Rosyjski toy bardzo często nazywany bywa „psem z piórkami na uszach” – i rzeczywiście, jego wdzięczna, pełna uroku aparycja to jeden z tych elementów, jaki najłatwiej zapamiętamy w kontekście tej wyjątkowej rasy. Jednak maleńka postura i przyjemny dla oka wygląd pupila to zaledwie początek wielu zalet tej wyjątkowej rasy – wywodzącej się od miniaturowego teriera angielskiego. Swego czasu to właśnie delikatne rosyjskie toye towarzyszyły arystokratom rosyjskim – a do ustabilizowania samej w sobie rasy wykorzystano mieszańca w typie terriera miniaturowego oraz pinczera (także miniaturowego). Dzięki takim działaniom udało się uzyskać dwie odmiany psów rasy rosyjski toy: długo i krótkowłosego. Po rozpadzie ZSRR – toy rosyjski został niemalże wyparty w swojej ojczyźnie i tylko dzięki staraniom hodowców zyskał popularność zarówno w USA, Japonii, jak i Europie. Nic dziwnego, że małe, energiczne toye rosyjskie tak szybko zyskały sympatię osób ceniących sobie niewielkich rozmiarów psy – a dzięki kilku wersjom umaszczenia, w jakim może występować przedstawiciel tej bystrej rasy, możemy wybierać spośród toyów rosyjskich w barwie czarnej i brązowej podpalanej, rudej jednolitej, rudej o brązowym bądź czarnym nalocie oraz niebieskiej podpalanej.

wzrost: 20-28 cm

waga: 1-3 kg

długość życia: 12-14 lat

wygląd psa rasy rosyjski toy

Co wiemy o rosyjskim toyu?

Toy rosyjski jest niezwykle małym psem – co oznacza, że w niektórych sytuacjach wymaga wyjątkowej ostrożności oraz uwagi ze strony opiekuna. O jakich sytuacjach mowa? Zarówno o spacerach, wspólnych zabawach z innymi psami (na przykład na placu zabaw dla czworonogów), a także o spędzaniu czasu z dziećmi – szczególnie małymi, które mogą jeszcze nie rozumieć, że pies odczuwa, i że… nie jest zabawką! Niestety – małe psy, a więc nie tylko rosyjskie toye, ale także pupile rasy chihuahua (z którymi toy rosyjski bywa mylony) – bywają narażone na uszkodzenia ciała (takie jak skręcenia czy złamania). Chociaż rzeczywiście czarujące toye rosyjskie doskonale dogadują się z dziećmi – kontakty psiaka z najmłodszymi domownikami powinny odbywać się zawsze pod nadzorem osób dorosłych. To pupil, który z reguły jest posłuszny, dość łatwy w wychowaniu – co nie oznacza, że kwestia szkolenia w przypadku tej małej, inteligentnej rasy, nie jest tak ważna jak w przypadku pozostałych ras czworonogów.

Toy rosyjski – czym się wyróżnia?

Toy rosyjski wyróżnia się nie tylko ciekawym wyglądem, ale także przyjaznym usposobieniem – oraz, wbrew pozorom, sporą potrzebą ruchu! Chociaż toye rosyjskie rzeczywiście nie są psiakami większych rozmiarów – nie oznacza to, że nie potrzebują codziennej dawki spacerów i innych aktywności. W kontekście aktywności psów rasy toy rosyjski ważna jest nie tylko aktywność w rozumieniu fizycznym – a więc chociażby wyżej wspomniane zabawy na placu zabaw (pamiętajmy jednak o tym, aby pilnować pupila i bacznie obserwować czy inny, na przykład większy psiak, nie robi mu krzywdy) – ale także intelektualnej. Pamiętajmy, że nie zawsze zabawy psów wyglądają tak, jak je sobie wyobrażamy – czasem przypominają walkę (którą nie są!). Jeśli nasz toy rosyjski – z różnych względów – nie ma pozytywnych doświadczeń z innymi psami, popracujmy nad danym zagadnieniem z doświadczonym behawiorystą, który pomoże nam i naszemu czworonogowi przezwyciężyć trudne doświadczenia.

rosyjski toy spaceruje

Toy rosyjski – jaką ma osobowość?

Toy rosyjski to pies, który uwielbia towarzystwo i zabawę – z całą pewnością nie jest to pies spokojny, stonowany, lubiący spędzać czas biernie. Nie oznacza to, że aby zapewnić pupilowi rasy toy rosyjski wszystkiego to, co najlepsze – potrzebujemy ogromnego domu z ogrodem. Wręcz przeciwnie! Z oczywistych względów – aby dobrze opiekować się wdzięcznym torem rosyjskim – wystarczy nam nawet bardzo małe mieszkanie, jednak w tej sytuacji powinniśmy regularnie dawać możliwość naszemu czworonogowi na to, aby się wybiegać i „wyszumieć”. Chociaż toy rosyjski jest niewielki – drzemie w nim sporo pozytywnej energii. Kiedy nie podoba mu się dana sytuacja – jest w stanie głośno szczekać, aby w ten sposób zakomunikować opiekunom swoje niezadowolenie. Co istotne dla wielu z nas – toy rosyjski nie wykazuje żadnej agresji, co oznacza, że doskonale sprawdzi się w roli codziennego towarzysza, z którym z powodzeniem możemy doświadczać wielu wspaniałych przygód!

