W sieci w ostatnim czasie niezwykle często pojawiają się reklamy, przedstawiające tak zwane „antystresowe legowiska”. Opiekunowie psów zastanawiają się czy to naprawdę działa – i czy miejsce do wypoczynku dla pupila rzeczywiście może zadziałać na niego przeciwlękowo, wyciszająco i najzwyczajniej w świecie przyczynić się do poprawy samopoczucia czworonoga? A może to kolejny chwyt marketingowy, gadżet, który pochłonie sporą sumę pieniędzy, nie zmieniając tak naprawdę nic w życiu psiaka? Jak się okazuje – sam w sobie dobór legowiska nie jest łatwym zadaniem. To miejsce, które rzeczywiście powinno odprężać naszego czworonożnego przyjaciela oraz umożliwiać mu głęboką regenerację – niezależnie od tego czy jest on szczeniakiem, psem dorosłym czy seniorem. Co warto wiedzieć o legowiskach dla psa, gdzie je umieścić, aby nasz psiak w pełni mógł z nich czerpać i czy naprawdę wydatek w postaci „legowiska antystresowego” poprawi jakość życia naszego zestresowanego, zlęknionego pupila? Przychodzimy z podpowiedziami!

duże legowisko

Legowisko antystresowe – czym jest?

Producenci tak zwanych „legowisk antystresowych” wyróżniają je spośród innych, standardowych przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonany. Rzeczywiście – im bardziej przyjemne w dotyku, miękkie legowisko… tym lepiej będzie odpoczywać się naszemu psu! Oczywiście – wybierając legowisko dla czworonoga – warto wziąć pod uwagę, że legowiska przypominające kształtem oraz miękkością „chmurkę” (o której również często słyszymy przy okazji „antystresowych legowisk”) będą niszczyły się znacznie szybciej niż te z nieco twardszego, bardziej sztywnego materiału. Jeśli dysponujemy aktualnie środkami, które możemy wydać na umilenie życia naszego psiaka – jak najbardziej warto wypróbować tego typu mięciutkie, przyjemne w użytkowaniu legowisko! Pamiętajmy jednak, że miejsce do wypoczynku nie sprawi, że problemy behawioralne naszego czworonoga magicznie znikną. Kiedy jednak nie mamy środków finansowych na zakup tak zwanej „chmurki dla psa” – włóżmy jego dotychczasowe legowisko przyjemnymi w dotyku poduszkami oraz kocykiem, przy którym Twój psiak czuje się po prostu dobrze i bezpiecznie.

Legowisko – sposób na stres psiaka?

Jak już wspomnieliśmy – legowisko ani żadna z rzeczy dla psa nie jest w stanie pozbawić go lęku czy innych problemów behawioralnych. Aby zadbać o zdrowie psychiczne naszego pupila – powinniśmy skorzystać ze wsparcia lekarza weterynarii oraz doświadczonego behawiorysty, zamiast wierzyć w magiczne działanie przedmiotów. Owszem – psiak korzystając z legowiska, zwykle jest zrelaksowany, odprężony i spokojny. Pamiętajmy jednak, że samo w sobie legowisko to jedno – powinno być ono zawsze dostosowane do rozmiarów psa oraz wykonane z bezpiecznych, odpornych, a przy tym miłych w dotyku materiałów – jednak równie istotne jest jego umiejscowienie w domu. Nawet najbardziej jakościowe, wyprodukowane z najprzyjemniejszego materiału legowisko dla czworonoga – umieszczone w hałaśliwym miejscu, na przykład w centrum domowego salonu – nie umożliwi naszemu psu jakościowego wypoczynku i snu. Aby psiak czuł się w legowisku bezpiecznie i komfortowo – powinno znajdować się ono na uboczu (tak, aby nasz psiak miał określoną, prywatną przestrzeń wyłącznie dla siebie). Jeśli w naszym domu znajdują się dzieci – wytłumaczmy im jak ważne jest niezaczepianie czworonoga wtedy, kiedy on śpi bądź odpoczywa.

czworonogi leniuchują

Antystresowe legowisko – sposób na lęk separacyjny?

Spora grupa psiaków każdego dnia zostaje sama w domu na wiele godzin – ponieważ nie wszyscy opiekunowie mają możliwość przebywania z nimi w domu (na przykład poprzez wykonywanie pracy zdalnej). O ile niektóre psy znoszą samotność bez większych problemów – zajmując się samym sobą na czas nieobecności ukochanych członków rodziny – o tyle dla innych jest to ogromny stres, który niesie ze sobą poczucie pustki, dyskomfort, a nawet panikę. Szczególnie trudne dla psa będzie zostawanie samemu w domu wtedy, kiedy przyzwyczaił się do naszej obecności – dlatego tak ważne jest, aby w razie potrzeby skorzystać z konsultacji online z behawiorystą bądź spotkania stacjonarnego. W takich chwilach – kiedy masz pies bardzo źle znosi czas, kiedy jest sam w domu – rzeczywiście może pomóc mu wygodne, duże legowisko, na którym będzie mógł spokojnie na nas czekać. Miękki, delikatny materiał umili mu te godziny w ciągu dnia, które nie należą do jego ulubionych – miejmy na uwadze jednak, że sam zakup legowiska nie wystarczy, i że zawsze za zakupem produktu dla czworonoga, powinna iść realna praca podczas szkolenia.

Antystresowe legowisko dla psa – na co zwrócić uwagę?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie „antystresowego legowiska” dla czworonoga – zadbajmy o wybór takiego produktu, który został uszyty w Polsce. Dzięki temu nie tylko wspieramy polską gospodarkę, ale przede wszystkim możemy mieć pewność, że zawarty do stworzenia legowiska materiał nie jest – kolokwialnie mówiąc – „chińszczyzną”. Im bardziej odporny, przyjemny w dotyku, mięsisty materiał – tym większe prawdopodobieństwo, że nasz czworonóg będzie mógł korzystać z niego przez długi czas. Niektórzy opiekunowie decydują się na zakup nawet bardzo dużego legowiska dla swojego małego psa – co nie do końca jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ aby psiak mógł czuć się bezpiecznie, potrzebuje przestrzeni dopasowanej do swoich rozmiarów. Owszem – nieco większe od niego legowisko będzie jak najbardziej w porządku, jednak kupując psiakowi małej rasy legowisko w wersji „maxi”, możemy zmniejszyć jego pozytywne działanie, pomagające psu efektywnie wypocząć w ciągu dnia.

Antystresowe legowisko dla czworonoga – podsumowanie

Antystresowe legowisko – warto je kupić czy nie? Jeśli na co dzień pracujemy z psiakiem nad jego lękami – zakup legowiska może stanowić ciekawy dodatek. Kiedy jednak zauważymy, że aktualne legowisko, z jakiego na co dzień korzysta nasz psiak spełnia swoją rolę – nie musimy wydawać dodatkowych środków na to, aby przetestować „antystresową chmurkę”. Nie bójmy się rezygnować z wielu propozycji dla czworonogów, które wydają się nam zbędne – ponieważ nie wszystko posłuży każdemu z nas. Nawet standardowe, pozornie zwyczajne legowisko może wspaniale relaksować oraz wyciszać naszego psa – jeśli znajduje się w nieco oddalonym od „centrum” naszego domu czy mieszkania miejscu (na przykład w naszej sypialni). Kiedy pupil odpoczywa bądź śpi – w żadnym razie nie prowokujmy go wtedy do zabawy. Wyspany pies to szczęśliwy pies – dlatego już dziś warto zastanowić się nad tym w jaki sposób możemy umilić regenerację swojemu ukochanemu czworonogowi!