Czym terier tybetański wyróżnia się na tle innych ras? Wieloma kwestiami – jedną z nich jest oczywiście ta, że (chociaż rzeczywiście w swojej nazwie posiada być może nieco mylące słowo „terier„)… terierem nie jest. Ten pełen uroku, długowłosy psiak występujący w wielu wersjach umaszczeń, należy do IX grupy FCI – czyli do psów ras ozdobnych i do towarzystwa. Rzeczywiście – nie da się ukryć, że to właśnie w tej roli sprawdza się najlepiej. Ten nieduży pies pasterski z Wyżyny Tybetańskiej charakteryzuje się pełną energii osobowością oraz pozytywnym, serdecznym nastawieniem. Ze względu na swoje rozmiary – doskonale odnajdzie się zarówno w domu z posesją, jak i nawet niedużym mieszkaniu. W swojej ojczyźnie nazywany bywa „dhoki apso” – co więcej, jest tam uznawany za rasę, której należy się wyjątkowy szacunek. W Tybecie postrzega się go jako „świętego psa”, a nawet kolejne wcielenia człowieka w procesie reinkarnacji. Co warto wiedzieć o tej nietuzinkowej rasie, jak się nią opiekować, ab terier tybetański zachował dobre zdrowie i formę przez całe swoje życie oraz w jaki sposób pielęgnować jego imponującą sierść? Podpowiadamy!

wzrost: 35-41 cm

waga: 11-1 kg

długość życia: 12-15 lat

terier tybetański podczas spaceru

Terier tybetański – skąd pochodzi?

Terier tybetański to starożyta rasa z Tybetu – kiedyś przeznaczona stricte do stróżowania, dziś do towarzyszenia opiekunom w codziennych wyzwaniach. Co ciekawe, to właśnie teriera tybetańskiego wręczano gościom w formie podarunku – co podkreślało jego wyjątkowość. Prócz drugiego wcielenia człowieka w reinkarnacji – uznawany był, a przez niektórych z nas nadal jest, za symbol czy swego rodzaju amulet szczęścia. Chociaż każdy pies w domu oznacza wiele radości na co dzień – to właśnie teriera tybetańskiego uznawano za dobry omen, synonim obfitości i pomyślności. Historia tego czarującego psiaka nie jest jednak do końca znana – a swoją popularność w Europie zawdzięcza angielskiej lekarce, która otrzymała szczenię teriera tybetańskiego w podziękowaniu za udaną operację od żony swojego pacjenta (opiekunki suczki Lily, z którego miotu pochodził wręczony lekarce szczeniak). Według legendy – psy rasy terier tybetański są mieszanką psa, kota i człowieka, co ma wskazywać na jego trzy konkretne cechy: oddanie (niczym pies), sprawność (jak kot) oraz inteligencję (niczym człowiek).

Dlaczego terier tybetański nie jest terierem?

Aby dana rasa psa mogła „wpisywać się” w swego rodzaju „kryteria” danej grupy FCI – jej przedstawiciele muszą wykazywać określone cechy osobowości oraz wyglądu. Chociaż terier tybetański oczywiście posiada niektóre, charakterystyczne dla terierów cechy – takie jak zwinność, odwaga czy upór – jak już wspomnieliśmy, oficjalnie nie należy do terierów, a do… psów do towarzystwa! Jego przyjemna aparycja, niewielki wzrost, ogromne oddanie i lojalność wobec człowieka, chęć towarzyszenia mu w codziennych sprawach – to wszystko stawia serdeczne i przyjacielskie teriery tybetańskie w roli wspaniałych, czworonożnych przyjaciół. Ciekawostką jest, że terier tybetański nie jest spokrewniony z żadnym z terierów. Pupil wdzięcznej rasy terier tybetański z powodzeniem odnajdzie się zarówno w domu z dziećmi, jak i innymi psami. To przykład jednej z tych ras, które łączą w sobie serdeczne usposobienie z pozytywną energią, żywiołowością, chęcią do zabaw oraz wspólnego spędzania czasu z opiekunem – a ponieważ nie polował nigdy na borsuki, lisy czy wydry (jak teriery), nie mógłby należeć właśnie do nich.

aparycja teriera tybetańskiego

Szkolenie teriera tybetańskiego – co warto o nim wiedzieć?

Ponieważ teriery tybetańskie należą do psów inteligentnych, szybko uczących się i pojętych – ich szkolenie zwykle nie sprawia wielkiego kłopotu opiekunom. Oczywiście wiele zależy od naszego podejścia do psa – jeśli wiemy jak szkolić, nagradzamy pupila smaczkami wtedy, kiedy zachowuje się w oczekiwany przez nas sposób oraz wyznaczamy hierarchię w naszym domu, cały proces odbywa się zazwyczaj bezproblemowo. Zdarza się, że mniej doświadczeni opiekunowie decydują się na skorzystanie ze wsparcia behawiorysty – jednak zwykle sprawdza się on w przypadku ras bardziej upartych, chcących dominować. Nie bez powodu teriera tybetańskiego nazywa się „małym psem o wielkim sercu” – to prawdziwa „przylepa”, która uwielbia zarówno aktywności na świeżym powietrzy w towarzystwie swojego ukochanego pana czy pani, jak i wspólne leżenie na kanapie w domu. Aby stymulować intelekt naszego czworonoga – możemy zaopatrzyć się w przeznaczone do tego zabawki i gadżety dla psów.

