Łajka wschodniosyberyjska to jedna z tych ras, które można uznać za “wszechstronne” – niegdyś wspierały nas – ludzi chociażby w polowaniach na wiewiórki i ptaki. Ta wyjątkowa rasa, znana także jako “Zapadno – Sibirskaja Łajka”, jest niezwykle odporna na nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. To odważny, zadaniowy, wytrwały psiak – który z całą pewnością nie odnajdzie się w domu, gdzie czworonóg traktowany jest niczym “maskotka” czy “pieszczoch”. Chociaż kocha swoją rodzinę i jest w stanie skoczyć za nią w ogień – przytulanie nie cieszy łajki wschodniosyberyjskiej tak bardzo jak aktywności na świeżym powietrzu! To najcięższa z łajek – przypominająca wyglądem wilka. Chociaż jest zarówno najcięższa, jak i największa z łajek – nadal jest rozmiary kwalifikują rasę do psów nie dużych, a średnich. W Polsce znane są trzy rodzaje łajek: jakucka, wschodniosyberyjska (którą omówimy dziś) oraz rosyjsko-syberyjska. I choć rzeczywiście charaktery wszystkich trzech łajek są do siebie stosunkowo podobne – to właśnie łajka wschodniosyberyjska jest kojarzona przez tak wielu miłośników psów (szczególnie czworonogów zaliczanych do ras pierwotnych!).
wzrost: 51-60 cm (suczka), 55-66 cm (samiec)
waga: 25-30 kg
długość życia: 12-15 lat
Łajką wschodniosyberyjska – co to za rasa?
Jak sama nazwa wskazuje – łajka wschodniosyberyjska pochodzi z Syberii, gdzie wykorzystywano ją głównie jako pomoc w polowaniach. Łajka wspierała też ludzi poprzez pełnienie funkcji psa pociągowego – na co pozwalały jej spore gabaryty. Co ciekawe, psy hodowane były przez plemiona Jakutów oraz Ewenków – a sama jej postać stanowi swego rodzaju symbol kultury i tradycji rdzennych mieszkańców Syberii. Trudne warunki pracy umożliwiły łajce wschodniosyberyjskiej wykształcenie w sobie niesamowitej wytrwałości i nieustępliwości. To psy, których oficjalny standard powstał w 1947 roku, a następnie – przez kolejne lata – był regularnie zmieniany, modyfikowany. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie łajka wschodniosyberyjska uznawana jest za jednego z najbardziej cenionych dziś psów myśliwskich – wszystko za sprawą swojej skuteczności i pracowitości. Nie wszyscy wiedzą, że łajki wschodniosyberyjskie nie są zbyt popularne – co sprawia, że ich dostępność jest ograniczona (szczególnie poza granicami Rosji). Jak się jednak okazuje, psiaki tej wyjątkowej rasy, chętnie wybierają nie tylko osoby, poszukujące tak zwanego “psa użytkowego”, ale także aktywnego, dynamicznego towarzysza rodziny!
Czym wyróżnia się łajka wschodniosyberyjska?
Łajką wschodniosyberyjska wyróżnia się kilkoma istotnymi aspektami – jak już wiemy, należy do największych oraz najcięższych łajek, jednak nie tylko to czyni ją tak łatwo zapamiętywalną. Łajką wschodniosyberyjska występuje w kilku imponujących umaszczeniach – białym, szarym, czarnym oraz rudym (a konkretnie, w wielu jego odcieniach). Co więcej, sierść psiaka rasy łajka wschodniosyberyjska jest niezwykle długa i gęsta – dzięki czemu z powodzeniem chroni czworonoga przed negatywnym działaniem niskich temperatur. Co ciekawe, aparycją łajki to niejedyna jej zaleta – na dużą uwagę zasługuje nietuzinkowa osobowość pupila, na czele z lojalnością, oddaniem, serdecznością. O ile dla członków swojej rodziny łajki wschodniosyberyjskie rzeczywiście potrafią być przyjacielskie i pełne uroku – ze względu na silny instynkt terytorialny, mogą nie zaakceptować na posesji osoby, którą widzą po raz pierwszy (naturalnie uznając ją za intruza). Na szczęście – dzięki odpowiedniej socjalizacji łajki już od okresu szczenięcego, nasz pupil może nauczyć się jak odpowiednio (i bezpiecznie dla otoczenia) reagować na różnego typu sytuacje z życia codziennego.
Osobowość łajki wschodniosyberyjskiej – jaka jest?
