Kto z nas nie zna pekińczyka? Ten niewielkich rozmiarów pies do towarzystwa nie od dzisiaj słynie ze swojego niezależnego charakteru! Jak się okazuje – w małym ciele drzemie olbrzymi, silny duch, który niejednokrotnie lubi dominować! Nie bez przyczyny pekińczyki określane są jako psiaki, które… potrzebują służącego! Ich pewność siebie, dynamiczny charakter i chęć „ustawiania” domowników sprawiają, że nie każdy poradzi sobie ze szkoleniem i wychowaniem pupila tej rasy. Pekińczyki – kiedy tylko dana rzecz się im nie spodoba – nie mają absolutnie żadnych skrupułów, aby poinformować o tym opiekuna (w sposób konkretny i wyrazisty!). To prawdziwie temperamentne czworonogi, które „nie dadzą sobie w kaszę dmuchać” – a przy tym, swoim niesamowitym urokiem, są w stanie zaczarować nas od pierwszych chwil! Nie ulega wątpliwości, że to właśnie żywiołowe, dominujące pekińczyki stanowią jedną z najpopularniejszych ras należących do IX grupy FCI. Czy jednak jest to pies dla każdego? Czy nawet początkujący opiekun psów poradzi sobie z jego nastrojami? A może przed podjęciem decyzji o wzięciu pod swój dach dumnego pekińczyka warto nieco dłużej się zastanowić? Przychodzimy z podpowiedziami!

wzrost: około 25 cm (samiec i suczka)

waga: 3,2-6,4 kg

długość życia: 12-15 lat

mały pies pekińczyk

Pekińczyk – jaka jest historia rasy?

Pekińczyk to jedna z najstarszych ras świata – co ciekawe, pierwsze wzmianki o tych nietuzinkowych psiakach pojawiły się już w czasach starożytnych! Jak można wnioskować po nazwie – to pupile pochodzące z Chin (nazwane na cześć Pekinu). Jednak pekińczyki nie towarzyszyły wszystkim – zwykle znajdowały się w najzamożniejszych rodzinach, wśród ludzi wyższych sfer. Pekińczyki były towarzyszami głównie rodziny cesarskiej oraz książąt – co może stanowić źródło ich nieco kapryśnego, dumnego charakteru. Nie ulega wątpliwości, że osoby decydujące się na małe czworonogi z grupy psów do towarzystwa, nie oczekują od swoich psich przyjaciół więcej niż… wspólnego czasu razem! To pies, który nie sprawdzi się w roli stróża, nie pomoże też w pracy – ale swoim wspaniałym, żywiołowym temperamentem wniesie fantastyczną energię do każdego domu!

Pekińczyk – jaki ma charakter?

Jakimi słowami opisuje się najczęściej ciekawą osobowość pekińczyka? Niektóre z nich to chociażby „uparty”, „pewny siebie”, „niezależny”, „inteligentny”. To dzielny, rezolutny psiak – w którego niewielkim ciałku kryje się silny, zdeterminowany duch! Chociaż niektórym opiekunom czworonogów może wydawać się, że mały pies z natury jest posłuszny, a jego ułożenie nie wymaga zbyt skomplikowanej i długotrwałej pracy – nic bardziej mylnego! Pekińczyki – podobnie jak czworonogi innych ras – wymagają sumiennego szkolenia (tak, aby wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem było bezproblemowe, przyjemne zarówno dla nich, jak i dla nas – właścicieli). Chociaż niektórzy twierdzą, że pekińczyki mogą być agresywne – nie jest to do końca prawda. Owszem – pekińczyk nie ma kłopotu z tym, aby wyraźnie postawić na swoim czy pokazać swoje niezadowolenie (na przykład wtedy, kiedy coś nie idzie po jego myśli). Na szczęście – z pomocą doświadczonego behawiorysty, skutecznie „okiełznamy” dynamiczny charakter tego pełnego uroku psiaka!

