Nie ulega wątpliwości, że pierwsze marzenie o przyjacielskim, radosnym czworonogu, z którym będziemy oddawać się długim spacerom i fantastycznym zabawom pojawia się już w dzieciństwie – kto z nas jako małe bądź nieco starsze dziecko nie chciał przebywać w towarzystwie puchatych, wesołych psów, nie interesował się ich naturą, nie zastanawiał się jakie to uczucie być za kogoś odpowiedzialnym. Być może dzisiaj część z nas – dorosłych – staje przed pytaniem „czy moje dziecko poradzi sobie z psem?”. To, jak ważna jest to decyzja podkreślamy przy każdej możliwej okazji – jednak przyjęcie czworonoga pod swój dach z myślą o najmłodszych członkach rodziny, różni się nieco od tej, jaką podejmują single czy pary. Wszyscy wiemy, że obecność psiaka pozytywnie wpływa na rozwój naszych dzieci – ucząc je empatii, wrażliwości, ale i sumienności. Codzienne spacery, zabawa czy nauka komend sprawiają, że dla niejednego dziecka to właśnie ukochany psiak stanowi synonim powiernika, towarzysza, najlepszego kumpla. Czy jednak aby na pewno każde dziecko, które deklaruje gotowość do opieki nad czworonogiem – podoła obowiązkom? Dziś podpowiadamy jak sprawdzić, czy aby na pewno nasza pociecha wie z czym wiąże się obecność psiego przyjaciela w domu!

Niemowlę i pies – czy to dobry pomysł?

To, o czym powinna wiedzieć każda – chcąca podejść do sprawy z należytą odpowiedzialnością – osoba to fakt, że niezależnie od tego czy nasze dziecko ma rok, pięć, dziesięć czy piętnaście lat, to właśnie my – jako dorośli – odpowiadamy za byt czworonoga. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że decydujemy się na zakup czy adopcję psiaka pod wpływem intensywnych próśb dziecka – pamiętajmy jednak, że (mimo wszystko) jest to nasz pies i, jeśli nasza pociecha nie będzie miała możliwości, czasu czy ochoty, aby chociażby wyprowadzić psa na spacer – obowiązek ten spoczywa na naszych barkach. Spora część rodziców chce kupić psa jeszcze przed narodzeniem dziecka lub chwilę po jego przyjściu na świat – tak, aby niemowlę i szczeniak wychowywały się razem. O ile sytuacja ta wspaniale sprawdza się w filmach i książkach – o tyle codzienne życie, może ją zweryfikować. Zastanówmy się dobrze zanim zdecydujemy się wziąć psiaka – ponieważ może okazać się, że nowa rzeczywistość z dzieckiem, będzie pochłaniała nas na tyle, że nie znajdziemy już czasu na obowiązki wobec czworonoga.

małe dziecko w towarzystwie pupila

Czy dziecko może opiekować się psem?

Chociaż w prawie polskim nie jest określony dokładny wiek dziecka,  w którym może ono amodzielnie wyprowadzać psa na spacer – naszym (właścicieli) obowiązkiem jest doprowadzenie do takiego stanu rzeczy, w którym zarówno ono, pies, jak i inne, przebywające w towarzystwie naszego pupila osoby (na przykład przechodnie) są bezpieczne i mogą czuć się komfortowo. Jest o tyle ważne w przypadku psów dużych – których utrzymanie na smyczy może wymagać sporo siły (której z kolei może zabraknąć dziecku). Jeśli już teraz wiemy, że – na przykład z powodu naszych obowiązków zawodowych – to właśnie dziecko czy dzieci będą zajmować się psiakiem, zanim weźmiemy psa pod swój dach… upewnijmy się, że nasze pociechy rzeczywiście wiedzą czym jest systematyczność, zaangażowanie, odpowiedzialność. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że nasze dziecko nabierze tych cech właśnie pod wpływem czworonożnego przyjaciela – jeśli jednak mamy wątpliwości czy nasze dziecko poradzi sobie z nowymi obowiązkami, dajmy mu jeszcze chwilę na przygotowanie się do nowej sytuacji.

