Jack russell terrier to jeden z najbardziej znanych i lubianych terrierów – mimo niewielkich rozmiarów wykazujący się niezwykłą żywiołowością i dynamiką na co dzień! Jack russell terriery są niezwykle inteligentne, sprytne i „zaradne” – dzięki czemu odnajdą się w każdych warunkach. Ze względu na wysoką potrzebę aktywności – znacznie łatwiej będzie wychowywać i szkolić go w domu, jednak jeśli marzymy właśnie o tej uroczej, porównywanej do „chochlików” rasie, a zarazem mieszkamy na mniejszej powierzchni… nie zrażajmy się! Wychodząc na trzy spacery dziennie z naszym jack russell terrierem, zapewniając mu sporo atrakcji w warunkach domowych – na przykład poprzez różnego typu zabawki i gadżety dla psów – oraz dopuszczając go do innych domowników (także dzieci, z którymi wspaniale potrafi się „dogadywać” na co dzień!) i zwierząt, możemy być pewni, że rozwój pupila odbywa się dokładnie tak, jak powinien. Jack russell terriery są psiakami wesołymi, towarzyskimi, o naturze łowcy – dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawiać go samego sobie, a naturalnie stymulować jego aktywność fizyczną i psychiczną. Co warto wiedzieć o tej nietuzinkowej rasie niemalże dla każdego? Podpowiadamy!

wzrost: 25-30 cm

waga: 5-6 kg

długość życia: 13-16 lat

wygląd psa rasy jack russell terrier

Jack russell terrier – mały pies o dużej potrzebie aktywności!

Jeśli na co dzień nie lubisz bądź nie masz możliwości częstego, aktywnego spędzania czasu – z całą pewnością jack russell terrier nie jest dla Ciebie. Czasem dajemy się nabrać na małą potrzebę aktywności u czworonogów małych ras – podczas gdy może zdarzyć się tak, że pupil niewielkich rozmiarów potrzebuje dużo więcej zabawy i ruchu na świeżym powietrzu od średniego czy dużego psa! Między innymi to właśnie dlatego jack russell terrier raczej nie są polecane na pierwszego psa – owszem, ich pozytywne nastawienie do ludzi, pobudzanie nas na co dzień oraz niesamowity spryt, którym zadziwiają nie tylko domowników, ale i gości, są jak najbardziej pożądane przez wielu właścicieli psów, jednak ze względu na swoją silną osobowość niektórym, mniej doświadczonym z nas mogą sprawiać kłopoty szkoleniowe. Jack russell terrier nienawidzi się nudzić – jest bardzo ruchliwym i żywiołowym psem, niemalże nieustannie potrzebującym wrażeń. Tę kwestię warto wziąć pod uwagę decydując się na konkretną rasę – ponieważ jeśli pies nie będzie otrzymywał na co dzień tylu bodźców ile potrzebuje, bardzo szybko stanie się nieszczęśliwy, co może objawiać się nieposłuszeństwem wobec opiekuna.

Skąd pochodzi jack russell terrier?

Rasa jack russell terrier swoją ciekawą nazwę zawdzięcza pierwszemu hodowcy żywiołowych, niedużych psiaków – Johnowi Russellowi, o pseudonimie „Jack”. To psiaki brytyjskie, pierwotnie wykorzystywane w polowaniach na listy – dzisiaj jednak spełniające się w roli radosnych i lojalnych towarzyszy codzienności. Chociaż wygląd pupili może na to nie wskazywać – są to typowe psy myśliwskie, z czego wynika ich tak duża potrzeba aktywności. Oficjalna historia tej pełnej uroku, inteligentnej rasy rozpoczęła się jednak nie w Wielkiej Brytanii, a Australii – gdzie w 1972 roku powstał „Jack russell terrier Club of Australia”. To właśnie dlatego do dziś Australia posiada decydujące słowo na temat rozwoju rasy. Oczywiście – fakt, że „jacki” dzisiaj towarzyszą wielu z nas w roli psów rodzinnych (nie bez powodu to właśnie one polecane są do domów z dziećmi!) nie oznacza, że ich spryt i umiejętności łowieckie nie są wykorzystywane w polowaniach miedzy innymi na świstaki (choć oczywiście jest to znacznie rzadsze niż decydowanie się na psiaka w celach stricte „towarzyskich”). To, co warto widzieć o psach tej rasy, to także ich ogromna silna wola – która sprzyja szkoleniom!

Osobowość psa rasy jack russell terrier – jaka jest?