Łajka wschodniosyberyjska to pracowity, zadaniowy pies – skupiony na swoim celu. To czworonóg, cechujący się niezależnością i silną wolą, stosunkowo łatwo przystosowujące się do danej sytuacji. To, co warto wiedzieć o łajce wschodniosyberyjskiej to także ważna rola, jaką odgrywa szkolenie w jej życiu – bez niego łajka może nie odnaleźć się w rodzinie, nie respektować panujących w niej zasad, dominować. Aby funkcjonowanie z pupilem tej wyjątkowej rasy było jak najbardziej przyjemne i satysfakcjonujące dla obu stron – warto szkolić pupila pod okiem profesjonalnego behawiorysty. Chociaż łajki doskonale odnajdują się w stróżowaniu – zapewniając im wystarczająco dużo aktywności, wcale nie muszą pełnić tej roli, aby prawidłowo się rozwijać, cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym, cieszyć życiem. Jeśli zastanawiasz się czy bardziej odpowiednim opiekunem dla łajki będzie domator czy miłośnik wszelkiej maści aktywności – czworonoga rasy łajka wschodniosyberyjska znacznie bardziej ucieszy duża ilość ruchu na świeżym powietrzu w towarzystwie swojego pana czy pani niż leżenie obok nich na kanapie!
Jakich aktywności potrzebuje łajka wschodniosyberyjska?
Chociaż każdego psiaka ucieszy dostęp do zabawek i różnorodnych gadżetów dla czworonogów w domu – łajka wschodniosyberyjska uwielbia aktywność na zewnątrz. To, co można robić w towarzystwie wytrzymałej, dynamicznej łajki to chociażby codzienny jogging. Z łajką warto regularnie odwiedzać też plac zabaw – gdzie ma dostęp do ciekawych torów przeszkód, piaskownicy czy pachołków, które musi omijać, ćwicząc przez to koncentrację. Łajka – z oczywistych względów – uwielbia też zabawę na śniegu. Jej gęsta, dająca ciepło sierść sprawia, że może przebywać na świeżym powietrzu (nawet w niskich temperaturach) przez dłuższy czas. Pamiętajmy jednak, że – podobnie jak u psiaków innych ras, tak i u łajki wschodniosyberyjskiej – sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Jako odpowiedzialni opiekunowie czworonożnych przyjaciół – powinniśmy zapewniać im zarówno ruch, jak i stymulowanie intelektu (na przykład poprzez naukę komend).
Żywienie łajki wschodniosyberyjskiej – jak o nie dbać?
Chociaż większości z nas tłuszcz nie kojarzy się z substancją korzystną dla zdrowia psiaka – karma, jaką podajemy łajce wschodniosyberyjskiej, powinna być w niego bogata. Dlaczego? Ponieważ tłuszcze mogą być zarówno “złe” jak i “dobre” – swojemu pupilowi podajemy oczywiście zawsze te, które służą jego prawidłowemu rozwojowi. W przypadku psa rasy łajka wschodniosyberyjska sprawdzi się zarówno sucha, jak i mokra karma – ważne jednak, aby codzienne “menu” było wysokokaloryczne, wzbogacone witaminami i innymi składnikami odżywczymi. Jeśli nasza łajka tego potrzebuje – nie bójmy się sięgnąć po wysokiej jakości suplementy diety dla psów (zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii!). Odpowiednim rozwiązaniem pod katem żywienia łajki może okazać się też coraz popularniejszy BARF – czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta, powstała z myślą o naturalnym pożywieniu psów pierwotnych.
Jak pielęgnować łajkę wschodniosyberyjską?
Pielęgnacja łajki wschodniosyberyjskiej nie jest zbyt skomplikowana – podobnie jak w przypadku innych łajek, jedyne, o czym musimy pamiętać pod katem pielęgnacji, to regularne szczotkowanie sierści naszego pupila. Aby cała czynność przebiegała sprawnie i bezproblemowo – warto zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę bądź grzebień. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb naszego psa. Jeśli chodzi o kąpiele – podobnie jak w przypadku pupili innych ras – tak i w przypadku łajki nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. Zadbajmy o to, aby nasz psiak posiadał swój indywidualny niezbędnik pielęgnacyjny – oparty o produkty wysokiej jakości, najlepiej na bazie niedrażniących składników naturalnych. W systematycznej pielęgnacji łajki powinniśmy pamiętać też o higienie oczu, uszu oraz zębów psa.
Łajka wschodniosyberyjska – dla fanów aktywności?
Nie ulega wątpliwości, że łajka wschodniosyberyjska najlepiej odnajdzie się w towarzystwie osób aktywnych – jeśli jednak Twoja codzienna aktywność nie jest intensywna, a raczej umiarkowana… nie musisz rezygnować z decyzji o przyjęciu pod swój dach uroczej, pełnej wigoru łajki! Chcąc zapewnić swojej łajce wschodniosyberyjskiej wszystko to, co najlepsze – codziennie powinniśmy wychodzić z łajką na trzy dość długie spacery oraz proponować jej inne, stymulujące intelekt i formę fizyczną aktywności (na przykład poprzez wyjścia na wybiegi dla psów, place zabaw czy zakup odpowiednich dla niej zabawek). Pamiętajmy jednak, że łajka potrzebuje także naszej codziennej obecności i uwagi – a odpoczynek na kanapie może być tak samo satysfakcjonujący jak wspólne wędrówki, jogging czy zabawy w ogrodzie!
