Kto z nas nie zna uroczego pudla – charakteryzującego się pięknym, skręconym włosem, występującym w kilku interesujących odmianach kolorystycznych? To właśnie pudle – ze względu na swoją grację i elegancję poruszania się – mogą kojarzyć się z dostojeństwem i klasą… bo właśnie takie są! Jednak harmonia, z jaką naturalnie wiąże się te gustowne psy, to niejedyna zaleta posiadania tej wspaniałej rasy – pudle są przede wszystkim bardzo inteligentne, dynamiczne i żywiołowe. Warto pamiętać, że niegdyś pudel duży (nazywany też “wielkim”) służył niegdyś człowiekowi podczas polowań – dlatego na co dzień także potrzebuje sporej ilości rozmaitych aktywności! Pudle wykazują przyjazne usposobienie, które w połączeniu z imponującą wiernością i przywiązaniem wobec opiekuna sprawia, że to właśnie ich obecność wnosi do rodzin tak wiele radości! Co warto wiedzieć o tej pełnej wdzięku, towarzyskiej rasie, komu sprawdzi się ona najbardziej, a przede wszystkim – jak zapewnić pudlom wszystko to, co najlepsze? Przychodzimy z pomocą!
wzrost: 45-60 cm
waga: 18-30 kg
długość życia: 15-18 lat
Pudel duży – jaka jest historia tej rasy?
Chociaż pudla dużego zaliczamy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa – to bardzo aktywny, pełen energii psiak, uwielbiający między innymi… pływanie! Historia tej wyjątkowej rasy zamknięta jest w starogermańskim słowie “pfudel” (oznaczającego “kałużę”), z którego możemy wyczytać szczególne zamiłowanie psów. Jeśli zastanawiasz się więc nad wzięciem pudla pod swój dach – przygotuj się na częste wyjazdy nad jezioro! Niektórzy eksperci od historii ras uważają, że te nietuzinkowe psy pochodzą z Islandii, skąd sprowadzano pupile na Stary Kontynent – jest to jednak jedynie hipoteza, a pudle widziano już w XVI wieku (na terenie Niemiec). Jak się okazuje, niebanalność rasy objawia się więc nie tylko w charakterze czy wyglądzie psów, ale także ich historii! Ciekawość wzbudza też różne przeznaczenie na przestrzeni wieków – niegdyś pudle polowały, dziś pełnią głównie funkcje reprezentacyjne oraz biorą udział w zawodach dla czworonogów (między innymi agility, frisbee czy dogtrekking). Nie wszyscy wiedzą też, że to właśnie pudle odnajdują się w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Jak wygląda pudel?
Pudel duży to – jak sama nazwa wskazuje – największy przedstawiciel pudli. To smukły, elegancki pies, który zachwyci nas swoim kręconym włosem! Nic dziwnego, że to właśnie sierść pudla (która oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji) stanowi jego cechę charakterystyczną. Pudle królewskie mają wąską kufę, ciemne, delikatnie skośne oczy oraz wysoko osadzony ogon. Co ciekawe – pudel nie ma podszerstka, a jego kręcona sierść może występować w kilku odmianach kolorystycznych: białym, brązowym i czarnym (wersje klasyczne), a także morelowym, srebrnym, arlekinowym, kremowym, a nawet w dwóch kolorach (na przykład czerni i bieli). Chociaż do najbardziej typowych umaszczeń rzeczywiście zaliczamy biel, brąz i czerń – pudle w innych kolorach są oczywiście hodowane, zachwycając rozmaitymi odcieniami miękkiego, przyjemnego w dotyku włosa. Jego smukłość, gracja i elegancja – chociaż widzimy je na zewnątrz – niewiele wspólnego mają z tym co “drzemie” wewnątrz pudla królewskiego… Zamiłowanie do zabawy, niezwykła łagodność, a przy tym radość czerpana z każdej aktywności sprawiają, że to właśnie psy tej rasy odnajdą się nie tylko wśród singli czy par, ale także dużych rodzin z dziećmi!
Cechy charakteru pudla dużego
Niezwykły spryt, inteligencja, dynamika, a przy tym czułość i serdeczne usposobienie pudla sprawiają, że dla wielu osób będzie on wspaniałym wyborem! To bardzo wierne, lojalne psy, które uwielbiają różnego typu zadania – na przykład poszukiwanie smaczków w trawie. Myśliwska natura pudli – choć dziś służą głównie do towarzystwa oraz biorą udział w zawodach dla psów – wciąż jest w nich mocno zakorzeniona (dlatego tak ważne jest, aby urozmaicać pudlom królewskim ich codzienność i nie pozostawiać ich bez aktywności). Z całą pewnością osoby, decydujące się na przyjęcie tej fantastycznej rasy pod swój dach mogą być pewne, że nie będą nudzić się z czworonogami tej rasy! Chociaż – ze względu na rozmiar pudla dużego – może wydawać się, że nie jest on skłonny do pieszczot… nic bardziej mylnego! W tym uroczym olbrzymie drzemie ogromna potrzeba czułości i miłości – dlatego tak ważne jest, aby zaspokajać ją każdego dnia! Oczywiście nie powinniśmy zapominać też o regularnym szkoleniu – tak, by ten wesoły, dynamiczny pupil znał swoje miejsce w hierarchii, a więc czuł respekt do nas i pozostałych członków rodziny.