Jakie aktywności dla psa rasy terier tybetański?

Jeśli chodzi o potrzebę aktywności teriera tybetańskiego – jest ona umiarkowana, znacznie mniejsza niż terierów, którzy rzeczywiście nimi są! Aby zapewnić naszemu terierowi tybetańskiemu wszystko to, czego potrzebuje pod kątem codziennej aktywności – wystarczą trzy umiarkowanie intensywne spacery oraz zabawa w domu czy na podwórku. Ponieważ terier tybetański wręcz lgnie do ludzi i bardzo lubi ich towarzystwo – ucieszy go zabawa nie tylko z domownikami, których dobrze zna, ale także z naszymi gośćmi (którzy zwykle pozostają pod dużym urokiem teriera tybetańskiego!). Chociaż zwykle terier tybetański nie sprawia problemów wychowawczych – pozostawianie go samemu sobie na wiele godzin nie jest dobrym pomysłem. Jeśli czeka nas więc dłuższy wyjazd – zadbajmy o to, aby nasz towarzyski, pełen energii czworonóg został pod opieka osoby zaufanej. Może być to zarówno członek naszej rodziny, dobry znajomy czy też osoba profesjonalnie zajmująca się opieką nad zwierzakami pod nieobecność właściciela, czyli petsitter (którego usługi stają się coraz to bardziej popularne w naszym kraju!).

Żywienie teriera tybetańskiego – jaką karmę wybrać?

Kwestie żywienia teriera tybetańskiego nie stanowią zwykle dużego wyzwania dla opiekunów – nawet tych mniej doświadczonych. Podobnie jak w przypadku psów innych ras – tak i tutaj wskazane jest stosowanie wysokiej jakości karmy (zawsze z wysoką zawartością mięsa – czyli cennego białka). W sklepach zoologicznych (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych) bez problemu znajdziemy dziś zarówno karmy, jak i smakołyki dla psa – nie tylko w wersjach dobrze nam znanych (na przykład z kurczakiem czy wołowiną), ale i nieco mniej popularnymi rodzajami mięsa. Niektórzy opiekunowie psów w pewnym momencie życia psa (między innymi wtedy, kiedy staje się on seniorem) decydują się na suplementowanie składników odżywczych – zawsze jednak decyzję o suplementacji czworonoga powinniśmy podejmować pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii, zamiast traktować ją jako naturalny dodatek do przemyślanej, zbilansowanej diety pupila.

terier tybetański o jasnym umaszczeniu

Umaszczenie teriera tybetańskiego – w jakich wariantach występuje?

Umaszczenie teriera tybetańskiego może być bardzo różnorodne – może być zarówno białe, kremowe, złote, szare czy czarne. Popularne wersje kolorystyczne tego błyskotliwego psiaka o niezwykle przyjaznym usposobieniu to także te dwu oraz trójkolorowe – na przykład połączenie ciemniejszych uszu oraz jaśniejszej, pozostała części ciała psa. Dzięki tej różnorodności – nie tak często spotykanej wśród innych ras – dwa szczeniaki teriera tybetańskiego mogą wyglądać zupełnie inaczej. Naturalnie – ostateczny wygląd naszego czworonożnego przyjaciela zależy w dużej mierze od aparycji jego rodziców, dlatego też (zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego pupila tej rasy) warto jest zapoznać się z ofertą różnych hodowli. Nie ulega wątpliwości, że – podobnie jak inne rasy z IX grupy FCI – ogólny wygląd terierów tybetańskich określany bywa jako „przyjemny dla oka”, „uroczy” i „czarujący”. Duże, ciemne oczy pupila, jego opadające uszy, a przede wszystkim bujna, długa sierść sprawiają, że czworonogi rasy terier tybetański są tak chętnie wybierane przez miłośników psiaków!

Jak pielęgnować teriera tybetańskiego?

Pielęgnacja teriera tybetańskiego – chociaż może wydawać się sporym wyzwaniem – nie jest wcale tak czasochłonna. Wszystko zależy od naszej organizacji dnia z psem – chociaż niektórzy twierdzą, że optymalnym czasem kąpieli czworonogów tej długowłosej rasy jest jeden dzień w tygodniu, jeśli nasz pupil nie brudzi się zbyt intensywnie, nie jest konieczne aż tak częste jego mycie. Do konieczności należy jednak regularne rozczesywanie jego sierści – nie tylko przed kąpielą, choć i tutaj wskazane jest dokładne pozbycie się ewentualnie powstałych na niej supłów. To naturalne, że im dłuższą sierść posiada nasz czworonóg – tym więcej uwagi będziemy musieli jej poświęcić. Prócz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych w domu – wielu opiekunów terierów tybetańskich korzysta też z fachowej pomocy groomera, czyli psiego fryzjera, który (z pomocą odpowiednich kosmetyków i narzędzi) upora się nawet z najbardziej wymagającą sierścią psa! Co istotne w przypadku nie tylko psa tej rasy, ale i innych – do pielęgnacji przyzwyczajamy szczeniaka już od drugiego miesiąca jego życia (ponieważ jeśli zaniedbamy ten aspekt, może okazać się ona bardzo trudna, kiedy pies dorośnie).

pielęgnacja teriera tybetańskiego

Ile kosztuje szczeniak psa rasy terier tybetański?