Ile kosztuje szczenię łajki wschodniosyberyjskiej?
Choć niektórych z nas może zadzwonić ten fakt – łajkę wschodniosyberyjską możemy kupić już od 500 zł wzwyż. Rzeczywiście to jedna z najtańszych ras psów – najczęściej jednak koszt szczeniaka to około 2000-3000 złotych. Dlaczego ceny są tak różne? Wszystko zależy oczywiście od hodowli – zwykle, im wyższa cena, tym lepsze warunki życia szczeniąt, jakie przyszły na świat w danym miocie. Możliwość przyjęcia łajki pod swój dach za tak niewielką (w porównaniu do innych ras) cenę to dobra wiadomość dla osób, które poszukują psiaka o wyjątkowej osobowości, przyjemnej aparycji, a przy tym bez konieczności nadwyrężania budżetu domowego. Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie pupila wiąże się z regularnymi kosztami – nie tylko jego żywienia, leczenia czy pielęgnacji, ale także szkolenia, które przeprowadza behawiorysta.
Zalety posiadania łajki wschodniosyberyjskiej
Jeśli szukasz lubiącego aktywność, radosnego, a przy tym potrafiącego współpracować z człowiekiem psiaka – łajka wschodniosyberyjska jest dla Ciebie! To stosunkowo niedrogi zarówno w samym zakupie, jak i utrzymaniu pies – doskonale nadający się do roli domowego stróża. Łajka jest niezwykle wierna i oddana, a lojalność to wręcz jej “drugie imię”! Ponieważ w naturze ma sporą niezależność – warto poświęcić jej czas na szkolenie, aby funkcjonowanie pod jednym dachem było jeszcze przyjemniejsze dla obu stron. To psiak kochający wolność, gotowy stanąć do obrony swojej ukochanej rodziny – o ciekawej aparycji, przypominającej nieco wilka. Chociaż łajka wschodniosyberyjska jest największą i najcięższą ze wszystkich łajek – nadal należy do psów średnich, co oznacza, że odnajdzie się zarówno na sporych rozmiarów posesji, jak i w niedużym mieszkaniu!
Wady posiadania łajki wschodniosyberyjskiej
Wyzwaniem, przed którym mogą stawać opiekunowie psiaków tej wspaniałej rasy jest przede wszystkim jej regularne szkolenie – a co za tym idzie poświęcanie jej czasu, angażowanie się w proces, a nierzadko zainwestowanie w pracę funduszy. Nie ulega jednak wątpliwości, że inwestycja w szkolenie łajki może przynieść spektakularne efekty – to psy niezależne, mogące zdominować opiekuna (o ile ten nie wyznaczy im właściwych granic). Łajka wymaga szkolenia pod katem ustalenia pewnej hierarchii w domu oraz wtedy, kiedy w domu zjawia się nowy psiak, szczególnie ten mniejszy od niej – ponieważ, ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki, pupil może potraktować go jako zwierzynę łowną. Na szczęście – korzystając z pomocy profesjonalistów, nasz psiak może z powodzeniem walczyć z zakorzenionymi w nim niechcianymi zachowaniami!
Łajka wschodniosyberyjska – podsumowanie
Łajka – zarówno wschodniosyberyjska, jak i pozostałe z nich – to pies, który bardzo łatwo dostosowuje się do zaistniałej sytuacji, dzięki czemu życie z nią jest naprawdę proste! Psiak tej wdzięcznej rasy uwielbia spacery i inne aktywności – dobrze, gdy jego opiekun uprawia sport, jednak nie jest to konieczność. Różnorodne umaszczenie łajki wschodniosyberyjskiej sprawia, że nawet kilkanaście psiaków tej samej rasy może wyglądać zupełnie inaczej, a jej podobieństwo do wilka satysfakcjonuje wielu miłośników psów ras pierwotnych. Łajka to oczywiście pies myśliwski – nawet wtedy, gdy jej codzienność to po prostu przebywanie z domownikami, nie powinnismy o tym zapominać. Zapewniając sprytnej, odważnej i dynamicznej łajce potrzebną do jej prawidłowego rozwoju, a potem do zachowania zdrowia i formy, aktywność – możemy liczyć na długie lata wspólnego życia w spokoju, bez zmartwień o liczne choroby!