Czy wiesz, że psy – podobnie jak ludzie – przechodzą tak zwany “okres dojrzewania”? To właśnie ten wyjątkowy etap, podczas którego nasz niewinny szczeniaczek zmienia się w dorosłego, dojrzałego psa. Czy jednak okres dojrzewania u psów rzeczywiście wiąże się z szeregiem nietuzinkowych zachowań psa, które mogą stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonego opiekuna czworonogów? A może ten czas przechodzi niepostrzeżenie, nagle, bez większych problemów? Jak się okazuje – podobnie jak w innych, związanych z cyklem życia psa, sytuacjach – również dojrzewanie jest kwestią niezwykle indywidualną. Jeden szczeniak może być w nim oazą spokoju – grzeczną, posłuszną, ułożoną – podczas gdy drugi będzie próbował “pokazać pazurki”, a nawet “wejść nam na głowę”! Czym jest okres dojrzewania u psa, jak przebiega i co powinniśmy zrobić, aby nie utrudnił on codziennego funkcjonowania z pupilem pod jednym dachem? Podpowiadamy!
Dojrzewanie psa – czym jest?
Przyjmuje się, że okres dojrzewania psa rozpoczyna się już od czwartego miesiąca jego życia – zwykle trwa do drugiego, czasem trzeciego roku życia. To czas, w którym u naszego psiaka możemy zaobserwować pierwsze symptomy dojrzewania płciowego, a najłatwiejszym do rozpoznania z nich jest oczywiście zainteresowanie… innymi psami! To, co istotne to fakt, że jeśli mamy pieska (samca) interesuje się on zarówno innymi psiakami, jak i suczkami – nie tylko przeciwną płcią. Jednak dojrzewanie u psa to znacznie więcej niż interesowanie się innymi czworonogami – to także chęć łobuzowania, płatania figli, zabawnego “dokuczania” nam, opiekunom. Przykład z życia wzięty? Dojrzewający psiak może nie przybiegać do nas na zawołanie podczas spaceru – nie dlatego, że nas nie słyszy czy też nie wie jak zareagować na komendę, ale z powodu chęci… droczenia się z nami!
Jak reagować na zachowanie psa podczas dojrzewania?
Pytaniem, które nasuwa się jako pierwsze w kontekście okresu dojrzewania pupila to to w jaki sposób należy reagować na często irytujące zachowanie dorastającego psiaka. Jak większość z nas wie – karanie nie jest odpowiednią drogą ku temu, aby zachęcić psa do posłuszeństwa. Aby zaobserwować pozytywne, oczekiwane rezultaty – warto wybrać system nagradzania (na przykład – dać psiakowi smaczek wtedy, kiedy wypełni nasze polecenie). Pamietajmy, że wszystkie psy muszą przejść przez ten wyjątkowy, często niełatwy dla nich samych czas – i to w dużej mierze od nas – opiekunów zależy, czy będzie on czymś naturalnym, wręcz zbliżającym nas do siebie, czy wręcz przeciwnie – rujnującym codzienną, być może wypracowaną już na tym etapie rutynę funkcjonowania z psem pod jednym dachem. W skrajnych sytuacjach, kiedy rzeczywiście nie potrafimy poradzić sobie z temperamentem psa – nie bójmy się skorzystać z pomocy profesjonalnego behawiorysty.
Okres buntu a czas dojrzewania u pupila
Okres buntu u czworonoga bardzo często wiąże się z czasem dojrzewania – chociaż może on wystąpić w dowolnym momencie życia psa (najczęściej trudnym dla niego, na przykład kiedy zmienia miejsce zamieszkania po długiej stabilizacji, traci ukochanego opiekuna czy następuje cokolwiek innego, co zaburza jego poczucie bezpieczeństwa). Pies na czas okresu buntu staje się zwykle pobudzony i poddenerwowany – zdarza się, że występuje też u niego agresja (i to właśnie jest ten moment, kiedy warto zapisać się na konsultację do behawiorysty – dbając o bezpieczeństwo nie tylko samego w sobie psiaka, ale i pozostałych domowników). W trudnym dla psa momencie, jakim niewątpliwie jest okres dojrzewania, powinniśmy wspierać go i być przy nim – oraz próbować wyciszyć psiaka naturalnymi sposobami (na przykład suplementami diety czy pozwalającym na “wyszalenie się” spacerem bądź innymi aktywnościami).
