psem, podczas których Twój pupil biega spuszczony bez smyczy – nie zaczepiając przy tym innych spacerujących? W takim razie – manchester terrier nie jest czworonogiem dla Ciebie. Jego instynkt łowiecki, wynikający z wyhodowania rasy na potrzeby „polowania” na szczury sprawia, że spacery muszą odbywać się na solidnej smyczy – w innym razie możemy doświadczyć ucieczki psa za tropem, którym może być nawet… mniejszy od niego pies. Pamiętajmy, że to my jako opiekunowie naszego pupila, odpowiadamy nie tylko za jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale także za to, aby inne spacerujące osoby i czworonogi, mogły czuć się komfortowo. Wadą dla wielu z nas może okazać się też cena psa – która waha się od 4000 do nawet 6000 złotych za szczenię. Finalny koszt pupila zależy oczywiście od hodowli – a konkretnie od jej renomy oraz osiągnięć rodziców naszego przyszłego członka rodziny. Przygotowując się na przyjęcie szczenięcia w domu – nie zapomnijmy o skompletowaniu przemyślanej wyprawki dla szczeniaka, w której znajdą się także różnego rodzaju zabawki (na przykład te, które będą wspierać jego prawidłowy rozwój od pierwszych miesięcy życia!).

szkolenie psów rasy manchester terrier

Manchester terrier – podsumowanie

Manchester terriery to piękne, bystre psiaki – które potrzebują zdecydowanego, konsekwentnego opiekuna. Szkolenie psa wcale nie jest dla niego karą – wręcz przeciwnie! Pies, który zna granice panujące w naszym domu, wie co można, a czego nie – czuje się najzwyczajniej w świecie bezpieczniej i bardziej komfortowo. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby wyszkolić naszego psa – możemy skorzystać ze wsparcia trenera psów. Pamiętajmy jednak, że szkolenia związane z zachowaniami psa i te z trenowaniem konkretnej dyscypliny sportowej – różnią się od siebie. W ferworze wielu aktywności, jakich przyjdzie nam doświadczać z naszym ukochanym manchester terrierem, nie zapominajmy o bliskości i czułości – które kocha ten pełen uroku „wrażliwiec”! Osoby mieszkające w domach docenią umiejętność stróżowania pupila tej wyjątkowej rasy – który ze względu na sceptyczne podejście do obcych, z całą pewnością nie pozwoli wejść obcej osobie na teren posesji, jaki zajmuje jego rodzina!