Cairn terrier to niewielki przedstawiciel najstarszych terrierów Wysp Brytyjskich, a konkretnie Szkocji. Wieki przebywania z człowiekiem w roli jego wiernego towarzysza – nie zmieniły go jednak nadto! Psiak ten nadal zachowuje swoją surową aparycję, wyznaczoną przez instynkt odwagę i pewność siebie – choć kiedyś z zapałem wskakiwał do lisich i borsuczych nor, dziś jest raczej przyjaznym towarzyszem i aktywnym członkiem kochającej go rodziny. To żywiołowy i żwawy terierek o wyglądzie sympatycznego łobuza. Jest pełen energii, ekstrawertyczny i niezbyt skory do tego, by ulegać (co ciekawe – z zapałem uczy się nowych sztuczek!) Jego twarda, szorstka sierść nie sprawia problemów, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana. Cairn Terrier kocha aktywność na świeżym powietrzu i przestrzeń, gdzie może oddać się swojemu instynktowi łowieckiemu w polowaniu na gryzonie, chociaż zwykłe zabawy imitujące polowanie też mu wystarczą. Mowa tu o aportowaniu, symulacji polowań, wspólnym bieganiu, psich wybiegach i nie tylko. Komu sprawdzi się ta radosna, aktywna rasa, a kto powinien zastanowić się nad wyborem pupila o innych cechach? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: 23-30 cm (suczka), 25-33 cm (samiec)

waga: 6-8 kg (suczka), 6-7,3 kg (samiec)

długość życia: 12-15 lat

pies rasy cairn terrier bawi się na świeżym powietrzu

Cairn terrier – skąd pochodzi?

Cairn terrier to jedna z najdawniejszych ras tak zwanych psów pracujących w Szkocji. Samo słowo „cairn” odnosi się do kamienistych kopców lub naturalnie usypanych skał typowych dla północnych rejonów Wysp Brytyjskich. Nazwa ta idealnie opisuje charakter tych niewielkich psów, które słyną z nieustępliwości i twardości, podobnie jak skały. Ich przodkami były małe, szorstkowłose czworonogi spotykane w szkockich górach Highlands oraz na wyspie Skye. Bliskimi krewnymi cairn terriera są west highland white terrier, skye terrier i terier szkocki, a początkowo wszystkie były uważane za jedną jednostkę, różniącą się jedynie umaszczeniem. W gęstych zaroślach to właśnie małe teriery sprawdzały się najlepiej – dlatego też szybko zdobyły uznanie wśród szlachty, która wykorzystywała je do przeszukiwania kopców, w których ukrywały się gryzonie lub uważane za szkodniki lisy czy borsuki. Około 1837 roku, na wyspie Skye, ród Mac-Leodów założył jedną z najstarszych hodowli cairn terrierów, a w 1860 roku pies pojawił się na pierwszej wystawie. Nazwa „krótkowłosy skye terrier” była myląca, więc w 1910 roku miłośnicy rasy zaproponowali obecną nazwę, czyli cairn terrier.

Jaką osobowość ma cairn terrier?

Niezależnie od tego, czy mówimy o długim spacerze w lesie, dzikiej zabawie na wybiegu dla psów czy skoncentrowanej pracy na boisku sportowym -energiczny cairn terrier jest entuzjastycznie zaangażowany w każdą aktywność z rodziną. Jako terier myśliwski, który nieustannie tropił wydry, lisy i borsuki pod stertami kamieni na szkockich wrzosowiskach, przebywanie na łonie natury cairn terrier ma we krwi. Podczas zabaw nie tylko biega, ale też kopie, próbując polować. Jego instynkt łowiecki, który jest naturalny wśród terrierów, można hamować poprzez konsekwentne szkolenie, co pozwala dobrze ułożonym i uspołecznionym cairn terrierom cieszyć się czasem swobodnym bieganiem bez smyczy. To pies o radosnym usposobieniu, energiczny i silny – charakteryzuje go duży temperament i zdecydowany charakter. Jest pewny siebie, towarzyski i przyjazny w stosunku do ludzi. Jeżeli pozostawimy go samego sobie, pupil zacznie przejawiać skłonności destrukcyjne. Ponadto to psiak, który łatwo dostosowuje się do nowych warunków, dlatego można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Na ogół nie ma problemów z dziećmi, chociaż woli starszych domowników. Zazwyczaj toleruje też inne psy i nie prowokuje konfliktów, ale w przypadku agresywnego psa nie cofnie się przed obroną.

młody cairn terrier podczas pieszczot

Jakich aktywności potrzebuje cairn terrier?