Czy pekińczyki są „złośliwe”?

Rzeczywiście – wokół pekińczyków narosły nierzadko krzywdzące stereotypy, chociażby o tym, że są to psiaki złośliwe, cwane, takie, którym nie można zaufać. Jak się jednak okazuje – nie ma w tym grama prawdy, a osobowość pekińczyka potrafi być tak samo ciepła i czuła jak innych, bardziej łagodnych ras. Nie ulega wątpliwości, że pekińczyk jest jednak psem odważnym, niezależnym i pewnym siebie – dlatego może domagać się konkretnych zachowań z Twojej strony. Wychowując czworonoga rasy uznawanej powszechnie za upartą – nie należy czekać z wdrożeniem szkolenia zbyt długo! Im szybciej nauczymy naszego pekińczyka zasad, obowiązujących w domu oraz hierarchii (na której szczycie zawsze powinien stać opiekun, a nie psiak!) –  tym łatwiej będzie nam funkcjonować razem. Pamiętajmy jednak, by przy wyborze konkretnej rasy psa nie kierować się plotkami czy wyssanymi z palca opowieściami – zanim weźmiemy psa z hodowli, schroniska czy też zdecydujemy się na stworzenie mu domu tymczasowego… postarajmy się poznać rasę! Jak to zrobić? Jeśli mamy taką możliwość – spędźmy z psem wybranej rasy kilka chwil, poczytajmy o niej, zapoznajmy się z podstawowymi potrzebami danej grupy psów.

czarno-rudy pies rasy pekińczyk

Wygląd pekińczyka – na co warto zwrócić uwagę?

Po czym poznać psa rasy pekińczyk? Przede wszystkim po nieco spłaszczonym pyszczku (który doskonale widać z profilu). Pekińczyk to także charakterystyczne rozstawienie oczu – oraz ich ciemny, głęboki kolor. Typową dla rasy cechą jest też tak zwana „kryza” – z gęstą grzywą wokół szyi. To właśnie ona sprawia, że nasz pekińczyk przypomina czarującego, małego lwa! Co ciekawe, nieco „lwi” wygląd pekińczyka świetnie odzwierciedla jego charakter – a konkretnie odwagę, upór i chęć dominacji. Jeśli chodzi o włos czworonoga – zwykle jest on długi i bujny, co wymaga oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Co ciekawe, umaszczenie pekińczyka występuje w wielu wersjach kolorystycznych – z wyłączeniem białego i wątrobianego. Interesującą kwestią zewnętrzną psa pozostaje także ich chód – przypominający nieco „toczenie się” pupila. Nie wszyscy wiedzą, że kończyny psów tej rasy są płaskie – co w połączeniu z ich niewielką długością sprawia, że małe, urocze pekińczyki podbijają serca tak wielu z nas!

Jakie aktywności dla pekińczyka?

Chociaż pekińczyki nie potrzebują sporej ilości i częstotliwości aktywności fizycznej – ich dynamiczny, wyrazisty charakter wymaga regularnego „rozładowywania” poprzez zabawę, stymulowanie intelektu, szkolenie. Pekińczyki pozostawione samym sobie – mogą szybko się znudzić, o czym z całą pewnością poinformują Cię swoim zachowaniem! Jeśli z jakichś przyczyn nie jesteś w stanie spędzać z pekińczykiem sporo czasu dziennie – zastanów się nad wzięciem tej rasy pod swój dach. Z całą pewnością, wśród wielu psiaków, jakie możesz nabyć w hodowlach na terenie kraju i poza jego granicami, znajdą się inne, bardziej dopasowane potrzebami do Twojego stylu życia czworonogi. Co zrobić, kiedy dopiero po wzięciu pekińczyka okazało się, że nie jesteś w stanie zapewnić mu codziennej dawki pożądanych aktywności? Zastanów się nad wsparciem profesjonalnego petsittera– który nie tylko wyprowadzi Twojego pupila na spacery, ale także spędzi z nim czas w domu (na przykład bawiąc się z czworonogiem). Niezależnie od tego jaka jest Twoja sytuacja – to właśnie wspólne spędzanie czasu z psiakiem, a więc także regularne oddawanie się aktywnościom, buduje Waszą relację!

pekińczyk na dworze

Żywienie pekińczyka – czym karmić pupila tej rasy?