Szkolenie toya rosyjskiego – na czym polega?

Szkolenie, a więc ważny element wychowania toya rosyjskiego, opiera się przede wszystkim na pokazaniu mu określonej w naszym domu hierarchii – która nie tylko usprawnia codzienne funkcjonowanie pod jednym dachem z czworonogiem, ale także daje mu pożądane poczucie bezpieczeństwa. Psiak, aby być wobec nas posłusznym, powinien mieć tak zwany „respekt” – a więc innymi słowy: szacunek do nas, właścicieli. Aby dobrze wyszkolić swojego toya rosyjskiego – powinniśmy poświęcić mu czas na naukę podstawowych komend, która przy okazji fantastycznie buduje także relację między nami a czworonogiem. Jeśli zastanawiamy się nad udziałem z naszym szczeniakiem w tak zwanym „psim przedszkolu” – porozmawiajmy o tym z behawiorystą. Czasem psie przedszkole okazuje się być dobrą okazją do tego, aby umożliwić psiakowi kontakt z innymi psami – podobnie jak podczas zabawy na placu zabaw, tak i tutaj należy pamiętać o tym, aby zadbać o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa naszego czworonożnego przyjaciela (na przykład poprzez wybranie takiego szkolenia dla szczeniąt, w którym uczestniczą wyłącznie szczenięta miniaturowych i małych ras).

pies rasy toy rosyjski wygłupia się

Jak wygląda rosyjski toy?

Jak już wiemy – aparycja rosyjskiego toya to przede wszystkim jego nieduża budowa ciała oraz sierść (w zależności od tego czy opiekujemy się toyem krótkowłosym czy też długowłosym): gładka, bez podszerstka, przylegająca do ciała bądź dłuższa (prosta lub z delikatną falą). Krótka sierść psiaka jest błyszcząca i miła w dotyku, z kolei ta nieco dłuższa – osiągająca od 3 do 5 centymetrów długości – wcale nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Oczywiście – nie ma nic dziwnego w tym, że pupil krótkowłosy będzie potrzebował znacznie mniej uwagi i zaangażowania z zakresie zabiegów pielęgnacyjnych niż psiak, który posiada sierść dłuższą (jednak to nie długość sierści, a nasz styl życia, powinien decydować o tym na jakiego czworonoga finalnie się zdecydujemy). Chociaż rasa dostępna jest w wielu interesujących umaszczeniach – to właśnie tak zwany „gołębi” kolor (a więc błękitny podpalany) jest najbardziej pożądany przez miłośników rosyjskich toyów (za czym stoi zwykle nieco wyższa cena).

Długość włosa u psa rasy rosyjski toy

Jeśli zastanawiasz się czy wybrać rosyjskiego toya krótko czy długowłosego – tak naprawdę, w kwestii codziennych obowiązków i wyzwań, długość sierści psiaka nie oznacza zbyt wielkiej różnicy. Owszem, niektórzy twierdzą, że to właśnie toye długowłose są najbardziej urocze i pełne wdzięku – jednak już sam maleńki rozmiar psiaków sprawia, że są określane jako niezwykle „słodkie”! Nie ulega wątpliwości, że to wyżej wspomniane „piórka na uszach” są tak bardzo uwielbiane przez miłośników tej charakterystycznej rasy – jednak aparycja psiaków długowłosych jest tak samo przyjemna dla oka jak toyów rosyjskich długowłosych! Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej odmiany – nie zapominajmy o nałożeniu na naszego pupila ciepłego i wygodnego ubranka dla psów, które z powodzeniem poradzi sobie z zimową aurą. Do wyczesywania sierści toya rosyjskiego długowłosego – przyda się nam delikatny grzebień oraz odżywka ułatwiająca rozczesywanie (na przykład w formie praktycznego sprayu).

rosyjski toy podczas odpoczynku

Żywienie rosyjskiego toya – jak o nie zadbać?

