Jeśli moment dłuższego pozostania psiaka samego w domu wciąż jest przed Tobą – być może zastanawiasz się co zastaniesz po przyjściu do domu. Znacznie ważniejsze jest jednak zapewnienie psiakowi odpowiedniego komfortu, a przede wszystkim należytego bezpieczeństwa – niezależnie od tego czy pozostawiamy pupila na trzy, pięć czy dziewięć godzin, bardzo prawdopodobne, że czas spędzony w samotności w domu, będzie dla Twojego czworonoga jedną z bardziej stresujących sytuacji. To, co warto zaznaczyć na samym początku tego tekstu to fakt, że jeśli od szczeniaczka będziemy uczyć psa pozostawiania samego w domu – przynajmniej na godzinę czy dwie dziennie – łatwiej będzie mu pozostawać samemu w późniejszym czasie. Nawet jeśli naturalnie spędzamy sporo czasu z psiakiem – na przykład pracując zdalnie – warto jest podjąć naukę samodzielności, która przecież wiąże się z pozostawianiem psa w domu. Jeśli jednak od szczenięcia będziemy zakładać swojego rodzaju “klosz” na ukochanego pupila – powinniśmy liczyć się z tym, że zostanie samemu nawet na kilka chwil, może być dla niego niezwykle trudne.

W jaki sposób pozostawiać psa samego w domu?

Nie wszyscy wiedzą, że sam w sobie sposób pozostawiania psa samego w domu ma ogromny wpływ na jego psychikę, a więc i samopoczucie po tym, kiedy opuścimy dom czy mieszkanie – jeśli znormalizujmy wychodzenie, jeśli nasz psiak przyzwyczai się do pozostawania w domu raz na jakiś czas samemu, jeśli nie będziemy stresować się tym wydarzeniem to prawdopodobnie nasz pupil potraktuje to naturalnie, jak każdą inną aktywność. Wychodząc z domu – zakomunikujmy psu o tym, mówiąc chociażby krótkie słowo “wychodzę”. Jeśli pupil będzie chciał podążyć za nami – powinniśmy zastosować sprawdzoną komendę “zostań”. Nawet jeśli nasz psiak piszczy i szczeka po naszym wyjściu za drzwi – nie wracajmy. Chociaż początki mogą być trudne – każdy kolejny raz pozostawienia psa samemu w domu, będzie zarówno dla niego, jak i dla nas łatwiejszy i przyjemniejszy.

psy czekają na opiekuna

Lęk separacyjny – jak mu zaradzić?

Wiele osób, muszących pozostawić psa samego w domu, obawia się wystąpienia tak zwanego “lęku separacyjnego“. Jeśli nasz psiak zaczyna trząść się na sam widok krzątającego się w korytarzu opiekuna, niekontrolowanie oddaje mocz czy skacze na nas, próbując tym samym powstrzymać nas przed wyjściem z domu – bez wątpienia powinniśmy porozmawiać o jego reakcjach z behawiorystą. Pamiętajmy, że nawet najtrudniejsze wyzwanie – pod okiem profesjonalnego specjalisty – może zostać rozwiązane, pozwalając tym samym na komfortowe funkcjonowanie pod jednym dachem z czworonogiem. Jeśli pies nie lubi zostawać sam w domu, a my stajemy przed koniecznością opuszczenia go na nawet kilka godzin – zadbajmy o to, aby bliska nam osoba (taka, którą psiak zna i lubi) zajrzała do mieszkania i pozostała choć przez chwilę z psem, zabierając go chociażby na spacer. Pamiętajmy, że to od nas – opiekunów – zależy zdrowie i dobre samopoczucie psiaka, a jeśli pozostawimy go samego na długo, może skończyć się to nawet wystąpieniem długotrwałego smutku czy depresji u czworonoga.

Pies sam w domu, a jego podstawowe potrzeby

Do podstawowych potrzeb naszego czworonoga należy oczywiście dostęp do misek z wodą i karmą – jeśli pozostawiamy pupila w domu na cały dzień, wizyta bliskiej osoby czy zatrudnionego przez nas petsittera jest wręcz niezbędna! Dobrze, gdy odwiedzająca nas bliska osoba przychodzi do psa w momencie, kiedy zdążył zjeść pierwszą, naszykowaną przez nas porcję karmy – tak, aby mogła podać mu kolejny posiłek. Inną, niezwykle istotną potrzebą psiaka jest regularny spacer – na czas dłuższej nieobecności warto zorganizować czworonogowi przeprowadzkę do bliskiej, zaufanej osoby (tak, aby codziennie znajdował się na spacerze przynajmniej trzy razy). Nie zapomnijmy o naszykowaniu pupilowi ulubionych zabawek i wygodnego kojca – na którym będzie mógł odpocząć w ciągu dnia. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa to podstawa – w żadnym razie nie zostawiajmy otwartych okiem w domu czy mieszkaniu (znacznie lepiej jest je uchylić – tak, aby uniemożliwić psu ewentualne wyjście na parapet). Jeśli nasz psiak przyjmuje leki – również powinniśmy zapewnić mu do nich dostęp.

Kamerka dla czworonoga – gadżet dla psa, pozostającego samemu w domu?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć praktyczne kamerki – umożliwiające obserwację psa z dowolnego miejsca, na przykład pracy czy na uczelni. To nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim tym z nas, którzy chcą mieć swego rodzaju kontrolę nad tym, co nasz czworonóg robi sam w domu – i czy aby na pewno jest bezpieczny. Psiaka możemy obserwować poprzez aplikację – jeśli jednak w swojej pracy czy podczas zajęć na uczelni musimy pozostawać w stanie absolutnego skupienia, widok psiaka samego w domu… może skutecznie nas rozpraszać! Z drugiej strony – “sprawdzanie” psiaka raz na jakiś czas na wygodnej kamerce może skutecznie nas uspokoić. Pamiętajmy, że – niezależnie od tego czy psiak zostaje sam w domu na krócej czy dłużej – potrzebuje naszej miłości, uwagi i zaangażowania, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić mu czas, kiedy będziemy już razem.

pies tęskni za opiekunem

Pies sam w domu w okresie szczenięcym

Kiedy decydujemy się wziąć szczenię pod swój dach – wiele osób zaleca wzięcie jednocześnie kilku dni urlopu (tak, by od razu nie musieć pozostawiać szczeniaczka samego w nowym miejscu). To ważny czas na to, aby przyzwyczaić go do zostawania samemu – nawet jeśli mamy dni wolne, wyjdźmy na chwilę sami na spacer czy zakupy. Kiedy jednak nadejdzie dzień, w którym nasz psiak będzie musiał zostać sam – zadbajmy nie tylko o wyżej wspomnianą miskę z karmą czy świeżą wodą, ale także o… wyłożenie w domu czy mieszkaniu mat dla szczeniąt! To właśnie tego typu maty umożliwiają psu bezpieczne i higieniczne oddanie moczu w warunkach domowych – kiedy piesek nauczy się, że to właśnie mata jest odpowiednim miejscem na załatwienie swoich potrzeb, przybliżamy ją coraz bardziej do drzwi wejściowych. Im bardziej znormalizujemy pozostawanie psa samego w domu – tym mniej ładunku emocjonalnego będzie miało nasze wyjście. Nie zapominajmy jednak, aby zawsze “wynagrodzić” pupilowi rozłąkę – dobrym sposobem może okazać się długi wspólny spacer, zabawa na placu zabaw dla psów czy wspólny odpoczynek na kanapie!