Żywienie pekińczyka nie wyróżnia się na tle sposobów odżywiania psów innych ras – to, o co powinniśmy zadbać, o zbilansowanie diety, a więc zapewnienie naszemu pupilowi niezbędnych do jego rozwoju witamin oraz składników odżywczych. Wybierając karmę dla psa – przeczytajmy jej skład, aby wybrać tę, która posiada jak najmniejszy procent tak zwanego „wypełniacza” (często ryżu, który nie wnosi zbyt wiele do zdrowej diety czworonoga). Ponieważ pekińczyki są na co dzień z reguły aktywne oraz lubią ruch – nie grozi im przyrost masy ciała. Chociaż niektórzy opiekunowie psów małych ras uważają, że psy tak niewielkich rozmiarów nie potrzebują zbyt wiele mięsa na co dzień – jest to wielki błąd! Niezależnie od rasy – nasze psiaki są mięsożercami (owszem, istnieje dieta wegetariańska dla psów, jednak budzi sporo kontrowersji). Aby szkolenie pupila odbywało się bezproblemowo – zachęćmy go do pracy, stosując ulubione smaczki psa.

Jak pielęgnować psa rasy pekińczyk?

Ponieważ włos pekińczyka należy do długich – warto zajmować się nim regularnie, wykorzystując do tego profesjonalne kosmetyki dla psów. Mowa między innymi o specjalistycznym szamponie – który jednocześnie oczyści sierść naszego pupila, a przy tym zadba o podkreślenie naturalnego wybarwienia sierści. Szczotkowanie psa rasy pekińczyk powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu – do tego celu warto wybrać odpowiedni grzebień, na przykład metalowy (który skutecznie usunie niechciane kołtuny, a przy tym nie będzie sprawiał dyskomfortu naszemu czworonogowi). Im szybciej zaczniemy przyzwyczajać naszego psiaka do kąpieli i innych zabiegów pielęgnacyjnych (takich jak czyszczenie oczu, uszu czy obcinanie paznokci) – tym łatwiej nasz czworonóg przyzwyczai się do „domowego spa”. Co więcej, jeszcze przed przybyciem psa pod nasz dach – warto przygotować mu niezbędnik pielęgnacyjny, czyli koszyczek lub kosmetyczkę, wypełniona podstawowymi produktami higienicznymi dla zwierząt.

pies rasy pekińczyk w kurtce

Ile kosztuje szczenię rasy pekińczyk?

Za szczeniaka rasy pekińczyk może przyjść nam zapłacić od 4000 złoty wzwyż. Dlaczego ceny są tak bardzo różnorodne? Przede wszystkim – finalny koszt za psiaka zależy od jego pochodzenia, a następnie od płci oraz wieku. Może zdarzyć się, że roczny pekińczyk będzie nieco tańszy od szczeniaka – dlatego, jeśli zależy Ci na przedstawicielu danej rasy, a nie dysponujesz aktualnie wystarczającą ilością środków finansowych, być może warto poczekać na swojego wymarzonego czworonoga! Chociaż ceny za psy rasowe wielu z nas szokują – obejmują one nie tylko rodowód pupila, ale także koszty, jakie hodowca ponosi na co dzień (mowa tu o karmie oraz wyprawce, z jakiej korzysta pies, przebywając jeszcze przy matce). Pamiętajmy, że zakup czworonożnego przyjaciela to duża odpowiedzialność – na jaką warto decydować się wtedy, kiedy jesteśmy stabilni finansowo (ponieważ nasz pupil może wymagać chociażby  nagłej, kosztownej opieki weterynaryjnej, na którą powinniśmy być przygotowani!).