Dojrzewanie u psów – co warto wiedzieć?
Dojrzewanie u naszych czworonożnych przyjaciół to naturalny moment w ich życiu – organizm szczeniaka zaczyna przechodzić szereg zmian, związanych ustaleniem nowej równowagi hormonalnej. Kiedy nasz pies rozpoczyna dojrzewanie? Już w momencie, gdy tylko zauważymy, że podnosi on nogę podczas oddawania moczu – a więc “oznacza” teren. Już tego typu – z pozoru nieistotne zachowanie – może wskazywać na rozpoczęcie się tego wyjątkowego czasu w jego życiu. Nie krzyczmy na młodego, rozbrykanego psa, nie karzmy to, nie unikajmy bliskości z nim – on nadal jest małym, niewinnym szczeniakiem, który nie do końca wie, co się tak naprawdę dzieje! Większość psów przechodzi dojrzewanie bez większych kłopotów behawioralnych – wykazując jedynie niespotykane wcześniej zachowania, związane ściśle z buntem. Aby odwrócić uwagę psa od chęci płatania figli – wykorzystajmy do tego jego ulubione gadżety oraz zabawki.
Okres dojrzewania a ustalanie hierarchii
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie w okresie dojrzewania nasz psiak będzie nas… “testował’! Co to oznacza w praktyce? To niezwykle ważny moment, którego nie wolno nam “zaprzepaścić” – jeśli w tym czasie przyzwolimy psu na zachowania, których nie życzylibyśmy sobie na co dzień, bardzo szybko zrozumie on, że może sobie pozwolić na dużą swobodę, a nawet brak respektu wobec nas. Moment ustalania hierarchii w stadzie – a więc w rodzinie – pokazuje naszemu dojrzewającemu pupilowi czyje zdanie w grupie jest najważniejsze, jakie obowiązują w niej zasady i czego od niego oczekujemy. Nie obawiaj się, że podczas ustalania hierarchii będziesz zbyt surowy / a dla psiaka – właśnie tego potrzebuje od Ciebie – swojego opiekuna – aby czuć się komfortowo oraz bezpiecznie na co dzień! Jeśli pozwolisz dorastającemu psu na “wejście na głowę” – bardzo szybko zorientujesz się, że odwrócenie tej sytuacji może wiązać się z wieloma trudnościami.
Jak wesprzeć psa w dojrzewaniu?
Niezależnie od tego czy psiak przechodzi okres dojrzewania bezproblemowo czy jednak wiąże się on z pewnymi trudnościami dla obu stron – warto wiedzieć, że wsparcie kochającego opiekuna jest tu nieocenione. Jeśli miewasz właśnie niełatwe chwile związane z okresem buntu swojego pupila, jeśli po raz kolejny zastajesz w domu rozdartą poduszkę, stłuczony wazon czy oznaczone moczem meble… nie wpadaj w szał rozpaczy i irytacji! Już niebawem Twój pies stanie się dorosły i dojrzały – i choć część czworonogów przez całe swoje życie pozostaje zabawnymi łobuziakami, najgorsze lada moment będzie już za Wami! Grunt to cierpliwość, edukowanie się w zakresie zdrowia i zachowania psa oraz – w przypadku, kiedy nie wiemy jak sobie poradzić z nową sytuacją – odrzucenie strachu przed tym, aby poprosić o pomoc.
A Ty, jak zniosłeś / aś moment dojrzewania u swojego pupila?