Jakie aktywności dla pudla?
Jak wspomnieliśmy – pudel królewski odnajdzie się w różnego rodzaju aktywnościach. Pływanie, bieganie po trawienie, tropienie, wykonywanie zadań, zabawa z innym psem (którego akceptuje), intensywny spacer – to tylko kilka z wielu propozycji. Chociaż pudle rzeczywiście uwielbiają aktywność – potrzebują też odpowiedniego odpoczynku. Satysfakcjonującą aktywnością dla naszego czworonoga będzie też przytulanie, zabawa z ukochanym opiekunem czy samodzielna – przy pomocy przeznaczonych dla psiaków gadżetów oraz zabawek (pamiętajmy, by zawsze kupować je w sprawdzonych miejscach i zawsze zwracać uwagę na atesty produktów). Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nie tylko pudla dużego, ale i innych, wymagających sporej aktywności pupili, może okazać się wyjście na plac zabaw – dlatego, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wzięciu psa tej rasy pod swój dach, warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość czasu na co dzień.
Jak szkolić pudla dużego?
Pudla dużego możemy z powodzeniem szkolić sami – zapoznając się odpowiednio wcześnie z wiarygodnymi materiałami dostępnymi między innymi w sieci – bądź przy pomocy doświadczonego behawiorysty. O ile samodzielne szkolenie pozwoli nam na zaoszczędzenie środków finansowych – o tyle może potrwać dłużej niż to odbyte w obecności profesjonalisty. Pamiętajmy, że – nawet jeśli młody pies wydaje się nam posłuszny – pewne cechy charakteru mogą zostać wyeksponowane po czasie, dlatego tak ważne jest, aby już od pierwszych miesięcy życia psa, zadbać o ten istotny aspekt. Pudle potrzebują nie tylko aktywności fizycznej, ale i intelektualnej – co sprawia, że praca z opiekunem czy behawiorystą będzie dla niego satysfakcjonującym wyzwaniem. Współpracę z doświadczonym “psychologiem od czworonogów” warto potraktować jak inwestycję w relację z psim przyjacielem – która będzie procentować w kolejnych latach fantastycznym podejściem zarówno nas do psa, jak i psiaka do nas!
Dla kogo pudel?
Ze względu na swój łagodny, przyjacielski charakter – to właśnie pudel królewski z powodzeniem odnajdzie się wśród dzieci. Co ciekawe, bardzo często pudle mogą być trzymane w domach, w których występuje alergia – nie wzmagając jej nieprzyjemnego wpływu na życie codzienne. To niezwykle potulne, uwielbiające pieszczoty zwierzaki, które jednak nie są przy tym wyciszone czy flegmatyczne – wręcz przeciwnie! Ich chęć do zabawy, radość, którą wnoszą w rodzinę oraz zorientowanie na domowników sprawiają, że tak wielu z nas decyduje się na wzięcie pudla dużego pod swój dach lub… zastanawia się nad tym! Pamiętajmy, by decyzja o wzięciu psiaka do domu – niezależnie od finalnego wyboru rasy – zawsze powinna być nie tylko przemyślana, ale także przedyskutowana przez wszystkich członków rodziny. To nieprawda, że pudel tego rozmiaru nie odnajdzie się w mieszkaniu – jeśli zapewnimy mu tyle aktywności ile na co dzień potrzebuje, jak najbardziej może zamieszkać z nami w bloku!
Pudel – co warto wiedzieć o jego pielęgnacji?
Niewątpliwym atutem tej wyjątkowej rasy jest brak linienia – co jednak oznacza, że regularne wizyty u psiego fryzjera stają się nie tylko miłym dodatkiem, ale… koniecznością! Ponieważ pudle duże nie przechodzi tak zwanej “zmiany sierści” – rzeczywiście mogą sprawdzić się w przypadku alergików. Podstawowe zasady pielęgnacji pudla to oczywiście systematyczne szczotkowanie sierści (kilka razy w tygodniu) – tak, aby pozbyć się ewentualnego brudu oraz zniwelować nieestetyczne kołtuny. Wybierając groomera dla swojego czworonożnego przyjaciela – postarajmy się o zdobycie opinii na jego temat (najlepiej z zaufanego źródła), a następnie poprośmy o możliwość odbycia jednej wizyty w salonie (najczęściej groomerzy proszą opiekunów psiaków o opuszczenie miejsca strzyżenia – tak, aby nie rozpraszać czworonoga). Pozostając z psem na początku nowego doświadczenia – nie tylko wesprzemy go swoją obecnością, ale także zaobserwujemy pracę psiego fryzjera, dzięki czemu będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie czy ponownie skorzystamy z jego usług. Co ciekawe, niegdyś bardzo popularnym strzyżeniem pudla królewskiego była tak zwana “fryzura na lwa”!
