Czy psy – podobnie jak my, ludzie – mogą doświadczać problemów dermatologicznych? Oczywiście, że… tak! Choć w większości ras na skórze czworonogów znajduje się sierść – nie zmienia to faktu, że mogą one cierpieć na różnego typu mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości związane ze skórą. Czy nasz pupil musi być alergikiem, aby chorować “skórnie”? Niekoniecznie. Owszem – czworonogi ze zdiagnozowaną alergią (zarówno pokarmową, jak i środowiskową) znacznie częściej zmagają się z wysypką, zaczerwienieniem, swędzeniem skóry niż te, które alergikami nie są (wynika to w dużej mierze z ich wrażliwości na działanie nieznanego dotąd składnika karmy czy pylącego drzewa). Czasem choroba skórna u psa może pojawić się jednak na skutek zastosowania – na przykład – podrażniającego go kosmetyku. Oczywiście, jednorazowe użycie produktu o silnie uczulającym psiaka składzie nie oznacza od razu trudnej do wyleczenia choroby – jednak zaniedbanie widocznie zmienionego miejsca, jak najbardziej może nią zaowocować. Jakie choroby skórne u psów występują najczęściej, jak sobie z nimi radzić i na co może być uczulony nasz czworonożny przyjaciel? Podpowiadamy!
Jeśli chodzi o najczęściej spotykane dolegliwości na tle skórnym u czworonogów – bez wątpienia możemy zaliczyć do nich różnego rodzaju wysypki, zaczerwienienia, ropne wysięki łupież czy miejscowe wyłysienia, a także tak zwane “nadżerki”. To, co istotne w kwestii psich chorób skórnych to fakt, że wpływają one nie tylko na formę fizyczną czworonoga, ale także jego samopoczucie – nieustanna chęć drapania się, wylizywania ran czy ocierania się nimi o przedmioty (w celu osiągnięcia chwilowej ulgi) sprawia, że nasz pupil rzeczywiście może stać się rozdrażniony, zirytowany, apatyczny. Najczęściej weterynarze przepisują na tego typu schorzenia silnie działające maści przeciwgrzybicze i antybakteryjne – ponieważ to zwykle bakterie i grzyby stanowią doskonałą “bazę” do powstania uciążliwej dla psa choroby skórnej. Pamiętajmy jednak, że samo w sobie leczenie doraźne nie wystarczy – dobry, doświadczony weterynarz (zanim przepisze konkretny lek) powinien przede wszystkim dowiedzieć się co jest źródłem problemów skórnych psa, zamiast traktować go niczym “królika doświadczalnego”. Bez zdiagnozowania pierwotnej przyczyny kłopotów – prawdopodobnie zawitamy do gabinetu lekarza weterynarii szybciej niż byśmy tego chcieli!
Jak znaleźć dermatologa dla psa?
O ile mieszkańcy większych miast nie powinni mieć większego kłopotu ze znalezieniem lekarza specjalisty dla swojego psiaka – o tyle nieco inaczej ma się sytuacja w mniejszych miejscowościach czy na wioskach. To właśnie umówienie wizyty do odpowiedniej osoby stanowi pierwszy krok do sukcesu leczenia! Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że pójście z cierpiącym na chorobę skórną psiakiem do weterynarza – okulisty czy weterynarza – onkologa nie przyniesie oczekiwanego efektu. Na szczęście – coraz częstszą praktyką lekarzy, specjalizujących się w danej dziedzinie, jest cykliczne przyjmowanie w gabinetach w małych miastach (dzięki czemu opiekunowie zwierząt wymagających szczególnej opieki – nie muszą regularnie jeździć do klinik znajdujących się z dala od ich miejsca zamieszkania). Kiedy natrafimy już na odpowiednią osobę – wykonajmy zlecone przez nią badania, a następnie wdrożmy przynoszące psu ulgę leczenie (niezależnie od tego czy opierać będzie się ono na zastosowaniu maści sterydowej, antybiotyku, leku w formie zastrzyku czy kąpielach w specjalnych, niwelujących swędzenie szamponach). W czasie kuracji ważne jest też obserwowanie psa – oraz zwracanie mu uwagi za każdym razem, kiedy będzie próbował na nowo rozdrapywać ranę.
Alergie a choroby skóry psa
Dolegliwości związane ze skórą psa mogą wynikać też z alergii. Jak wielu z nas wie (również ze względu na doświadczenia z własnymi czworonogami) – alergie u psów można podzielić na pokarmowe, jak i środowiskowe. Jako opiekunka pięcioletniego maltańczyka, o którego alergii dowiedziałam się cztery lata temu, z całą pewnością mogę stwierdzić, że są to dolegliwości uporczywe – jednak jak najbardziej da się z nimi normalnie funkcjonować. Wiem już, że mój pupil będzie przyjmował sterydy do końca swojego życia – natomiast znosi je dobrze, co oczywiście bardzo mnie cieszy. Jeśli psiak na stałe przyjmuje leki – nie tylko alergiczne, ale każde inne – warto co jakiś czas wykonywać mu badanie krwi, uwzględniające także tak zwane “parametry wątrobowe”. Aby dowiedzieć się czy zaczerwieniona skóra, wysypka, swędzenie i załzawione oczy psa wynikają z alergii – należy wykonać badania, które (niestety) nie należą do najtańszych. Koszt dowiedzenia się czy nasz czworonóg ma alergię pokarmową czy środowiskową waha się w okolicach 400 złotych, natomiast kolejne 400 złotych zapłacimy już za uzyskanie informacji na temat konkretnego spisu alergenów (dowiadując się na przykład, że nasz pupil uczulony jest na mięsko z królika czy konkretny rodzaj trawy).
Zmiany skórne pupila – podsumowanie
Nasi czworonożni przyjaciele nie są wolni od uporczywych chorób skórnych – z czego każda z nich wymaga odpowiedniego podejścia, diagnozy, leczenia, wdrożenia nieco innych kroków. Czasem zaczerwienienie skóry nie jest niczym, co powinno spędzać nam sen z powiek – jednak zdarza się, że od pozornie delikatnego symptomu rozpoczyna się nierówna walka ze schorzeniami. Atopowe zapalenie skóry u psa, grzybica, nowotwory skóry, głębokie bądź powierzchowne zapalenie skóry na tle bakteryjnym czy alergiczne pchle zapalenie to tylko kilka z wielu chorób skóry naszych pupili. Pamiętajmy, że im szybciej zareagujemy na niespotykany dotąd objaw – na przykład nadmierne wypadanie sierści, matową lub – wręcz przeciwnie – błyszczącą, przetłuszczającą się sierść, zmiany typu krosty, strupy i guzki – tym szybciej nasz psiak znów poczuje się lepiej! To, co jako odpowiedzialni opiekunowie czworonogów możemy zarobić, aby zapewnić im szczęśliwe, dobre życie to w dużej mierze otoczenie właściwą opieką weterynaryjną – dlatego tak ważne jest, aby na każdą zmianę u psa reagować w porę!
A czy Twój pies cierpi na choroby skórne? Jak sobie z nimi radzicie?