Czy wiesz czym są feromony dla psów? Aby rzetelnie zaznajomić się z tym tematem – warto dowiedzieć się czym w ogóle są te specyficzne substancje. Jak się okazuje, feromony dotyczą nie tylko świata naszych czworonożnych przyjaciół, ale i nas samych – to związki chemiczne (a konkretnie semiochemiczne), składające się zwykle z kilku składników, które występują w dużym natężeniu. Chociaż wielu z nas kojarzą się głównie z budowaniem atrakcyjności w oczach potencjalnego partnera czy partnerki – feromony dla psów mogą pełnić kilka istotnych (dla zachowania dobrego zdrowia, formy i samopoczucia psa) funkcji. Feromony wytwarzają nie tylko zwierzęta, ale i rośliny – a ich głównym “zastosowaniem” jest niesienie konkretnej informacji, komunikatu. Nie bez powodu wielu z nas decyduje się kupować perfumy z dodatkiem feromonów – jak jednak te związki chemiczne działają w świecie naszych psiaków, co warto o nich wiedzieć i jakie gadżety z feromonami warto wybrać, aby poprawić jakość życia swojego psiaka? Podpowiadamy!
Feromony dla psa – na uspokojenie?
W sklepach zoologicznych, zarówno online, jak i stacjonarnych, możemy natknąć się na różnego typu preparaty feromonowe oraz gadżety z ich wykorzystaniem. Jak się okazuje – może zdarzyć się tak, że lekarz weterynarii czy behawiorysta, zaleci nam stosowanie feromonów u swojego psiaka. Rzeczywiście – feromony mogą zadziałać na naszego czworonoga kojąco i uspokajająco, dając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Nie od dziś słyszy się o porównywaniu feromonów występujących w preparatach do tych, które wytwarza matka psa – a które naturalnie sprawiają, że czuje się on znacznie lepiej. Co ciekawe, “wymiana komunikatu”, jaką oferuje feromonoterapia służy wyłącznie przedstawicielom tego samego gatunku – dlatego na psa nie działają feromony człowieka czy kota (i odwrotnie). Wspomniany wyżej feromon suk karmiących – tak zwany “DAP” – z powodzeniem uspokaja nie tylko szczeniaki, ale i dorosłe psiaki, będąc wykorzystywanym w terapiach przy zaburzeniach takich jak fobia dźwiękowa czy lęk separacyjny oraz bywa pomocy w sytuacjach, kiedy naszego pupila czekają spore zmiany, mogące wywołać stres (na przykład przeprowadzka).
Feromony dla pupila – w jakich gadżetach je znajdziemy?
Zanim zdecydujemy się zaaplikować psu feromony – koniecznie skonsultujmy ten temat z profesjonalistą. Chociaż obroża z feromonami dla psa jest dziś bardzo popularnym gadżetem dla psiaków – nie sprawdzi się ona wszystkim. Produkty z feromonami nie należą do najtańszych – dlatego rozważnie podejdźmy do kwestii ich zakupu. Pamiętajmy, że to, co korzystnie działa na inne zwierzaki – nie musi działać dobrze na naszego (a wszystkie produkty, jakie używa nasz psiak, powinny być dostosowane do jego potrzeb i preferencji!). Jeśli jednak wspólnie z behawiorystą czy weterynarzem stwierdzimy, że rzeczywiście nasz czworonożny przyjaciel potrzebuje terapii feromonami – nie decydujmy się na pierwsze lepsze akcesoria. Czasem rozwiązanie mniej popularne, niszowe – na przykład dyfuzor z DAP wkładany do kontaktu – może okazać się znacznie lepszy niż obroża czy podkład. Podczas stosowania feromonów dla psów – bacznie obserwujmy ich zachowanie oraz reakcję na nowy produkt. Oczywiście – feromony dla pupila, podobnie jak inne formy terapii, wymagają czasu (dlatego nie powinniśmy oczekiwać natychmiastowych rezultatów!).
Feromony dla czworonoga – jakie rodzaje stosujemy?
Jedyne dopuszczone do użytku feromony dla psów to wyżej wspomniane analogi feromonów, wytwarzanych w obrębie listwy listwy mlecznej mamy karmiącej szczeniaki. Podobnie gdy szczeniak znajduje się przy swojej mamie – i tu, przy ich użyciu, pojawia się poczucie bezpieczeństwa i wyciszenie psiaka. Oczywiście – nie wszystkie psiaki będą potrzebować zastosowania feromonów, jednak dobrze jest mieć świadomość, że rzeczywiście tego typu produkt jest na rynku, i że w danych sytuacjach możemy z nich skorzystać. Jak pokazały badania – użycie feromonu DAP ułatwia szczeniakom wziętym z hodowli przyzwyczaić się do nowego domu, sytuacji, rodziny. DAP może być przydatne także podczas adoptowania czworonoga ze schroniska czy stworzeniu mu domu tymczasowego – szczególnie wtedy, kiedy wiemy, że nasz pupil ma za sobą trudne, stresujące doświadczenia. Chociaż wielu z nas może uznawać feromony za kolejny kaprys producentów czy produkt absolutnie niepotrzebny – codzienne sytuacje z czworonogiem pokazują, że ich działanie bywa nieocenione!
Spray czy tabletka z feromonami – co wybrać?
Wśród produktów z feromonami dla psów znajdziemy nie tylko obroże, podkłady czy dyfuzory, ale także tabletki z feromonami i spraye. Finalny wybór produktu zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji – dla przykładu, spraye polecane są w chociażby w podróży (wtedy, kiedy każda przejażdżka samochodem, autobusem czy pociągiem wiąże się z poczuciem niepokoju u psa), z kolei tabletki sprawdzą się w sytuacjach, które wiążą się z dużym stresem u czworonoga – wręcz zaburzeniem jego poczucia bezpieczeństwa (na przykład w czasie burzy czy sylwestrowej nocy). Nie bójmy się korzystać z być może nieznanych dotąd produktów dla psów – podchodźmy do niech jednak z należytą rozwagą, absolutnie nie traktując ich w kategoriach “hitu” czy “nowinki do wypróbowania”. Co istotne – feromony DAP nie działają na wszystkie psiaki, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup ich większej ilości, przetestujmy niewielkich rozmiarów próbkę (na przykład sprayu).
Feromony dla psa – podsumowanie
Jeśli pewne sytuacje z Twojego życia z psiakiem przywodzą Ci na myśl chęć skorzystania z feromonów dla psów – koniecznie porusz ten temat z prowadzącym pupila weterynarzem czy behawiorystą. Pamiętajmy, że w każdej grupie produktów – także wśród feromonów dla czworonogów – znajdują się zarówno produkty wysokiej jakości, jak i tak zwane “buble” (dlatego zanim zdecydujemy się na zakup – dobrze jest poczytać nieco więcej o konkretnym gadżecie z dodatkiem feromonów). I choć preparaty tego typu rzeczywiście mogą okazać się niezwykle pomocne – przepracowanie danego problemu behawioralnego (na przykład lęku przed burzą) wymaga cyklicznej pracy (traktujmy więc feromony jako wsparcie doraźne, a nie rozwiązanie naszego kłopotu!).