Duża dynamika, radość, pozytywna energia, serdeczne usposobienie, ale i umiejętność „postawienia na swoim” to tylko kilka cech jack russell terriera. Ze względu na swoją inteligencję – psiaki te są niezwykle pojętne (co więcej, lubią się uczyć!). To pupile, które nie szczekają szczególnie często, są otwarte na spędzanie czasu z dziećmi i innymi pupilami, choć – ze względu na instynkt łowiecki – spuszczone ze smyczy na spacerach mogą mieć tendencję do uciekania. Aby jack russell terrier mógł „wyszaleć się” na co dzień – nie wystarczą standardowe spacery. Dobrym pomysłem na aktywności dla tego uroczego, sprytnego czworonoga będzie wykorzystanie maty węchowej czy zabawek interaktywnych, a także wspólne wycieczki czy wizyty na wybiegach i placach zabaw dla psów. Jack russell terrier niemalże nieustannie chętny jest do zabawy – co nie oznacza, że nie ceni sobie także bliskości i czułości z opiekunem, któremu jest niesamowicie oddany. Co więcej, jeśli w ocenie naszego psa nie będziemy traktować go dobrze – bardzo dosadnie będzie w stanie poinformować nas o swoim niezadowoleniu. Szukasz sportu dla „jacka”? Postaw na tropienie użytkowe, które sprawi mu ogromną frajdę!

jack russell terrier na spacerze

Jak wygląda jack russell terrier?

Jack russell terrier to mały, zwinny psiak – o charakterystycznych, oklapniętych uszach w kształcie litery V. Inną cechą typową dla rasy jest umaszczenie z przewagą koloru białego, na którym znajdują się plamy w różnych odcieniach (zarówno jasnopłowe, jak i brązowe czy czarne). Zawsze jednak to właśnie wyżej wspomniana barwa biała powinna być najbardziej widoczna, dominująca w całym wyglądzie psiaka. Nie wszyscy wiedzą, że pełne wigoru jack russell terriery mogą posiadać zarówno zupełnie gładką, jak i nieco szorstką sierść – jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie wymagają one skomplikowanej pielęgnacji. Najwięcej innego niż białe umaszczenia znajduje się u „jacków” w okolicach oczu – co ciekawe, są to psiaki dłuższe niż wyższe, a ich nogi pozostają krótkie. To psy z reguły niechorowite i silne – zwykle nienarażone na nadwagę (ze względu na mnóstwo aktywności, jakie podejmują się każdego dnia!).

Jak dbać o pupila rasy jack russell terrier?

Aby optymalnie zadbać o naszego czworonoga rasy jack russell terrier powinniśmy zapewnić mu nie tylko podstawy takie jak poczucie bezpieczeństwa, spokój, żywienie, pielęgnację czy dostęp do lekarza weterynarii – ale także, co chyba nikogo już nie zdziwi, tyle aktywności fizycznej i intelektualnej, ile potrzebuje. Dopuszczając „jacka” do innych ludzi i zwierząt – miejmy jednak kontrolę nad sytuacją, ponieważ – ze względu na swoje myśliwskie zapędy – jack russell terrier może potraktować inne, małe zwierzęta jak… zwierzynę łowną! Im szybciej rozpoczniemy przemyślane szkolenie „jacka” – tym lepiej dla obu stron. To ważne, aby procesy wychowawcze psiaka tak żywiołowej rasy były serdeczne, a przy tym konsekwentne – ponieważ kiedy nasz czworonóg wyczuje, że z zmieniamy zdanie czy też pozwalamy mu na wszystko… bardzo szybko może to wykorzystywać. Pamiętajmy, że jeśli raz pozwolimy psu spać w naszym łożku – będzie tak już zawsze. Podobnie z innymi sytuacjami z życia codziennego – zanim więc zgodzimy się na konkretną kwestię, dobrze zastanówmy się czy aby na pewno chcemy, aby tak właśnie było.

Żywienie jack russell terriera – co warto o nim wiedzieć?

Żywienie jack russell terriera powinno obejmować dostarczanie psu tej rasy szeregu niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie sprawdzać skład karmy dla psa – a jeśli zauważymy, że zawarty w niej składnik uczula naszego czworonoga, zastosować dietę eliminacyjną. W szkoleniu naszego bystrego, pełnego pozytywnej energii psiaka, wesprze stosowanie smaczków – to ważne, aby także przekąski, które na co dzień dostaje nasz psiak, były równie wartościowe i smaczne co karma. Nie ulega wątpliwości, że żywienie przedstawicieli tej interesującej, wesołej rasy nie jest zbyt skomplikowane – pamiętajmy jednak, aby nie zrzucać psu resztek ze stołu (nawet jeśli bardzo intensywnie o to prosi!). Pamiętajmy, że niektóre rasy z natury są łasuchami – na szczęście codzienna, porządna dawka aktywności sprawia, że z reguły nie są narażone na wahania masy ciała!

jack russell terrier leży w łożku

Jak pielęgnować jack russell terriera?