Jak przygotować dziecko na obecność psa w domu?

Nawet jeśli nasze dziecko zapewnia nas, że będzie idealnym opiekunem dla nowego, psiego członka rodziny – dla pewności, pozwólmy mu wykazać się w tej kwestii jeszcze przed odebraniem pupila. Chociaż może wydawać się to nieco dziwne – „przećwiczmy” z dzieckiem nieco wcześniejsze niż zwykle pobudki, porozmawiajmy na spokojnie o tym czego będzie potrzebował nasz psiak (na przykład – jeśli decydujemy się o przyjęcie pod swój dach starszego psa – poinformujmy pociechę o tym, że nasz piesek będzie sporo spał w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o jego spokój i komfort), a nawet… odbądźmy wolontariat w lokalnym schronisku! Jeśli zauważymy, że – mimo pojawiających się trudności – nasze dziecko nie zraża się i wciąż z uśmiechem mówi o czworonogu… prawdopodobnie możemy być pewni, że naszego psiaka czeka w domu prawdziwe oddanie, miłość i mnóstwo szczęśliwych chwil na co dzień! Ważne, by nasze dziecko wiedziało, że zwierzę to nie zabawka – i że, podobnie jak my, odczuwa zarówno pozytywne, jak i negatywne bodźce.

Jak nauczyć dziecko obowiązków wobec pupila?

To, co najważniejsze w kontekście nauki obowiązków dziecka wobec czworonoga, to… nasza obecność! Chociaż dla wielu z nas oczywistym jest, aby nie pozostawiać dziecka samego z psem od pierwszych dni życia psiaka w naszym domu – warto o tym przypomnieć. Nasze dziecko – nawet jeśli jest już nastolatkiem – nie musi wiedzieć jak karmić, pielęgnować, wyprowadzać czy uczyć psa… od tego jesteśmy my! Jeśli ustaliliśmy w rodzinie, że nasze pociechy rzeczywiście przejmą część bądź wszystkie związane z czworonogiem obowiązki – najpierw upewnijmy się, że wykonują je prawidłowo, tak, jak powinien. Pokażmy dzieciom ile karmy sypać do miski psa, jak oczyszczać jego oczy co rano, wytłumaczmy jak zakładać szelki, wybierzmy się na kilka pierwszych dłuższych spacerów... Co ważne – nauczymy je także odpowiedniej reakcji na zagrożenie, takie jak puszczone luzem psy (ważne, aby w takich momentach umieć zachować tak zwaną „zimną krew”). Pamiętajmy, że – choć nasze dzieci mogą stać się wspaniałymi opiekunami dla psiaka – nie powinniśmy ich przemęczać (nawet jeśli nalegają, że wykonają wszystkie związane z pupilem obowiązki – kiedy tak bardzo zależy im na przyjęcie go pod nasz dach).

chłopiec spędza czas ze swoim psem

Opieka dziecka nad psem – podsumowanie

O czym więc warto pamiętać, kiedy nasze dziecko nie daje za wygraną, nieustannie prosząc o możliwość wzięcia pupila? Przede wszystkim o tym, że to właśnie my będziemy jego „oficjalnym” opiekunem – i to w dużej mierze od nas będzie zależeć czy psiak jest zdrowy, szczęśliwy, spokojny. Nasze dzieci – z oczywistych względów – mogą popełniać mniejsze i większe błędy w opiece nad czworonogiem – dajmy im jednak szansę, aby wszystkiego się nauczyć. Zadbajmy o to, aby – jeśli psiak rzeczywiście ma się pojawić w naszym domu – nasze dziecko wiedziało jak się nim zajmować, rozumiało jak ważna jest opieka nad nim i odpowiedzialność na co dzień, a przy tym nie czuło się przytłoczone. Jeśli okażemy mu odpowiednie wsparcie – relacja naszej pociechy i pupila może stać się fantastyczną przygodą na całe życie, ucząc je przy tym czym jest tak często zapominana w dzisiejszych czasach empatia oraz uważność na innych (także na zwierzaki, które potrzebują naszej miłości, czułości i zaangażowania na co dzień).