Czy kojarzysz radę landseer? Nie ulega wątpliwości, że znacznie łatwiej większości z nas jest wyobrazić sobie psa, do którego jest on podobny – nowofunlanda! Być może dlatego to właśnie landseer nazywany bywa “krewnym” czy “kuzynem” tego dużego, przyjacielskiego pupila. Landseer to molos w typie górski – doskonały do stróżowania, ale i codziennego towarzyszenia swojemu opiekunowi. Chociaż może budzić respekt – wewnątrz jest niezwykle czułym “pieszczochem”, kochającym swoją rodzinę. Landseery to psy troskliwe i łagodne, niemalże stworzone dla rodzin mieszkających w domach – chociaż sporych rozmiarów przestrzeń nie jest tu koniecznością, landseer znacznie lepiej odnajdzie się w domu niż w mieszkaniu. Na szczęście – zapewniając mu odpowiednią dawkę codziennych aktywności – posiadanie landseera w warunkach mieszkaniowych nie jest niemożliwe (wymagać będzie od nas jednak skrupulatniejszego szkolenia oraz większego zaangażowania w wychowanie tego wyjątkowego psa). Co ciekawe, landseer rzeczywiście jest potomkiem nowofunlanda – jest jednak lżejszy od niego i nieco wyższy. Cechą charakterystyczną przyjacielskiego landseera bez wątpienia pozostaje jego charakterystyczne umaszczenie – w kolorze czerni i bieli.
wzrost: 67-72 cm (suczka), 72-80 cm (samiec)
waga: 45-54 kg (suczka), 59-68 (samiec)
długość życia: 8-12 lat
Landseer – co o nim wiemy?
Z czego słyną psy rasy landseer? Przede wszystkim ze swojej anielskiej cierpliwości, łagodnego, serdecznego usposobienia, zamiłowania do spokojnego, “domowego” stylu życia. Chociaż może wydawać się inaczej – landseery nie potrzebują zbyt wielu aktywności na co dzień (wolą spędzać czas na kanapie, najlepiej w towarzystwie swoich ukochanych członków rodziny), jednak rzeczywiście przestrzeń jaką daje dom znacznie lepiej sprawdzi się w ich przypadku (w dużej mierze ze względu na duże rozmiary czworonogów). Landseer odnajdzie się zarówno w towarzystwie osób dorosłych (także seniorów), jak i dzieci – mimo tego, że jego charakter nie należy do dominujących, przesadnie pewnych siebie, niezależnych – również w przypadku tej rasy nie powinniśmy zaniedbywać tak istotnych kwestii jak wychowanie oraz szkolenie psa tej rasy. Nie wszyscy wiedzą, że landseer uwielbia… pływanie! Pamiętajmy jednak, by – decydując się na wspólne wyjście z psiakiem nad rzekę czy nad jezioro – odpowiednio zabezpieczyć go przed utonięciem, korzystając chociażby ze specjalnej kamizelki ratunkowej.
Jaką osobowość ma landseer?
Jak już wspomnieliśmy – pies rasy landseer nie jest typem psa aktywnego, kochającego sport. Znacznie bardziej od biegania czy zabaw ruchowych woli leniwe leżenie na kanapie czy w przydomowym ogrodzie, obserwowanie domowników, spacery o delikatnej intensywności. Życie z landseerem pod jednym dachem niesie ze sobą sporo radości, a przy tym nie jest zbyt problematyczne – nie musimy “poskramiać” trudnego charakteru psa, wyznaczać mu granice, wiele razy ćwiczyć posłuszeństwo. To pies, który – wychowywany według konkretnych, określonych zasad, na przykład poprzez ustalenie hierarchii w rodzinie już na samym początku przebywania landseera pod naszym dachem – jest pupilem “do rany przyłóż”, akceptującym otoczenie takim, jakim jest (także wtedy, kiedy w jednej przestrzeni musi funkcjonować z innym psiakiem). Inną, ogromną zaletą tej interesującej rasy jest bezproblemowe znoszenie samotności – jeśli sporo przebywasz poza domem (na przykład w pracy), Twój landseer będzie cierpliwie na Ciebie czekał. Oczywiście, pupil preferuje spędzać czas z Tobą – jednak pozostawiając go samego nawet na kilka godzin… nie musisz obawiać się zastania zniszczonych mebli czy odrapanych drzwi!
Dla kogo pies rasy landseer?