Zdrowa dieta pudla dużego
Jak zapewnić naszemu pudlowi potrzebne mu składniki odżywcze? Oczywiście odpowiednio dobierając karmę (suchą bądź mokrą – w zależności od preferencji psa) – zawsze zwracając uwagę na jej skład i jakość występującego w niej mięsa oraz warzyw. Dodatkiem do przemyślanej diety psiaka mogą okazać się oczywiście znane nam wszystkim smaczki – wybierajmy je jednak “z głową” (nie sięgajmy po przypadkowe produktu – zanim je wybierzemy, zastanówmy się czego konkretnie potrzebuje nasz psiak!). To o czym warto wiedzieć to fakt, że – aby pudel mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, formą oraz samopoczuciem – konieczna jest dieta wysokobiałkowa. Doskonale sprawdzą się też surowe produkty – a więc coraz popularniejsza dieta BARF – oraz zdrowe gryzaki, które nie tylko skutecznie zajmują czas psiaka, ale także dbają o jego uzębienie! Nie wszyscy wiedzą, że dumne i eleganckie pudle królewskie uznawane są za psiaki cieszące się dobrym zdrowiem, długowieczne – jednak ze względu na ryzyko zachorowania na skręt żołądka, warto dbać o podawanie pudlom małych, częstych porcji pokarmu.
Zalety posiadania pudla
Pudel to niezwykle aktywny, inteligentny psiak o miłym usposobieniu – uwielbiającym zabawę, spacery, czas spędzany z opiekunem (do którego bardzo mocno się przywiązuje!). Ze względu na wcześniejsze wykorzystywanie rasy w myślistwie – warto zapewnić pudlom jak najwięcej atrakcji w ciągu dnia (również zadań na świeżym powietrzu) – tak, aby nasz psiak się nie nudził. Pudel jest łagodny i oddany – dlatego wspaniale odnajdzie się w towarzystwie dzieci! Pamiętajmy jednak, że – mimo tego, iż pudel duży należy do większych ras psów – również zabawę dzieci ze sporych rozmiarów psiakami należy odpowiednio nadzorować. Pudle nie wykazują agresji, są czujne, a ich pozytywna energia sprawia, że życiem z psem tej wyjątkowej rasy jest prawdziwą przygodą! Z reguły kwestie takie jak żywienie psa czy jego szkolenie nie sprawiają opiekunom większej trudności – co również z powodzeniem można zaliczyć do zalet pudla królewskiego.
Wady posiadania pudla
Nie tyle samą w sobie wadą, co wyzwaniem w przypadku wzięcia pudla dużego pod swój dach, może okazać się pielęgnacja – szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z pupilem, wymagającym regularnego wyczesywania. Co ciekawe, nie każdemu z nas będzie odpowiadać też cena, jaką musimy zapłacić za szczeniaka tej oryginalnej rasy – która waha się od pięciu do nawet dziesięciu tysięcy złotych. Pudel – jeśli nie zostanie poświęcony mu czas na szkolenie już od pierwszych miesięcy pobytu w nowym domu – może pokazać swój dynamiczny charakter, chcąc “wejść na głowę” swojemu opiekunowi. Na szczęście – regularność zarówno w kwestii pracy z psem, jak i jego pielęgnacji sprawia, że codzienność z inteligentnym, czujnym i bardzo towarzyskim pudlem królewskim jest nie tylko przyjemna, ale i bardzo satysfakcjonująca (szczególnie wtedy, gdy – jako kochający go opiekunowie – możemy obserwować progres swojego czworonożnego przyjaciela!).
Pudel duży – podsumowanie
Czy warto zdecydować się na pudla dużego? Tak – jeśli dysponujesz czasem, który poświęcisz na jego wychowanie, szkolenie i… bliskość z nim! Chociaż ze względu na spory rozmiar psa może nie wydawać się on największym pieszczochem – jak najbardziej potrzebuje obecności i czułości ze strony opiekuna! To, o czym nie można zapomnieć w przypadku tej wyjątkowej rasy to fakt, że aktywność stanowi w jej przypadku bardzo ważny aspekt – niezależnie od tego czy zdecydujemy się na aktywności “lądowe” (spacer, plac zabaw dla psów) czy wodne… Twój pudel królewski będzie bardzo zadowolony! Bez wątpienia ta pełna klasy i elegancji, a przy tym pogody ducha rasa wniesie wiele radości do każdego domu – niezależnie od tego czy w jego wnętrzu będzie znajdować się tylko jedna czy wiele osób (i pokoleń!).