Początkowo cairn terriery pełniły funkcję psów myśliwskich – ich głównym zadaniem było polowanie na wydry, wypłaszając je z wody. Dzięki swojej odwadze, zwinności i kompaktowemu rozmiarowi, świetnie sprawdzały się w polowaniach na lisy, tchórze, łasice i borsuki. Chociaż psiaki tej rasy potrafiły ścigać zdobycz po trudno dostępnych zakamarkach – współczesne cairn terriery głównie grają rolę towarzyszy. Choć nie podlegają już testom pracy, niektóre z nich uczestniczą w zawodach dla norowców (kilka z nich również odnajduje się w konkurencjach, takich jak agility czy flyball). Ich wrodzony instynkt myśliwski jest jednak nadal żywy i czasem bierze górę – jeśli wyczują ciekawy zapach lub trop, mogą zignorować wezwanie właściciela i się oddalić (dlatego od samego początku trzeba konsekwentnie trenować przywołanie i nagradzać pupila za posłuszeństwo!). Cairn terrier to inteligentne zwierzę, które chętnie się uczy. Pieski te są zmotywowane zadowoleniem swojego właściciela, więc mogą nauczyć się zarówno podstaw posłuszeństwa, jak i różnych sztuczek – jednak osiągnięcie tego wymaga konsekwencji, cierpliwości i odpowiednich zachęt, takich jak ulubione smakołyki. Oprócz tego potrzebują – jak wszystkie terriery – sporo ruchu i aktywności umysłowej, która dostatecznie ich zmęczy.

Żywienie psa rasy cairn terrier

Cairn terrier zazwyczaj ma dobry apetyt i nie jest wybredny, ale trzeba zwracać uwagę na jego skłonność do tycia. – dlatego ważne jest, aby dostosować jego dietę do indywidualnych potrzeb i trybu życia. Możesz wybrać miedzy innymi gotowe suche karmy renomowanych firm, które są bogate w białko. Jeśli preferujesz domowe jedzenie dla swojego pupila, ważne jest, aby uzupełnić je preparatami wapniowo-witaminowymi i mineralnymi. Oprócz tego warto rozdrobnić lub podawać surowe owoce i warzywa jako smaczne przekąski. Dzienną porcję jedzenia najlepiej podzielić na dwa posiłki, co pomaga w lepszym strawieniu posiłku. Wybór odpowiedniej mokrej karmy może być wyzwaniem, ze względu na ogromną różnorodność dostępnych produktów na rynku i często sprzeczne opinie – w takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem lub hodowcą, który ma doświadczenie w żywieniu psów i może doradzić, jakie opcje są najlepsze dla konkretnego zwierzaka. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i ma swoje unikalne potrzeby żywieniowe – zależne od czynników takich jak wiek, waga, rasa, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej (dlatego warto dostosować dietę do indywidualnych wymagań swojego czworonoga).

Cairn terrier – jak wygląda?

Cairn terrier to mały pies o nieco przysadzistym wyglądzie – zwłaszcza z przodu, w okolicy karku oraz głowy (miejsca te są bowiem gęsto porośnięte sierścią, przez co wydaje się, jakby cairn terrier miał brodę i wąsy!). Oprócz tego piesek jest pokryty bujną, szorstką sierścią w różnorodnych odcieniach kremowego, pszenicznego, rudo-czerwonego, szarego, prawie czarnego oraz pręgowanego koloru. To właśnie barwy idealnie odzwierciedlają kamienisty krajobraz Wyżyny Szkockiej, gdzie pierwotnie  te psy były używane do polowania. Mocne i solidne łapy cairn terrierów są idealne do kopania, co wywodzi się z przeszłości tej rasy. Cairn terrier posiada też obfitą, szorstką warstwę włosów o gęstym podszerstku. Włosy mogą lekko się falować, ale sierść bez podszerstka jest niepożądana. Co do umaszczenia – akceptowane są jednolite barwy wyżej wymienione. W przypadku jasnej maści pyszczek cairn terriera może mieć nieco inny odcień zbliżony do szarego bądź czarnego – jest to normalne i akceptowalne w oficjalnym opisie rasy. Ponadto włosy niektórych cairn terrierów posiadają jasny odcień na końcówkach.

pupil rasy cairn terrier podczas odpoczynku

Pielęgnacja cairn terriera – o co warto zadbać?