Podobnie jak w przypadku psów innych ras – także toy rosyjski wymaga zbilansowanej, zdrowiej diety (a więc takiej, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin). Jeśli chodzi o choroby typowe dla rasy – rzadko słyszy się o alergii (znacznie częściej o zwichnięciu rzepki czy chorobach oczu i serca). Nadwaga także nie powinna grozić naszym psiakom – nie wykazują one nadmiernego apetytu, jednak kiedy tylko zauważymy, że nasz pupil chce jeść więcej i częściej (na przykład po kastracji), zadbajmy o to, aby codzienne porcje jedzenia były starannie obliczone pod kątem kaloryczności (ponieważ dodatkowe kilogramy u tak małego pupila mogą powodować kłopoty ze stawami – chociażby wyżej wspomniane zwichnięcie rzepki). Zimą oraz jesienią – a więc w okresie, kiedy towarzyszą nam niższe niż zwykle temperatury – zastanówmy się nad suplementowaniem witamin u toya rosyjskiego. Pamiętajmy jednak, by zawsze tego typu decyzje konsultować z weterynarzem prowadzącym oraz behawiorystą.

Ile kosztuje szczenię rosyjskiego toya?

Miłośnicy rasy doskonale wiedzą jak bardzo mogą różnić się od siebie ceny poszczególnych szczeniąt – które wahają się od 3000 do 8000 złotych za psiaka. Oczywiście – na cenę wpływa wspomniane w tekście umaszczenie czworonoga, jednak tych czynników można wyróżnić znacznie więcej. Dla przykładu – za szczenię z renomowanej hodowli o doskonałych opiniach zapłacimy naturalnie więcej niż za toya rosyjskiego z hodowli „bez prestiżu”. Jeśli zależy nam na tym, aby wybrany przez nas toy występował na wystawach – a więc także miał jak najlepsze geny – poszukajmy takiej hodowli, gdzie zarówno mama, jak i tata szczeniaka posiadają duże doświadczenie oraz osiągnięcia w tym zakresie. Zanim jednak pojedziemy do hodowcy po naszego upragnionego szczeniaka – zaopatrzmy się w odpowiednią wyprawkę (z zabawkami, które nie są zbyt małe – tak, aby nasz pupil nie wyrządził sobie krzywdy chociażby poprzez zadławienie się niewielkim elementem).

szczeniak rasy rosyjski toy

Zalety posiadania rosyjskiego toya

Nie ulega wątpliwości, że toy rosyjski to czarujący, aktywny psiak, który wnosi do domu mnóstwo pozytywnej energii. Jest radosny, łagodny, łatwy w ułożeniu – co więcej, kocha dzieci, a do domowników przywiązuje się lada moment! To jedna z tych ras, która może zauroczyć nas nie tylko swoją aparycją, ale także przyjaznym usposobieniem – dzięki temu, że szkolenie toya rosyjskiego nie wydaje się być zbyt trudne, a przy tym toye z powodzeniem odnajdą się nawet w bardzo małej przestrzeni, sprawdzą się większości z nas. To także pupile, które nie są bardzo chorowite, lubią aktywność, a ich żywienie i pielęgnacja (także w przypadku wyboru psiaka długowłosego) nie należą do skomplikowanych – chociaż bywają mylone z psiakami rasy chihuahua, są znacznie mniej uparte i dominujące.

Wady posiadania rosyjskiego toya

Jednym z wyzwań, przed jakimi muszą stanąć opiekunowie rosyjskiego toya, jest ogromna uwaga, jaka należy poświęcać mu szczególnie w okresie szczenięctwa – jednak nie tylko! Ze względu na swój niewielki rozmiar – powinniśmy nadzorować nie tylko jego zabawę z dziećmi czy innymi psami, ale także uważać, aby nie został nieumyślnie zraniony przez gości, którzy do nas przychodzą (a którzy być może na co dzień nie mają do czynienia z tak małymi czworonogami). Podobnie podczas spaceru – rosyjskiego toya nie należy puszczać wolno, nawet na terenie, gdzie nie przebywają ludzie czy inne zwierzęta. To właśnie w takich sytuacjach, kiedy „tracimy czujność” – dzieje się najwięcej wypadków. O ile nasz psiak może nie wykazywać agresji – o tyle nie wiemy jaki charakter drzemie z pupilu, który może podbiec do naszego czworonożnego przyjaciela.

Rosyjski toy – podsumowanie

Jeśli poszukujesz radosnego, sympatycznego psiaka, który nie wymaga ogromu zaangażowania zarówno w kwestii żywienia czy pielęgnacji – a przy tym takiego, który zmotywuje Cię do codziennych aktywności – toy rosyjski jest dla Ciebie! To pupil, który spodoba się osobom lubiącym małe rasy, nie mającym możliwości poświęcenia zbyt wiele czasu na szkolenie, a przy tym uwielbiających zabawę i pieszczoty z czworonogiem. Nie zapominajmy, że toye rosyjskie potrzebują się „wyszaleć” na co dzień – a my, jako odpowiedzialni opiekunowie, mamy w obowiązku im to zapewnić. Jego nietuzinkowa elegancja, żywiołowość, a przy tym niezwykła lojalność i miłość, jaką potrafią darzyć opiekunów – sprawiają, że zarówno krótko, jak i długowłose toye rosyjskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem miłośników psów (nie tylko małych ras!).