Ciekawostką jest, że to właśnie landseery nierzadko pełnią funkcję wodnych ratowników – nie tylko wspaniale potrafią pływać, czują się w wodzie jak na lądzie, ale także… sprawia im to dużą przyjemność! Oczywiście – nie musisz podzielać wodnego zainteresowania landseera, aby zdecydować się na pupila tej pięknej, biało-czarnej rasy. Wystarczy, że raz na jakiś czas zapewnisz swojemu czworonogowi możliwość uczestnictwa w tej sprawiającej mu radość aktywności – nawet jeśli sam / a za nią nie przepadasz! Landseer to rasa, która często brana jest do domów z dziećmi (nawet tymi bardzo małymi!). Rzeczywiście – lojalny landseer o ciepłej, łagodnej osobowości cudownie odnajduje się w roli opiekuna najmłodszych domowników (jednak jego kontakty z dziećmi, ze względu na duże rozmiary psa, a także jego sporą wagę, zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej!). Jeśli jednak kochasz sport, ruch, aktywność – i właśnie w taki sposób uwielbiasz spędzać czas – postaw na inną, bardziej dynamiczną rasę. Angażowanie landseera w długie, intensywne spacery, wycieczki górskie czy psie zawody sportowe – może nie tylko solidnie zmęczyć naszego pupila, ale także negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie.
Żywienie landseera – jak karmić psa tej rasy?
To naturalne, że duże psy potrzebują większej ilości karmu od małych – dlatego niejednokrotnie opiekunowie psiaków nieco większych rozmiarów, decydują się na gotowanie dla psa, czyli zastosowanie diety BARF. Mimo tego, że landseery na co dzień zwykle nie podejmują wielu aktywności – warto zadbać o to, aby w codziennym posiłku pupila znalazło się pełnowartościowe białko i inne składniki odżywcze, pozwalające na prawidłowy rozwój psa. Pamiętajmy, że karma, jaką podajemy naszemu czworonożnemu przyjacielowi ma wpływ na jego codzienne funkcjonowanie – także na jego układ odpornościowy (dlatego tak ważne jest, aby nie oszczędzać na wyborze pożywienia dla naszego psa!). W szkoleniu landseera pomogą nam wysokiej jakości smaczki – zadbajmy o to, aby (podobnie jak karma czy jedzenie, jakie podajemy psiakowi w ramach diety BARF) były one bogate w cenne dla zdrowia psa witaminy i minerały. Landseery piją też bardzo dużo wody – pamiętajmy o tym, aby wymieniać ją przynajmniej trzy razy w ciągu całego dnia!
Jak pielęgnować landseera?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem nowofunlanda lub landseera – a przy tym nie jesteś miłośnikiem / miłośniczką wieloetapowej, czasochłonnej pielęgnacji – wybierz psa rasy landseer! Dlaczego? Ponieważ – ze względu na nieco delikatniejszą niż u swojego “kuzyna” sierść – jego codzienne rytuały pielęgnacyjne nie są tak skomplikowane jak w pierwszym przypadku. To oczywiste, że białe fragmenty całego umaszczenia psiaka, będą się często brudzić – natomiast nie oznacza to, że w każdej takiej sytuacji należy kąpać czworonoga. Kiedy jednak już zdecydujemy się na kąpiel – zawsze z użyciem wysokiej jakości szamponu oraz ułatwiającej rozczesywanie włosa odżywki – zadbajmy także o profesjonalny sprzęt, ułatwiający suszenie psa po kąpieli. Chociaż nasz landseer nie powinien niecierpliwić się podczas osuszania ciała i sierści suszarką – na wszelki wypadek lepiej przygotować smaczki, którymi nagrodzimy posłusznego pupila za bezproblemowe przejście przez “domowe SPA”!
Jakie aktywności dla psa rasy landseer?
Chociaż landseer nie potrzebuje na co dzień wielu aktywności (a ich częstotliwość określana jest raczej jako “umiarkowana”) – nie oznacza to, że pupil tej rasy nie potrzebuje angażujących zabawek i gadżetów dla czworonoga. Tak – czasem stymulujące dla naszego landseera może być po prostu leżenie na podłodze czy kanapie, w celu obserwowania całej rodziny, jednak raz na jakiś czas… z przyjemnością zajmie się swoimi akcesoriami! Ponieważ landseer nie należy do psów małych – ważne, by zabawki, jakie dajemy mu na co dzień, nie zagrażały jego bezpieczeństwu, a więc były dopasowane gabarytami do niego. Podczas spacerów z landseerem przydadzą się solidnie wykonane szelki lub – jeśli takie są zalecenia behawiorysty – obroża. Chociaż landseer nie powinien stanowić zagrożenia dla innych spacerujących – spuszczanie psa ze smyczy może zakończyć się mandatem.
Szkolenie landseera – samodzielnie czy z behawiorystą?
Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na samodzielne szkolenie landserra – czy też będziesz posiłkować się pomocą doświadczonego behawiorysty, najważniejszą kwestią w przypadku tak “grzecznych”, posłusznych i bezproblemowych wręcz w obyciu ras jest… podjęcie go! Niestety, nadal wielu opiekunów psów ras uchodzących za serdeczne i przyjacielskie, rezygnuje ze szkolenia czworonoga – wychodząc z założenia, że to stracony w tej sytuacji czas czy środki finansowe (kiedy opłacamy usługę szkolenia przeprowadzonego przez behawiorystę). Pamiętajmy, że nawet najczulszy, najwrażliwszy, najbardziej ułożony psiak – z czasem może zacząć “pokazywać pazurki”. Odpuszczanie szkolenia nie tylko może sprawić, że nasz psiak przestanie być posłuszny czy też szanujący nas – ale także starci poczucie bezpieczeństwa. Już od małego warto szkolić psiaka – wyznaczając mu swego rodzaju granice oraz ustalając hierarchię w rodzinie, pozytywnie wpływamy na jego poczucie bezpieczeństwa, co sprawia, że w naszym domu czuje się on jeszcze bardziej komfortowo.
Ile kosztuje szczenię rasy landseer?
Osoby, zastanawiające się między wyborem nowofunlanda, a landseera – niejednokrotnie zwracają uwagę na (tak czy inaczej, dość wysoką) cenę psa. Chociaż psy rasy landseer są nieco tańsze od swojego przodka – nadal ich cena uznawana jest za nie najniższą. Ile kosztuje szczeniak tej wyjątkowo sympatycznej, łagodnej, otwartej na człowieka rasy? Za szczeniaka landseera z hodowli – musimy zapłacić minimum 6000 złotych. Niektóre szczeniaki sprzedawane są za kwotę nawet 7200 złotych – zwykle zależy ona od konkretnego miejsca, z jakiego decydujemy się wziąć psiaka. Dla przykładu – szczenię nowofunlanda kosztuje od 7500 do 8500 złotych. To ważna informacja dla tych z nas, którzy planują zakup landseera czy nowofunlanda – aby rzeczywiście móc pozwolić sobie na psy obu tych ras, być może konieczne będzie odłożenie pieniędzy na spełnienie swojego “psiego” marzenia!
Zalety posiadania landseera
Zalety posiadania tak wyjątkowej rasy jak landseer można mnożyć. To wspaniały, duży psiak dla całej rodziny – doskonale odnajdujący się w życiu z dziećmi. Jego ułożenie jest stosunkowo łatwe – dlatego nie powinno sprawiać problemów nawet niedoświadczonym opiekunom czworonogom. Landseery – mimo sporych rozmiarów ciała – nie potrzebuje wielu aktywności (trzy długie spacery dziennie z całą pewnością mu wystarczą!). Co ciekawe, landseer dosyć dobrze “dogaduje się” z innymi psami, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji (wystarczy czesanie raz w tygodniu!), a jego żywienie – o ile odbywa się w sposób przemyślany i pragmatyczny – nie musi generować większych kosztów. To psy, które doskonale sprawdzają się w roli ratowników wodnych – co pokazuje, że potrafią fantastycznie współpracować z człowiekiem, będąc otwartymi na nasze polecenia, komendy oraz odczytywanie mowy ciała.
Wady posiadania landseera
Czy posiadanie landseera w ogóle niesie ze sobą jakiekolwiek wady? Miłośnicy tej nietuzinkowej, niezwykle przyjacielskiej rasy z całą pewnością powiedzieliby, że… nie! I choć nie ma rasy idealnej, a zarazem każda z nich może być dla danej osoby doskonała – rzeczywiście, funkcjonowanie z pupilem rasy landseer nie jest uciążliwe na co dzień. Nie oznacza to jednak, że w przypadku uchodzących za posłuszne ras – powinniśmy rezygnować czy mniej przykładać się do szkolenia psa. Pamiętajmy, że każda rasa – niezależnie od osobowości – potrzebuje naszego czasu, aktywności fizycznej, ale i intelektualnej, uwagi oraz czułości. Dając naszemu psu wszystko to, co najlepsze od samego początku naszej relacji – będziemy zbierać “owoce” tej wyjątkowej więzi przez wszystkie kolejne lata wspólnego życia!
Landseer – podsumowanie
Chociaż landseer może budzić swoją aparycją respekt – to niezwykle czuły, przyjacielski i lojalny “pieszczoch”! Jeśli poszukujesz psiaka, który z powodzeniem odnajdzie się w roli towarzysza całej rodziny, bez wątpienia postawienie właśnie na tę unikatową, niezwykle podobną do nowofunlanda rasy, będzie strzałem w dziesiątkę! Nie ulega wątpliwości, że to właśnie landseer uchodzi za wspaniałego opiekuna dzieci – to pies o anielskiej cierpliwości, delikatny, a przy tym niezwykle pojętny. Chociaż niektórzy z nas zamieszkują z landseerem na nawet bardzo niewielkich powierzchniach – znacznie lepiej na co dzień sprawdzi się tu duży dom z ogrodem. Pamiętajmy, że – chociaż szczenię rasy landseer może wydawać się ułożone i posłuszne już od pierwszych dni funkcjonowania razem pod jednym dachem – nie zaszkodzi mu tak zwane “psie przedszkole”, czyli dedykowana szczeniakom seria szkoleń, która sprzyja socjalizacji czworonoga!