Zalety posiadania pekińczyka

Nie ulega wątpliwości, że pekińczyk to jeden z tych psiaków, z którym nie będziesz się nudził! Jego odważne, pewne siebie, a przy tym pogodne usposobienie sprawia, że dom, w jakim znajduje się przedstawiciel tej czarującej rasy – zyskuje nową, pozytywną energię. Chociaż pekińczyki nie boja się „pokazać pazurków” – odbywając szkolenie pod okiem doświadczonego opiekuna czy przy wsparciu behawiorysty, wspólne funkcjonowanie pod jednym dachem staje się prawdziwą przyjemnością! To psiak bystry, inteligentny, aktywny (jednak z umiarem – co sprawia, że doskonale odnajdzie się zarówno w domu, jak i mieszkaniu) i dynamiczny – sprawdzający się opiekunom o podobnych cechach osobowości, oraz… seniorom! Nie bez powodu to właśnie pekińczyk bardzo często wybierany jest na psa dla osób starszych – ponieważ nie wymaga ani specjalnego styku żywienia, ani wymyślnej pielęgnacji. To, na co warto zwrócić szczególna uwagę, to także brak agresji u pekińczyków –  mimo krzywdzącego stereotypu „groźnego psa”, z którym tak naprawdę nie mają nic wspólnego!

Wady posiadania pekińczyka

Jak się okazuje – życie z pekińczykiem to także kilka wyzwań, z jakimi bez problemu jesteśmy w sobie w stanie poradzić. Jak mówi przysłowie – „dla chcącego, nic trudnego!” (i właśnie takie podejście warto wykazywać w przypadku psów, które uznawane są za trudne w ułożeniu, dominujące, uparte). Rzeczywiście – pewny siebie, dumny charakter pekińczyka wymaga szkolenia (bez tego czworonożny przyjaciel być może będzie chciał nam „wejść na głowę”). Prawdą jest też, że pekińczyki nie do końca dobrze dogadują się z dziećmi – szczególnie nie zaleca się posiadania pekińczyka w domu, w którym zamieszkują bardzo małe dzieci (lekko wystające gałki oczne pekińczyka, szczególnie w okresie szczenięcym, narażone są na urazy – a zabawa z najmłodszymi domownikami może temu sprzyjać). Chociaż do psa tej wyjątkowej rasy trzeba mieć właściwe podejście i nie ma w tym nic dziwnego – życie pod jednym dachem z tym uroczym, inteligentnym pupilem jest niezapomnianą, pełną wrażeń przygodą!

pekińczyk podczas spaceru

Pekińczyk – podsumowanie

Towarzyszenie osobom z wyższych sfer, z jakiego słyną pekińczyki – nazwane na cześć Pekinu – pozostało tym urokliwym czworonogom „we krwi”. To dumne, pewne siebie, odważne psiaki – które mogą wydawać się nieco zarozumiałe! Na szczęście ci z nas, którzy mieli okazję doświadczyć ich niesamowitej energii na co dzień – doskonale wiedzą, że pekińczyki potrafią być świetnymi towarzyszami nie tylko niegdyś dla rodziny cesarskiej, ale i dzisiaj… dla nas! Co ciekawe, występowanie tej wyjątkowej rasy w wielu wariantach umaszczenia sprawia, że każdy pekińczyk może wyglądać inaczej. Ich unikatowy temperament, chęć do zabawy oraz pieszczot sprawdzi się tym opiekunom, którzy rzeczywiście poszukują w psiaku wiernego, charakternego kompana – niestroniącego od wspólnych aktywności na co dzień! I choć – według stereotypu – pekińczyki potrzebują służącego… w gruncie rzeczy potrzebują kochającego, czułego, ale i stanowczego opiekuna, którym może stać się każdy z nas!