To, o czym warto pamiętać w kontekście pielęgnowania tych niedużych, kochających ruch i zabawę terrierów, to systematyczne wyczesywanie ich sierści. W okresie linienia – robimy to codziennie, a przy wyborze rasy warto pamiętać o tym, że zaniedbując kwestię wyczesywania psów w tym wyjątkowym czasie, musimy liczyć się z włosami znajdującymi się w całym domu czy mieszkaniu. Do kąpieli tych pełnych naturalnego wdzięku czworonogów stosujemy kosmetyki wysokiej jakości, najlepiej bazujące na naturalnych składach – znajdziemy je dziś w większości sklepów internetowych i stacjonarnych (zarówno zoologicznych, jak i tych dla groomerów). Przemyślana pielęgnacja czworonogów powinna obejmować także czyszczenie uszu, oczu i zębów psiaka – oraz regularne obcinanie jego pazurków. Opiekunom psów, których psy potrafią bardzo obficie linieć – przyda się solidny odkurzacz (jednak ta kwestia nie powinna zniechęcić nas do wyboru tych wiernych, oddanych i bardzo inteligentnych psów jako towarzyszy dla swoich rodzin!).

Jack russell terrier – jakie zabawki lubi?

Choć każdy psiak posiada oczywiście swoje indywidualne preferencje co do rodzaju zabawek – jack russell terrier uwielbia te najbardziej urozmaicone, które mogą zaskoczyć go zarówno swoją budową, strukturą, jak i dźwiękami! Im bardziej ciekawa, przemyślana zabawka – tym większa frajda dla rezolutnego „jacka”, dlatego tak ważne jest, aby wybierać je w sposób świadomy, bazując na konkretnych emocjach psa. Pamiętajmy, by zarówno zabawki, jak i inne akcesoria dla czworonogów kupować zawsze w miejscu, w którym znajdują się gadżety dedykowane czworonogom – ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasz pupil będzie bezpieczny podczas zabawy. Niestety nadal zdarza się, że opiekunowie psów proponują im zabawę przedmiotami przeznaczonymi dla dzieci – co może skończyć się nie tylko uszczerbkiem na zdrowiu psiaka, ale także (w skrajnych wypadkach) jego utratą życia.

pies rasy jack russell terrier w lesie

Zalety posiadania jack russell terriera

Jack russell terrier to psiak, który fantastycznie dogaduje się nawet z najmłodszymi członkami rodziny – a z którym codzienność w żadnym razie nie jest nudna czy pozbawiona przygód! Te aktywne, dynamiczne, chętne do zabawy psiaki są też niezwykle inteligentne i pojętne – co więcej, doskonale sprawdzą się w dyscyplinie sportowej dla psów, jaką jest tropienie użytkowe. Jack russell terriery mają też ciekawą, charakterystyczną aparycję – a dzięki niewielkim rozmiarom z powodzeniem odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. To wspaniali towarzysze codziennych chwil, którym nie brakuje czułości, ale i odwagi w działaniu – co sprawia, że niektórzy z nas decydują się wyszkolić uroczego „jacka” także w roli… domowego stróża! Jeśli szukasz aktywnej, wesołej rasy, która być może zmotywuje Cię do większej ilości ruchu na co dzień – jack russell terrier z całą pewnością jest dla Ciebie!

Wady posiadania jack russell terriera

Wyzwaniem dla osób – szczególnie tych, które wcześniej nie miały do czynienia z tak ruchliwą, dynamiczną rasą jak jack russell terrier – może być dość duża w porównaniu do innych psów. Co więcej, zaniedbanie szkolenia czy też wychowanie psiaka w sposób niekonsekwentny może sprawić, że to urocze „żywe srebro” bardzo łatwo „wejdzie nam na głowę”. Spacery z russell terrierem powinny odbywać się też zawsze na smyczy – ponieważ ze względu na naturalny instynkt łowiecki, napotkane na spacerze małe zwierzęta czy ptaki, „jack” potrafi potraktować jak zwierzynę łowną. O ile rasa ta rzeczywiście polecana jest dla rodzin – o tyle bystre jack russell terriery łatwiej porozumieją się ze starszymi niż z młodszymi dziećmi (co nie oznacza, że kontakt psiaka z nimi powinien odbywać się bez nadzoru osób dorosłych!).

pies rasy jack russell terrier bawi się z dziećmi

Jack russell terrier – podsumowanie

Jack russell terriery nie od dziś cieszą się bardzo dużym powodzeniem – ze względu na wiele pożądanych przez właścicieli psów cech. Jak się jednak okazuje, przedział cenowy w przypadku tej nietuzinkowej rasy jest dość spory – ponieważ za szczenię jack russell terriera musimy zapłacić od 2500 do nawet 5000 złotych. Oczywiście, koszt zakupu szczeniaka może być jeszcze większy – wszystko zależy od renomy danej hodowli, z której decydujemy się wziąć psiaka pod swój dach. Chociaż jack russell terriery i inne psy rasowe są znacznie rzadziej spotykane w schroniskach niż kundelki – jeśli nasz czworonożny przyjaciel pochodzi właśnie stamtąd, nie bójmy się porozmawiać z behawiorystą o tym od czego zacząć szkolenie pupila tak, aby skutecznie wyeliminować być może nabyte już przez psiaka niewłaściwe nawyki.