Jedna z najpopularniejszych ras psów? Oczywiście – owczarek niemiecki! Wszyscy dobrze znamy tego silnego, podatnego na szkolenie psiaka – niekoniecznie osobiście, ale na pewno… z małych i dużych ekranów! Nie bez powodu to właśnie owczarki niemieckie cieszą się tak dużą popularnością – zachwycając nie tylko budzącym respekt wyglądem, ale interesującą osobowością. Nie ulega wątpliwości, że owczarek niemiecki to nie tylko duży, masywny pies, ale także czworonóg, który wykazuje się nietuzinkową bystrością, umiejętnością koncentracji, pracowitością. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie owczarki niemieckie wielokrotnie wspomagały i wciąż wspierają różnego typu akcje policyjne – z czego zresztą są znane. Jeśli zastanawiasz się nad mądrym, czujnym psem, którego jesteś w stanie zapewnić optymalną ilość aktywności (zarówno fizycznej, jak i intelektualnej) na co dzień, a przy tym poszukujesz wiernego, lojalnego kompana – być może warto zapoznać się z tą wyjątkową rasą jeszcze bardziej!

wzrost: 55-65 cm

waga: 22-32 kg (samica), 30-40 kg (samiec)

długość życia: 9-13 lat

pies rasy owczarek niemiecki podczas spaceru nad morzem

Owczarek niemiecki – co o nim wiemy?

To, czego nie można odmówić tej eleganckiej, inteligentnej rasie psa to fakt, że jest to pupil, który poradzi sobie w niemalże każdej dziedzinie nie tylko pracy, ale i sportu. Owczarki są oddane właścicielowi, lojalne, posłuszne osobie, do której czują respekt. Samo w sobie szkolenie owczarka niemieckiego stanowi ważny element jego życia – jeśli zaniedbamy ten aspekt nie tylko w przypadku samego w sobie owczarka, ale także każdego innego psa mieszczącego się w kategorii “psów dużych”, bardzo szybko możemy sobie nie poradzić z ułożeniem tak silnego psa. Duży temperament owczarków niemieckich, jego pewność siebie, a przy tym opanowanie sprawiają, że jest to doskonały pies zarówno dla singla, pary, jak i dużych rodzin z dziećmi. Owczarek – o ile nie zostanie sprowokowany – jest niezwykle łagodny i opiekuńczy, a wszelkie oznaki agresji czy tchórzostwa uznawane są za wadę tej rasy (a co za tym idzie – psy wykazujące te cechy nie powinny być wykorzystywane w hodowli).

Skąd pochodzi owczarek niemiecki?

Jak łatwo domyślić się po samej nazwie rasy – owczarki niemieckie pochodzą oczywiście z Niemiec. To właśnie tam rozpoczęła się popularność tych bystrych, pewnych siebie psów – która rosła tak szybko i dynamicznie, że niedługo później rasa była znana już za granicą. Historia tych pięknych czworonogów rozpoczęła się w XIX wieku – gdzie początkowo były wykorzystywane w wypasie stad zwierząt oraz do ochrony ich przed ewentualnym atakiem drapieżników. Owczarki niemieckie hodowano głównie w celach pracy w policji i wojsku – do dziś powstają zresztą filmy i seriale z udziałem tych fantastycznych psiaków! Jednak dumny owczarek niemiecki to nie tylko pies policyjny – to także wspaniały pies obronny oraz towarzysz codziennego życia. Chociaż owczarek niemiecki może kojarzyć się głównie z życiem w domach – jeśli zapewnimy mu tak dużą aktywność, jakiej potrzebuje na co dzień, z powodzeniem odnajdzie się nawet w średniej wielkości mieszkaniu!

Charakter owczarka niemieckiego

Jeśli chodzi o osobowość owczarka niemieckiego bez wątpienia można wymienić cechy takie jak duża siła fizyczna, odporność, wytrzymałość, inteligencja, wierność, pewność siebie, podatność na szkolenie. To właśnie wspaniały charakter psów rasy owczarek niemiecki sprawił, że dziś prawdopodobnie nie ma takiej osoby, która nie kojarzyłaby tej wyjątkowej rasy. Owczarki są posłuszne, skupione na celu – dlatego tak dobrze odnajdują się w pracy w wojsku i policji. Co ciekawe, tresura psa rozpoczyna się już w hodowli – a  następnie powinno być systematycznie kontynuowane przez nowego opiekuna. To o czym warto pamiętać w kontekście owczarka niemieckiego – który, bądź co bądź, samym swoim wyglądem może wzbudzać lęk w osobach obawiających się dużych psów – to fakt, że niesprowokowany nie wykazuje agresji, dzięki czemu uznawany jest za czworonoga opanowanego i łagodnego (również w stosunku do dzieci – o ile potrafią się one z nim obchodzić).

aparycja psa rasy owczarek niemiecki

Jak wygląda pies rasy owczarek niemiecki?