Cairn terrier posiada sierść twardą i szorstką, która nie linieje, o ile jest właściwie pielęgnowana. Aby utrzymać ją w doskonałej kondycji, konieczne jest regularne trymowanie, polegające na usuwaniu martwego włosa co dwa i pół do trzech miesięcy, w zależności od tempa wzrostu sierści. Ten zabieg można przeprowadzać palcami lub wykorzystując trymery. Ważne jest, aby sierść miała równą długość na całym ciele, z wyjątkiem obszaru wokół głowy, gdzie jest nieco dłuższa i tworzy kryzę. Pierwsze trymowanie powinniśmy wykonać u szczeniąt w okolicach czwartego miesiąca życia. Zaleca się krótkie sesje trymowania, które często się powtarzają, aby przyzwyczaić psa do zabiegu i zachować równomierne odrastanie sierści o pożądanej szorstkiej strukturze. Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację, cairn terriera wystarczy regularnie czesać (najlepiej co dwa tygodnie), korzystając ze specjalnej szczotki dla pudli oraz rzadkiego grzebienia. Po zabiegach pielęgnacyjnych myjemy naszego pupila szamponem dla szorstkowłosych psów (można także użyć odżywki). Po kąpieli powinniśmy rozczesać włosy naszego czworonoga i dokładnie je wysuszyć. Niestety w przypadku zabaw na powietrzu mycie może okazać się częstym zabiegiem, ponieważ długa sierść jest podatna na brudzenie się (znacznie bardziej niż krótka).

Zalety posiadania psa rasy cairn terrier

Cairn terrier jest energicznym, towarzyskim i uroczym psem, który może stać się wspaniałym towarzyszem, jeśli właściciel jest przygotowany na poświęcenie czasu i włożenie wysiłku w jego pielęgnację i szkolenie. Jakie są główne zalety posiadania psa rasy cairn terrier? Psiak ten często jest opisywany jako dobry przyjaciel dla starszych dzieci. Jest żywiołowy i pełen energii, co sprawia, że może być doskonałym druhem do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Ponadto to rasa naturalnie czujna i spostrzegawcza – nasz cairn terrier doskonale odnajdzie się więc w roli stróża! Cairn terriery słyną także z brania udziału w różnego rodzaju wystawach, pokazach i zawodach psich sportów. Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości ruchu – psiaka jak najbardziej można trzymać w domu. Wychodząc na spacery, trzeba po prostu zadbać o to, aby się wybiegał. Warto wiedzieć, że cairn terrier nie gubi sierści – jego włosy są twarde i szorstkie. Owszem, wymagają skrupulatnej pielęgnacji, ale nie ma tu mowy o linieniu. Ponieważ psiak jest niewielki – nie wymaga dużej ilości jedzenia. Gdyby nie konieczność pielęgnacji – byłby czworonogiem absolutnie niedrogim w utrzymaniu!

ciemniejsze umaszczenie psa rasy cairn terrier

Wady posiadania psa rasy cairn terrier

Posiadanie psa rasy cairn terrier niesie ze sobą pewne wyzwania i wady, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na przyjęcie psa do naszej rodziny. Przede wszystkim cairn terrier ma twardą sierść, która wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak trymowanie i szczotkowanie – co może być czasochłonne i kosztowne, a niektórzy właściciele mogą uważać to za uciążliwe. Jeżeli chodzi o zachowanie, to cairn terrier ma tendencje do pościgów za małymi zwierzętami, więc może atakować inne zwierzęta domowe (może być problemem, zwłaszcza jeśli żyjemy w okolicach, gdzie jest wiele dzikich zwierząt – lub na obszarach miejskich). Z charakteru nie jest to pies w stu procentach posłuszny ludziom. Cairn terrier ma silny charakter i jest niezależny – to oznacza, że może być uparty i ma swoje własne pomysły na to, co chce zrobić. Dla początkujących właścicieli psów taki pupil okaże się wymagający z wielu powodów – przede wszystkim pies wymaga szkolenia i socjalizacji, a także wysokiego stopnia zaangażowania w jego pielęgnację. Co więcej – cairn terrier nie znosi nudy, więc potrzebuje właściciela, który również lubi aktywne spędzanie czasu!

cairn terrier na zawodach

Cairn terrier – podsumowanie

Cairn terrier to czworonóg, który wywodzi się ze Szkocji. Niegdyś był to pies myśliwski, szczególnie ceniony przez brytyjską arystokrację. Choć dzisiaj nadal przejawia zachowanie dyktowane dzikimi instynktami łowieckimi – w gruncie rzeczy jest to bardzo przyjazny psiak! Jego sierść jest mocna, przez co cairn terrier nie linieje obficie. Oprócz tego ten mały terrier przywiązuje się do swojego właściciela, dogaduje się z dziećmi, lecz w przypadku kontaktu z innymi, mniejszymi zwierzakami… warto zachować ostrożność! Jego wychowanie opiera się na socjalizacji i dostarczaniu mu rozrywki. Cairn terrier wymaga codziennego dostępu do ruchu na świeżym powietrzu. Co więcej, jest to rasa łącząca w sobie energię i lojalność. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści i zapewnieniu psu odpowiedniej ilości ruchu – tak, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Z całą pewnością nie jest to pies dla każdego, ale dla doświadczonych opiekunów, którzy będą mogli poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie podjąć się szkolenia swojego cairn terriera – skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego behawiorysty, dzięki czemu wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem stanie się prawdziwą frajdą!