Za szczeniaka teriera tybetańskiego musimy zapłacić dziś od 4000 do nawet 5000 złotych. Warto jednak nie oszczędzać na kupnie psiaka – który stanie się naszym czworonożnym przyjacielem, towarzyszem, kompanem. Zdarza się, że w internecie widzimy niezwykle korzystne cenowo ogłoszenia, oferujące szczeniaki danej rasy – które okazują się być ofertami tak zwanych „pseudohodowli” (a jak wiemy, nie mają one nic wspólnego z dobrem pupili, będąc ukierunkowanymi na zysk). Zamiast korzystać z tego typu ofert – warto zaoszczędzić środki finansowe na zakup psiaka ze sprawdzonego, zaufanego miejsca (dzięki czemu znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u psów). Pamiętajmy, że – prócz kosztów jakie poniesiemy za sam w sobie zakup szczeniaka – czeka nas zorganizowanie wyprawki dla szczeniaka, wizyty u weterynarza, podczas których niejednokrotnie wykonane zostaną psu badania, a także ewentualne spotkania z behawiorystą i groomerem.

Zalety posiadania teriera tybetańskiego

Posiadanie tak uroczego, przyjacielskiego psa jak terier tybetański niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to pies niewymagający pod wszystkimi kwestiami prócz pielęgnacja – która oczywiście wymaga od opiekuna sporo zaangażowania. To pojętny, inteligentny psiak – lubiący zabawę i pieszczoty, chętny do zabaw, potrzebujący umiarkowanej ilości aktywności. Prócz pięknej, przyciągającej uwagi aparycji – psiak tej wyjątkowej rasy (uznawany za symbol szczęścia w Tybecie), ma do zaoferowania wiele więcej. Przede wszystkim – jego pozytywna energia, żywiołowość, towarzyskie usposobienie, a przy tym akceptacja dzieci i zwierząt sprawia, że odnajdzie się on w wielu domach. Co więcej, jeśli mamy ochotę na rozpoczęcie treningów z psem – jak najbardziej pupil tej rasy odnajdzie się w sportach przeznaczonych dla czworonogów (takich jak agility, obedience czy dogdance). Niewątpliwą zaletą terierów tybetańskich jest też obszerna gama kolorystyczna psiaków tej rasy – dzięki czemu opiekun może zdecydować się zarówno na jednolite, jak i łaciate szczenię w wielu interesujących barwach.

Wady posiadania teriera tybetańskiego

Wyzwaniem w opiece nad terierem tybetańskim – szczególnie dla osób nie mających wcześniej doświadczeń z czworonogami o tak imponującej sierści – może być ich regularna pielęgnacja. Na szczęście – korzystając z pomocy groomera, nie musimy obawiać się zaniedbania istotnych dla zdrowia i zachowania dobrego wyglądu psa kwestii. Oczywiście – prócz kąpieli i wyczesywania psiaka – czekają nas inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie jamy ustnej, okolic oczu i uszu (jednak dzięki odpowiedniej organizacji, jak najbardziej jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić!). Czy terier tybetański sprawdzi się w roli pierwszego psa? Tak – jeśli decyzję o wzięciu psiaka pod swój dach podejmiemy świadomie i przemyślanie (wcześniej dowiadując się podstawowych rzeczy na temat danej rasy). Pamiętajmy, aby ta niezwykle ważna zarówno dla naszego życia, jak i losu czworonoga decyzja, nigdy nie była podejmowana pochopnie, pod wpływem emocji – dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko trafiania kolejnych psiaków w miejsca takie jak schroniska.

pies rasy terier tybetański podczas odpoczynku

Terier tybetański – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem teriera tybetańskiego, a przy tym jesteś osobą aktywną, uwielbiającą pieszczoty z pupilem i wspólna zabawę – nie bój się postawić na tego pełnego naturalnego wdzięku psa! To nietuzinkowa rasa, która zachwyci Ci się swoim przyjaznym charakterem, łatwością przyswajania nowej wiedzy (co przydaje się szczególnie podczas nauki komend) oraz niesamowitą lojalnością i wiernością wobec swojego pana czy pani. To pupil doskonały dla rodzin z dziećmi, akceptujący inne zwierzaki, niewykazujący zachowań agresywnych. W przeciwieństwie do terierów – nie posiada tak silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego, które hodowano w celu polowań (dzięki czemu nie powinny chociażby rzucać się w pościg za zwierzyną podczas spacerów). Ich towarzyskie, energiczne usposobienie sprawia, że opiekunowie terierów tybetańskich nie mogą narzekać na nudę – a każdy dzień z ich udziałem staje się niesamowitą przygodą!