Pies rasy owczarek niemiecki jest z całą pewnością dobrze zbudowany, silny i umięśniony – co pozwala mu do pełnienia wyżej wspomnianych, uniwersalnych ról (zarówno w pracach fizycznych, sportach, jak i w życiu codziennym). Owczarek posiada obficie owłosiony ogon, zwartą, proporcjonalną sylwetkę oraz pełne wdzięku oczy w kształcie migdałów (które nie są wyłupiaste – jak w wielu innych rasach). Umaszczenie tej wyjątkowej rasy może być zarówno czarne, szare, czarne podpalane, sobolowe, czarno-srebrne czy czarny ze zwracającym uwagę czerwono-brązowym podpaleniem. Owczarek niemiecki może mieć też różne owłosienie – wyróżniamy zarówno psy z długim, jak i krótkim włosem (dwie pełnoprawne rasy – owczarka niemieckiego krótkowłosego oraz owczarka niemieckiego długowłosego – wyodrębniono dopiero w 2008 roku). Nie wszyscy wiedzą, że równie popularny co owczarek niemiecki – owczarek szwajcarski – stanowi odmianę właśnie owczarka niemieckiego (ze względu na swoje białe, charakterystyczne umaszczenie).

Czego potrzebuje owczarek niemiecki?

Potrzeby dużego psa, jakim bez wątpienia jest owczarek niemiecki, zwykle można określić jako aktywność oraz żywienie – jednak w przypadku zdecydowania się na owczarka niemieckiego długowłosego, powinniśmy wziąć pod uwagę także czas, energię i środki finansowe, jakie przeznaczymy na kwestie związane z dbałością o jego sierść. Owczarki potrzebują nie tylko regularnych, intensywnych spacerów, ale także możliwości “wybiegania się” (dlatego w miarę możliwości warto zabierać je na wybiegi czy place zabaw dla psów). Posiadając owczarka niemieckiego w domu nie zapominajmy, że jego przeznaczenie – a więc praca w policji czy straży granicznej – świadczy też o dużej potrzebie związanej z aktywnością intelektualną. Szkoląc, dbając o prawidłowe żywienie i pielęgnację pupila, a także poświęcając mu czas i uwagę w ciągu dnia – możemy mieć pewność, że dajemy naszemu czworonożnemu przyjacielowi wszystko to, co najlepsze!

owczarek niemiecki podczas aktywności

Jak pielęgnować owczarka?

Chociaż kwestia pielęgnowania owczarka – szczególnie długowłosego – może wydawać się wielu z nas sporym wyzwaniem, optymalne dla psów tej pięknej, pełnej elegancji rasy, będzie wyczesywanie sierści 2-3 razy w tygodniu oraz rutynowe czynności (niezależne od rasy psa), takie jak systematyczne obcinanie pazurków czy czyszczenie uszu (na przykład przy pomocy specjalnego płynu, który dostaniemy w gabinecie weterynaryjnym bądź w niektórych sklepach zoologicznych). Jeśli chodzi o kwestie kąpieli owczarków – wystarczą zaledwie dwie w roku (najlepiej w okresie linienia, kiedy gęsty podszerstek pupila może wychodzić garściami). Pamiętajmy, by wybierając zarówno kosmetyki dla psów, jak i gadżety i akcesoria do wyczesywania – takie jak odpowiednie szczotki czy grzebienie – zawsze dokonywać odpowiedniego researchu, zanim podejmiemy finalną decyzję o ich zakupie.

Zabawki dla owczarka – które wybrać?

Zabawki dla owczarka powinny stymulować go zarówno fizycznie, jak i intelektualnie – dlatego tak ważna jest tu różnorodność oraz dopasowanie danego gadżetu do wieku psa (innymi zabawkami chętniej pobawi się szczeniak, innymi – dorosły pies). Aby nasz owczarek zajął sobie czas – warto, by mógł wybierać pośród zabawek takich jak mata węchowa, zabawki do stosowania w wodzie (którą zresztą bardzo lubi czworonóg tej rasy!), aby stymulowały jego koncentrację, umożliwiały ćwiczenie szczęki. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się też różnego rodzaju szarpaki oraz bezpieczne przedmioty do aportowania. Pamiętajmy, że najlepsza zabawa owczarka wcale nie musi odbywać się na zewnątrz – jednak dobrze jest spędzać z nim czas w przeznaczonych do tego miejscach (na przykład na wybiegu dla psów). Jeśli nasz owczarek szybko nudzi się kolejnymi zabawkami – możemy zaskoczyć go dedykowanym tunelem dla pupila!

Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Ze względu na zwiększone ryzyko skrętu żołądka u owczarka niemieckiego – powinniśmy karmić go nieco inaczej niż psiaki innych ras (nawet 4 razy dziennie). Niezależnie od tego czy wybierzemy karmę suchą, mokrą, a może obie – warto zwrócić uwagę na ich skład (aby mieć pewność, że nasz pupil otrzyma wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz zachowania optymalnego stanu zdrowia witaminy oraz składniki odżywcze). Aby jakościowa, przemyślana dieta psa dodatkowo wspierała utrzymanie zdrowych i mocnych zębów – nie bójmy się podawać im tak zwanych “gryzaków dentystycznych”. Podobnie jak w przypadku czworonogów innych ras – również owczarkom niemieckim w okresie starości może dokuczać spowolniona przemiana materii, dlatego ta ważne jest, aby zadbać o to, aby nasz pies nie “nabawił się” nadwagi bądź otyłości.

zimowa zabawa owczarka niemieckiego

Hodowle owczarków niemieckich

Przede wszystkim – zanim zaczniemy poszukiwać odpowiedniej hodowli owczarka, warto zadać sobie pytanie jaka dokładnie rasa nas interesuje (owczarek niemiecki krótkowłosy czy owczarek niemiecki długowłosy). O ile w Polsce działa wiele hodowli psów tej rasy – o tyle warto zdać sobie sprawę, że standardowa cena 3000-4000 zł za szczeniaka nie obejmuje pupili kwalifikujących się do wystaw czy tych o czarnym (rzadko spotykanym) umaszczeniu. Na przyjęcie pod swój dach tego wyjątkowego psiaka warto przygotować się więc pod kątem finansowym – nie tylko dysponując środkami na jego zakup, ale także na wyposażenie odpowiedniej wyprawki. Jeśli mamy dom z ogrodem – zadbajmy o to, by owczarek miał zarówno komfortowy kojec w domu, jak i ocieplaną, wygodną budę na zewnątrz (w której będzie mógł się schronić podczas pobytu na dworze). Decydując się na przyjęcie psiaka pod swój dach (niezależnie od rasy) – rozważmy także kwestię jego ubezpieczenia zdrowotnego, które w razie choroby czworonoga pokryje koszty związane z jego leczeniem.

Zalety posiadania owczarka niemieckiego

Posiadanie psa jakiejkolwiek rasy posiada wiele zalet – jednak każda z nich ma swoje unikatowe cechy! To co trzeba przyznać tym inteligentnym, opanowanym psiakom to fakt, że spełniają się w wielu różnych rolach – będą zarówno doskonałym towarzyszem codziennego życia, cierpliwym stróżem i obrońcą, psem pracującym w nawet najtrudniejszych warunkach. Owczarki niemieckie są łagodne, podatne na szkolenie, pewne siebie – zachwycają jednak nie tylko fantastycznym charakterem, ale także pięknym, eleganckim wyglądem (zarówno w przypadku owczarka niemieckiego krótkowłosego, jak i długowłosego!). Owczarki od lat służą nam – ludziom pracując w wojsku, policji czy wykonując zlecenia na potrzeby straży granicznej – dlatego to właśnie one nie bez powodu stanowią jedną z najpopularniejszych ras w Niemczech (gdzie powstały), ale także w naszym kraju, gdzie zyskały sobie wierne grono sympatyków!

Wady posiadania psa rasy owczarek niemiecki

Za szczeniaka rasy owczarek niemiecki możemy zapłacić nawet 4000 złotych – co dla wielu z nas może stanowić niemałe wyzwanie. Jeśli chodzi jednak o samo w sobie życie z psem pod jednym dachem – powinniśmy nastawić się na sporą dawkę aktywności i szkolenia na co dzień. Dla części opiekunów może być to nieco problematyczne – natomiast osoby, które tak czy inaczej aktywnie lubią spędzać czas, docenią wierne towarzystwo tego błyskotliwego czworonoga! Wyzwaniem może  być też żywienie owczarka – nie tylko pod kątem doboru karmy (która powinna dostarczać mu najważniejszych składników odżywczych), ale także częstotliwości karmienia. Jeśli nasz owczarek zostanie sprowokowany – może wykazać się agresją, jednak najczęściej jest to jednak spokojny i  ułożony pies, słuchający się swojego opiekuna.

owczarek niemiecki w odmianie długowłosej podczas spaceru

Owczarek niemiecki – podsumowanie

Owczarek niemiecki to wyróżniająca się wyglądem i osobowością wszechstronna rasa, która w szczególny sposób wspiera nas – ludzi na co dzień. To dzielne, pewne siebie, a przy tym absolutnie spokojne psy, które nie wykazują najmniejszych oznak agresji. Owczarki to wspaniali przyjaciele rodzin, potrafiący spędzać czas z dziećmi (zawsze pod nadzorem osoby dorosłej!), wymagające nie tylko sporej dawki ruchu, ale także odpowiedniego żywienia (na przykład zastosowania popularnego w ostatnim czasie BARF-a) oraz pielęgnacji (szczególnie w przypadku owczarków niemieckich długowłosych!). Owczarki są nie tylko lojalne, wierne, sprytne i inteligentne, ale także doceniają czas spędzony z opiekunem – którego kochają całym swoim psim sercem! Decydując się na zakup owczarka niemieckiego (zawsze ze sprawdzonej hodowli) – zadbajmy o to, aby nasz owczarek rzeczywiście zaspokajał wszystkie swoje potrzeby (w innym wypadku może skutkować to nawet depresją u czworonoga).